Aab: koalitsioonipartner nõustus oluliste hinnatõusu leevendustega, kuid vajadus on jätkuvalt suurem

Pildil: riigihalduse minister Jaak Aab

Keskerakonna valitsusdelegatsiooni juht, riigihalduse minister Jaak Aab avaldas heameelt, et nii Keskerakonna pakutud elektri ja gaasi võrgutasu alandamise meetmed kui ka elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusu hüvitamise lävendi tõus pea poole võrra said koalitsioonipartneri toetuse. Samas tõdes Aab, et Keskerakonna hinnangul tulnuks tänases olukorras rakendada enam meetmeid nii inimeste toimetulekuks kui ka ettevõtjate toetamiseks, sealhulgas alandada energia käibemaksu.

Aab sõnas, et kõnelused olid väga keerulised ning arusaam olukorrast ning lahendustest  erinev. „Elektri ja gaasi hinnatõus on tulnud šokina nii eratarbijatele kui ka ettevõtjatele ning inimestel ei olnud võimalik sellist anomaaliat ette näha. Seetõttu pakkus Keskerakond kõneluste jooksul korduvalt erinevaid meetmeid, millest osa on tänaseks kokku lepitud, kuid teisi koalitsioonipartner kahjuks võimalikuks ei pidanud,“ tõdes Aab. Ta viitas käibemaksu alandamisele 20lt 9le protsendile ning elektri võrgutasu täielikule kaotamisele, mis Reformierakonna toetust ei pälvinud.

Minister tõi välja, et elektri võrgutasu alandamine poole võrra kajastus juba novembris tulnud oktoobrikuu arvetel ning vähendab keskmise kodutarbija jaoks elektri lõpphinda ca 15% ning äritarbijatel ca 7% kuni märtsi lõpuni. Kokkuleppe kohaselt lisandub toetuspaketti ka gaasi võrgutasu alandamine 100% võrra. „Võrgutasude puhul on oluline, et meede aitab ka ettevõtjad, keda on gaasitarbijatest üle 90%,“ rõhutas ta, lisades, et võrgutasude alandamist era- ega äritarbijad eraldi taotlema ei pea ning see arvestatakse automaatselt. Võrgutasude alandamine maksab kokku ligi 113 miljonit eurot.

Elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusude hüvitamist hakatakse omavalitsustes menetlema jaanuaris taotluste alusel ning meede aitab energiahinna kallinemist kompenseerida kuni 80% ulatuses. Kui seni oli esialgseks lävendiks 673 eurot (neto), siis uue kokkuleppe kohaselt tõstetakse seda 1126 euroni (neto) ehk selle aasta prognoositava mediaankeskmise sissetuleku tasemele. Hinnanguliselt on võimalik meetmest toetust taotleda üle 300 000 leibkonnal, kes võiksid saada elektri, gaasi ja küttekulude hinnatõusust 80% hüvitist. Meetme rakendamine läheb maksma ligi 79 miljonit eurot.

Aab rõhutas, et Keskerakonna hinnangul tulnuks meetmeid aga veelgi lisada, et toetada kõigi Eestimaa inimeste toimetulekut ning parandada ettevõtjate konkurentsivõimet. „Külmad talvekuud ja arved on alles ees ootamas, mistõttu ei ole meie hinnangul lisameetmed laualt maas ka pärast tänaseid kokkuleppeid ja võivad vajada ülessulatamist,“ leidis ta. Ta sõnas, et täna on selge, et Keskerakonna ettepanek riigieelarve koostamisel elektri, gaasi, diisli ja kütteõlide aktsiisitõusude edasilükkamiseks oli üldist hinnatõusu arvestades hädavajalik. „Usume jätkuvalt, et ka käibemaksu alandamine mitte ainult ei vähendaks elektriarvet, vaid toetaks ka tarbijate toimetulekut ning vähendaks hinnasurvet erinevates valdkondades,“ kinnita Aab.

7 kommentaari
 1. Eve 12 kuud ago
  Reply

  Keskerakondlased hoolivad meie inimestest. Need poliitikud kes on vastu elektri hinna kompenseerimisesle madalamaks või endisele tasemele on alatud ja hoolimarud. Mitmed poliitikud Riigikogus ei tee mitte midagi meie inimeste heaks aga saavad suurt palka ja neid muidugi ei huvita kuidas vaesemad inimesed hakkama saavad. Eriti raske on kui oma majas on elektrikütus.

  • Evekesele 12 kuud ago

   Sinu propagandat uskuma jäädes tekib küsimus, miks valimispropaganda aegu
   Sundüürnike teema kohe maha maeti? Kas rahva järjekordne lollitamine?
   Miks Ekrele nuga reeturlikult selga löödi? Ekre tegi ju Ratasest peaministri!
   Kuidagi ei paista korrumpeerunud kesikute hoolivust?
   Seega, astu teise parteisse. Näiteks E-2000.

  • Vaatan pildil Aaba ja vastik tüüp. Oi kui peen ja Tark. 12 kuud ago

   Meil nälgib mitusada tuhat inimest. Istuvad külmas ja toiduta. Seda nimetavad valitsevad parteid heaolu riigiks. Kellele hea ja kellele piin. Maha meie iseseisvus mis tegelikult ei ole iseseisvus. Ameerika tahtel karjume venele hävingut ja lakume jänkide perset. Iseseisvusest ei ole haisugi.

 2. Jane 12 kuud ago
  Reply

  Olen nüüd pensionär. Kunagi sain vanaisa maade eest raha ja ma lasin selle raha eest vanaisa kahekordsele majale sisse panna elektrikütte. See on väga kallis maks praegu ja ma olen pensionär. Peaaegu kogu raha läheb maksude peale. Elamiseks annab jõudu keskerakondlaste hoolitsus ja lootus et kõik poliitikud saavad aru elektrienergia tasu vähendamisest. Pole vaja ju saata raha teistele riikidele kui ise vajaksime abi.

 3. Jane'le 12 kuud ago
  Reply

  Soovin,et keskerakondlik päike Sinu peale ka edaspidi paistaks. Aamen!

  • TERE! 12 kuud ago

   Pistke oma pättidest Keskerakonna juhid koos nende päikesega persse.

 4. gaas 12 kuud ago
  Reply

  Tjah, kunagi oli gaas kodutarbijale trassist tasuta ja gaasitrasse oli palju, ka maal läbi metsade kulgesid .
  Ei mäleta kas balloonigaas ka. Balloonigaas toodi koju tellimise peale ja ühendati pliidi külge.Nüüd need, kel autot pole,peavad seljas tooma ja ühendada ei oska ise. Ehk võiks mõned head asjad minevikust õppida ja siiski üle võtta. Ikkagi hoolitsus inimeste eest.? Probleemide tundmine.
  Kütegi oli nii odav ,et koristaja palgaga võis 3 toal. keskk. korterit nagu nalja pidada, kui sa selle muidugi said.
  Ja metsa ei viidud Eestist ainult välja, vaid toodi sisse ka. Kui üldse välja viidi?
  Mis näitab, et plaanimajandus pole paha sugugi, seda eriti Saksa Dem.Vabar. näitel eelkõige. Mis paha oli, tuli
  inimestest, eelkõige. Brigadirlik võimuahnus ja muidu ahnus-roobitseda aga oma kõhu alla .

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.