Kiik hoiatab laiaulatuslike piirangute eest

Vaktsiinipass, Foto: Olya Kobruseva, Pexels

Praegu töötab riik selle nimel, et üldist sulgemist ei tuleks, aga kui vaktsineerimistempo ei kiirene ja nakatumine aina tõuseb, siis tulevad laiapinnalised piirangud, ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Teadusnõukoda on juba välja pakkunud, et meelelahutusasutused suletaks kell 21 praeguse kella 23 asemel. «Seal on peamine probleem noored ja noored täisealised. Eakamate inimesteni on haigestumine jõudnud peamiselt hoolekandeasutustes ja kodudes,» nentis terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Ann Härma, kelle sõnul on siiski näha mõningast stabiliseerumist. «Haigestumise kasvu tempo tervikuna aeglustub, kuid järsku langustrendi näha ei ole,» mainis ta.

Enne reidi ei tule enam hoiatusi Härma ütles, et haiglaravi vajadus kasvab iga nädalaga 70–100 inimese võrra ning kahe või kolme nädala pärast võib tulla haiglatesse üle saja inimese päevas. «See on stsenaarium, kuhu me jõuda ei tohiks!»

Terviseameti juhi kohusetäitja sõnul on väga selgelt olemas nakkusahel: kool, kodu, töö ja hoolekandeasutused.

Nakkus levib ju eriti kohtades, kus ei ole võimalik inimesi hajutada. Terviseameti hinnangul on koolides testimine tõhus, aga praegust olukorda arvestades ei pruugi pelgalt see langust tagada. Terviseamet hindab jätkuvalt koolide olukorda piirkondade kaupa.

Jätkuvad ka terviseameti ning politsei- ja piirivalveameti ühisreidid. «Eelmisel nädalal tehtud reidide tulemused olid väga positiivsed, tuvastati 14 rikkumist. Nendest reididest oli enne teada antud, kuid nüüd tulevad ette teatamata reidid,» ütles Härma.

Kiik nimetas üha kriitilisemaks muutuva olukorra põhjuseks agressiivselt levivat deltatüve, just selle tõttu suureneb ka haiglate koormus.

«Oleme haiglate ülekoormuse ohus, oleme tervisekriisis,» nentis ta. «Hoolimata kümme kuud kestnud kampaaniast on meil väga suur osa [täiskasvanud] elanikkonnast – 30 protsenti – ikka vaktsineerimata. Kui kogu elanikkond oleks kaitsesüstitud, poleks ka haiglates nii raske olukord.»

«Praegused piirangud hilinesid ning haigestunute arv ja levik on väga ulatuslik. Eelnevate kogemuste põhjal saab öelda, et koolivaheaja järel nakatumiskordaja suureneb,» lisas terviseamet oma ülevaates.

Viimased kolm nädalat on iga nädal haiglatesse lisandunud ligi sada patsienti. «Haiglaravi vajavate inimeste arv tõuseb lähipäevadel 600ni, novembri keskpaigaks on see 730–740 ning 800ni jõuame sellise tempo juures kolme nädalaga. Seetõttu oleks nakatumiskasvu pidurdumist vaja kohe,» rõhutas amet.

Oktoobri viimasel nädalal nakatus koroonaviirusega 285 hoolekandeasutuse elanikku. Neliteist elanikku hospitaliseeriti, kolm surid. Hoolekandeasutuste elanikud moodustasid 2,4 protsenti kõigist oktoobri lõpunädalal nakatunutest, 3,1 protsenti kõigist hospitaliseeritutest ning 4,3 protsenti nädala surmajuhtumitest.

Riigisisene epideemiline levik

Võrreldes teiste Euroopa riikidega on Eesti epidemioloogiline olukord üks halvimaid. Ühel ajal suure haigestumisega on elanike vaktsineerimisega hõlmatus üks Euroopa madalamaid ning koroonaviiruse leviku riskitase väga kõrge.

Viiruse võib saada kõikjalt. See levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega. Seepärast on oluline vähendada kontaktide hulka ja jälgida kõiki muid ennetusmeetmeid. Mis tahes haigussümptomite tekkimise korral peab püsima kodus.

3 kommentaari
 1. Soome nahahaiguste arst ei istuks kunagi avalikule WC-potile, sealt võib saada ka koroona 3 aastat ago
  Reply

  Soome bakterioloogia professori Pentti Huovineni väitel võib avalikus tualetis istudes saada kõige tõenäolisemalt mõne kõhuhaiguse.

  Neid haiguseid põhjustavad näiteks rotaviirus ja noroviirus. Ka koroona võib levida väljaheidete kaudu, vahendab Iltalehti.

  Kõhulahtisust põhjustavad haigused levivad aerosoolidena õhus. Seetõttu tasub WC-poti kaas enne vee peale laskmist kinni panna.

  Mikroobid levivad aerosoolidena WC-poti ümbrusse, samuti WC-poti kaanele, kus need puutuvad kokku nahaga. Kõhulahtisuse põhjustajad aga ei tekita naha-probleeme. Korralik kätehügieen pärast tualetis käimist välistab mikroobide jõudmise suhu.

 2. Jätke 3 aastat ago
  Reply

  juba see sitanikerdamine. Piir kinni, kolded sisse piirata, et neist ükski välja ei pääseks, ühisliiklus linnade vahel seisma, pensukad kinni panna, et erakad ei levitaks satikat, iga sissetulnu peab 2 nädalat puuris valve al veetma.
  Nii saaks me kuu ajaga satikast vabaks ja vaba elu jätkuks ilma igasuguste totakate kajalike ja tanelilike piirangute ja nöökimisteta.
  Kuid seda ei juhtu, sest siis läheks meie maskitööstus ja praakpoogetetootjad pankrotti ja jääks miljarditest ilma.

 3. Tänase 3 aastat ago
  Reply

  seisuga on Kiiguke, Rattake ja Kaldake oma otsustusvõimetusega mõrvanud juba 1610 inimest. Väike osa läheb ka helmekeste ja Seedrikese arvele. Ka nemad ei takistanud Jurkal ja Tanelil inimesi mõrvata.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.