Jaanus Karilaid: riigikaitse lisapakett peab sisaldama ka keskmaa õhutõrjet

Kaitsevägi. Scoutspataljoni jalaväerühma BKN09 Estpla lõpuharjutus Sleipnir-9 15-19.03.2021Foto: Kaitseväe Peastaap

Tunnustame erinevaid asjassepuutuvaid osapooli, kes on muutunud julgeolekuolukorras arvestanud Keskerakonna ettepanekutega tugevdada otsustaval määral riigikaitset ja teha muuhulgas täiendavaid investeeringuid Kaitseliitu, ütleb Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid.

“Oleme tutvunud Kaitseministeeriumi koostatud riigikaitse lisapaketi plaaniga, milles sisalduv on kahtlemata äärmiselt vajalik. Keskerakond soovib nimekirja täiendada keskmaa õhutõrjesüsteemiga, mille näol on tegemist olulise võimelüngaga. Otsus tuleb teha lähiajal, sest ettevalmistused selle arendamiseks võtavad aega,” lausub Jaanus Karilaid. “Sõda Ukrainas annab praeguseks juba piisavalt alust hinnata, milliseid relvasüsteeme on Eestil tarvis juurde hankida. Üheks parimaks indikaatoriks on saadetised, mida abistavad riigid Ukrainale saadavad. Need relvad on osutunud tõhusateks ja saavad olla ka meile suhteliselt kindlateks vihjeteks, millele tähelepanu pöörata.”

Keskerakonna aseesimehe sõnul on positiivne, et me ei ole praeguste sündmuste valguses liitlaste toetuse kõrval ära unustanud iseseisva kaitsevõime ja elanikkonnakaitse arendamist. “Maakaitse isikkoosseisu kahekordistamine ja Kaitseliidu tegevuse tõhustamine on vajalikud sammud. Paljud riigid on võtnud vastu otsuse tõsta olulisel määral kaitsekulutusi ja Eestil tuleb erakordsetes oludes ühe võimalusena kaaluda laenu võtmist,” märgib Jaanus Karilaid, lisades, et Keskerakond on valmis täiendatud kaitsepaketi valitsuses kiiremas korras heaks kiitma.

Jaanus Karilaid toonitab, et valitsuse kavandatav lisaeelarve peab olema võimalikult laiapõhjaline, sest lisaks julgeolekukriisile vajavad täiendavaid investeeringuid energeetikasektor, tervishoiuvaldkond ja sõjapõgenike vastuvõtmisega seonduv. “Sellele lisaks peame andma inimestele kindluse homse ees nii, et tagatud oleks igapäevane toimetulek. Seetõttu toetame diislikütuse, eriotstarbelise diislikütuse, bensiini ja kütteainena kasutatava maagaasi aktsiisi ajutist langetamist Euroopa Liidu miinimumtasemeni kuni 2023. aasta 30. aprillini. Kütusehinnad mõjutavad olulisel määral inimeste igapäevategemisi ning on oluliseks sisendiks toidukaupade ja transporditeenuste hindade kujunemisel. Mitmed riigid on kasutanud võimalust tulla keerulisel ajal oma inimestele appi ja on aktsiise langetanud,” selgitab Jaanus Karilaid.

5 kommentaari
 1. Soo 4 päeva ago
  Reply

  Karilaid on ka sõjameheks hakanud ja vaesti pole meil kedagi kes meie heaolu eest hooliyseks.

 2. Ohoo 4 päeva ago
  Reply

  Mängite tulega. Venemaa vastu nagunii ei saa ja ainuke võimalus on head suhted Venemaaga. Bideb teeb kõik selleks et Venemaad nõrgestada, tema tulekuga hakkaski sõjategevus. Afganistani jättis ta hätta, Süüriat pommitas aga mitmed naftariigid olid enne teda USA poolt pommitatud. Õnneks meil venelasi ei tapeta nagu tehti seda Ukrainas ja isegi vene keelt ei tohtinud rääkida. Meil toimub ässitamine ja vaevalt meie venelased on rahul et vene kanalid kaotati ära ja ei saa rublasid vahetada eurode vastu ja vastupidi. Kindel see et Biden tahab Venemaad nõrgestada ja selleks kasutab ära Ukraina. Jätkem vihavaenu õhutamine ja mõelgem rahu säilitamise peale. Sellistel inimestel nagu meie välisminister on koht USA-s olemas aga kõik ei pääse sinna kui sõjaõhutamine meil ei lõpe.

 3. Soo 3 päeva ago
  Reply

  Eesti kohe õhutab sõda. Aga ei maksa loota et Biden meid kaitsma tuleb sest tal pole siit midagi loota, ah et venemaa lähedus võlub teda. Soov Ukraina kaudu lõhestada Venemaad on tähtsam. Arvan et sõda oleks Ukrainas juba lõppenud või poleks alanudki kui poleks olnud ässitamist väljaspoolt. Arvatavasti juhivad sõjategevust Biden ja Suurbritannia ja Zelenskil pole enam sõnaõigustki. Aga meie riik peaks jätma sõjamängud sest need on ohtlikud ja rahu asemel ässitavad hoopis sõjategevust.

 4. Seda jama korraldab Ameerika. 3 päeva ago
  Reply

  Hea sõna võidab võõra väe.
  Meil on sõjardeid nagu kodutul koeral kirpe seljas.

 5. Sergei 2 päeva ago
  Reply

  Kunagi arvasin, et Venemaa maavarad + Saksa tehnoloogia koos sõbraliku Eestiga saaksime tugeva iseseisva Euroopa ehitada-. Kahjuks paljude targemate meeste ennustus on läinud täppi- st . nüüdseks Venemaast tehti seda mida taheti ja üha kaugemale ta meist läheb, sest : näete isegi millised me oleme ja kelle huvides klähvime !!!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.