JÄTKE KÕLVART RAHULE!

Tõnis Liinat ja Mihhail Kõlvart Foto allikas: Tõnis Liinati Facebooki leht

Tõnis Liinat, Pirita linnaosa vanem

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti pöördumine seoses 9. maiga on pakkunud ohtralt kõne- ja mõtlemisainet ning ajanud osa poliitikuid ja ühiskonnategelasi tagajalgadele. Kogu selle nädala on Tallinna meer saanud vastu pead nii vasakult kui ka paremalt, tema pöördumist seoses 9. maiga on analüüsitud eestpoolt tahapoole ja vastupidi. Ta on ka ise veel kord oma seisukohti väljendanud.

Kõlvarti peasõnum pöördumises on rahu. See, et ta päriselt otsib tasakaalu, püüab konflikti asemel kokkulepet ja rahu – nii olen mina aru saanud. Pöördumine ise on üles ehitatud – kas teadmatult või teadlikult – samas võtmes nagu on olnud Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pöördumised. Ma ei hakka siinkohal Kõlvarti pöördumist uuesti analüüsima, eriti selle üks osa on pulkadeks lahti võetud kordi ja kordi, vaid ütlen veel kord, et minule kui eestlasele oli tema sõnum selge ning pahatahtlikud tõlgendused pole midagi muud kui oponentide võitlus punktivõtmise nimel.

Aga see pole esimene kord, kui Kõlvartit sellisel moel rünnatakse. Lähiajast meenub märtsikuu, kui raevukalt nõuti Tallinna linnavalitsuse seisukohta Putini sõja suhtes. Ometi oli linnavolikogu juba ammu selget seisukohta väljendanud ja Venemaa tungimise Ukrainasse hukka mõistnud ning linnapea isiklikult külastanud Ukrainat, Lvivi, pakkunud abi, korraldanud sõna otseses mõttes loetud päevadega sõjapõgenike vastuvõtmise Tallinnas ja seda kõike ajal, kui riigil polnud veel tegutsemise plaanigi. Aga ikka jaurati Kõlvarti kallal vahetpidamata: miks pole seisukohta Putini sõja suhtes? 9. mai pöördumisega paistab olevat sama lugu: saame aru küll, aga ikka jõriseme.

Kõlvart on tegija ja lahenduste otsija, mitte eneseeksponeerija. Rahulik, enesekindel ja süsteemne ka väga rasketes ja keerulistes olukordades. Aeg on maha jahtuda, sest sõda Ukrainas kestab, koroona pole kuhugi kadunud ja majanduses on ees keerulised ajad – vaja on keskenduda olulisele. Hingake rahulikult sisse ja laske Kõlvartil nüüd jälle tööd teha.

11 kommentaari
 1. Jane 4 päeva ago
  Reply

  Kõlvart on tubli mees, õiglane j töökas. eks reformierakondlased on pidevalt tahtnud Tllinnat üle võtta ja igasuguseid valesüüdistusi välj mõelnud. Kui kahjuks pole nad mitte midagi head meie riigile teinud, halba aga küll. Mõned inimesd teenivad selleha raha et laimavad parimaid inimesi.Ma arvasin et kui Reformierakond saab võimule tänu sellele et valesüüdistustega lükkas kõrvale segajaid et nüüd jätab keskerakondlased rahule aga nõe vaja Tallinn veel üle võtta

 2. Ele 4 päeva ago
  Reply

  Oligi ju nii et saada võimule leiutati valesüüdistused milleks oli reformierakondlaste lemmiksüüdistus korruptsioon noo Ratasele kui ka Kõlvartile ehkki nad ei teagnud sellest midagi. Ratasel oli valida kas Savisaare saatus või au ja kuulsus ning ta läks valitsusse koos reformierakondlastega ja sai hea ameti ning seekord päästis ka K’õlvarti. ratas tegi palju head sisepoliitikas kuid nüüd sõidab nagu Liimetsko mööda maailma ringi ja vestleb ehkki sellest maailmas midagi ei muutu ning lihtsalt viidab aega. Meie riigile see head ei tee.Poetakse USA ees ehkki peamiselt Bideni ässituse tulemusena sõda algas ja kestab. Zelenski ja Venemaa presudent oleks ammu rahu sõlminud ja kri,, oleks jäänud Venemaale aga Bidenil on oma huvid nängus.

 3. Konstantin 4 päeva ago
  Reply

  Müts maha, et üks julge eestlane on julgenud toetuseks välja tulla!!!!

 4. Nojah 4 päeva ago
  Reply

  MMuidugi on Kõlvart tubli mees ja julge ka sest on ju veel meeles Savisaare saatus kui reformierakondlased tahtes Tallinn üle võtta võtsid kasutusele stalinistlikele kuritegudele sarnaseid võtteid parima inimese Savisaare hävitamiseks. Nüüd on reformierakondlastel võim riigis käes tänu vassimisele ja valetamisele aga Tallinn ei anna rahu. Kahju aunult et pole Tallinna Tv-d ja Reformierakonna võimuses olevat peavoolumeediat lugeda ei taha. Peab hoidma oma närve. Jõudu ja edu tublile ja õiglasele linnapeale kelleks on Kõlvart ja temalt on õppida kuidas hoolitseda meie rahva heaolu eest.

 5. kõlvart 3 päeva ago
  Reply

  Ei tea ega tunne hr.Kõlvati tegemisi, aga seni on jätnud küll arukama ja asjalikuma mulje.
  Häbenege eestlased.

 6. triin 2 päeva ago
  Reply

  Nii, nii…..et ikka “Kangelased ja Vabastajad!” Elame Eesti nimelises riigis, mis on aastasadu eestlaste asuala ja vabaks võideldud meie, eestlastest esivanemate poolt. Siis jagasid kaks mõrtsukat…Hitler ja Stalin omavahel võõraid, iseseisvaid maid ja võtsid meilt VABADUSE, mitte ei vabastanud. Need mõisted peaksid eelkõige selged olema. Ja siis saabusid tankide sabas ja vägivalla toel siia, eirates kõiki kokkuleppeid ja konventsioone, Venemaalt arutul hulgal raudhammastega “vabastajaid”, kes jätsid omaenda armastatud kodukased, vanemate hauad (põhjendatakse nüüd siin visalt püsimist, kuigi vihatakse Eestit) ja eelkõige kodumaa ja kõige labasemate kotipoistena hakkasid näost sisse ajama võõrast leiba. Kas nad oleksid meile praegu paremad ja õilsamad kui need vene sõdurid, kes õudusi Ukrainas korraldavad? Kes selliseid sünnitab ja vägistamist, piinamist ja jõhkrat tapmist õigustavad ja seda teevad nende sõdurite emad, abikaasad, õed—-külmavärinad tulevad peale. Selliseid sünnitab mürgine maa ja tapahimuline rahvas. 2007 aasta oli ju näha, milleks venelane võimeline on…lõhkuda oma kodulinna???? Järeldus nii Eesti, kui tema linnad ongi venelastele saak–dabõtša, millest loobuda ei taheta. Ei, nad oleksid täpselt samasugused, anna neile vaid põhjus ja põhjust leiab alati, sest venelaste loomus ongi vägivaldne ja nende juht Putin ongi venelaste õõvastav koondportree. See, et leidub ka normaalselt mõtlevaid venelasi, asja üldmuljet ei paranda. Ja nüüd räägib Kõlvart jälle vabastamisest ja kangelastest….eestlastele on see otsene näkkusülitamine, mingu kogu oma “vabastajate” kambaga Venemaale ja vot seal võivad nad oma “võidust” iga aia posti otsas kireda. Siin on ja jäävad nad OKUPANTIDEKS, va.need, kes on vaeva näinud ja saanud seeläbi Eesti Vabariigi kodanikuks. Nii, et nimetame asju nende õigete nimedega.

 7. väljavõte ÕL, ist 2 päeva ago
  Reply

  Venemaa on kahjuks maailma kloaak, mis on endasse imenud kõik õudsemad diktatuuri ilmingud. Imestati, et kultuurrahvas-sakslased läksid kaasa Hitleriga, kuid Wehrmahctis kehtisid raudsed reeglid—vägistamise eest sattusid sõjakohtu alla. Rüüstamine, marodöörlus võis lõppeda mahalaskmisega. ( mäletame vanaemade jutte, et sakslane vahetas šokolaadi või muud toidu vastu, venelane lõi pikema jututa lehma või sea maha, rüüstas sahvri ja si,,,us siis täis, hea kui pererahvas pärast seda ellu jäi). Venemaa puhul —- šovinism, isakeste austamine, retsikultuuri jumaldamine on sündinud just vene kultuurist ja kahjuks on selle kõige taga nii Turgenev, Dostojevski kui Tšehhov, rääkimata punastest sulemeistritest.

 8. to ÕL 2 päeva ago
  Reply

  Jah, nii see oli v,a, unus, et Baltimaadesse oli saksa vägedele teine käitumiskoodeks ette antud.Just nagu ÕL
  kirjutanud on. Saksa vägedel olid kasutada ka spets.sõjaväe lõbumajad -ühed ohvitseridele, teised sõduritele.
  Need käisid muu varustusega kaasas. Peale selle järgnes neile vabal tahtel hulk armunud” naisi, mõne aja, kuidas armastus” kestis. No ei saa lasta lahti suurt hulka isaseid, sunniviisil olles nad kodudest ära toonud,või siis nn.ideoloogiatega, mis nagunii kogu sõja ja vabastamise (olgu ühel või teisel pool) katte all on nagunii rikaste võimurite rikkuste suurenda,ime ja/või kisma. KUI teise poole ideoloogia üldse ei passi, siis seda kergem ajupesu on. Seegga ei saa SUURT HULKA ISASEID ÜLESÄRRITATUNA, HORMOONIDE ÜLESKAIFITUNA, RASKEST FÜÜSIL. KUI HINGELISEST KANNATUSTEST LABIILSETENA JÄTTA ILMA ÜRGSEST RAHULDATUSEST., ILMA ET HAKKAKS TEGEMA KÕIKE KOLEDAT. Sakslased said ka kiimarahustavaid tablette.
  Muidu vaat lähevad ohvitserile kallale.
  SEDA SAKSLANE TEADIS. JA BALTIMAADES NII KA KÄITUS. AGA TEADA OLI KA SEE, ET SELLISELT MÄRATSEVAD KARJAD LAHTI LASTA ÜLE MAA, TEEVAD NAD ÄRA HÄVITUSPATALJONIDE, MIS OLID NII SAKSA KUI VENE POOLEL JA OLNUD AEGADE ALGUSEST IGAS SÕJAS ,HÄVITUSPATALJONIDE TÖÖ.
  JA TÕEPOOLEST, SAIGI SÕDA VÕIDETUD.
  MILLEST LUGU PIDADA TULEB, ON AGA NEED KANNATUSED, MIDA KODUDEST REBITUD INIMESED (MINU JAOKS KA KANNATAVAD LOOMAD, MILLENI TEIE POLE JÕUDNUD), KODUDEST REBITUD JA SUNNITUD ÜHEL VÕI TEISEL VIISIL , MEHED TALUMA PIDID. VAIMSELT KUI FÜÜSILISELT. VETERANIHAIGUSEST OLETE JU KUULNUD? TEGEMA TEGUSID, MIS NENDE OLEMUSEGA VASTUOLUS. OLGU SIIN VÕI SEALPOOL.
  Neid inimesi pole enam peaaegu elus. Ehk on mõnel lapsel või lapselapsel tõesti mälestus või kujutlus
  isast või vanaisast. JA SIIS EI OLE KURITEGU, LASTA TAL TUUA NEED LILLED KUHUGIGI, SEST HAUD POLE TEADA VÕI ON KAUGEL,KAUGEL. Kui need veteranid, olgu ühed või teised, olgu selles või mistahes sõdades
  oleksid veel elus, sis ei oleks ehk palju see väike tsirkus soldatiriietes marssivast 3 tüdrukust ja muusika vastav.ET NEID ENAM ELUS POLE, siis on sarnased demonstrats. tõepoolest liiast ja kellegi õhutatud.
  LILLEDE TOOMINE EI TOHI AGA KUNAGI OLLA KEELATUD LEINAJALE või sellele, kes arvab,et leinab.

 9. järg 2 päeva ago
  Reply

  Sovinism ja isakeste austamine pole mitte Venemaale omane ainult, vaid liigile Homo Sapiens.kes on õnnetuseks maailmale loodud. Pole süüdi ka Dostojevski, Turgenev ega Tsehhov, kes vaid lahkasid ja avasid selle juuri. Seega püüdsid likvideerida omal moel. Süüdi on erinevate maade erinev majanduskord. Tsaari Venemaal oli see feodaalne. Feodaalsus ei jäta just palju võimalusi end vabamana tunda. Euroopas aga kodanlik. Enne seda oli ka Euroopas isakeste kummardamine. Sovinism puhkeb alati just siis kui oma rahvas arvab tõega või siis mitte, et ta on millestki ilma jäetud. Ja kui on millestki ilma jäetud, olgu selleks või suurem lugupidamine, siis ta haarab sovimismist meelsasti kinni. See on ka inimliigile omane ülbus ja kasvatamatus= arenematus.,harituse puudumine.
  Retsikultuuri jumaldamine on küll ebamäärane mõiste. Keegi ei jumalda kuritegevust, maffiat, banditismi, retse jms. Küll aga võivad ajuti meeldida nendest üleskaifitud kujutlused.Blatnoilaulud, Itaalia maffia laulud ja filmid,
  USA maffia,Vene maffia filmid, põnevad ja tõsielulused lood triaadidest -Hiina maffia,Jaapani maffia aastasadade taha ulatuvad kogukonnad, ametid ja võtted. Seal siis õigustatakse ja püütakse mõista mõnede liikmete kuritegelkule teele sattumist ja püsimist, kaifitakse nende perede VÕIMU, mida omal pole.(Nagu Lenin õigesti ütles, et köögitüdruku raamatud ,mida teenijarahvas meelsasti loeb, on ilusast elust, õnnelikust aga tegelikus elus võimatust lahendustest, omamoodi nn.kollane kirjandus -sest SIIS SAAVAD NAD KA ENNAST TUNDA PREILIDENA.Seepärast, leidis Vladimir Uljanov, on neile, st. köögitüdrukutele vaja HARIDUST. Haritus tuleb ehk ka kuidagi järele)
  Olen isegi julgustanud end ja energiat saanud suguvendade-õdede eestlaste tekitatud hoolimatusest ja pealeastuvast käitumisest tekitatud väsimuse ja ärevusega – just BLATNOILAULUDEST ja Itaalia maffiamuusikast.
  Triinul on aeg üles ärgata oma hirmsast kustumatust vihast, vaadata maailma laiemalt, mitte elada minevikuurus nagu skorpion, lahendada tänapäeva ebaõiglust eestlaste endi keskel kui ta ei taha et temast endast saab kloaak. Teise riigi rahvast kloaagiks nimetada on sobimatu ja väga negatiivsete tagajärgedega.

 10. triin 22 tundi ago
  Reply

  Tänan hoiatamast–olles ise tugevama, suurema ja vägivaldsema poolt. Keegi pole nimetanud venelasi kloaagiks vaid riiki, mis on sünnitanud rahva, kes saadab Ukrainas korda selliseid jubedusi, mis mitte kuidagi ei mahu mitte mingite moraalireeglite alla. Ega Putin ei käi vägistamas, vaid vene sõdur. Ikka sõdur puistab elurajoonid üle pommirahega, kus hukkuvad ka lapsed. Kõige võikam, et kõike seda õigustab vene ema, abikaasa. Kes keelab venelastel Putinile vastu hakata…me ei ole nõus ukrainlasi—meie vennasrahvast tapma, me ei lähe nende linnu, külasid pommitama…aga kahjuks tehakse kõike inimloomusele vastupidi ja seda 21 sajandil. Isiklikult minu jaoks on see kõik mis toimub Ukrainas niivõrd vastuvõtmatu, meeletult haiget tegev, et ma ei suuda seda rahvast positiivses võtmes enam näha. Agressorit ei suuda ei armastada ja õigustada. Üritan oma arvamuse nüüdsest enda teada jätta, sest ka siin vabas Eestis on inimesi, kes leiavad õigustusi toimuvale.

 11. to provokaator triin 1 sekund ago
  Reply

  Inimloomus just selline ongi. Ükski LOOM EI PEA SÕDU, IKKA AINULT INIMESED. LÄBI INIMKONNA AJALOO.
  Dresdeni pommitamist tead, Terve linn kattus tuletormiga-tuleorkaaniga ja leegid tõusid 1.5 km kõrgusele, et lendurite taguotsad kõrbesid. Elusolendid küpsesid keldrites ja põlesid tõrvikuina tänavatel. MIdagi ei jäänud järele. Selleks et sõda võita. Ja see võideti. Hiroshimat. Seleks et sõda võita ja sõda võideti. Miks ei õelnud emad ja naised lenduritele, eesti naised ja emad keelanud minemast ühele või teisele poolele väkke jne.jne.
  Ei saanud ! Mõned mehed peitsid end metsa ja mitte patriotismist, vaid lootusest sõjaväest pääseda.Sest riigikord ja propaganda ei luba ühlgi maal seda.v.a. kui maailmasõda ei ole ja riik kasutab tegevarmeed ning antud sõjakeses mobilisats. pole määratud. Seepärast tuleb aru saada MIKS sõda tekkis ja KELLELE seda vaja oli. 2.Maailmasõda tekkis töösturite huvide vastasseisust -Saksa ja USA omade. Selleks anti Hitlerile võim kätte. Ja ka tema oli esimene, kes tõesti tahtis ehitada töölistele elamiskõlblikud vannitoaga korterid,
  oli loomakaitseliste ideede pooldaja + kõik need koledad kavatsused .Nii et ükski kurat pole nii must kui tõrvatakse. Oo jah, Triinukenem nüüd avaneb sul võimalus mind hukka mõista propagandstlike hüüdlausetega, sest provokaator sa ilmselt oled või siis loll. Tõde ei tohi kunagi välja öelda.
  Just seepärast tuleb hukka mõista kõik need, kes TEGELIKULT on sõja tekkimise põhjustajad ja otsi neid alati sealt,kuhu koguneb raha. Mitte sõdureid, mitte väejuhte. Sest igal ajastul on olulisi või vähemolulisi alasid kuhu vajatakse vastavaid inimtüpe,
  Putin tahab tagasi saada alad, mille Gorba laiali jagas. Tahab ja peab valitsejana, sest HIINA surub tagant ja HIINA MUUTUB PROBLEEMIKS ka USA-le ja Teisele maakera poole le, TERVELE EUROOPALE. JA KUIDAS SAADAKSE TEMAST JAGU ? VENEMAAST OLEKS ABI, KUID NÜÜD SEDA EI TULE. Pealegi on Vene näidanud sõjalist nõrkust, Vene tsaarid on alati laiskade bojaaridega hädas olud. Ka Putin. Sõda poleks olnud kui Putin oleks teadnud Ukraina meelsust, aga meelsuse tekitas jällegi raha – need kes rikastusid välapool NSVL.
  Luure oli loru ja sõjaväe taktika vananenud. Mispärast pidanuks P. nii kangesti Hiina sõber olema. Tugev Vene
  oma territ. oleks suutnud paljugi Hiinale vastu panna ja see kasuks USA-le, kes ei suuda Hiinat vaos hoida tulevikus. Kelle ta ise tugevaks haipis .
  Inimloomus, sinu haige hing talub küll, kuis inimkond hävitab miljoneid loomi sõjatehnika katsetusteks. Aatomipommi katseteks on neid surmatud ja vaadatud kuidas surevad sadu miljoneid- hobuseid, kaameleid,lambaid,lehmi, metsikuid loomi memde asualadel.
  Tead kuidas tapetakse tapmajades lehmi – osades- loom pannakse nagu harvesteri vahele tie teadvuse juures,
  ei tea,kas uimastamist toimub ja kui, siis see kaela fikseerimine kettasse on hullumiseni hirmutav piin. Vere lõhn, röökimine, mida kuulevad ootavad loomad. Uimastamine elektriga,kui,siis mõni hetk enne surma.
  Kuketibudel pole sedagi, ELUSALT lastakse nad hakkmasinasse. Mõned tapavD kanu ketassaega, Sulgede noppimine tülikas ja seda teeb tsentrifuug- kas elusate või tapetud lindudega,kes ikka nii väga kontrollib.
  Laboriloomad oma kartulisuuruste kasvajatega. Arvad, et saavad morfiini. Kõhtu süstitakse neile kõiksugust.
  VAAT SEE ONGI INIMLOOMUS.
  Arvasin,et oled vanainimene, kelle vanemad said hukka või saadeti ära venelaste käe läbi, tõenäoliselt olid jõukad ja sina jäid jõukusest ilma.Kas nad ütlesid sulle, et vihka elu lõpuni venelasi? Siis panid nad küll selle raske koorma su peale. Kust võid sa vaeneke teada, kes vemelane,kes valgevenelane, kes hoholl, mari, tsuktsi,
  hutsuul,tserkess? Või seepärast, et jõukusest ilma jäid. Ega sa ei mõtle ju Wabariigiaegsetele vaestele talutöölistele, kes rändasid ja kel polnud kodugi,rääkimata pensionist. Neile vaestele tiisikeridele,kel polnud raha hästi süüa ja itaalias ravida. MIKS MA SINUGA ÜLDSE RÄÄGIN? Tahad sa ju VEDADA MIND LIBEDALE.
  PROVOTSEERID. SAAD PALKA SELLE EEST?
  PÜÜA MAAILMA PAREMAKS MUUTA ASJUS, MILLEST SA ARU SAAD. VAATA NEID KANNATUSI, MIS SU ÜMBER- LOOMADE, VANAINIMESTE, KRIISIS ELUSOLENDITE KANNATUSI, MAAIILMA PRAGMATISMI VASTU ASTU, ÄRA URISE JA PRITSI NIISAMA MÜRKI JA LAULA, KUIS ARMASTAD UKRAINLASI- EI SA ARMASTA, SA ÕIGUSTAD VAID OMA VIHKAMIST.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.