Lasterikkad pered soovivad lasteaia kohatasust vabastamist

Eesti Lasterikaste Perede Liit leiab pöördumises valimistel osalevate kandidaatide poole, et lasteaia kohatasust vabastamisel võib alustada just nendest peredest, kus kasvab palju lapsi. 

“Tuletame teile meelde põhiseadust, mis sätestab, et lasterikkad pered on riigi ja kohalike omavalitsuste erilise hoole all. Eesti Lasterikaste Perede Liit soovib olla teie koostööpartneriks, mõttekaaslaseks ja lahenduste elluviijaks eesootavatel aastatel,” seisab pöördumiuses.

Liit palub kandidaatidel meeles pidada, et tõstes lasteaia või huviringi kohatasu, tuleb lasterikkas perekonnas suurenev igakuine püsikulu korrutada kolme, nelja või rohkemaga. Sama juhtub ka siis, kui otsustatakse mõni lastele suunatud toetusmeede lõpetada.

“Lubades enne valimisi tasuta lasteaiakohti või huviringe ning leides pärast valimisi, et eelarve ei tule nende lubadustega kaasa, palun tee pool rehkendust: ehk on võimalik alustada valla või linna rahvastikupoliitiliste otsuste tegemist lasterikastest peredest ning esialgu vabastada kohatasust just nende perede lapsed. Niimoodi, et nad ei peaks tulema sotsiaalkomisjoni ette tõestama oma vajadusi ja puuduvaid ressursse. Nemad vajavad ja väärivad seda igal juhul. Nii mõnigi valla jalgpallimeeskond, pereansambel ning kooliklass püsivad üleval just valla lasterikka pere liikmetel,” märgib liit.

Väga paljudes omavalitsustes on erisugused rahalised toetused ja tähelepanuavaldused erinevatele valla või linna sotsiaalsetele gruppidele. Lasterikaste perede vanematele on kõige suurem koormus rahakotile just sügisel, kui kooliteed alustavad nende kolm, viis või ka kaheksa last. “Võib-olla on sinu omavalitsusel võimalik seda iga-aastast koormust kergendada. Juhime tähelepanu, et teistesse klassidesse minejatel ei ole kooli- ja treeningkoti sisud kuidagi odavamad kui esimesse klassi astujatel. Just sügisene koolitoetus iga kooli mineva lapse kohta on kõige oodatum otsetoetus meie liikmesperede seas,” pöörduvad lasterikkad pered kandidaatide poole.

Lasterikaste perede liikmesorganisatsioonid on suure ootusena märkinud sõbraliku, kompetentse ning diskreetse tugiisiku-sotsiaaltöötaja vajadust. Igal lasterikka pere esindajal peab mure korral olema võimalus kohtuda kohalikus omavalitsuses inimesega, kes mõistab, kui töökal ja tavaolukorras toimetuleval perekonnal on ootamatult kuhjunud probleeme – on need siis seotud tervisega, töökoha kaotamisega, sõiduki väsimisega või torude lekkimisega.

“Ootamatult ja korraga võib lahendamist vajada laste koolitranspordi korraldamine, uue pesumasina ja arvuti soetamine ning laste prillide vahetamisega seotud probleemide kuhi.
Lisaks ülalnimetatud teemadele on igal piirkonnal ja igal lasterikkal perekonnal oma eripärad. Perede abistamiseks palun kutsu kord aastas oma valla või linna lasterikkad pered või neid peresid esindavad piirkondlikud organisatsioonid vestlema elust teie vallas või linnas. Tee seda päriselt ka!” kutsuvad lasterikkas pered üles.

Eesti Lasterikaste Perede Liit soovib edu valimistel ning sisukat koostööd lasterikaste perede heaks.

4 kommentaari
 1. Mehe kuldsed õpetussõnad 2 kuud ago
  Reply

  Niimoodi tehes kingid meile unustamatu suuseksi elamuse

 2. See 2 kuud ago
  Reply

  taas keskbandelik altkäemaks. Ja just enne valimist.

 3. Aitab jamast, kott pähe:) 2 kuud ago
  Reply

  Eesti Vabariigis tuleb see toetamine üldse lõpetada , millised ei ole riigi seadustega määratud või ületavad riigipoolset abi.
  See tähendab, et RIIK peab määrama lastevanematele(mõlemad registreeritud sünnil) kuni teatava vanuseni, tasu , milline võimaldab toime tulla.Kui riik on täna arusaamal, et täiskasvanu tuleb toime alla 500.- , siis lapsevanemal peaks olema iga lapse kohta igakuiselt, nt. 16 aastaseks saamiseni – 400.- (mitte nagu praegu, KOV imevad keelt ja tõmbavad suurasumitesse teismelisi pätiks kasvama ja toetamise arvestamisel tegelikkuses riigi toetuskordne väheneb). Lapsetasu makstakse ainult ,VANEMate olemasolul sünnil, registreerimisel.

  Kas Eesti Riigil pole raha ? on küll – korrutage kooliminevate laste hulk 17000 , 400.- ga ja saate 7 miljonit/kuu *12-ga – sellist raha pole Eestis? – on küll, pooled toetuste jagajad vabastada töölt, maksjaks on riik 3/4 eraldisega ja 1/4 KOV omavahenditest. Teine tingimus oleks – et lapsevanemad peavad lapse 3 aastaseks saamisel asuma tööle. Sellisel juhul annab riik toetuse, st. et vanemate püüdlus on olemas perekonnale ja töötagu kasvõi 0,5 koormusega tööl.
  Kogu kulu oleks 16 aastaseks saamiseni eelpool andmete järgi 1,3 miljardit ehk siis alla …% 16 aastale , milline on Eesti riigieelarvele tühine kui arvestada VALGE-SINIkraede vargusi , kes pole vanglas ja varastanud riiki 10-s miljonites ja neilt ei mõisteta isegi TULUMAKSU riigile kohustuseks ….

  Laste toitlustus – lihtne jätkuvalt – oma KOV lapsed(mõlemad vanemad registreeritud ja lastel on ka mõlemad VANEMad registreeritud olemas, ei peaks üldse maksma ja võõrad maksavad täishinna.

  ….Ainuke mida lubada erinevas suuruses – 1.septembril esmakordselt kooli mineja – ranitsad , aabitsad , õpikud jms. vajaliku toetamine, andmine. Ja koolibussid.

  Need oleksid vajalikud tegelikkuses. Mitte erakondade idiootsed trumpamised , nt.kus Tallinn ei suuda isegi 2 lapsega vanemale pakkuda toetust, anda sotsiaalpinda või munitsipaalkrt.
  Kus neid lapsi tehakse – baaris ja narkouimas , vägivallatsejate nimesildiga ? Ja milleks ? Et toetuste jagajaid oleks palju. Piisab Sotsiaalkindlustusametist, Riigis.

  Kus veel saab kokkuhoidu – tuleb selgeks teha Riigiametite käes olev kinnisvara ja Riigi Kinnisvaral arvel olev kinnisvara , müüa kõik maha arendusteks pikaajaliste lepingutega ja/või rekkida (mitte rekkida ja siis müüa sõbrale ….) ning võtta kasutusse – andke kasvõi lasterikastele peredele ühiskasutusse 0-rendiga. Samuti lõpetada uute pooltühjade hoonete loomine – millisteks on juba pinnad ja täiskoormuseta , ja veel lasta mädaneda Riigi varal nagu – endine Majandusministeerium , Müürivahe/Harju tn., ja nt. Riigikantselei Õppepuhkebaas Lohusalus(EnsV Min.N. Puhkebaas ja 4. haigla)- mida laseb hiivanud Tool , BREM -il teha ja kellele aitas seda hiivata Mänd(Hiiumaa KP liige? )
  Raha on piisavalt kui vaadelda , et Riigikokku soovijad tahavad olla KOV – milleks neile siis need hüvitised Riigikogu poolt – autosid osta , korterit üürida Tallinnas (kui nad kõikidele istungitele ei ilmugi ega ei kavatsegi Tallinnas olla- on KOV komisjonides , volikogu istungitel jne. , ka muudes nõukogudes ….

 4. Nojah 2 kuud ago
  Reply

  Peaks küll aga raha ei jätku sest meie välisminister saadab selle raha teistele riikidele ehkki vajame ise abi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.