Eesti ja Ukraina sõlmisid leppe piiriülese koostöö tugevdamiseks

Foto: Kristain Jaani Facebooki leht

Siseminister Kristian Jaani viibis neljapäeval koos Balti ja Poola kolleegidega visiidil Ukrainas, kus sõlmiti mitmepoolne koostöölepe piiriülese kuritegevuse ennetamiseks ja sõjajärgseks Ukraina siseministeeriumi valitsemisala taastamiseks.

Koostöölepe allkirjastati Venemaa Föderatsiooni vägede poolt puruks pommitatud Antonovi lennuväljal maailma suurima kaubalennuki Mriya vraki taustal.

Siseminister ütles oma sõnavõtus, et Eesti jätkab Ukraina igakülgset toetamist võitluses Venemaa agressiooni vastu. See puudutab nii otsest poliitilist ja praktilist toetust Ukrainale erineva abi sh humanitaarabi kui ka sõjajärgse ülesehitamise näol. Samuti karmide sanktsioonide kehtestamist Venemaale. „Venemaa ei tohi seda sõda võita. Sõja hind peab olema Venemaale väga kallis ja kõik Ukraina sissetungi eest vastutajad peavad saama karistatud. On ülioluline, et Ukraina saaks Euroopa Liidu ametliku kandidaatriigi staatuse – Eesti toetab seda täielikult,“ ütles Jaani.

Eestis on praegu ligi 36 000 sõjapõgenikku, kellele on pakutud mitmekülgset abi. Eesti on Ukrainale kohapeal pakkunud sõja algusest saadik vajaduspõhist abi ja seda tehakse ka edaspidi. Jaani ütles, et Eesti humanitaarabi kogupanus on rohkem kui 16 miljonit eurot, sealhulgas on ka kodanikuühiskonna ja erasektori toetus.

Siseministeeriumi valitsemisalast on Ukrainale saadetud erinevat liiki abi. „Oleme Ukrainasse saatnud merepääste- ja pommiülikondi, välivoodeid, välitelke, generaatoreid, voip-telefone ja palju muud. Täna on meil valmisolek saata 48-tunnise etteteatamise ajaga kohapeale ka demineerijad,“ ütles Jaani.

Samuti on Eestil valmisolek varingupääste ja katastroofiohvrite tuvastamise meeskonna saatmiseks Ukrainasse. „Siin on piirkondi, kus pole ühtegi maja ega aeda, mis poleks sõelapõhjaks lastud. Meie ekspertide abi on Ukrainas väga vaja,“ tõdes Jaani.

Jaani kohtus Ukraina siseministri ja tema asetäitjatega Kiievis, kuid viibiti ka Butšas. Ministrid kirjutasid Hostomelis asuvas pommitatud Antonovi rahvusvahelises lennujaamas maailma suurima kaubalennuki Mriya vraki taustal alla ühisdeklaratsiooni Ukraina sõjajärgse taastamise osas. Deklaratsiooniga andsid riigid lubaduse aidata taastada Ukraina siseturvalisuse valdkond ja teha koostööd piiriülese kuritegevuse, sealhulgas inimkaubanduse ennetamiseks sellega võitlemiseks.

10 kommentaari
 1. Nii 5 päeva ago
  Reply

  meie vaene riik ei peaks vastu võtma põgenikke, seda peaks tegema USA kes on selle sõja peasüüdlane oma ässitamistega ja oma huvide tagaajaja.

  • mina 5 minutit ago

   Rikastub USA relvade müügiga. Vana utiil tehakse rahaks.
   See lõpmatuseni ei kesta. Saavad kärna.

 2. Sergei. 5 päeva ago
  Reply

  Ukraina pole ka süüst puhas- Ise valitsesid NSVL-i Nikita Hrjusa , Ljonja sealt maalt ja ka ülemnõukogu presiidiumis enamus nende käes. Ja nüüd Ameeriklaste ülistajateks Venemaa vastu. 30 a. iseseisvad ja korda riigis ei saanudki.
  Korruptsioon, kuritegevus, prostituudid jne. sealt maalt. Reeturid , müüdavad oma vendade vastu.
  Vastikud kõik kes nendega pundis.

 3. Millel 5 päeva ago
  Reply

  ma oma sõjaväelasi hakkame saatma Ukrainasse, et saadaks sõjalisi kogemusi, kui vankad meid ründavad.

 4. to sergei 4 päeva ago
  Reply

  ljonja oli kasahstanist ja nägi selle järele ka välja.

 5. to millel 4 päeva ago
  Reply

  nii kui saadad, nii kohe ründavadki.

  • Siis 4 päeva ago

   on õige aeg. Kes jääb ellu, on juba sõjamehe nime väärt. Muidu igasugu memmekad.

 6. Uskmatu-Toomas 3 päeva ago
  Reply

  Aitame,abistame ,nõustame jne. ja toetame Bideni sõda venemaa vastu kuni viimase ukrainlaseni ?

 7. hutsuulide oma riik 3 päeva ago
  Reply

  Ukrainas Karpaatides, imekaunis maa, elavad hutsuulid.Kui nemad äkki otsustaksid eralduda Ukrainast ja luua oma riigi, huvitav,mida siis Zelenskõi teeks?

 8. mina 1 sekund ago
  Reply

  Aastaid Ukraina valetas. sõimas ja varastati rahvas paljaks Maidanil tulistati oma rahvast. Ameerika õhutusel see sõda tuli. Ärgu nüüd ukrainlased virisegu. Mingu tööle- >Ega teised saa neid toetada. Mei ji valitseb nälg. Lõpetage see rumal toetamine ja sõda saaab siis otsa. Ärgu süüdiastagu venet. Ise norivad tüli ja saavad kärna.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.