Kiik soovib tervishoiu rahastamist oluliselt muuta

Tanel Kiik

Tervishoiu rahastamine tuleb põhjalikult üle vaadata, sest pole piisav ega vajadustele paindlik, teatas tervise- ja tööminister Tanel Kiik täna Nordic Hotel Forumis toimunud harvikhaiguste päevale pühendatud ümarlaual.

“Tervishoid saab igal aastal 5 protsenti ravivajadusest vähem raha, mistõttu kümned tuhanded inimesed jäävad plaanilisest ravist ilma,” tõdes Tanel Kiik. “Selleks, et jõuda Euroopa Liidu keskmisega samale tasemele, peaks igal aastal panema 1 miljard eurot rohkem.”

Praegune rahastussüsteem pole piisavalt paindlik, sest kõik on pandud paika kvootidega, mida pole inimese personaalseid vajadusi arvestades võimalik muuta. “Mingi osa eelarvest tuleb jagada teiste kriteeriumide alusel, sest harvikhaiguse puhul inimene pole süüdi oma haiguse eripäras,” rääkis Tanel Kiik. “Inimese vaates pole vastuvõetav, et riigil on plaan, mis saab teoks näiteks ühe aasta pärast. Tema jaoks toimib riik eraldi valdkondades killustatult. Inimesed käivad ja täidavad eri ametkondades oma pabereid, et teenust saada.”

Me näeme praegu nii harvikhaiguste kui ka teiste haiguste puhul ülimalt õhukeseks optimeeritud süsteemi, kus antakse kõrgel tasemel ravi, kuid hilisem nõustamine ja järel-ravi puudub. “Oluline on vaimse tervise küsimus, kuidas toetada lahendusi lähedaste ja töökaaslaste tasandil, sest vaimse tervise ekspertide puudust pole võimalik paari aastaga lahendada,” selgitas Tanel Kiik. “Süsteem peab olema paindlik. Kui kõik on kvoodiga paigas, siis ei saa personaalseid lahendusi pakkuda.”

Harvikhaiguste kompetentsikeskuse loomine ja kodanikuühenduste tegevus mängivad Tanel Kiige sõnul olulist rolli, et survestada raviasutusi ja poliitikuid. Põhjamaadega sarnase teenuse pakkumiseks ei piisa kõigest 5-protsendilisest panustamisest sisemajanduse kogutoodangust. Eesmärgiks tuleb seada 7 – 8-protsendiline panus ja tulevikus isegi 10-protsendiline panus.

Vabatahtlikud organisatsioonid teevad palju tööd, et jõuda harvikhaiguste ravimite rahastuseni Haigekassa poolt ning riik võiks neile olla partneriks. Esimese sammuna võiks vabatahtlike fondide poolt tehtud annetused vabastada praegu kehtivast 9-protsendilisest käibemaksust. “Mina ei koguks seda käibemaksu,” ütles Tanel Kiik.

Tervishoiu rahastamine tervikuna tuleb üle vaadata koos sotsiaalvaldkonnaga, millega Tanel Kiik lubas algust teha.

Arutelust võtsid osa tervise- ja tööminister Tanel Kiik, Tartu ülikooli kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskuse eestvedaja Katrin Õunap, haigekassa juhatuse esimees Rain Laane, Põhja-Eesti regionaalhaigla hematoloog-ülemarst-keskuse juhataja Mariken Ross, Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht ning harvikhaigust põdeva 6-aastase tütre ema Maarja Krais-Leosk, SA Eesti Agrenska Fondi juhatuse liige Meelis Joost. Ümarlauda modereeris Urmas Vaino.

Ümarlaua kokkukutsujaiks on Eesti Puuetega Inimeste Koda ning SA Eesti Agrenska Fond.

Harvikhaiguseks peetakse haigust, mis esineb kuni viiel inimesel 10 000-st, Eestis on haruldasi haigusi põdevaid inimesi umbes 90 000.

BNS

3 kommentaari
 1. tubli kiik !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 5 kuud ago
  Reply

  NO LÕPUKS OMETI HAKKAB KEEGI ASJALE PIHTA SAAMA 30 a. JÄREL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  KAHJU, ET SEE PALJUDE JAOKS HILJAKS JÄI JA JÄÄB.
  KES LAMMUTASID ENSVAEGSE VÄGA HÄSTI TOIMINUD SÜSTEEMI, VÄHENDADES “KOKKUHOIUKS” ERIARSTIDE VÄLJAÕPETAMISE ALLA MIINIMUMI, SEADID SISSE PEREARSTINDUSE SUURENDAMISE , MIS ON SUURES OSAS MÕTTETU, KUI KA NENDE JÄRGIJAD JÕUAVAD VARSTI VELSKRITASEMELE.
  KAS OLETE NÄINUD PEREARSTI LÄBI VAATAMAS PATSIENTI ÜLENI, KAS TA SEDA ÜLDSE OSKAB.
  NAHAVÄHK ON MEIL ESIMESEL KOHAL, KUIDAS AGA VANEM INIMENE VÕI ÜLDSE INIMENE NÄEB OMA SELGA JA NEID KEHAOSI, KUHU TA ISE VAATAMA EI ULATU??? JA KUI NÄEBKI, SIIS ONLODERMATOLOOGI JUURDE PÄÄSEB POOLE AASTA PÄRAST !!!!!!!!!!!!!!!!!!MELANOOMIGA POLE TAL SINNA SIIS EMAM ASJA.
  TAVALISE DERMAT. JUURDE KUU VÕI 2 PÄRAST JA MA POLE ÜLDSE KINDEL NENDE TEADMISTES KÕRGTASEME ONKOLOOGIGA VÕRRELDES. JUHUL KUI TORGITAKSE KASVAJALIST KUDET VÕIB PROOVIVÕTMINE AGA TAPPA. st,kui seda onkos ei tehta.
  VANASTI = 30 a. EEST ,PÄÄSES ONKOLOOGI KUURDE ILMA SAATEKIRJATA MAX 2 NÄDALAGA, TAVALISELT VAREM. MISTAHES ERIARSTILE KOHE VÕI 3 PÄEVA PÄRAST. SEEJUURES VÕIDI ISE ARSTI VALIDA JA KA SEEJUURES MITTE PIIRDUDA POLIKLIINIKUGA.
  SOTS. VALDKONNALE ON JUBA AMMUGI AEG TÄHELEPANU PÖÖRATA – SEE JU LAUSA TOODAB HAIGEID JA HAIGUSI, MASENDUST, DEPRESS., JOOMARLUST, JULMUST, ENESETAPPE , VAIKSET SURNUKS NÄRVUTAMIST jms. MIS POLE MITTE KOHANE ÜHELE PALJUKIIDETUD EUROOPA RIIGILE.

 2. Nojah 5 kuud ago
  Reply

  Meil on raske rahastamist muuta mis oleks kasulik meie rahvale aga Kiik teeb alati kõik mis temast oleneb sest on tõeline keskerakondlane. Aga meie välisminister jaotab meie maksumaksja raha teistele riikidele nagu näiteks Süüriale peale selle kui tema iidol ja sõjaõhutaja Biden oili seda pommitamas käinud- EL raiskab raha sõja otstarbeks et ukraina ekstremistid saaksid venelasi tappa selle asemel et anda raha arstimite avastamiseks. Arstid saavad vaid haigusi leevendada ja tuhandeid inimesi sureb vähki ja muudesse kaigstesse Aga see neid ei huvita palju põnevam on tapaalguid korraldada, saata mõnesse riikilaostajaid, mõelda välja sanktsioone mid puudutavad inimesi kes milleski pole süüdi.

 3. lisa 5 kuud ago
  Reply

  KUI EELDIAABEETI JUBA PÕDEV INIMENE EI HAKKA OSTMA SUHKRITESTEREID, SEST NEED ON LIIGA KALLID!
  17 euri ,VAJA LÄHEB 2 karpi= 34 euri, ET KONTROLLIDA OMA NÄITAJAID, PROOVIDA TOITUDE MÕJU JMS.
  AGA KA TOITE EI JAKSA OSTA VASTAVAID. NÄIT. OLIIVIÕLI OLI SENI KAHJUTUIM 0mega9 AGA KALLIS, LIGI 7 euri , LÄHEB VEELGI KALLIMAKS /Itaalia maffia on oma käia alla saanud ja müüb nüüd solki ehtsa pähe ja nagu tellimuse peale ilmus oliivipuude kahjur, nii et nüüd mürkideta pole seegi/ ja TARVITAB PÜEVALILLE JA RAPSIÕLI, MILLES omega 3 ja 6 vahekord pole õige. Rapsis ületab omega 6 3x ja päevalilles kümneid kordi omega 3. Omega 6 aga tekitab põletikke /organismi mõju põletikku tekit. on ka vajalik, aga mitte sel määral ja nii lisanduvad põlet. haigused/
  JA SEE KÕIK SELLEPÄRAST, ET SOTS.VALDKOND HOIAB RAHA KOKKU. AGA RAVIKULUD SAAVAD SEDA “KOKKUHOIDU” ÜLETAMA KÜMNEID KUI SADU KORDI + KANNATUSED,

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.