Sellel aastal tehakse suursaarte vahel üle 1000 lisareisi

Foto allikas: MKM

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas allkirjastas suursaarte parvlaevaliinide piletihinna määruse, millega kinnitas uued hinnad. Uus hinnakiri hakkab kehtima 1. märtsist.

Kohalikele elanikele jääb uut piletihindadega nii reisija kui auto sooduspilet samaks. Auto sooduspiletiga saavad sõita need suursaarte püsielanikud, kes on sama sõiduki registreerimistunnistuse kohaselt sõiduki omanikuks, vastutavaks kasutajaks või kasutajaks. Täiendavalt lisandub sooduspilet N1 ehk väikekaubikute kategooria sõidukitele. Lisaks ei muutu hinnad peale kohalike ka sügava puudega isiku saatjale või kuni 16-aastase puudega isiku saatjale, õpilastele ning kõikidele üle 65 aastastele inimestele. Üliõpilased saavad sõita sooduspiletiga 1. septembrist kuni 30. juunini.

Suursaarte parvlaevaliinide piletihindu tõsteti viimati 2016. aastal. „Mõistetavalt on igasugune hinnatõus ebapopulaarne, aga peame tegutsema riigieelarve piires, et pakkuda meie inimestele ja ettevõtetele kvaliteetseid ühendusi. Kahjuks on hinnatõus möödapääsmatu, kuna kulud on juba praeguseks kasvanud, rääkimata tarbijahinnaindeksist ja saartele tehtavate lisareisidest võrreldes möödunud aastaga (üle 1000). Tahame pakkuda üha paremat teenust ja rohkem väljumisi, mis paraku ei saa tulla mitte millegi arvelt,“ ütles minister Aas.

Aasa sõnul otsis ministeerium läbi jaanuari kohti, kust saaks hinnatõusus vastu tulla, et vähendada negatiivset mõju ettevõtlusele ning jõuti viie muudatuseni. „Aruteludest saarte esindajatega vähendasime suurtele ja väikestele veokitele hinnatõusu suurust, tekitasime sooduspileti väiksematele kaubikutele ehk N1- klassile ning vähendasime reedest ja pühapäevast hinnakoefitsienti. Ühtlasi suurendasime lisareiside arvu nii palju kui praeguse taristu ja laevadega on võimalik ning otsime aktiivselt lisalaeva, mida prahtida suursaarte vahele,“ lausus Aas.

Märtsist on Hiiumaa külastamisel tipuaja väliselt pere edasi-tagasi sõidu hind 57 eurot (2 täiskasvanut, 2 kooliealist last, auto) ning tipuajal 63 eurot. Saaremaa külastamisel tipuaja väliselt on pere edasi-tagasi sõidu hind 49 eurot ning tipuajal 54 eurot. Tipuaegadel on suursaarte parvlaevade piletihinna kordaja sõidukipiletile 1,2 varasema 1,5 asemel.

Kaasamiste käigus toodi ettevõtjate poolt välja, et ettevõtjale on soodsam oodata tänu reiside mahu suurenemisele vähem järjekorras, kui tunde sadamas, et pardale saada. Hommikuste, eelkõige veokitele mõeldud lisareisidega alustab TS Laevad veebruari viimasel päeval. 4. veebruarist juba lisandus keskpäevaseid reise. „Olen nõus saarte esindajatega, et seisuaja vähenemine kaalub kindlasti üles piletihinna kallinemise. Näiteks Saaremale kaupa vedava haagisega veoki ülesõit kallineb edasi-tagasi sõidul 4,60 eurot. Kui veok veab ka ainult 5 tonni kaupa, siis on hinnatõus kilo kohta alla 0,001 euro,“ lisas Aas.

Hindade muutmine pole seotud TS Laevade kasumlikkusega. Riigi ning TS Laevad OÜ ja OÜ TS Shippinguga 2014. aastal sõlmitud avaliku liiniveo lepingus on fikseeritud, et teenuse osutamisega ei või vedaja teenida ülemäärast kasu. Selle ärahoidmiseks on ministeeriumil lepingu järgi õigus nõuda ja vedajal kohustus maksta üleliigne toetus ministeeriumile tagasi koos intressidega. Selle punkti järgimiseks tellis Transpordiamet möödunud aastal analüüsi, et veenduda ülemäärase kasu teenimise hoidumisest. Analüüs näitas, et 2016. aasta oktoobrist 2021. aasta oktoobrini pole TS Laevad teeninud lepingu täitmisest ülemäärast kasu. „Samast põhimõttest ei kavatse me ka edaspidi taganeda,“ ütles Aas.

5 kommentaari
 1. Soomes kahtlustatakse ema alaealise poja ja seejärel enda tapmises 3 nädalat ago
  Reply

  Politsei sai teate peresurma kohta reede pealelõunal. Tegemist on peresisese juhtumiga ja rohkem osapooli asjas politsei andmetel polnud, vahendab MTV.

  Asja uuritakse tapmise puhul kui isikuvastast kuritegu ning ema surma osas kui surma põhjuste selgitamist. Politsei ei avalda surma põhjust ega muid üksikasju.

  Edela-Soome politsei on palunud ametialast abi Turu ülikooli haigla laste ja noorte kohtupsühhiaatria osakonnalt. Ühtlasi selgitatakse, kas ametivõimud on midagi tegemata jätnud, et selline asi juhtuda sai.

  • Putin esineb parasjagu telepöördumises vene rahva poole: Ukraina on Vene looming 3 nädalat ago

   Venemaa president esineb praegu pöördumisega vene rahva poole, kus räägib, et Ukraina riik praegusel kujul on Venemaa loodud.

   Ukraina loomiseks pani Stalin kokku tükid Poolast, Rumeeniast ja Ungarist, ütles Putin. Ukraina autor ja arhitekt oli Vladimir Iljitš Lenin, jätkas Putin.

   Donbass liideti Ukrainaga. Krimmi andis Ukrainale millegipärast Hruštšov, ütles Putin.

   „Tahate kommunismi likvideerimist? Meile see sobib!” ütles Putin. Kui tahetakse bolševike poolt loodud Ukraina likvideerimist, siis Venemaale see sobib.

 2. harry 3 nädalat ago
  Reply

  Jumal loob ja õnnistab maailma
  2
  1 Nõnda on taevas ja maa ning kõik nende väed valmis saanud.
  2 Ja Jumal oli lõpetanud seitsmendaks päevaks oma töö, mis ta tegi, ja hingas seitsmendal päeval kõigist oma tegudest, mis ta oli teinud.
  3 Ja Jumal õnnistas seitsmendat päeva ja pühitses seda, sest ta oli siis hinganud kõigist oma tegudest, mis Jumal luues oli teinud.
  Aadam ja Eeva
  4 See on lugu taeva ja maa sündimisest, kui need loodi. Sel ajal, kui Issand Jumal tegi maa ja taeva,
  5 kui ainsatki väljapõõsast ei olnud veel maa peal ja ainsatki väljarohtu ei olnud veel tärganud, sest Issand Jumal ei olnud lasknud vihma sadada maa peale, ja inimest ei olnud põldu harimas,
  6 tõusis udu maast ja kastis kogu mullapinda.
  7 Ja Issand Jumal valmistas inimese, kes põrm on, mullast, ja puhus tema ninasse eluhinguse: nõnda sai inimene elavaks hingeks.+
  8 Ja Issand Jumal istutas Eedeni rohuaia päevatõusu poole ja pani sinna inimese, kelle ta oli valmistanud.
  9 Ja Issand Jumal laskis maast tõusta kõiksugu puid, mis olid armsad pealtnäha ja millest oli hea süüa, ja elupuu keset aeda, ning hea ja kurja tundmise puu.
  10 Ja Eedenist sai alguse jõgi, mis kastis rohuaeda, jagunedes sealtpeale neljaks haruks:
  11 esimese nimi on Piison, see voolab ümber kogu Havilamaa, kus on kulda;
  12 selle maa kuld on hea, seal on bedolavaiku ja karneoolikive.
  13 Ja teise jõe nimi on Giihon, see voolab ümber kogu Kuusimaa.
  14 Ja kolmanda jõe nimi on Hiddekel, see voolab hommiku pool Assurit; ja neljas jõgi on Frat.
  15 Ja Issand Jumal võttis inimese ja pani ta Eedeni aeda harima ja hoidma.
  16 Ja Issand Jumal keelas inimest ja ütles: „Kõigist aia puudest sa võid küll süüa,
  17 aga hea ja kurja tundmise puust sa ei tohi süüa, sest päeval, mil sa sellest sööd, pead sa surma surema!”
  18 Ja Issand Jumal ütles: „Inimesel ei ole hea üksi olla; ma tahan teha temale abi, kes tema kohane on.”
  19 Ja Issand Jumal valmistas mullast kõik loomad väljal ja kõik linnud taeva all ning tõi inimese juurde, et näha, kuidas tema neid nimetab. Ja kuidas inimene igat elavat olendit nimetas, nõnda pidi selle nimi olema.
  20 Ja inimene pani nimed kõigile kariloomadele ja lindudele taeva all ja kõigile metsloomadele, aga inimesele ei leidunud abilist, kes tema kohane oleks.
  21 Siis Issand Jumal laskis tulla raske une inimese peale ja see jäi magama; siis ta võttis ühe tema küljeluudest ning sulges selle aseme taas lihaga.
  22 Ja Issand Jumal ehitas küljeluu, mille ta inimesest oli võtnud, naiseks ja tõi tema Aadama juurde.
  23 Ja Aadam ütles:
  „See on nüüd luu minu luust
  ja liha minu lihast.
  Teda peab hüütama mehe naiseks,
  sest ta on mehest võetud!”+
  24

  Seepärast jätab mees maha oma isa ja ema ning hoiab oma naise poole, ja nemad on üks liha!
  25 Ja nad olid mõlemad alasti, Aadam ja tema naine, ega häbenenud.

  3
  Aadam ja Eeva
  3
  1 Aga madu oli kavalam kõigist loomadest väljal, kelle Issand Jumal oli teinud, ja ta ütles naisele: „Kas Jumal on tõesti öelnud, et te ei tohi süüa mitte ühestki rohuaia puust?”
  2 Ja naine vastas maole: „Me sööme küll rohuaia puude vilja,
  3 aga selle puu viljast, mis on keset aeda, on Jumal öelnud: Te ei tohi sellest süüa ega selle külge puutuda, et te ei sureks!”
  4 Ja madu ütles naisele: „Te ei sure, kindlasti mitte,
  5 aga Jumal teab, et päeval, mil te sellest sööte, lähevad teie silmad lahti ja te saate Jumala sarnaseks, tundes head ja kurja.”
  6 Ja naine nägi, et puust oli hea süüa, ja see tegi ta silmadele himu, ja et puu oli ihaldusväärne, sest see pidi targaks tegema. Siis ta võttis selle viljast ja sõi ning andis ka oma mehele, ja tema sõi.
  7 Siis nende mõlema silmad läksid lahti ja nad tundsid endid alasti olevat, ja nad õmblesid viigilehti kokku ning tegid enestele põlled.
  8 Ja nad kuulsid Issanda Jumala häält, kes rohuaias sinna ja tänna käis, kui päev viluks läks, ja Aadam ja tema naine peitsid endid Issanda Jumala palge eest rohuaia puude keskele.
  9 Ja Issand Jumal hüüdis Aadamat ning ütles temale: „Kus sa oled?”
  10 Ja tema vastas: „Ma kuulsin su häält rohuaias ja kartsin, sest ma olen alasti. Sellepärast ma peitsin enese ära.”
  11 Siis ta küsis: „Kes on sulle teada andnud, et sa alasti oled? Või oled sa söönud puust, millest ma sind keelasin söömast?”
  12 Ja Aadam vastas: „Naine, kelle sa mulle kaasaks andsid, tema andis mulle puust ja ma sõin.”
  13 Ja Issand Jumal küsis naiselt: „Miks sa seda tegid?” Ja naine vastas: „Madu pettis mind, ja ma sõin.”
  14 Siis Issand Jumal ütles maole:
  „Et sa seda tegid, siis ole sa neetud
  kõigi koduloomade ja kõigi metsloomade seas!
  Sa pead roomama oma kõhu peal
  ja põrmu sööma kogu eluaja!
  15 Ja ma tõstan vihavaenu sinu ja naise vahele,
  sinu seemne ja tema seemne vahele,
  kes purustab su pea,
  aga kelle kanda sa salvad.”
  16 Naisele ta ütles:
  „Sinule ma saadan väga palju valu,
  kui sa lapseootel oled:
  sa pead valuga lapsi ilmale tooma!
  Sa himustad küll oma meest,
  aga tema valitseb su üle.”
  17 Aga Aadamale ta ütles:
  „Et sa kuulasid oma naise sõna ja sõid puust,
  millest mina olin sind keelanud, öeldes,
  et sa ei tohi sellest süüa,
  siis olgu maapind neetud sinu üleastumise pärast!
  Vaevaga pead sa sellest sööma kogu eluaja!
  18 Ta peab sulle kasvatama kibuvitsu ja ohakaid,
  ja põllutaimed olgu sulle toiduks!
  19 Oma palge higis pead sa leiba sööma,
  kuni sa jälle mullaks saad,
  sest sellest sa oled võetud!
  Tõesti, sa oled põrm
  ja pead jälle põrmuks saama!”
  20
  Ja Aadam pani oma naisele nimeks Eeva, sest ta sai kõigi elavate emaks.+
  21 Ja Issand Jumal tegi Aadamale+ ja ta naisele nahkriided ning pani neile selga.
  22 Ja Issand Jumal ütles: „Vaata, inimene on saanud nagu üheks meie hulgast, tundes head ja kurja. Aga nüüd, et ta oma kätt ei sirutaks ega võtaks ka elupuust ega sööks ega elaks igavesti!”
  23 Siis saatis Issand Jumal tema Eedeni rohuaiast välja, et ta hariks maad, millest ta oli võetud.
  24 Ja ta ajas Aadama välja ja pani hommikupoole Eedeni rohuaeda keerubid ja tuleleegina sähviva mõõga, et need valvaksid elupuu teed.

  • Millegipärast 3 nädalat ago

   andis keegi vaimuhaige Venemaa juhtkonnast president Jeltsini kaasteadmisel oma allkirja Budapesti memorandumile
   ja selles on väga raske süüdistada Leninit, Stalinit, Hruštšovi ning teisi bolševikke, bandiite, terroriste.

 3. V. Putin-Lenin 3 nädalat ago
  Reply

  Venemaa on bolševike ja kommunistide suurim looming.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.