Riigikogu esimees Ratas: Ukrainale peab jääma avatuks NATO uks ja EL perspektiiv

Kohtumise foto: Läti Seim

Riigikogu esimees Jüri Ratas kinnitas tänasel Baltimaade ja Rootsi parlamentide esimeeste kohtumisel Riias, et lääneriigid ei hülga Ukrainat, kes võitleb demokraatliku maailmakorra eest ning riigile peab jääma avatuks nii NATO uks kui Euroopa Liidu perspektiiv.

Riias täna kohtunud Riigikogu esimees Jüri Ratas, Läti parlamendi esimees Ināra Mūrniece, Leedu parlamendi esimees Viktorija Čmilytė-Nielsen ja Rootsi parlamendi aseesimees Åsa Lindestam andsid ka ühise pressikonverentsi.

Ratas ütles pressikonverentsil, et NATO uks peab jääma avatuks igale riigile, kes täidab liikmelisuse nõuded. „Vastuvõtuotsust ei dikteeri ükski mitteliige, ükskõik kui agressiivne ta ka poleks. Ukraina saab vabalt valida oma tee,“ ütles Ratas. Tema sõnul väärib ja vajab Ukraina ka Euroopa Liidu liikmelisuse perspektiivi. „Ukrainlased on oma sihikindlust näidanud juba 2014. aastal ning nad on viimase kaheksa aastaga teinud ära suure töö ühiskonna ümberkorraldamisel. Neid jõupingutusi tuleks arvesse võtta tulevase liikmelisuse perspektiivis,“ sõnas Ratas.

„Arutasime täna, mida võiksime veel ära teha, et toetada Ukrainat ja ukrainlasi nende võitluses,“ ütles Ratas. „Lisaks sellele, mida Euroopa Liidu ja NATO liikmed, on juba teinud, peame näitame üles otsustavust agressori tõrjumiseks ja tema tegude eest vastutusele võtmiseks. Sanktsioonid peavad olema sihipärased ja neid tuleb rakendada kõrgeimal tasemel.“

Ratase sõnul on ütlematagi selge, et nii sõjaline kui ka humanitaarabi Ukrainale peavad jätkuma kuni sõja lõpuni. Samuti oleme me valmis abistama sõja eest põgenevaid inimesi.

Parlamendid saavad Ratase sõnul Ukrainat toetada ka võttes vastu riiklikke avaldusi ja resolutsioone, näidates üles oma toetust Ukrainale parlamentaarsetes assambleedes ja rahvusvahelistes organisatsioonides, nõudes Venemaa agressiooni viivitamatut lõpetamist ja kõigi Venemaa vägede väljaviimist Ukrainast.

Ratas rääkis pressikonverentsil, et viimastel päevadel on maailm olnud tunnistajaks rahvusvahelise õiguse jämedale rikkumisele, agressioonile suveräänse riigi vastu ja jõhkratele inimõiguste rikkumistele. „See polnud üllatus – agressor ei varjanud oma plaane,“ rääkis Ratas ja meenutas, et see alatu kuritegu suveräänse riigi vastu tuletab meelde midagi sarnast eelmisest sajandist kui Nõukogude Liit kasutas sama taktikat 1939. aasta novembris Soomet rünnates. „Stalin kaotas sõja toona ja Putin kaotab nüüd,“ sõnas Ratas.

17 kommentaari
 1. AjaLugu 3 kuud ago
  Reply

  Ratas ja teised eelmiste sõdade asjatundjad/kindralid võiksid korraks kalendrisse vaadata. Käes on juba aasta 2022! Kui meie sõjadid, sh. Jüri Ratas üritavad maailma hõivata ikka veel relvade ja NATO abil, siis “autoritaarne,” “kommunistlik” aga ülikiiresti arenev Hiina suurendab oma mõjuvõimu kogu maailmas ainsagi püssipauguta!

 2. to ajalugu 3 kuud ago
  Reply

  Jah, aga mitte keegi EI JULGE SEDA VÄLJA ÖELDA ! Polegi ehk vaja, aga aru saada küll ja kõige sellega kaasnevast ja mõista.

 3. Ohoo 3 kuud ago
  Reply

  Ratast eu tunne enam ära täielik pööre. See on umbes nagu Ansip kes õelq kommunisti saatusest väljudes sai peaministriks. Ratas ja Liimets sobiksid rohkem Reformierakonda. Ukrainale ei pea midagi avatuks jään’ma. Kuidas võib õigustada 8 aastat Ukrainas elavate venelaste tapmist.Asi läks päris hulluks mui Biden hakkas ässitama kui anti relvi et vemelasu saaks rohkem Tappa. Asi läks nii hulluks et Venemaa pidi sekkuma. et päästa oma rahvast.

 4. Jane 3 kuud ago
  Reply

  Nüüd pandi kinni ka vene kanaöid kust ma vaatasin hoomorisaateid, arstide nõuandeid, kontserte ja muid huvitavaid saateid. Eesti kanalitel selliseid pole. Nüüd mi teler läheb puhkusele. Poliitikasaateid ma pole ammu vaadanud ka Eesti kanalitest sest kõige suurem propaganda tuleb sealt, on alati tulnud sest nad töötavad reformierakondlaste näpunäidete varal. Ei taha oma närve rikkuda. Vaevalt et meie venelased sellega rahul on.

 5. Soo 3 kuud ago
  Reply

  Ah Ratas on ka sõjaõhutajaks hakanud.. Seda poleks küll osanud oodata.

 6. nipitiri 3 kuud ago
  Reply

  Ratta-Jüri peaks esmalt puruks rebima koostööleppe Putini parteiga.
  Alles siis tulgu rääkima.
  Lepingupartner Putin on Ukrainas tulistanud lastehaiglat, elumaju…
  Jürile ütleme samamoodi, nagu Ukraina vahvad sõdurid vene okupantidele – saatsid lihtsalt nahhui.

 7. Karl Saare 3 kuud ago
  Reply

  Tere päevast.
  Ajalugule – Teil on õigus. 1,5 miljardisel Hiina Rahvavabariigil on tõsine puudus maavaradest, energiast, neil on vaja territooriumi laiendada et mahutada kiiresti kasvavat elanikkonda. Laieneda saavad nad ainult Vene Föderatsiooni Siberi ja Kaug -Ida piirkonda (osa maast on seal Hiinale kuuluv). Seal on kõik maavarad, hõre kohalik põlisrahvastik. Nad on ehitanud väga head maanteed vene piirini. Putler andis väga suure osa siberi põlisrahvaste maad 60 aastaks rendile Hiina Rahvavabariigile. Hiinlased saevad põlistaiga maha ja veavad eselonide kaupa hiinasse. Endistele põldudele rajavad hiinlasd kilekasvuhooneid kus kasvatavad väga kangeid väetisi kasutades tomateid ja kurke. Seda nad ei vii hiinasse vaid müüvad venemaaale. Hiinlastel oli suur naistepuudus kodumaal, varem ei tohtinud hiina peres olla üle 1 lapse – nüüd nad võtavad naiseks (elades siberimaal) kohalikke venelannasid ja treivad lapsi suure hoolega. Nendest tulevad juba kohalikud põlishiinlased. Samas vene naised on rahul – mees ei joo, ei peksa, on töökas. Mis veel vene naine vajaks? Hiljuti korraldas vene ROSGVARDIA (vene relvastatud korrakaitse) koos Hiina Rahvavabariigi relvajõududega terrorismivastased ühisõppused siberi territooriumil. Juhuks kui mõni kohalik haldusüksus siberis peaks soovima iseseivuda. Või et Hiina Rahvavabariigi relvajõud saaks siberis kogemusi maa hõivamiseks (et lihtsalt ära ei eksiks). Hiinlasd ehitavad Baikali järvest torujuhet hiinasse. Vene Föderatsioon ehitas uue gaasijuhtme siberist hiinasse (nimetus SILA SIBIRI) ja müüb seal gaasi hiinlastele 4-5 korda odavamalt kui euroopasse. Praegu hiinlastel STEP BY STEP ja siis ootamatult AMPS, AMPS. Ja asi ants. Kui hiinlased on Uuralite taga – kas siis ülejäänud maailm läheb putleristlikule venemaale appi?

 8. tänu Stoltenberg. et siin käis ja mõstlikkujuttu rääkis 3 kuud ago
  Reply

  Sellest on lõpuks Stoltenberg aru saanud. Jumal Tänat.Muidu vasallid hakkasid üliagarusest rumalusi tegema juba.
  Ei lähe appi. Sesrap Putin rabelebki ,et suurel maal oleks territooriumi ja maavaru. Kõik kartsid,et karu tuleb
  Euroopasse. Karu peksma suurest agarusest. Kaeu otsub uusi metsi. Aga kui karu nõrgestada, tuleb Hiina
  veelgi edasi ja amps-amps Euroopa. Siis ei tule enam kosja euroneidistele ja maad rentima. Kas siis suudab USA mis tegelk NATO on oma relvajõult, teda kuidagi distsiplineerida. Lugege tegevkoosseisude suurust ja elanike arvu. Hiinas elab 1,4 miljardit ja tegevkooss. on tal üle 2 miljoni, mobilisats korral suudaks ta kui 1/5 olks elujõus mehed välja panna veel alla 300 miljoni väelase ! Temaga võrreldav India, kel rahvaarv sama suur ,tegevvägi 4 milj. aga tehnil. võimsuselt ja arengutasemelt komistab oma vaese rahvaarvu otsa kui Hiinal tea missugune varustus juba välja mõeldud. Hiina on oma tehniliselt arengult maailmas tipus, kuid mitte eetiliselt.
  Venemaal 150 milj. elanikku ja tegevvägi 3 milj. tehnika hea, aga mobilisats annaks 10 x vähem.
  USAL tegevvägi 2 milj. ja ülihea tehnika aga mobilisars. palju ei anna.
  Kes siis Draakonit pidurdab kui see otsustab tulla ja jääda.Triaadid talle juba igal pool teed rajamas.
  Väikevürstid kardavad oma troonide pärast .

 9. Karl Saare 3 kuud ago
  Reply

  Lugupeetud Riigikogu Esimees – Ukraina Vabariik tuleks võtta erandkorras NATO liikmeks koheselt seoses Vene Föderatsiooni sõjalise agressiooniga iseseisva Ukraina Vabariigi kodanike vastu. Erandkorras ja koheselt.
  EU liikmekandidaadiks samuti. Kui Putin – Hitler alistab ukraina siis Balti riigid on järgmised. Veel üht genotsiidi eesti rahvas üle ei elaks.

  • NATO ei taha Ukrainat. 3 kuud ago

   Eesti kuulutagu Ukrainale sõja ja liitku nagu allaandja suhtes kohane, Ukraina Eesti omandiks.
   Kohe Ukraina sellega NATO liige.
   Rattas sinna riiki valima ja nende praegune valitseja kuulutada eriala järgi klouniks. Kohe valitseb maakeral rahu ja naeru palju.
   Naeru rahvale vaja.

 10. riigikogu esimees ei määra NATO liikmelisust Saare Karla 3 kuud ago
  Reply

  Ju siis on need asjad juba selgeks räägitud. Balti riikepole tal tarvis. Uraani saab ka mujalt. Eesti pole ammu enam Venemaa Euroopa, vaid armetu ääreala.Raiuge nüüd metsad kaa veel maha, siis ei jää siia loodustki.Seepärast ta NATO ga praegu kaklema ei hakka ja NATO
  säilitab vääriluse ja terve mõistuse. Ukraina rahvas saab rahu kui Zelemskõi lahkub. Ongi kogu lugu.

 11. triin 3 kuud ago
  Reply

  Millisele riigile või millisele rahvale hr. Ratas need uksed lõpuks avab kui Ukraina noored sõdurid, isad, vennad surevad ja linnad, külad on järjest koletise Putleri küüsi langemas??? ETV, s käib mitmendat päeva RÄÄKIMINE, nokivad kui kaarnad Ukraina veriste kehade kallal ja mängivad suuri kaasatundjaid. Kas üks ukraina sõdur või ukraina pisitüdruk-poiss jääb sellest jutust ellu kui pommitatakse juba valimatult. Euroopa ju muudkui räägibki, nagu näha, ka need sanktsioonid seda hullu ju ei peata ja hulle on seal Kremlis rohkem kui üks. Loen siin neid janesid ja evesid ja ohoosid….pigem on nad v-kolonni propagandistid, kes naudivad teise rahva kallal teostatavat vägivalda. Miks need venelased oma kodumaale sealt Donbassist ei läinud, vaid lasid ennast teie jutu järgi ukrainlastel tappa. Täpselt sama siin, me veel kahetseme kibedalt, et seda putinimeelset ja umbkeelset massi siit praegu välja ei saada. Mis näoga aga vaatame üksteisele otsa kui Ukraina on vene veriste käppade vahel surnuks kägistatud??? Mis humaansusest me siis enam julgeme jahuda? Mis tundega sööme hommikulauas head ja paremat, kui Ida poolt levib laibalehka ja ääretut kurjust???

 12. to triin 3 kuud ago
  Reply

  Just samasuguse tundega, nagu iga päev, kõik need aastad, kui teame OMA INIMESTE ja LOOMADE hädast, nende
  abitusest, kodutusest, pool või pärisnäljast, lausvaesusest, ahastusest, hirmudest, depress., ravimatusest, Just sama tundega, Triinukene, nagu sinagi, süües nn.head ja paremat. Kui oma tänavatelt, maalt levib hoolimatust, saamatust, mõistmatust, tuimust, pragmaatilisust ja nende lehka.
  Kas ükski eesti sõdur, nooruke , pisitüdruk või poiss jäi seepärast ellu, et kaitses su esivanemate maju-maid 2.sõjas kui nad ise olid vaevu ots-otsaga kokkutulevad sulased, töölised.
  Ma ei tea mis seal Donbassis oli, kuid kaevurid, kes pidevalt elu ohtu seadsid maa all, päikest harva nägid, lootsid suuremale ja varasemale pensionile, nad olid vaevaga üles ehitanud oma majakesed, neil oli töö -ju seepärast ei läinud, lootes paremat.
  Kahetseme juba praegu, sest koos 200 000 venelasega läks siit ka know-how ja tehased pandi kinni, samuti
  kütuse ja energialaablid. Ära arva, et ma ei tea, mismoodi näeb välja vene ülbus.Hästi tean, aga ma ei kannata tunnelnägemise all, on suutlikkus näha tervikpilti. Sina Triinukene näed vaid oma minevikku kõigist kontekstidest väljakistuna nii siis kui praegu.
  Ukraina pole mingi abstraktne multifilmitegelane, keda saab surnuks kägistada. kui just tuumarelva või massiliselt vaakumielva ei kasuta. Maa ei kao kuhugi . kelle oma ta on ? Kus on need, kes ostsid ta alatuse abil kui mitte inimeste, siis loomade vastu kindlasti, kokkukraabitud rahaga. Kus on need järglased, kelle nimel
  osteti. Keegi ei tunne ega mäleta neid. Maa oli, on ja jääb. Ei kao ka inimesed.
  Lääs on tõmmanud piiri. Võimalik, et tõmbab neid veel -oleneb olukorrast. Aga praegu veel, ca` 10 a see piir ei muutu.

 13. Triinule 3 kuud ago
  Reply

  Kuidas sa tead, et need ,keda sa ühes oma kommentaaris venelasteks e. “vankadeks” nimetad ja kes sulle
  ülekohut tegid ,(kuigi ülekohus ei ole kunagi ühepoolne ,juured tal põlvkondade taha võivad ulatuda või ununud
  samas põlvkonnas) just venelased olid.? 1 ja 2.sõjas ,NSVL suheldi ikka vene keeles paljurahvuselises armees või maal. Äkki olid hoopis valgevenelased, ukrainlased, volga sakslased, Peterburi-Krimmi-Siberi-Vladivostoki eestlased, marid, mordvalased, segaverelised, tatarlased, nn.lõimunud jms. Sina neile keele järele küll vahet ei teinud. NSVL ajal oli rändeliikumine siia-sinna nii kiire, et polnud mõtetki kohalikku keelt omandada kui tohutu maa oli vene keele peal töötatav, läbitav,reisitav, ülikoolid suuremad .Sa ei lähe ju Rootsi või Soome lennuväljale
  rootsi või soome keeles rääkima, ikka tarvitad inglise k. sest sa rootsi k.vaevalt oskad. Terve maailm tarvitab inglise k. suuremalt. Oskad sa seda omas vanuses? Vaevalt. Nii, et istu kodus. Ja kui su lapselapsed täiskasvanud on, võib juhtuda, et neile pole emakeelt enam vaja…
  P.S. ! Seda tahaks küll abistajatele südamele panna, et loomade osas, kel pagulastest need kaasas on , ei hakataks mingeid takistusi seadma!!! Koroona jm.haiguste suhtes inimestele ju ei seata. See on olemuse pass omamoodi.

 14. ja kes veel ütleb.... 3 kuud ago
  Reply

  …et meil v-kolonn Eestis puudub, panevad eestit kui pohla. Donbassi “sattusid” venelased täpselt niisama kui venelased peale sõda siia, ikka tankid ees ja venelased taga. Vägivald ees ja surm taga. Ka praegu võiks vene sõdur püssitoru tappa käskijate vastu pöörata, aga ta ei tee seda ja vene armee tapamasina vägevust näitab mitte purustatud majad ja hukkunud lapsed, naised, vanurid vaid toidupakid, mille realiseerimisaeg lõppes 2015 a ja näljased vene sõdurite hordid Ukrainas kauplusi tühjendamas. Sama oli siin 1939-1940 ja isegi peale sõda, kuigi kõik oli kaoses ja purustatud. Mitte miski ei õigusta Putini sellist avantüüri ja miks üldse läks venelane 2014 Donbassi ära võtma, Krimmist oli ikka vähe. See oli Ukraina territoorium ja Ukrainal oli otsustamisõigus, mitte venelastel. Nii, teie silmakirjalik hala ei maksa mitte midagi. Ja miks on meil üle 80000 venemaa kodaniku, miks nad siin elavad kui teist riiki armastavad, on ju loogiline elada seal, mida südames kannad.

 15. ja veel 3 kuud ago
  Reply

  Just Ida-Ukraina aladelt näljutati ukrainlased surnuks ,7 miljonit on õõvastav arv ja tühjadesse küladesse hakkasid venelased ennast sisse seadma. Nagu meilgi…küüditati ja võeti kodud käest, kus siis vene ohvitseride prouad öösärke kappidest endale kahmasid ja mööda linna patseerisid. Ka meie ei unusta ega andesta.

  • Näljutaja oli HRUSTSOV, ukrainlane. Kaevaku ta välja ja poogu üles. 3 kuud ago

   Ärge pajatage asjadest miida ei tea. Sellel ajal ei olnud halvustaja oma isa m. kotis ja ka plaanis.
   Nüüd aga mäletab kõike. See on tüüpiline kesikute liiikmetele. Jutupaunikud. Kui aga esimene pauk käiks, on püksid haisvat täis ja kaob siit minema. Eelmise sõja ajal ennast kangelasteks nimetajad ju tegid seda.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.