Tiit Terik: uus etendusasutuste seadus laseb paremini teatrit teha

Tiit Terik. Foto: Kultuuriministeerium.
Eile õhtul läbis riigikogus esimese lugemise etendusasutuse seaduse ja rahvusooperi seaduse muutmise seadus. Uus seadus korrastab etenduskunstide valdkonna rahastamissüsteemi ning teeb etendustegevusega seotud seadusandlust selgemaks ja paindlikumaks.

„Etenduskunstide maastik on viimastel aastatel arenenud märksa kiiremini kui seda toetav õigusruum. Hetkel veel kehtiv seadus on tekitanud ebaselgust etendusasutuste rahastamisel ning toonud kaasa isegi kohtuvaidlusi. Seetõttu on oluline õigusruumi uuendada, et tulevikus oleks paremad tingimused etenduskunste viljeleda ja publikuni viia,“ ütles kultuuriminister Tiit Terik. „Riik usaldab oma teatreid ning peaksime nende tegevust võimalikult vähe reguleerima.“

Uues seaduses kaasajastub etendusasutuse mõiste ja muu, mis on etendusvaldkonna praktikas ajaga reaalsuses muutunud (seadus on algselt aastast 2003). Lisaks väheneb etendusasutuste bürokraatiakohustus ja halduskoormus, lihtsustatakse etenduste salvestamise ja arhiveerimise küsimusi ning lisatakse etendusasutustele sündmuste ligipääsetavusest teavitamise kohustus.

Praktilisel tasandil kaob seni kõigile etendusasutustele kehtinud loomenõukogu moodustamise kohustus, lisaks laiendatakse võimalust sõlmida võlaõiguslikke suhteid loominguliste töötajatega. Eelnõu kohaselt on võimalus pikendada etendusasutuse juhiga sõlmitud lepingut üks kord kuni viieks aastaks avalikku konkurssi korraldamata. Praegu sõlmitakse vaba ametikoha täitmiseks konkurss ja leping sõlmitakse kuni viieks aastaks. Etendusasutuse seadus on seotud mitmete teiste seadustega, sh autoriõiguste seadus, säilituseksemplari seadus, arhiiviseadus, sihtasutuste seadus jpt. Uues versioonis on ka nende seaduste vahepealsed muudatused ja nõuded üle vaadatud ning viidud vastavusse kehtivaga, samuti välditud kordusi.

3 kommentaari
 1. Karm: Soomes on jäänud vaid 7 vaba intensiivravi kohta 4 kuud ago
  Reply

  Soomes levib koroona kulutulena ja haiglad täituvad. Pere- ja põhiteenuste minister Krista Kiuru ütles, et Soomes on vabad vaid 7 intensiivravi kohta.

  Praegu on Soomes intensiivis 42 koroonapatsienti. See number on suur, kui arvestada vabade kohtade arvu.

  Minister Kiuru hoiatas, et Soomes hakatakse rakendama erakorralisi meetmeid, kui olukord ei parane. Kui need 7 kohta täis saavad, siis rakendatakse erakorralisi meetmeid, lubas Kiuru Yle-le antud intervjuus.

  Kiuru ütles, et kui olukord ei parane, siis võidakse tõmmata hädapidurit ja kehtestada eriolukord. Kiuru ütles, et nüüd peab tegutsema, et hullemat ära hoida.

  • JUBE: Uuel koroona tüvel on 32 ohtlikku mutatsiooni ja see olevat pärit ühelt Aidsi-haigelt 4 kuud ago

   Briti asjatundjad hoiatavad koroona uue, Botswana tüve eest, millel on 32 ohtlikku mutatsiooni ja tüvi ise olevat pärit ühelt Aidsi-haigelt.

   Praeguseks on tuvastatud vaid 10 nakatumist uue, teadusliku nimetuse B.1.1.529 all tuntud viiruse tüvega. Selle ametlikuks nimeks saab Nu, vahendab Daily Mail.

   Samas on uut tüve juba tuvastatud kolmes riigis, mis annab aluse arvata, et see on laiemalt levinud. Tüvel on 32 mutatsiooni, mis muudavad selle kergesti nakkavaks ja vaktsiinide kaitsest läbi murdvaks. Sellel on kõige enam muutusi ogavalgus.

   University College Londoni geneetikaprofessor Francois Balloux ütles, et uus tüvi on pärit AIDS-i põdevalt inimeselt.

 2. Jane 4 kuud ago
  Reply

  Meeldiv on näha siin ühte meeldivat, tarka, õiglast ja sõbralikku keskerakondlast. talle sobiks iga ministri amet.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.