Välisminister Liimets: Valgevenes toimuv on ohuks kogu meie piirkonna stabiilsusele

Foto: Välisministeerium/Marko Mumm

Reedel, 8. oktoobril kutsus Eesti kokku ÜRO Julgeolekunõukogu mitteametliku kõrgetasemelise virtuaalistungi Valgevene teemal. Istungil keskenduti inimõiguste halvenevale olukorrale Valgevenes.

Julgeolekunõukogus on Valgevenega seonduvaid murekohti arutatud mitmel korral. „Paraku näeme, et inimõiguste olukord riigis halveneb ja repressioonid Valgevene inimõiguste kaitsjate, ajakirjanike ja vabaühenduste vastu süvenevad. On äärmiselt murettekitav, et kui jaanuaris rääkisime 170 poliitvangist, siis nüüdseks ületab see arv 700,“ ütles välisminister Liimets. „Likvideeritud on suurim sõltumatu ajakirjanike organisatsioon Valgevene Ajakirjanike Ühendus ning piiratakse inimeste vaba ligipääsu internetile.“

„Rahvusvahelise lennu kaaperdamine maikuus seadis tsiviillennunduse ohutuse kahtluse alla rikkudes rahvusvahelist õigust, pälvides laialdast hukkamõistu. Nii see kui ka Valgevene võimude poolne migrantide jõuga surumine naaberriikidesse mõjutab laiemalt rahvusvahelist rahu ja julgeolekut, mistõttu on oluline teemat käsitleda julgeolekunõukogus,“ lisas suursaadik Sven Jürgenson.

Kinni peetud ja süüdi mõistetud on üle 35 000 inimese. Ligi 5000 kinnipeetut on esitanud kaebusi, mille kohaselt on Valgevene võimud neid piinanud ja väärkohelnud. Samuti on riigist põgenema sunnitud enam kui 13 000 inimest.

Selle aasta märtsis loodi platvorm, et koguda ja talletada tõendeid inimõiguste rikkumise kohta Valgevenes. „Eesti on ühe osalisena toetanud selle olulise algatuse käivitamist. Väga kaalukaks esinejaks tänasel kohtumisel oli platvormi juht Jens Modvig, kes andis ülevaate ühenduse kogutud informatsioonist,“ sõnas Liimets. „Platvormi eesmärk on koguda tulevikuks kohtu tarbeks vettpidavaid tõendeid opositsiooniaktivistide väärkohtlemise ja piinamise kohta. Seega on nende operatiivne tegevus ülimalt oluline tõe väljaselgitamiseks ja inimõiguste rikkujate vastutusele võtmiseks.“

Oma sõnavõtus kutsus välisminister Liimets Valgevenet üles lõpetama vägivald ja vabastama viivitamatult ja tingimusteta kõik poliitvangid. Samuti lisas ta, et rahvusvaheline üldsus peab tähelepanu olukorral hoidma seni, kuni õigused ja vabadused on Valgevene rahvale tagatud.

Istungil oli ajalooline kaaskorraldajate arv – 32 riiki viielt mandrilt: julgeolekunõukogu liikmed Eesti, Iirimaa, Norra, Prantsusmaa, USA ja Ühendkuningriik ning teised ÜRO liikmed Albaania, Austraalia, Austria, Belgia, Bulgaaria, Costa Rica, Horvaatia, Island, Itaalia, Jaapan, Kanada, Kreeka, Leedu, Luksemburg, Läti, Madalmaad, Poola, Põhja-Makedoonia, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Taani, Tšehhi ja Ukraina.

Kokku võttis sõna 39 ÜRO liikmesriigi esindajat, sealhulgas 14 riiki välisministri või aseministri tasemel.

Üritust on võimalik järele vaadata välisministeeriumi YouTube’i lehelt.

Eesti sõnavõtt täismahus (inglise keeles): https://vm.ee/en/news/statement-he-ms-eva-maria-liimets-un-security-coun…

Fotod (Marko Mumm): https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721577199…

15 kommentaari
 1. See sitavares tegi suu ka lahti. 2 kuud ago
  Reply

  Tänage ameerikat. Tänu neile need migrandid ongi.

  • Aeg on asuda võitlusesse 2 kuud ago

   “Teisipäeval taoti minu emale kuulunud elumaja ukse pihta Märjamaa vallas, Kirna Külas, Aasa talus, kui rõdule läksin sihtis mind 7–8 maskide rohelises meest oma relvast, keegi karjus, et politsei, taganesin tuppa. Eest uks löödi sisse, nüüd sihtis mind hulk tegelasi, kelle arvu ma ei oska öelda, võib-olla 4–5, oma relvast.

   Mind käsutati istuma pandi käed raudu. Koerad lasti majja lahti ja koerad lasti ka keldrisse, siis lõhuti teisel korrusel lakke auk, et pööningule pääseda, tundub, et ka katuses on auk, ilmselt sooviti 100% vaadet korstna taha. Sauna uksest ei jäänud midagi järele, kuigi oleks võinud võtit küsida.

  • Almar Glustsenko 2 kuud ago

   Aeg On Asuda Võitlusesse…….postituse kirjutajale

   Jaan Hatto, kas sa valetad? Mulle ütlesid kolmapäeval, et sind sihtisid 5-6 politseinikku , aga nüüd kirjutad, et 6-7. Pool elusat politseinikku on ju ka arvestatatav jõud, kui on tegemist siioni-pandeem-vabamüürlaste Mossadi Gladio-B sabbatlastega (liveinternet & 5010089 & 233047090 ; ohtuleht & 681096 , komment 9.06.2015-22.25 ; rahvuslikteataja.ee , 1-7/2017 , 2018 , 1-…/2021 , lk 10-11).

   Miks sa ei maini Meelis Kaldalu, kelle need politsei-pätid Raplamaalt teadmata suunas viisid. Väidetavalt Tartu Vanglasse ilmselt. Kõisime endise keskerakondlase ja praegu Põja-Tallinnas taas volikokku kandideeriva Toompea protestide 1 juhi, Tanel Gabtshenko, nüüdse Daniel Rüütmanniga 7.10.2021-16.30 politseiametis/PPPrefektuuris. Eelneval õhtul saatsin oma koolivennale, Kalle Klandorfile SMS-i, et kui ta tahab seda (politsei-massonide genotsiidi rahvuslaste vastu) kergelt lahendada, siis õeldu kohe Vaherile, et too helistaks kohe mulle. Prefektuuris ei vastanud oma mobiilile ükski neist (mõni oli mobla väja lülitanud), kui ma helistasin seinapealselt sisetelefonilt Vaherile mobla lühinumbrile 73002, Pärtel Preinvaltsile ja Valdo Põderile, kes on ka silma paistnud Odini laialiajajate ja rahvuslaste vastastena.

   Kui admin otsustas helistada Politseiameti sisekontrolli ametnikule, Ott Aarmale (ma ei tea, kas ta on suguluses vabamüürlaste Gunnar ja Jüri Aarmaga), siis Aarmaga ma sain kokku leppida, et kirjutan talle lehel kohe avalduse, selle kohta, et ta laseb kaldalult järgi küsida ja kui Kaldalu tahab mulle oma asukohta avaldada, siis ma saan teada, kas ta on Tartu vanglas.

   Kui arvestada Jaanus Käärmanni, Harddo Aasmäe, Aivar Rahe ja minu sõbrast endise märulipolitseiniku lugu, kes leiti algselt arvatust hoopis teises kohas, püüsastikus surnuna, siis pole ima, kui massoinid Vaher ja Jaani lasevad mõne päeva pärast avaldada, et Kaldalu põgenes, kui nad viisid teda Tartu Vanglasse ja siis teatavad, et ta leiti hiljem metsast surnuna.

   Kas te kõik seda tahate, kõik, kellele ma saatsin reedel SMS-i, et minge kohe 2-3 autotäiega Tartu vanglasse, need kellel teist on riigikogulase puutumatus ei pea selt enne ära tulema, kui kaldalu teile vabaks antakse. Kui te olete ullikesed ja teovõimetud ja ei saa aru, et politsei teab väga hästi, etKaldalu poolt mingit pommiähvardust olla ei saa, sest politsei lasi oma pätil osta enne ära Kaldalu bobla, millelt see SMS saadeti,

   siis taotlege kohe kohale asjaga tegelev kohtunik ja prokurör ja uurija ning las nad lasevad Kaldalu kohe koju kasvõi jalavõruga, kui te ei saada neid selles veenda, et sellekski pole põhjendust.

   Need tegelased, kes olid reedel eeldatavalt Tartus (mõned oma valimiskampaaniat tegemas, aga ei taibanud, kuipaju rahvuslasi valiks just neid, kui nad laseks kaldalu nii vanglast vabastada) ja kellele ma mahitava SMS-i saatsin on: Mart Niklus, Rein Vanja, Rein Koch, Indrek Särg, Eva Loskit, Reio Laurits, Peeter Ernits, Ruuben Kaalep. Särg ja Loskit teatasid, et on mujal hõivatud. Saatsin ka Rein Jõgile, Jekki Rjazinile ja Kuu-uurijale, nad ilmselt ei old Tartus.

   Särje ja Jaan Tootsi osalusel (vabaduspartei ja RSR-i ühteheitmise) valimisreklaami koosolekul küsis Jekki Rjazin Tootsilt, kas ta saab midagi teha kaldalu vabastamiseks. Toots vastas, et ta ei tääta enam 1995 aastast politseis.

   Palun, Tartlased, kui te lähete nede sellide valimisüritustele Tartus, siis tehke Ernitsale, Kaalepile, Kunnasele, Kingole, Kochile, Tootsile jms riigikogulastele ja poliitikutele KOHE etepanek viia üritus läbi tartu vanglas Kaldalu vabastamise näol.

   Kas te olete täiesti põrunud massoonikäpikud, et te kujutate ette, et me laseme teil seda valimisetendust rahulikult jätkata, ja teha nägu, et ainsana ilmselt Tartu keskpargi säilitamise eest võitlemisvõimeline Südamega Tartu valimisliit ei saa valimistel osaleda, sest Meelis Kaldalu olete te lasknud poliitiliselt jälle oma jalust ära vangi panna, aga teie Jaak valge jms arutate sellal rahulikult Tartu Ükooli kohvikus selle üle, kui õiglusetu on, et Riigikogu pole ikka masson Pät(s)i poolt represseeritud ja tapetud vapse rehabiliteerinud?

  • Almar 2 kuud ago

   paistab olevat kutseline koputaja. Tema aeg oli 1940ndatel.

  • Almar Glustsenko 2 kuud ago

   Tere nimetu 1940-te mees ……….Kop-kop-kop

   Vaatame kuis sa käitud ja mida hiljem kirjutad, kui sul üldse politsei-massoonide poolt seda teha enam lastakse

   peale seda, kui ne rohemehikesed sulle metsatalu uksele nii on “koputanud”

 2. Noh 2 kuud ago
  Reply

  ja mida vastu tehti? Kas pandi Poola-Belarusi piir kinni, et ühtki rotti ei lasta üle? Või ei liigu krammigi kaupa üle?
  Mida te üldse teinud olete peale üleskutsete ja sõimamiste? Ainus lahend on Lukašenka munad sahtli vahele pigistada.

  • Almar Glustsenko 2 kuud ago

   Sulle annamegi Liimetsa sahtli ühes ja saadame teele.

 3. Toomas 2 kuud ago
  Reply

  Taoline välisminister kes pidevalt teiste riikide siseasjadesse sekkub on ohuks eestlastele ja meie riigile. Olen kindel,et see haukumine lõpeb meile halvasti. See matslikus,pahatahtlikus,pidev teiste õpetamine on omane paljudele eestlastele. Küsin nüüd Keskerakonnalt: kas see ongi Teie maailmavaade?

 4. Almar Glustsenko 2 kuud ago
  Reply

  Liimets, jää massoni-ÜRO-sse maapakku või parem sõida vabatahtlikult Tshetsheeniasse või Lukshenka kuningriiki pikematele kartulitalgutele.

 5. to:Almar Glustsenko 2 kuud ago
  Reply

  Sina ajabb sekane jutd!
  Vaata, kolm vene nime olid Eesti vabamõtlejat vahistamas! Kas ei pane sind, Petseri poissi mõtlema?

  • Almar Glustsenko 2 kuud ago

   Tere Anton Aleksejev (?)

   Oled sa tont või inmene, tsuhhon või tibla siis? Valik on sinu, aga vaevalt sa ise aru saad ja teada tahad, kumb.

  • Sina 2 kuud ago

   Almar Klussento, haige inime olema. Sina võtma tablett ja voodi pikali viskuma. Natuke magama, ehk saama asi.

 6. Enn 2 kuud ago
  Reply

  See mis Valgevenes toimub pole üldse meie asi. Oli rahulik riik aga oli vaja oma nina toppida sinna kuhu pole vaja. Liimetsa tegevusest pole kellelgi kasu. Ta tunneb kaasa rahurikkujatele, saadab raha teistele riikidele ehkki meie rahvas vajab seda, ja teistele on see abi nagu tilk merre. Muudkui räägib lollusi ja nagunii keegi ei arvesta temaga.

 7. Ohoo 2 kuud ago
  Reply

  Liimets ei sobi Keskerakonda oma tobeda tegevusega millest Eestil pole mingit kasu , kahju aga küll.

  • Just 2 kuud ago

   sellepärast ta keskbandesse sobibki, et tegutseb rahva vastu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.