Erki Savisaar Pariisis: rohepöörde tempot tuleb tõsta

Foto allikas: Keskkonnaminiteerium

30.-31. märtsini kahepäevasel OECD keskkonnaministrite kohtumisel Pariisis viibiv Erki Savisaar rõhutas oma sõnavõtus, et kliimaeesmärkide saavutamiseks vajalikke samme ei tohi edasi lükata.

Kohtumise esimesel päeval peetud plenaaristungil tõdesid ministrid, et kliimaeesmärkide poole liikumist tuleb ühisel jõul kiirendada ja selleks tuleb tagada vajalik rahastus. Savisaar rõhutas ka Ukraina sõjast tulenevat energiajulgeoleku vajadust, mis nõuab varasemast veelgi kiiremat taastuvenergialahenduste arendamist ja energiatõhususe suurendamist.

„Venemaa agressioon Ukraina vastu on näidanud, et majandusarenguks vajalikke ressursse napib ja nende kättesaadavus on seotud väärtuskonfliktiga. Seetõttu ongi vaja kiiret üleminekut puhtale energiale ning energiasõltumatuse väärtus on suurem kui kunagi varem,“ toonitas ta. Minister lisas, et Eesti läheneb süsinikuneutraalsuse eesmärgile kui võimalusele tõsta riigi konkurentsivõimet. „Pikas perspektiivis toovad sammud, millega seista vastu kliimamuutustele, kaasa ka hindade languse, suurendavad energiajulgeolekut ja loovad meile kõigile parema elukeskkonna,“ lausus Savisaar.

Rohelise digiülemineku arutelul tõdesid ministrid, et andmeid tuleb koguda paremini ning edendama peab koostööd era- ja avaliku sektori vahel. Savisaar tõi hea näitena välja 2019. aastal vastu võetud Eesti digiühiskonna arengukava 2030, mille üheks sihiks on saada maailma keskkonnasäästlikumaks digitaalseks ühiskonnaks, vähendades info- ja kommunikatsioonitehnoloogia keskkonnajalajälge. „Selle asemel, et uusi andmeid toota ja uusi digitaalseid lahendusi ikka ja jälle välja töötada, tuleks soodustada nende taaskasutamist,“ märkis Savisaar.

Savisaar kohtus ka Bulgaaria ja Leedu kolleegiga, kellega arutas Vene-Ukraina sõja mõju keskkonnale. Lisaks kohtus Savisaar 1. aprillist OECD keskkonnadirektori ametisse astuva Alain de Serres’iga – vestluse fookuses olid OECD keskkonnakomitee prioriteedid ning koostöö Eestiga. Ministri sõnul võiks Eesti senisest rohkem jagada oma kogemusi digivaldkonnas ning väljendas soovi jätkuvalt kaasa lüüa OECD uuringutes ja projektides. Praegugi osaleb Tallinn OECD programmis “Ringmajandus linnades ja piirkondades“, et koostada Tallinna ringmajanduse teekaart.

Täna on Savisaarel plaanis kohtuda Jaapani aseministriga.

Täna lõppeval OECD keskkonnaministrite kohtumisel Pariisis on arutuse all kaubandus- ja keskkonnapoliitika koostoime ja globaalse plastiku väljakutse.

6 kommentaari
 1. Jutt õige 4 nädalat ago
  Reply

  Selle eest saab nutsu! Kõigile, kes kilkavad…

  • Z tähe propaganda riigiraadios 4 nädalat ago

   ETV telesaade on pikemat aega oma saates ESIMENE STUUDIO reklaaminud Venemaa propagandat Z tähe kujuga kõnepukkidega!
   Kes on loll?

 2. Nojah 4 nädalat ago
  Reply

  Erki Savisaarel on muidugi head kavatsused aga minu arvates on see pööre kauge tulevik või üldse utoopia. Seni tuleks kasutada Venemaa elektrienergiat mis muidugi Savisaarest ei olene ja me pole vabad oleke taas liidus. Ratas kes in nii palju teinud head sisepoliitikas reisib mööda maailma ja levitab vihavaenu, välisministrist rääkimata. Ainult nende jutust ei muutu midagi, keegi ei arvesta nendega. Nad sobiksid Reformierakonda. Pealegi need jutud ei tee meile midagi head ja kindel see et Venemaa ei ründa sõbralikke riike. Aa praegu pole meil kuskilt saada odavat elektrienergiat

 3. uskmatu-toomas 4 nädalat ago
  Reply

  Pole teil häda midagi “Ratase targal juhtimisel,Kallase lipu all edasii mehed ..” edasi lugege Emil Zola raamatust Tuli !

 4. Savisaare rohepööre oli ju 4 nädalat ago
  Reply

  ….. et saaks mereäärde ja muud veepiirid suletud, saksad – valitud näod ehitada ja see otsustati söögilauas Riigikogu majas, juhuslikult … Reformikas, endine minister oli juba ettenägelikult 2005 aasta paiku inspekteerinud kohadki ära , et kõik sujuks edaspidi. Milline nahhaalsus!
  Et sellise idiootsusega üldse tuldi plaanile – minister Heiki,tollal juba müüd Riigimetsamajandi puhkemaad maha Lohusalus, alates Pärdi keskuse tagant kuni Heliküla kaasaarvatud. See on vaid 1 näide…

  Toome veelgi suurema idiootsuse Roheliste ja Keskkonnaametnike ajudest :
  Kõik KOV saavad nö. tulumaksust proports.tasu riigilt, lisaks laekub maamaks ja nüüd :
  .
  .
  .
  .KOV lambapead ja Keskkonna min. lubab seda, otsustavad, et Jäätmejaamadesse saavad tuua inimesed oma jäätmeid tasuta ainult omad ja võõrad(need kes ei oma sissekirjutust, peavad maksma või ei võeta üldse vastu) ei saa tavalises korras tuua.
  Tegelikkuses võetakse KOV ja riigi poolt mitmeid makse ka mittesissekirjutanutelt.
  Järgmisena KOV kuulutavad välja – Teeme Ära – hea äri, möla kui palju ja tulge kohalikud teiste sitta koristama(see on tegelikult nende inimeste rämps, mida ei võeta vastu Jäätmejaamades – küsimus, kas hakkame tegema vahet ka tänaval purkide ja klaasi, plastiku konteinerite osas ?!). Või võtame ÜT peatustest ära prügikastid (sealgi ju võõra prügi). Selle viimase kohta saame tuua näite Eesti Post -OMNIVA pask – vähendame postkaste kirjade postitamiseks aga marke ja ümbrikuid müüme ? ; marke saab osta vaid postist, need on suletud. Pidavat olema tohutult ebarentaabel. Tatikad ei suuda oma ajus juurutada vana head, süsteem toimis väga hästi ja nüüd on enamus postiljonidel juba sõidukid: vähemasti igas piirkonnas sõidukiga teenindavas, oleks postkast ja postiljon tühjendab ka kirja-postkastid. Kõik lootused on ainult seatud posti sorteerimisele ja tohutule kaubavoogudele Hiinast – sealt rämpsu ja odava kauba tellimise aeg saab läbi.
  Te suured ROHELISED olete ilmselgete suunisteta, ainult valimistel on vaja hääli ja möla!
  Siiani pole te suutnud lahendada taara kokkuostu – purgid, pudelid ja sel on oma põhjus – tegelikkuses on laekuva kohustusliku tootjalt saamine teile parim kasumi allikas- mida vähem kokkuostate ?!

  Rohelisuse esimene tõestus peaks olema :
  1. kogu prügi ja jäätmed kokku olenemata näost!

  See kahepalgelisus lõpetage ära ja see möga jalgratta teedega(kergteede olemasolul sõidetakse ikkagi maanteedel), igale ratturile ei ole võimalik oma teed rajada. Isegi teadmised – et asulates,alevikes,linnades on jalgrattateed teist värvi – ka seda ei tea, irvitatakse -Tallinn võõpas …Kogu maailmas võõbatakse(tehakse teist värvi kasvõi muul moel), minge kasvõi Lätti , jne.

  Jõudu!

 5. oh Issand,anna jaksu 4 nädalat ago
  Reply

  Alustame rohelist pööret metsade mahavõtmisega. Enne kui Ukraina sõda lõpeb, pole meil enam ühtki puud püsti.,anna ainult voli kätte. Linnades neid vihatakse, maal neid raiutakse,kraaviääred trimmeldakse, põõsakesed purustanekse.
  Ja ikka on meil veel raha küllaga, kui suured kavad täitanekse – Rayl-Baltica ja evakuatsiooniplaanid, maanteede
  laiendamine ,et üks osa rahvast saab autoga sõita, teine loksub bussis koroonaga kõrvu, noh,lennukite maandumiseks saab ka kasutada.Meresillad saartele, et autoomanikud ei peaks praamile aega kulutama,
  elektri lahtiühendamine ja uue võrgu ehitamine ja sõjavarude kogumise õpetus, G 5, tuulikud ja kütuseostmine väärikatelt ,paisud ja tammid = looduse, loomade,lindude,kalade massimõrv,mille maksab kinni rahvas. Õigemini
  kõige vaesemad neist -seepärast nad vaesed ongi. Pensionär saab koguni 20 euri juurde tuleval aastal, see aasta ,kes 25 ja kes 40 euri. Aga pooled neist ei saa kõhtu täis ENNE pensionipäeva 4-10 päeva ,ega muud vajalikku. osta. Millest siis sõjatagavarad ostavad, veeämbrid ja soojad riided, taskulambid ja nutikad,et sireeni kuulata.
  Aga jah, raha meil ON!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.