Välisminister Liimets välisasjade nõukogul: Venemaa peab Ukrainas hävitatu ise üles ehitama

Välisminister Liimets välisasjade nõukogul: Venemaa peab Ukrainas hävitatu ise üles ehitama. Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets osales täna, 11. aprillil Euroopa Liidu välisasjade nõukogul Luxembourgis, kus olid põhiteemadena arutlusel Venemaa sõda Ukraina vastu, Ukraina aitamine ja ELi strateegia Global Gateway.

Välisasjade nõukogule eelnes ELi välisministrite ja Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokuröri Karim Khani kohtumine, kus räägiti Ukrainas toimepandud sõja- ja inimsusevastaste kuritegude uurimisest. Kohtumisel osales video teel ka Ukraina peaprokurör Irõna Venediktova. „Praegu on tähtis dokumenteerida Vene vägede Ukrainas sooritatud kuriteod ja koguda nende kohta võimalikult palju tõendusmaterjali. Selle juures oli väga oluline Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kiire otsus alustada uurimist. Venemaa sõjaväelased, ametnikud ja riigijuhid tuleb võtta tsiviilisikute piinamise ja tapmise ning kogu Ukrainas nähtava vägivalla ja julmuse eest vastutusele nii kiiresti kui võimalik,“ sõnas Liimets.

Välisminister rõhutas, et ELis tuleb jätkata ühiselt ja karmilt Venemaa survestamist, et riik lõpetaks sõja Ukraina vastu. „Venemaa peab enda põhjustatud hävingu ja kannatuste eest vastutust kandma. Eesti on teinud ettepaneku kehtestada piirangud Venemaa riigieelarve peamistele sissetulekuallikatele, eelkõige nafta ja gaasi impordile. Samuti tuleks külmutada osa Venemaa energiakandjate eest makstavast rahast tinghoiukontole, mida saaks tulevikus Ukrainas kasutada sõjas kahjustatu ülesehitamiseks. Peame leidma ka võimalused juba külmutatud Venemaa varade kasutamiseks samal eesmärgil,“ ütles Liimets. „Toetame ka veelgi enamate Venemaa pankade väljalülitamist SWIFT-süsteemist,“ lisas välisminister.

ELi strateegiast Global Gatewayst rääkides tõi välisminister välja, et ühendatus on geopoliitiliselt oluline ja selle kaudu saab Euroopa aidata Ukrainat pärast sõda üles ehitada. Global Gateway algatuse eesmärk on edendada kvaliteetseid ja kestlikke taristuprojekte, juhindudes usaldusväärse ühendatuse põhimõtetest.

Liimets toonitas nõukogul, et jätkuv tugev toetus Ukrainale on väga oluline. „Ukrainat tuleb kiirkorras abistada praegu kõige olulisema kaitsevarustusega, et aidata Ukrainal sõda võita. Eesti jätkab ka Ukraina toetamist humanitaarabiga, et vähendada sõjas inimkannatusi, ja peame tähtsaks kiiret edasiminekut Ukraina ELi liitumisperspektiiviga.

Välisasjade nõukogul olid lisaks põhiteemadele arutlusel ka Lääne-Balkan ning olukord Malis ja Liibüas.

2 kommentaari
 1. Sergei. 8 kuud ago
  Reply

  Donbass, Lugantsk ja Mariupul – ons need Ukraina- need olid Vladimir Uljanovi poolt altkäe maksuks , et meelitada endi poole ( see pole vene propaganda -vaid enda mõtisklus). Sellest selline hävitustöö marurahvuslaste poolt- nad ei pea oma suguvendi inimesteks. Millegi pärast vangi langenud on justkui puht venelased ja haakriste terve kere nahk täis !!!
  Aga peale 2. maailma sõda sai noor Ukraina veel Ungari, Rumeenia, Bulgaaria ja Poola küljest juurde , Siis hiljem nende endi Kaasmaalane kinkis Krimmi. Ja nn. Bandera (natsi) meelsed rõõmustasid jäid vait.
  NSVL juhid ja ka poliitbüroos 18 liikmest 12 Ukrainast ei saanud nad liiduga hakkama !
  1992 juba NATO ühis õppused.- MIKS kas Venemaa ohustas neid ?!
  Venemaa oli 1992 käpuli.
  ( Eestis läksid asjad kergemalt erastamised- tehased vanarauda, lehmad tagastati -need müüdi lõpuks lihakombinaati, metsade ja maade müük – kõrtsid rahvast täis , prall käis)???
  Käib Ukraina uusokupatsioon ja rumalad ei saa sellest aru- kus tegelik okupant !
  Aga mitte ainult rumalad , vaid ka alatud , ahned , õelad ja MÜÜDAVAD.
  Eestis ka hüüdlause ( loosungid)- venkud välja. Polnud siin nii väga Siberist okupandid, vaid rohkem ikka sealtpoolt, kust kandist praegugi !

 2. Kas 8 kuud ago
  Reply

  EvaMariia hakkab üle ilma sõitma ja nõudma, et enne Venemaaga asju ei aeta, kui nad on Ukraina üles ehitanud ja kahjutasu maksnud. Siis oleks venelased ise agarad üles ehitama, et saaks rutem gaasi müüma hakata ja uut sõjamasinat järgmiseks kallaletungiks ehitama hakata.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.