Sotsiaalne solidaarsus ja riigirahvas. Mõtteid sõja taustal

Vello Rekkaro, ühendus Koduõigus 

Võõrsõna sotsiaalne (ld. socialis) tähendus on eesti keeles ühiskondlik, ühiskonnasse puutuv ja teise võõrsõna solidaarsus tähenduseks saame ühtekuuluvus- või ühistunne, huviühtsus, seoslikkus. Omakeelsed sõnad avavad mõiste olemust sügavamalt.

Riigirahvana käsitlen ma rahvast, kes oskab ja suudab oma riiki pidada, keda liidab ühtekuuluvus- või ühistunne, huviühtsus ja seoslikkus; rahvas, kes moodustab ühiskonna ka seoslikult, mõistab ja hoolib kaasmaalastest ning toimetab ühiselus  kuldreegli kohaselt: ei tee seda, mida sa ei taha, et tehtaks sulle!

Kesknädalas oli meil teema üleval seoses sundüürnike saatusega Eesti Vabariigis:  https://kesknadal.ee/2021/05/18/kuldreegel-ara-tee-teistele-seda-mida-sa-ei-taha-et-sulle-tehtaks/ 

Täna annab Google otsing esimesena viite: Solidaarsus on võti COVID-19st taastumiseks ja paremaks, kestlikumaks tulevikuks. 

Sotsiaalse solidaarsuse moraalne kontseptsioon viitab üksikisikute võimele või suhtumisele ühiskonnas üksteist aidata ja toetada igapäevaelus. Sellisena käsitletakse sotsiaalset solidaarsust kui kodaniku kohustust, mis seob meid teistega ning mis on inimeste arengu ja sotsiaalse heaolu jaoks ülioluline.

Sotsiaalse solidaarsuse horisontaalne seostus teostub võrdsete isikute vahel nii, et see tähendab koostöövaimu, mis annab kogukonnas üksikisikutevahelistes suhetes sünergiat. Siin on liikumapanevaks jõuks ühised huvid, ühtekuuluvustunne või empaatia teatud grupi suhtes ja ka huvi teiste inimeste heaolu vastu, keda tunneme meie ühiskonna võrdväärsete liikmetena. 

Olemuslikult tuleneb solidaarsus ehk ühistunne üksikisiku ilmsest võimetusest ühiskonnas eraldiseisvalt tegutseda ja ka huvist leida uusi koostöövorme teiste inimestega. 

Prantsuse õigussotsioloogi Emile Durkheimi sõnul on sotsiaalne solidaarsus ühiskonna kollektiivne südametunnistus. Kogukonna moodustavad erinevad sotsiaalsed rühmad, grupid, kihid vajavad seda ühtsust loendamatute tegevuste arendamisel, milles nad peavad tegema koostööd ja üksteist toetama. Sellisena on sotsiaalne solidaarsus ühiskondade kooshoidmiseks kriitilise tähtsusega. 

Poliitilise mõõte omandab sotsiaalne solidaarsus seetõttu, et see ühistunne on hädavajalik panemaks üksikisikuid rajama ühiskonda, kus õiglus, väärikus ja võrdsus on põhilised ühised hüved. Siis ongi meil kujunenud rahvas, kes väärib oma riiki – riigirahvas.

 

 

17 kommentaari
 1. filosoof liimetsale 9 kuud ago
  Reply

  Ja see solidaarsus ärkab ainult laulupeol või võõra riigi sõja tõttu. Ühiskondlik nn. südametunnistus on alati ajast maas ja seepärast saab teda ära kasutada. Saadakse eksalteeritud surrogaat.Võrdsust seda ühtsuse algastetki pole = ühtsust pole. On ju.

  • Baltimaadel on vaid kaks varianti 9 kuud ago

   Praegu eksiilis elav endine Vene oligarh ja Putini kriitik Mihhail Hodorkovski ütles intervjuus telekanalile MTV, et neutraalsus Soomet ei päästa, aga NATO võib päästa.

   Hodorkovski sõnul on rünnakut Ukraina vastu raske ratsionaalselt seletada, sest otsus ise pole ratsionaalne, vaid lähtub president Putini kujutelmadest.

   Putin elab omas illusioonide maailmas, räägib Hodorkovski. Selle illusiooni põhjal puhastab ta Ukrainat banderalastest ja natsidest.

   Stepan Bandera oli Ukraina äärmusparempoolse organisatsiooni OUN juht teise ilmasõja ajal ja pärast seda.

   Hodorkovski sõnul on Putin valmis alustama sõda ka mujal kui Ukrainas, kui operatsioon arvatakse õnnestuvat. Ohus on kõik naaberriigid, kes pole olnud Venemaaga solidaarsed.

   Hodorkovski ütles, et tema arvates on Soomel ja Baltimaadel vaid kaks varianti. Esimene variant on see, et riigid toetavad Putinit kas täielikult või vähemalt osaliselt.

   Teine variant on valmistuda kaitseks Putini sõjalise rünnaku vastu, kui Ukrainal ei õnnestu teda peatada.

   Kui Soome liituks NATO-ga, siis Putin suhtuks sellesse vihaga, aga võibolla ka hirmuga, arvas Hodorkovski. Putin pole kindel, et NATO jätab liikmesriigid kaitseta. Nii nõrgamõistuslik ta pole, et sooritab enesetapu.

   See neutraalsus aga, mida Putin ei pea neutraalsuseks, Soomet ei päästa, aga NATO võib päästa.

  • Küll me oleme lahked! 9 kuud ago

   Kallas-suur poliitik-kiitles, et Eesti on Ukrainale juba 200 miljonit andnud!
   Sajad miljonid 50-miljonilisele rahvale-1-miljoniliselt “rikkalt” rahvalt.
   Vägisi tahaks küsida: kas eesti okupeerimisest omal ajal võtsid osa ka ukrainlased?
   Eesti mehed, kas omal ajal vene sõjaväes olid ukrainlased eesti poistele toeks, keda tihti diskrimineeriti ja fashistideks sõimati?Kus sa sellega: Novograd-Volõnskis, kus ma õppes olin, olid meile suurimad viltuvaatajad ja fashistideks sõimajateks just ukrainlased, mitte venelased.

 2. maalt 9 kuud ago
  Reply

  Vastik lugeda kommentaari- mingi Hadarkovski targutajast. meedia räägib halvustavalt vene oligarhhidest, aga see varas sai äkki milonäriks- kelle arvel, mil moel. Tegi hulka kurja vaesust vene rahvale ja ka moraalselt. Oleks võinud metanooli juua. Meil siin käis see ärastamine nats valutumalt, aga ikkagi. sundüürnikud. Majandite lagunemine . seisma jäänud tehaste tõttu külas rippusid inimesed justkui silgud nööri otsas. Selliseid riigi õõnestajaid ei taha ma siin Eestis näha. Varga ja rahva jalgealuse õõnestaja saatus teada. Aga ta närib ka mind maameest. Miks mulle ei räägita ,et seal kusagil ka midagi positiivset.

  • uskmatu-toomas 9 kuud ago

   Sa “Maalt” tee endale selgeks,et on olemas ausad vargad ja ausamatest ausamad sõjardid !

 3. maalt 9 kuud ago
  Reply

  Mind see kahe variandi kommenteerija ajas ikka vihale. Lõigati lühimaa raketid juppideks.. Kas tahad jälle ,et need tagasi tuleks ja ka Soome oleks märklaud. Pole maailmas võimalik kellegil saada sellist kilpi, et ükski rakett ei vee alt, õhust, või maismaalt läbi ei pääseks. Meile pole pommi vaja suunatagi- Saame selle seene juurest,Peterburi alt, põrgu.
  Siin mainitud Kadõrov- kirjutan ise talle kirja- tal tõesti pikad käed: Koer jõlgub välismaal, pole tal kodu, ega kedagi.

 4. 2 tugevat jõudu ei pea vastasseisus olema kui ülitugev varitseb 9 kuud ago
  Reply

  ja hiina ainult rõõmustab. USA ei saa aru, et Hiinat ta ei taltsuta. Biden pole siis enam president. ja kui olekski?
  Kes siis natukenegi taltsutab? Läheb täide Piibli ennustus – kollane rass võidab ja täidab maa ja teistele pole siin kohta. Loomulikult paneb maksma oma tavad. Enne lõppu tuleb saatana aeg. Teie lapselastele Triinukesed.

 5. Olgem solidaarsed! 9 kuud ago
  Reply

  Keskerakonna riigikogu liikmel Repinskil on vääramatu õigus istungite ajal keerata Яндекс takso rooli
  ja kasseerida olematute ööistungite varjus eluasemetoetust ja töötasu tegemata töö eest, vilistades EV seadusandlusele.

 6. uskmatu-toomas 9 kuud ago
  Reply

  Niikaua kui meil valitseb kahepalgelisus ja topeltmoraal kõige kõrgemal tasemel pole meil midagi karta st.nendel kes eesotsas !
  Kes teil lubab võrrelda Iraaki,Liibüat jne. võrrelda Ukrainaga ?

 7. Sergeile 9 kuud ago
  Reply

  Sergei, lõpetage oma propaloengud eestlastele.Kahju, et mu isa enam ei ela.Ta oleks teie käest küsinud, miks tema, süütu eesti talupidaja poeg, teie suguvendade poolt siberi surmalaagrisse saadeti, millise süüteo eest?Tal õnnestus sealt eluga välja tulla, kuid ainult tänu Stalini surmajärgsele amnestiale.
  Miks minu paljud sugulased, nii naised kui lapsed Siberisse saadeti, milliste süütegude pärast?
  Miks, kurat, eestlasi vene sõjaväes tihti mõnitati ja fashistideks sõimati, kuigi nad olid parimad sõdurid-nii ütles mulle üks vene polkovnik.Kahjuks pean ütlema, et suurimateks sõimajateks ja pugejateks olid just ukrainlased, keda meie, “rikkad” nüüd hirmsasti abistame.
  Sergei, minu parim sõber sõjaväes oli Leningradi poiss Sergei, ta oli minu parim sõber ka pärast sõjaväge, kui me korduvalt teineteisel külas käisime.Ta suri vähki.Teie, Sergei, ei ole selline nagu minu sõber Sergei.

 8. töllmoksus 9 kuud ago
  Reply

  Meil valitseb töllmoksus – kõige lihtsamaid sotsiaalküsimusi ei suudeta ega viitsita lahendada abivajajatele- tegelikult neil on õigus nõuda inimväärset elu, sealhulgas teenindust., seega pole nad abivjajad, vaid normaalsed inimesed, kelletarvis vajalikud teenused puuduvad. Kui räägid ministeeriumis või omav.- mitte midagi kasu pole. Teed ettepanekuid, siis ikka kasu pole. Püüad ise midagi korraldada -pole kellegi asi.Lihtsalt ei arvestata tegelike asjaoludega ja teenused ei töötagi seepärast, linnukesed aga kirjas.

 9. 102 euri elamiseks 9 kuud ago
  Reply

  Maaksin ära kõik oma arved ja mulle jäi kätte 102 .-euri elamiseks järgmise pensionini.See on staaziga vanaduspension. Tavaliselt jääb 130-150 euri. Nii elangi koguaeg surmani. KOV-i asja pole, sest 2 arvet on pangalaenud lemmiklooma raviks. ja seega ,sest võlgasid riik ei kompenseeri, mahun ilusasti toimetuleku piiri sisse,mis 150.-euri. Kov on asja elektri pürast. Muidu ei jääks üldse midagi kätte. On rohud ja toidulisandid, mida vajan, loom küsib ka süüa.
  Pole aastate viisi ostnud ühtki rõivatükki, rääkimata mööblist,pesumasinast, remondist jne.enesehooldusest.
  Vahelduseks võiks hoolitseda ka omade inimeste eest, aega on olnud ju 30 a. rikaste riikide hulka pääseda. Aga need on liiga tavalised, keda igapäev nähakse ei ärata mingit vaimustust ju.Ka teenuseid tuleb osta,aga neid ju peaaegu polegi, või ei lahenda probleeme vajajale sobivalt.Linnukesed on see-eest kirjas.

 10. varsti ise idioot 9 kuud ago
  Reply

  Küül see sõna ukraina ja ukrainlane meile nii meelepärane- Need kes Donbassi inimesi 8 aastat tümitasid -siis maailm vaikis. Suur tegu oli neid eemale ajada. See näitab kui tõsine oli olukord. ja lennukitega tõesti veeti tõsiseid relvi juurde (meie tv äkki näitas feiki ?) Neil põgenikel ka vene keel veel huulil- miks nad ka vaikisid – jätke Donbass rahule.
  Minski leppes oli : vene keel lubada, autonoomia Ukraina koosseisus- Milles probleem. terve Venemaa on autonoomiaid täis ja ka Soomes on 2 riigi keelt soome ja kunagise soome okupandi rootsi keel !!!
  Kaabakas kes inimestelt koorib tablettide pealt raha saadab ka sinna nn. raha.
  See 73% häälega pukkisaanud väike juudi poiss on justkui Kremli agent. Lubas sõja lõpetada, ja eelmise presidendi vangi panna. Laseb vaikselt neid tappa, kes tema rahvuskaaslasi hävitasid– küll temal on aega venitada paberitele allakirjutamisega. Kahju et palju süütuid kannatajaid. Aga ka natsi Saksamaal kasvas asi üle pea- ja kui näed kuidas asi tükib korduma-siis tõesti kas ka ise idioot ja karjaga kaasa hüüda.

 11. loe teemat : https://kesknadal.ee/2021/09/11/vea-tegid-ametnikud/ 9 kuud ago
  Reply

  selles teemas ja kommentaariumis on kirjas palju , süüdimatus ja ometi need eksinud(?!) ametnikud on kõik kõvadel pensionitel ja suurte varadega , asendamatud

  Nüüd nõuavad Viimsis omale Keskväljakut ….

  Tegelikult tuleks KOV äravõtta sellised suurustamiseks kulutatavad rahad ja tõsta pensionid normaalseks , lõpetada armaada ülevalpidamine – kes määravad toetusi ja sealt saadakse kokkuhoid – ehitagu siis väljakuid või kuldpeldikuid või varastagu kultuurimaja klavereid niiet sink ei tunne sinki 🙂

 12. Nii 6 kuud ago
  Reply

  Sergeu kirjutab õigeid asju, Aga siberisse saadeti grusiinlasest Stalini käsul. Ega vene sõdurid eu ieadnud jeda saata ja eks ikka eestlased ise andsid nimekirjad sest anti vaid arv kui palju võis saata. Uusmaasaajad hoolitsesid selle eest et et nimetada tublid eesti talupojad kulakuteks et saata nad Siberisse ja saada nende talud omale. Venemaal viidi ka inmesi Siberisse Stalini ajal, eriti sai kannatada vene intelligent. Laari valitsemise ajal tekkisid kodutud ja prügikastiinimesed ning endise julma kommunisti Ansipi valitsemise ajalveeres meie elu allamäge ja meie eöatustase sattus viimaste hulka.

 13. Soo 6 kuud ago
  Reply

  nüüd püüab Keskerakond inimeste heaks midagi ära teha aga suureks takistuseks on reformierakondlased kes varem neisterdasud valesüüdistusi tublide inimeste suhtes et lükata kõrvale neid kes takistavad neid teel võimule ilma töötulemisteta. nüüd on hasarti sattunud Ukraina probleemide lahendamisega aga kahjuks kui palju nad ka meie maksumaksja raha siina ei saadaks on see nagu tilk merre ja kindlasti ei jõua abivajajateni sest ukraina valitsus ei hooli ola rahvast. Lubadusi oli palju aga midagi ei täidetud. neie oleme vaene riik ja ei pea teisi riike abistama. Las rikkad riigid abistavad er taparelvade saatmise asemel- USA ja mõned rikkamad Euroopa riigid peavad seda tegema sest nende ässitamise tõttu välaspoolt algas sõda. Bidenil on oma huvid Krimmi suhtes ja peaeesmärk Venemaa nõrgestamine. Oleks jäetud Krimm rahule ja Duónetskis elavate venekaste ahistamine oleks lõpetatud poleks ka sõda ilma väljaspoolt tuleva ässitamiseta või kui olekski oleks see ammu lõppenud ja kokkulepe leitud. Keskerkonna võõrkeha Liimets sõidab müüda maailma ringi ja vestleb ehkki temast ei olene midagi, lihtsalt viidab aega ja raiskab meie raha aga meie riigile tema tegevus kasu ei too, Peaminister on ülde haaratud säjahasardist et tal ei tule meeldegi et on valitud meue riigi ja rahva heoluks töötama.

 14. […] Sündmused Ukrainas viisid mind mõtisklustesse meie minevikust. Esimene samm oli refereeriv ja meenutav „Sotsiaalne solidaarsus ja riigirahvas. Mõtteid sõja taustal“. https://kesknadal.ee/2022/03/03/sotsiaalne-solidaarsus-ja-riigirahvas-motteid-soja-taustal/ […]

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.