Rahanduskomisjon toetab elektrihinna tõusu toetuse maksmist

Foto: pixabay.com

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas esmaspäevasel istungil toetada heitkoguse enampakkumisel laekuva tulu kasutamist elektrihinna tõusu toetusmeetmete kaudu.

Rahanduskomisjoni esimees Erki Savisaare sõnul on muudatuse sisseviimine menetluses olevasse alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise seaduse eelnõusse vajalik, et kohalikel omavalitsustel oleks võimalik kasutada heitmekaubandusest laekuvaid vahendeid energiahinna tõusu leevendamiseks raskustes olevatele leibkondadele.

“Muudatusega lisatakse atmosfääriõhu kaitse seadusesse norm, mis võimaldab ette näha heitmekvootide enampakkumisest saadud tulu kasutamise tingimustes ja korras, et toetuste taotlemisega seotud menetluse ja toetuste andmise korraldamisega seotud ülesandeid täidab kohaliku omavalitsuse üksus,” ütles Savisaar.

Ta lisas, et see muudatus loob kohalikele omavalitsustele seadusliku aluse toetuste maksmiseks.

Kehtiva alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muudatusega  langetati 1. maist 2020 kuni 30. aprillini 2022 elektri- ja teatud kütuste aktsiisimäärasid. “Määrade langetamise eesmärk oli leevendada COVID-19 viiruse levikust tingitud kriisi mõjusid kütuse tarbijatele ja kergendada majanduslikku toimetulekut,” lisas Savisaar.

Ta lisas, et kuigi majandus on taastunud kiiresti, on samas hüppeliselt tõusnud ka hinnad ning kiireneva inflatsiooni tingimustes ei soovi riik anda lisatõuget hindade tõusule.

Rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk märkis, et sellega seoses pikendatakse langetatud määrade kehtivust aasta võrra nii, et langetatud aktsiisimäärad kehtivad 30. aprillini 2023. “Lisaks kehtestatakse alates 1. maist 2023 nelja-aastane kütuse- ja elektriaktsiiside lauge taastamine kriisieelsele tasemele. Viimane annab nii erasektorile kui tarbijale aega hinnatõusuga aegsasti kohaneda,” ütles Kokk.

Ta täpsustas, et piirikaubanduse ärahoidmiseks tuleb jälgida naabrite, eelkõige Läti ja Leedu aktsiisipoliitikat. “Kui meie lähinaabrid ei plaani 2023. aastal aktsiise tõsta, siis tuleb ka meil ära hoida järgnevate aasta aktsiisitõusud,” märkis Kokk.

Vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmisega pikendatakse ühe aasta võrra põlevkivi kaevandavate ettevõtjate õigust kasutada eriotstarbelist diislikütust 30. aprilli 2022 asemel 30. aprillini 2023.

Eelnõu kohaselt lubatakse eriotstarbelise diislikütuse kasutamist põlevkivikaevanduste- ja karjääride territooriumitel, karjääritehnikas ja seadmetes, sealhulgas kaevandusmasinates ning põlevkivi ja tuha transpordiks kasutatavates masinates.

Pikendamisega toetatakse põlevkivi kaevandavate ettevõtjate konkurentsivõimet ja see muudatus on planeeritud jõustuma 1. mail 2022.

Rahanduskomisjon otsustas saata valitsuse algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise seaduse eelnõu teisele lugemisel täiskogu istungil 17. novembril.

7 kommentaari
 1. Nii 2 kuud ago
  Reply

  Elektri hind poleks pidanud üldse tõusma.

 2. Kas kisub sõjaks? Poola-Valgevene piiril oli kuulda püssilaskusid 2 kuud ago
  Reply

  Poola-Valgevene piiril oli ööl vastu tänast teisipäeva, 9. novembrit kuulda püssilaskusid. Poola süüdistab sellest Valgevenet ja Valgevene Poolat.

 3. Singapuris pannakse vaktsineerimata inimesed tasuma oma koroona haigla-arveid 2 kuud ago
  Reply

  Singapuri valitsus otsustas, et vaktsineerimata inimesed maksavad ise kinni oma koroonahaiguse haigla-arved.

  Uus kord jõustub alates 8. detsembrist. Singapuri terviseministeerium teatas asjast eile esmaspäeval. Ministeeriumi hinnangul satuvad raske koroonahaigusega intensiivi põhiliselt vaktsineerimata inimesed. See aga koormab haiglaravi ressursse.

 4. Skandaal seoses Pfizeri koroonavaktsiinidega – uurimistulemusi on jõhkralt võltsitud 2 kuud ago
  Reply

  Vaktsiinimaailma on tabanud uudispomm, kus ravimifirma Pfizer koroonavaktsiinide testimise info puhul kahtlustatakse võltsimist.

  Asja kohta on infot andnud ravimifirma Pfizer koroonavaktsiini uuringutes osalenud teadlane Brook Jackson. Asjast on kirjutanud British Medical Journal.

  Brook Jackson töötas USA firmas Ventavia Research Group, mis korraldas kolm Pfizeri koroonavaktsiini 3. etapi testimist. Neis testides osales kokku 1000 inimest, vahendab Dagbladet.

  Nagu Jackson märgib, siis võltsiti uuringute andmeid, vaktsineerimist teostasid ebapädevad töötajad ja pärast vaktsineerimist tekkinud kõrvaltoimete hindamiseks kulus liiga kaua aega.

  Uuringute puhul on nn kullastandard see, et need on juhuslikud ja neis kasutatakse nn topelt-pimedat kontrollgruppi. Topelt-pime tähendab seda, et katsealused ise ega uuringu teostajad ei tea, kes said platseebot ja kes päris asja, antud juhul siis koroonavaktsiini.

 5. Elektrihind 2 kuud ago
  Reply

  65.- EUR arvest sai 8.- võrgutasust (50%) soodustust …..

  • Elektrihind 2 kuud ago

   Tuleb minema peksta kõik need vahendajad firmad, mis on KOV AS või muud sellised , peale Elektrilevi ja Eesti võrgu haldaja. KOV AS on vaid KOV nõukogudel raha teenimiseks ja muud midagi nad ei tee- nad ei paku isegi Elektriavarii puhul oma elanikkonnale teenuseid.

   Seega tuleb kõik see ahvikari lüüa minema ja siis on elektril ja edastamisel õige hind. Praegu on huvitav – kuidas on ikka Eestis sadu vahendajaid ja kõigile neile, on see kasulik?!

 6. to Singapur 2 kuud ago
  Reply

  Haigekassale peaks hoolimata koroonast jääma kätte küllalt suured summad, SEST – vähe sellest, et plaaniline ravi lükatakse edasi , AGA – seda plaanilist ravi ei tulegi, sest KOROONAHIRMUS EI LÄHE INIMESED KONTROLLI
  EGA SÕELUURINGUTELE EGA KA MUIDU ERIARSTIDE JUURDE, MIDA NAD TAVAOLUDES TEEKSID. JA NENDE HAIGUSED JÄÄVAD DIAGNOOSIMATA. SEDA KA IGASUGU RASKETE HAIGUSTE EELSEISUNDITES.
  Nii et surmasid lisandub praegu ja tulevikus ohtrasti.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.