Keskkonnarahaga tuleb kompenseerida kõrgeid elektriarveid!

Foto allikas. Tõnis Mälder/Facebook

Tõnis Mölder, keskkonnaminister

Tulenevalt ülikõrgest elektrihinnast börsil ning lähenevast kütteperioodist mõjutab kõrge elektrihind kõiki Eesti leibkondasid, eriti valusalt väiksema sissetulekuga peresid.

Eesti perede toetuseks on vaja astuda samme, et kompenseerida neile hinnatõusu. Ühe lahendusena on majandus- ja taristuminister Taavi Aas pöördunud Euroopa Komisjoni poole ettepanekuga vaadata üle CO2 kauplemissüsteem ja selle hinnapoliitika, kuna kõrgest elektrihinnast suure osa moodustavad kõrged keskkonnatasud. Kuigi prognoositav ja eesmärgipärane heitkogustega kauplemise süsteem on oluline, et turule lisanduks taastuvenergia toodangut, pole nii järsult tõusnud CO2 kvoodi hind seda eesmärki täitnud.

Minu ettepanek on septembrikuise eelarveläbirääkimiste juures külmutada elektriaktsiis ka järgmiseks aastaks, et hoida ära tavatarbijale veel täiendav elektrihinnatõus.

Teine ettepanek on seotud elektriarvete otsese kompenseerimisega riigi poolt. Nimelt on Rahandusministeerium 2021. aasta eelarve koostamisel prognoosinud CO2 müügitulu laekumist riigikassasse 86 miljoni euro ulatuses. Arvestades CO2 kvoodi hinna tõusu ja pooleaastast laekumist, peaks riigieelarvesse 2021. aasta lõpuks laekuma suurusjärgus 200 miljonit eurot. Pool sellest summast läheb automaatselt keskkonnaprogrammide ja -eesmärkide täitmiseks. Teine osa ülelaekunud rahast on riigil vabalt kasutada. Seda võiks kasutada otseselt perede toetamiseks, kellele elektrihinnatõus kõige valusamalt on pihta löönud.

Pean vajalikuks nende ettepanekute arutamist valitsuskoalitsioonis.

9 kommentaari
 1. Mis toimub roti ajus? 1 aasta ago
  Reply

  Mis toimub?

 2. Tehtud! 1 aasta ago
  Reply

  Tekitame segaduse ja siis hakkame seda suure kisaga lahendama.

 3. Elagu Eesti! 1 aasta ago
  Reply

  Et taoline olukord tekib seda ei osanud ju meie valitsus ega ametnikud muidugi ette arvata? Ja nüüd siis aetakse järgmised kümmned tuhanded normaalsed inimesed oma sissetulukuga vaeste sekka. Kuna küttepuude ja puitbriketi hind on samuti tohutult tõusnud siis saate järgmiseks suveks 500000 vaest .

 4. Eve 1 aasta ago
  Reply

  Keskerakond hoolitseb onomeste heaolu kondlustamisel. Kahjuks teised erakonnad seda ei tee. Isamaa kulutab aega kkisa peale plats puhtaks, rahandusega tegeleb Reformierakond.Siiski on kahjuks Keskerakonnas naispoliitik ke jagab ohtralt raha teistele riikidele ehkki meil on seda endal vaja. See on meie välisminister kellel on ükskõik kuidas meie vaesemad inimesed elavad.

 5. Tehti 1 aasta ago
  Reply

  suuri lollusi ja nüüd lastakse inimesed toetusi kerjama. Kuid süüdlased ise meie euroliiduvabariigis ju kunagi ei vastuta!
  Petisklikk teab suurepäraselt, et mitte kõik inimesed ei hakka kerjama, vaid vähesed, kes alati kuskilt midagi nõuavad. Nii saab klikk nende kannatajate arvelt kõvasti kokku hoida ja pärast kuulutada, et ega nad palju kannatanud, ainult 2141 või 5034 käisidki kerjamas. Selline on Jurka+Kaja valitsuse sahkerdamise põhimõte.

 6. Eestlane olla on uhke ja hää! 1 aasta ago
  Reply

  Noh inimesed,ruttu,ruttu omavalitsuse ukse taha järjekorda sandisente küsima.

 7. Jah 1 aasta ago
  Reply

  Keskerakondlaste peale võib loota, seda on nõidanud nende tegevus inimeste heaks. Aga nad peavad arvestama valitsuses teise erakonnaga ja reformierakondlased pole eriti hoolinud inimeste heaolust. Ansipi ja Rõivase valitsemiste ajal vaesus aina kasvas ja võeti vastu üks vale otsus teise järgi. Isamaalastest pole mingit tolku olnud, nad on olnud valitsuses vaid kohatäiteks et oleks arvuline tasakaal ja nüüd kisavad Laari loosungit plats puhtaks. Aga Laari valitsemisaega ei taha üldse meenutada sest siis tekkisid kodutud ja vaesed otsisid toitu prügikastidest.praegune Isamaa esimees on nad maha rahustanud või ma pole kursis ehk on juba uus valitud.Palju jõudu keskerakondlastele ja palju tänu hoolitsuse eest.

 8. nime ei ütle 1 aasta ago
  Reply

  tädi eve! oled ilma jäänud oma vihatud väliministri pärast või? üks ja sama mantra, ei see ega praegune välisminister pole rohepöörde ei algatajad ega elluviijad.

 9. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Hiinlastel ja venelastel pole vaja vaeva näha sest lääs ise hävitab oma majanduse ! Meil on kogu aeg vaja süüdlast kes meie elu tuksi keerab aga unustate härrad poliitikud ise peeglisse vaadata.
  Meil ei ole ühtegi erakonda kes muretseks eesti inimese eest,on ainult kamp omavahel piruka pärast kisklevaid tühisusi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.