Põhiseaduskomisjon toetab presidendi otsevalimise eelnõu esimese lugemise lõpetamist

Oudekki Loone

Riigikogu põhiseaduskomisjoni istungil osalenud saadikud toetasid 45 saadiku algatatud presidendi otsevalimise eelnõu esimese lugemise lõpetamist suures saalis. Ainsana jäi erapooletuks sotside esindaja Lauri Läänemets.

“Kõige elavam oli arutelu teemal, kas ja kui palju avaldab rahvalt otse saadud mandaat mõju presidendile kui institutsioonile ning kas see võib kaasa tuua olukorra, kus riigipea võtab endale suurema rolli, kui seadus ette näeb,” lausus Keskerakonna fraktsiooni liige Oudekki Loone. “Leian, et Soome näitel ei ole meil põhjust seda karta ning presidendi volitused jäävad eelnõu kohaselt praegustesse raamidesse.”

Eelnõu kaitsnud Marko Šorini sõnul vastab presidendi otsevalimine ühiskonna ootustele ning annab rahvale täiendava võimaluse osaleda riigi jaoks oluliste otsuste langetamisel, lähendades sellega rahvast riigile. “Tegemist oleks väga kõrgel tasemel kaasamisega. Võib lausa öelda, et tegu on kaasloomega ehk siis rahvas ise valib (loob) endale presidendi. Muudatus lihtsustaks valimistekorda ja teeks selle rahvale arusaadavamaks. Kaoks oht, et vaatamata mitmetele katsetele jääb president valimata,” selgitas Marko Šorin.

Keskerakonna saadikud lisasid, et praegu on suurepärane ajaaken teemat käsitleda – järgmiste Riigikogu valimisteni on jäänud pisut rohkem kui aasta ja arutelu läbiks debattide filtri. Eelnõu menetlemist toetavad ka mitmed rahvaküsitlused, mille kohaselt kodanike valdav enamus toetab presidendi otsevalimise seadustamist.

“Just presidendi tänaste volituste raames vajab see institutsioon rahva mandaati. Presidendi olulisim roll on teha järelevalvet selle üle, et Riigikogu sisuliselt ja vormiliselt töötaks põhiseaduspäraselt. Tegemist on aga huvide konfliktiga, sest president saab mandaadi institutsioonilt, mille üle ta järelevalvet teostab,” täiendas Oudekki Loone.

Eelnõu kohaselt on Vabariigi Presidendi kandidaadi ülesseadmise õigus vähemalt kümnel tuhandel hääleõiguslikul Eesti kodanikul. Kandidaatide registreerimiseks esitamine algab 60. päeval enne valimispäeva ja lõpeb valimispäevale eelneval 40. päeval. Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt on antud üle poole hääletamisest osavõtnute häältest. Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, viiakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel läbi teine hääletusvoor. Teises voorus tunnistatakse valituks kandidaat, kelle poolt anti enam hääli.

7 kommentaari
 1. Valtsiinidest polegi midagi kasu? Maailma terviseorganisatsioon prognoosib Euroopasse talveks 700 000 koroonasurma 1 aasta ago
  Reply

  Kuigi Euroopa on kõige vaktsineeritum piirkond maailmas, on koroona olukord kõige hullem. Maailma terviseorghanisatsioon WHO prognoosib Euroopale eelolevaks talveks 700 000 koroonasurma ehk samapalju kui oli eelneval talvel ilma vaktsiinideta.

  WHO prognooside kohaselt kasvab Euroopa koroonasurmade arv märtsiks praeguselt 1,5 miljonilt 2,2 miljoni peale. Selle numbri sees on Euroopa Liit, Ühendkuningriik, Kasahstan ja Venemaa. Kui see prognoos tõele vastab, siis selgub, et käesolev talv koos vaktsiinidega on kõigest veidi parem kui eelmine, mil vaktsiine polnud, vahendab Daily Mail.

 2. Jane 1 aasta ago
  Reply

  Demokraatlikes riikides valitakse presidenti alati otse. Meil on teisiti. Reformierakonnal oli vaja oma presidenti ja selleks sai Ilves. Nad teadsid et teist korda teda enam ei valita muidu kui vaid määramise teel. Isamaa erakonnal oli ka kunagi oma presidenti aga ma ei mäleta täpselt teda vist ikka valiti. Tema viga oli see et lasi Laaril valitseda ja ei võtnud midagi ette kui inimeste elu läks raskeks. laari valitsemise ajal tõusid hinnad tohutult eriti korterihinnad aga pensione ega abirahasid ei tõstetud, tekkisid kodutud ja prügikastiinimesed. Eelmist presidenti ei saanud rahvas valida ja kuna Riigikogus ei jõutud kokkuleppele määrati . Olen kindel et praegust presidenti oleks rahvas valinud sest parimarim president on teadlane.

 3. Tõnis Viilol 1 aasta ago
  Reply

  Olin meie uuest presidendist vaimustusest. Ikkagi haritud, palju näinud jne. Nüüd olen pettunud ja on kujunenud arvamus, et enne päris tööd on ta kutsutud Ameerika saatkonda ja antud suunad ning suunitlus kätte.
  Kas ikka on Valgevene süüdi? Äkki on venemaa süüdi? Ei saa olla. Kust tulid lennukid ja kellele kuulusid need migrantide vedamisel? Venemaa ja Valgevene omad ei olnud.
  President juba aga jõudis sõna võtta ja tigedalt. Jäi minul arusaam, et kohe ründab neid maid. Ametisse astumisel ütles, et Venemaaga peab head suhted looma. Vähe ajaga on selle lubaduse unustanud. Kas siis meie kõik presidendid ja peaministrid on USA saatkonnas suunitlusi, käske saanud?
  Meie ei oma ju oma õigusi. Isegi Ameerika tahtmine on üle Euroliidu tahtmiste. Kuhu on jäänud siis meie otsustamise õigus? Ameerika laseb pillilugu ja meie omad kargavad õnnest taeva. Kes julgeb teisiti arvata, on Kremlimeelne. Paistab aga, kes arvab nagu Ameerika tahab, on Valgemaja meelne. Meie valitsused (ka Vene ajal) täitsid kremli käsku ja kargasid. Keegi isegi ei küsinud, kui kõrgele vaja. Praegu ju USA-ga sama.

 4. Tõnis Viilol 1 aasta ago
  Reply

  Maakera hädas migrantidega. Kes need on ja miks nemad olemas on?
  Ameerika on alustanud üle 200 sõja teiste maadega. Ikka õnne viimise nimel. Tegelikult õnne ei ole viidud. On viidud häda ja viletsust. Laostumist ja surma. Nüüd puudust tunvad “õnnelikuks” saanud inimesed sunnitud rändama ja kerjavad paremat elu.
  Kallid inimesed, uuriga ajalugu. Ka meie saime USA pärast kannatada Valge Laeva ootamisega. See oli ju USA Vaba raadio, Ameerika hääl, kes levitas valet. Me tuleme ja vabastame teid. Metsavennad, istuge metsas edasi peidus. Me vabastame teid. Valged purjed on peatselt merelt paistmas. Venelased lubasid, et kui metsast välja tulete, ei karista kedagi kellel vere süüd ei ole. Jäid metsavennad mets ja vene käsilased, kommunistuid (KGB jne) Tegid neile haaranguid, loopisid punkritesse granaate ja lasid kõik maha.
  TÄNAN TEID, AMEERIKLASED, ABI EEST. TÄNAN, ET LASITE TAPPA MINU NAISE SUGULASED, Õed JA TÄDID. KUI NEID EI OLEKS TAPEETUD, ISTUKSID SIIANI PUNKRITES.
  Nüüd on ring täis ja jälle toote meile vabadust, õnne ja rikkust.
  Minu soov on see, et korjaksite oma kodinad kokku ja läheksite ära nagu Afganistanist läksite. Las meie, väikese riigi loll rahvas, elab rahus ja toimetab oma tegemisi.
  Ameerika, öelge ükski riik, kuhu te olete õnne viinud. Pagulased korjake kokku. Nemad on teie tegevuse vili. Hoolitsege nende inimest eest, kelle olete laostanud. Teie ju kasutate migrante relvadena.

 5. Puhas 1 aasta ago
  Reply

  umbluu. Vaja on muuta presidendi õigusi, alles siis anda see rahvale valida. Milleks meile impotentne president, kes midagi eitohi?

 6. ei keegi 1 aasta ago
  Reply

  Ärge ajage naerma! Käesurujat valides saab rahvas võimule vä? Otsevalimistel on mõte presidentaalsetes või poolpresidentaalsetes vabariikides. Siin Kesk demokraatiat mängides langeb ise populismi, seiske parem rahvaalgatuse eest. Aga ei, see on ju ohtlik!

 7. Jube vaadata lehtedes meie kaunite naiste rändeid ühest voodist teise. On üks metslooma nimega. Vanasti öeldi prostituudid nüüd siis nemad on tabu. Kõlbluspolitsei oli vanasti ja sellest oli abi. Nüüd oleks seda vaja rahva moraali tõstmiseks.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.