Euroopa Liit võttis vastu viienda sanktsioonipaketi ja töötab edasi järgmistega

Eva-Maria Liimets Foto: Välisministeerium

Euroopa Liit võttis täna, 8. aprillil vastu viienda sanktsioonipaketi, mis sisaldab energiasanktsioone, uusi krüptovara tehingute piiranguid, sadamatesse sisenemise keeldu Venemaa lipu all sõitvatele laevadele, maanteeveo keeldu Venemaa ja Valgevene ettevõtetele ning täiendavaid ekspordi- ja uusi impordikeeldusid. Venemaa ettevõtetel ei lubata osaleda liikmesriikide riigihangetes ja sealsetele avalik-õiguslikele asutustele välistatakse igasugune rahaline toetus.

Sanktsiooninimekirja on lisatud 216 Venemaa võimudele lähedal seisvat isikut ja 18 finants-, sõjatööstuse ja transpordisektoriettevõtet, sealhulgas neli olulist Venemaa panka. Viimased eemaldatakse SWIFT-süsteemist ja neil keelatakse osaleda mis tahes finantstehingutes Euroopa Liidus.

„Meil on moraalne kohustus ja vastutus Venemaa alustatud agressioonile vastu seista. Astume need sammud, et Venemaa peataks oma julma sõjategevuse ja koletud sõjakuriteod. Uus sanktsioonide pakett on selle saavutamiseks väga oluline samm, kuid räägime läbi ka juba järgmisi piiranguid. Eesti peab põhjendatuks kõiki meetmeid, mis oleksid mõjusad ja milles suudame partneritega toimivad lahendused leida,” ütles välisminister Eva-Maria Liimets.

„Me peame Venemaale sanktsioonide kehtestamisel jõudma kokkulepeteni nende energiatarnete piiramiseks. Samuti tuleb kehtestada piiravad meetmed Venemaa sõjaväelastele, kelle jõhkrad teod on vapustanud tervet maailma,” selgitas välisminister Liimets vajadust uute sanktsioonide järele. „Teeme oma partnerite ja lähimate liitlastega pidevat tööd, et Venemaal ja Valgevenel ei oleks võimalik juba kehtivatest sanktsioonidest kõrvale hoida. Selge on see, et seni kuni Venemaa jätkab Ukraina ründamist ja paneb seal toime hirmsaid sõjakuritegusid, peab Euroopa Liit leidma võimalusi neile veenvalt vastata.“

Euroopa Liidu viies sanktsioonipakett sisaldab energiasanktsioone – kivisöe ja teiste tahkete fossiilsete kütuste impordikeeldu, mille hind on umbes 4 miljardit eurot aastas. Eesti ettepanekul lisati paketti uued krüptovara tehingute piirangud. Venemaa lipu all sõitvatele laevadele on ette nähtud Euroopa Liidu sadamatesse sisenemise keeld. Keelatakse Venemaa maismaatranspordi operaatorite tegevus Euroopa Liidus, mis tähendab seda, et Venemaa ettevõtted ei saa enam Euroopa Liidus ega Euroopa Liidu kaudu oma kaupu vedada. Täna kehtestatud ekspordikeelud 10 miljardi euro väärtuses hõlmavad kvantarvuteid ja tundlikku tehnoloogiat, samuti vedeldatud maagaasi tehnoloogiat. Uued impordikeelud väärtuses 5,5 miljardit eurot kärbivad Venemaa oligarhide rahavooge. Samuti keelatakse Venemaa ettevõtetel osaleda Euroopa Liidu liikmesriikide riigihangetes ja välistatakse Venemaa avalik-õiguslikele asutustele igasugune rahaline toetus.

Lisateave sanktsioonide kohta välisministeeriumi kodulehel
ELi sanktsioonikaart
Euroopa Liidu Nõukogu infoleht

14 kommentaari
 1. Nii armas naine 3 päeva ago
  Reply

  Tänu tema ennastsalgavale ennastsalgamatule tööle saame Ukrainas lõpuks rahu.

 2. Soo 3 päeva ago
  Reply

  Jälle see nõiamoor. Kuhu on jäänud tublid keskerakondlased kes hoolivad meie inimeste heaolust. Mis on tolku tema arvamuest nagunii sellest ei olene midagi.

 3. Jane 3 päeva ago
  Reply

  Kas EL-u tegelastel pole muud teha kui sanktsioone välja mõelda. Mina liigitan nii et vene suurepärane intelligents keda on tapetud Venmaad lõhestana Lenini poolt, hiljem tapsid neid stalinistid ja nüüd peavad nad sanktsioone kannatama ja teisel pool on poliitikud. Mills rahvas süüdi on. Paistab et Liimets saab kergendust kui saab oma viha välja elada. See on vastik aga ei muuda midagi.

  • Kas 1 päev ago

   Kremli tapamasina rahastamist nende karistuste varjus ikka veel ei lõpetata?

 4. Nojah 3 päeva ago
  Reply

  Sõda algas välaspoolt tuleva ässitamise tõttu ja nüüd oleks juba ammu lõppenud kui Biden ja mõned EL-u riigid poleks sekkunud. uSA käis paljusid riike pommitamas ja nüüd oli vaja Venemaad nõrgestada ja Ukraibńas biorelvi vorpida. Venemaad pommitama ei saanud USA minna sest liiga vägev vastane ja ikka maailmasõda ei taha ka. Ukraina sõjast lootis ta kasu saada. Enne ju käis ettevalmistus ka EL-u tagaelaste poolt. Venemaad ümritses NATO, Valgevene taheti ka Venemaa vaenlaseks teha. Enne verist võimuvahetust oli Ukrainas rahulik aga tänu sinna sokutatud uutele valitsejatele muutus venelaste elu Ukrainas võimatuks. Eks seda valitsuse vahetust valmistati ka ette sest snaipreid valmistati ette Gruusias ja Leedus. Gruusiasse ju saadeti ka valitsejaks inimene kes hiljem osutus kurjategijaks.

 5. Ele 3 päeva ago
  Reply

  brüsseli tegelasi ei huvita kuidas saada odavat elektrienergiat ei huvita et koroona ikka levib, et Ukrainas on laborid biorelvadega, et pole paljusid ravimeid ja arstid saavad vaid leevendada haigusi, ei hoolita vaesemate riikide toimetulekust jne. Nad mõtlevad välja sanktsioone mis puudutavad inimesi kes pole milleski süüdi. Antud sõjas on süüdi Putin, Biden kui peamine ässitaja ja mõned eL-u riikide valitsejad ja muidugi Zelenski kelle valitsemise ajal tekkis tohutult palju vaeseid, nenelasi ahistati, ei lubatud isegi vene keelt rääkida. Aga rahvas pole süüdi ja pole õiglane neid karistada sanktsioonidega.

  • Kas putinoidi põli on põnev ja pidulik? 29 minutit ago

   Suur vend tuleb väiksemale kallale, tapab, röövib ja vägistab.
   See on vaimuhaiguse diagnoos, mis mõnele kuidagi kohale ei jõua.
   Sellepärast te selle sõja kaotategi – oletegi juba kaotanud, našistid, rašistid.

 6. ei keegi 3 päeva ago
  Reply

  Lääne deviisiks paistab olevat juhust kasutades õhutada Kiievit sõdima venelastega KUNI VIIMSE UKRAINLASENI.
  Kõik nii ei mõtle: konflikti eskaleerumist tuleb vältida, niisamuti kui maailma polariseerumist.
  “The main objective is not to corner Russia, but avoid escalation on the conflict in Ukraine and try to find out a political solution, says Marcelo Ebrard [Mexico`s Foreign Minister].
  Mexico, like India, has taken a stand against sanctions on Russia, making the case that the current polarisation in the world is a threat to global security. Loe edasi April 03.2022 The Hindu

  • nimetu sõduri ... 2 päeva ago

   MAAILMA POLARISEERUMINE ON KASULIK RELVAÄRILE JA KÕIGELE SELLEGA SEOTUD MAGNAATIDELE JA
   KUI INIMESI LIIGA PALJU SAAB; SIGINEB. SEE OLMUD NII JUBA RISTISÕDADEST PEALE. POLNUD JU EUROOPAS KUHUGI PANNA TEISI POEGI = st, NEID KES EI PÄRINUD AADLI PÄRUSVALDUSI,OLEKSID HAKANUD TEKITAMA RAHUTUSI KOHAPEAL.OLI KA VAESEUD LIHTRAHVA KALTSAKAID JALUS. NO SAADETI PÜHASSE SÕTTA ITTA.
   2. ILMASÕDA SAI ALGUSE SAKSA JA AMEERIKA TÖÖSTURITE VASTSSEISUST. SINGERIL OLI SEAL KA MINGI OLULINE OSA VIST MÄNGIDA.
   SIGINEMISEGA ON NII , ET PRAEGUNE RAHAMAJANDUSSÜSTEEM VAJAB SEDA, SEST KES OSTAKS JA TARBIKS NEID MÕTTETUSI ? KAUBAD KA KAHJULIKUD JA TAPVAD = MIS SELLEST ! PEAASI ET RAHA TULEB. MIS SEST, ET PLANEET EI KANNATA VÄLJA. MIS SEST, ET INIMESTE ELU MUUTUB MÕTTETUKS
   SEBIMISEKS, MIS SEGAB NEID MÕTLEMAST JA TUNDMAST, OLEMAST ISEENESEGA, ENESE HINGEGA, TUNNETAMAST MAAILMA HINGE. NAD SEBIVAD NAGU ALLERGIAPALAVIKUS. PUHJAMISE MINIMAALSUSENI REGULEERIT HETKED KULUVAD KIIRE RAHUSTAMISE JA UNUSTAMISE SAAVUTAMISEKS = LÄBU TARBIMISEKS MÕÕDUTUNDETULT. KAOB = ON KADUNUD IGADUGUNE EETIKA. INIMLOMD PARASITEERIB
   LOOMADEL JA PEAB SEDA ÕIGEKS, SEST TAL PUUDUB RELIGIOON, MIS LOOKS EETIKAT TÄNAPÄEVA …
   INIMKOND TANTSIB NAGU MINGIT PÕRGU RINGTANTSU, MILLEST KASU JA HEA ELU SAAVAD NEED, KES SEDA RATAST RINGI AJAVAD. INIMKOND EI ARENE ENAM, SEEGA POLE TEMA EKSISTENTSIL ENAM MÕTET-
   TA TANTSIB END SURNUKS JA SIIS HUKKUVAD KA TANTSITAJAD.

 7. ei keegi 3 päeva ago
  Reply

  Siniste käesidemetega Ukraina vormis sõjaväelased tapavad vastase haavatuid ja mõnitavad “Slava Ukraini” karjudes laipu. Loe edasi: Fridy April 2022, The Times

 8. ei keegi 3 päeva ago
  Reply

  presidendikandidaat Eric Zemmour Liimetsa palavalt armastatud eurosojuzist:
  Puutuvad nii Euroopa rahvas kui rahvus. Seepärast ajalukku ta ei lähe. E Liidu kollektiivset reageeringut Ukrainas toimuvale kontrollib läbi NATO USA. Mitte E Liit ei välju kriisist tugevamana vaid tema NATO liikmed. Kui Saksamaa kulutab kaitsele 100 miljardit ostavad nad USA, mitte Prantsuse lennukeid.

 9. Sergei. 3 päeva ago
  Reply

  Mina mõtlen teisiti: Ukraina okupatsioon algas peale NSVL lagunemist. Sealsed poliitikud , korruptsioon, kaos järjest kasvas. Eriline ka ajupesu ja vihavaenu õhutamine (golodomor) Ka meil võib süüdistada- minu naabrimees tappis lasuga selga metsavenna ( teada-tuntud lugu) teine naaber näitas näpuga ja kolis ise teise majja ! jne, jne. AGA teise poole kuriteod ? Soovimatus õppust võtta ja eluga edasi minna.
  USA nägi kerget vaeva- äraostmised, värbamised juba peale 1990 NATO õppused.
  Otsene Maidani 2014 rahastamine, verine riigipööre ja kes sellega nõus ei olnud – neile kallale.
  Riik lõhenes veelgi ja põgenikke( tööleotsijaid ) aina kasvas. Mõnele on meelepärased võõrtöölised, aga edasi ?
  Eelkõige USA toetab järjest rohkem verevalamist- ja keegi ei taha ,julge näha ,et see koljat üha rohkem tõmbab EL-i oma kammitsaisse. Rajati bio -keemia laborid ka ümber Iraani, Hiina JPT maade ümber ?! Kõik oleks kinni pigistanud silmad ka UKR tuuma plaanidele .
  Tänase päevaga oleks ka unustatud 4 milj. Donbassi probleem -seal lasuks silikaadi ja vere segu. Aina relvi ja relvi juurde- kiviaja mõtlejad
  Tänaseks on unustatud Venemaa püüdlusi teha koostööd, sh. arutleda ühtset julgeolekut.
  Ei olnud meeltmööda Putini 2007 Münheni kõne USA juhtidele näkku- ka üks kikilipslane tõmbas seal pea kahe käe vahele !

 10. Nii 2 päeva ago
  Reply

  Poleks olnud Bideni ässitust poleks ka sõda- Ukraina on tal vaid vahend Venemaa vastu. Nii oaljusid riike on USA halastamatult pommitanud aga Venemaa vastu ta ei saa sest siis võib kannatada terve maailm ja siis ta valis sellise tee ja Ukraina sobis talle ka Venemaa vastu vaenu õhutamiseks. Ukrainas saab Venemaa.vastaseid rakette paigutada, laboreid sisse seada et Venemaa rahvale saara haigusi tekitavaid baktereid ja ja muid et Venemaad nõrgestada. Samal ajal oma riigis väheneb tema pooldajate hulk sest saadakse aru et Bideni tegevus on alatu ja ei too kellelegi kasu. Vana mees on täus tigedust ja ega mõistus pole ka päris korras kuna kaks peaaju operatsiooni on juba olnud. Kui ta poleks sekkunud oleks Ukraina ja Venemaa kokkuleppele jõudnud- Kah peale verist võimuvahetust muutus Ukrainas halvemaks vene elanike olukord Ukrainas. Enne verist võimuvahetust oli Ukrainas rahulik.

 11. Ohoo 2 päeva ago
  Reply

  Meie sõjaõhutajad tegutsevad ja kui meole sõda tuleks siis on nemad süüdi, kõigepeat Liimets. Reformierakonna poliitikud ja kahjuks ka Ratas. Mina arvan et sõda ei tule aga kui tulekski siis Biden appi ei tule kuigi sit oleks taö lähe,al Venemaale kahju teha aga Ukraonast on tal rohkrm kasu ehkki nii ei läinud kuidas ta lootis saavutada oma ässituste tulemusena.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.