Marek Jürgenson: turg ise ülikõrget inflatsiooni ei lahenda – riigi abi on vältimatu

Marek Jürgenson. Foto: Erik Peinar / Riigikogu

11,3%, 12%, 15,2% ja 18,8% – just nii palju on käesoleva aasta nelja esimese kuu jooksul Eestis tarbijahinnad tõusnud ning terve mõistus ütleb, kui riik inimeste aitamisse otsustavalt ei sekku, ootab meid ees sotsiaalmajanduslik katastroof, lausub Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marek Jürgenson.

“Reformierakonna passiivsus Eestimaa elanike toimetuleku eest seista ja dogmadest kinnihoidmine panevad taaskord kulme kergitama,” arvustab Marek Jürgenson. “Reformierakonna juhtivpoliitikud on läbi elanud mitmeid kriise, kuid paraku ei ole vigadest õppimine nende tugevaim külg. Riigi majandus vajab selgeid otsuseid, turg ise ülikõrget inflatsiooni ei lahenda. Seda näitab selgelt ülespoole rühkiv hinnatõusukõver. Kõik märgid näitavad, et lagi ei ole veel käes.”

Marek Jürgensoni sõnul ei pea paika Jürgen Ligi “Esimeses stuudios” väljaöeldu, nagu annaks energiamaksude langetamine inflatsioonile hoogu juurde. “See, et külmadel talvekuudel oleks inimeste tuba soe ja ettevõtted saaksid teha oma tavapärast tööd, on aastal 2022 normaalse elustandardi lahutamatu osa. Raske on uskuda, et energiakandjate hinda alandades keeravad inimesed radiaatori mõõdiku või gaasikatla näidiku ka soojematel päevadel maksimumini ja hoiavad samal ajal aknaid lahti. Eestimaalased on harjunud säästlikult toimetama ja praegustes tingimuses on kohatu elanikke priiskamises kahtlustada, väites et tekib mingi müstiline suur nõudlus,” räägib ettevõtja ja Keskerakonna Haabersti piirkonna esimees.

Keskerakond on välja käinud konkreetsed lahendused, mis aitaksid elukallidust ohjeldada ja inimeste toimetulekut parandada, lisab Marek Jürgenson. “Jürgen Ligi on veendunud, et kütuseaktsiisi langetamine hoopis tõstaks inflatsiooni. Kas tõesti kujutab endine rahandusminister ette, et kui bensiinihind kukub 2 eurolt näiteks 1,8 eurole, vallandub tanklates ostupalavik ja inimesed seisavad kanistritega järjekorras? Kütust on tavainimesel vaja reeglina selleks, et liikuda autoga punktist A punkti B ning teha igapäevatoimetusi. Ettevõtluses on kütusehind oluliseks sisendiks näiteks transpordivaldkonnas või toidutootmises ehk kõrged energiahinnad kajastuvad ka toidu- ja esmatarbekaupade hindades,” märgib  ta.

Marek Jürgenson lisab, et Reformierakonnal on aeg end lahtihaakida põhimõttest, mille kohaselt jäävad raskused elanike kanda ja riigi roll on inimeste toimetuleku parandamisel minimaalne. “Oluline on meeles pidada, et mida suurema osa sissetulekust läheb vältimatutele igapäevakulutustele, seda vähem käivad inimesed teatris, spaades ja söögikohtades, sest selleks lihtsalt ei jätku raha. See omakorda paneb suure surve alla eelpool nimetatud sektorid,” selgitab Marek Jürgenson.

Kolmapäeval Riigikogus esimese lugemise läbinud lisaeelarve lahendab vaid mikroskoopilise osa inimeste toimetulekuga seotud probleemidest, toonitab  Marek Jürgenson. “Mootorikütuste aktsiiside langetamine Euroopa Liidu poolt lubatud miinimummäärani peab tänases olukorras selgelt olema laual. Samuti tuleb tõsiselt arutada gaasi, elektri ja soojusenergia käibemaksu alandamist 20 protsendilt üheksale protsendile. Rekordilise inflatsiooni tingimustes saab inimeste toimetulek suurema tagasilöögi ilmselt sügisel ja talvel, kui tõusevad kommunaalkulud. Üsna reaalne on, et peame aasta lõpupoole teise lisaeelarve koostamisega tegelema hakkama,” prognoosib Marek Jürgenson.

5 kommentaari
 1. tänan hr. Jürgensoni mõistmise eest 8 tundi ago
  Reply

  Kirjutasin täna kohalikule omavalitsusele AVALDUSE.

  Palun kompenseerida kütte ja elektrikulu. Olen 70 a. Elan üksinda. Minu pension on NÜÜD 440 euri.
  Kütan ainult ühte tuba ja seda elektriga. Öösel välja lülitatud. Kasutan ÜHTE HÕÕGLAMPI /silmade pärast/ ja ÜHTE SÄÄSTULAMPI, pisikest külmikut, boilerit, lauaraadiot. Rohkem kokku hoida pole võimalik.Sellelt tasun kommunaale, interneti ja telef.aega, pangalaene 50.-euri ,mis hädaga tehtud.
  Käekoti asemel kasutan kilekotti, kingade asemel kummitallaga riidest susse. Mu rõivaste vanus, mis veel alles
  ja alles pole peaaegu midagi, on 10-47 a. B-sotsiaal valmis. Algab pätistumine.

  Nüüd sunnitakse maja renoveerima – MILLEST maksan need kulud ???!!!

  Selle kuu elekter+võrgut.+taastuvenerg.,+ aktsiis+käibem. oli 112 euri. Muidu rohkem. Tavaliselt kompens. ca`19 euri.
  Väga vaja on tõlkida endakirjutatud raamat,spetsiifiline valdkond,aga väga vajalik maailma lahti lasta.
  Tõlge 2000 -3000 euri. Mulle tõesti EI PIISA kilekotist ja sussidest, et otsida või KOHTUDA sponsoritega,keda ma otsida ei oska, sest pole kunagi tarvitanud.
  Ajuti tunnen ,et lähen hulluks, seda eriti juhtudel kui lemmikloom haige on. või kui TALLE toitu ei jatku.
  Ise olen karastunud toidu osas.
  EI TAHA ELADA, MIDAGI TEHA, MÕELDA. TAHAKS MITTE ÄRGATA. JÕUDU- ELUJÕUDU KULUB MÕTTETULT !

 2. turg ei lahenda midagi 8 tundi ago
  Reply

  Turg ei lahenda mitte midagi ! Tekitab ainult juurde kahjulikke – vaimu ja tervistkahjustavaid tooteid.
  Ja kui lastakse, siis nügib hindu üles.

 3. Nii 2 tundi ago
  Reply

  Ometi keegi kes hoolitseb meie heaolu eest ja ei aja tühja tuult taga vihavaenu õhutamisega mis toob meile vaid halba.

 4. eakad ei ela meil sellistes korterites nagu õnne 13 ega selliste rõivaste ja hammastega 2 tundi ago
  Reply

  Uus põlvkondst.30 aastased ei teagi, et Eesti pole SIIANI ÜHINENUD EUROOPA SOTS.HARTAGA, jättes seega
  inimõiguste osas =õigus väärikalt elada, saada norm. pensioni Euroopa mõistes, eakad ukse taha ehk ukse vahele.
  Eesti on 3. kohal inflats. poolest. Eestis on palju eakate enesetappe. Oleks siis suitsiidiabigi sisse seatud.Nüüd peavad õnnetud ätid ise kombineerima,närveerima ja sehkendama õõvast.võimalusi.
  Miks? Eks ikka turvatunde puudumisest,
  majanduslikust viletsusest, koduteenuste ja kodupõetuse puudumisest vastavuses tegelike soovide ja vajadustega., üksindusest, hirmudest.
  Kui inimene ei saa oma elus enam määrata, kui tema arvamust ei kuulata ega tehta ammugi vastavalt soovidele, kui teda ei austata, temast ei olene enam mitte midagi, kui teda tõsiselt ei võeta, siis ta vaimne tervis halveneb kriitiliselt nagu ka füüsiline-ja see on ravimatu, sest rohtudega ei saa tegelikke probleeme lahendada.
  Kui oleks rohkem raha, võiks toidulisanditega, millest mõned on siiski väga head ja ravimeid asendavad, veidi tervistki turgutada,aga seda enamik ei saa neist. Veidigi ellu rõõme tuua, niipalju kui see veel võimalik,kasvõi
  väärikama välimuse kujundamisega, vahel pisishoppamisest rõõmu tunda, endale vaheldust lubada, kodu kujundada meeldivamaks, mugavamaks, seda remontida, lasta koristada -aga mitte kunagi ei saa mitte midagi –
  tuleb hoopis cente venitada ja isegi ebatervislikult süüa.Ja see ei ole ainult praegu nii. See olnud koguaeg.
  See halvendab tervist = meditsiinikulud ja lühendab eluiga, samuti paljud teenindus ja majandusharud kannatavad seetõttu müügivõimaluste poolest, korvates selle kõrgema hinnaga jne.jne. Kui see oligi eesmärk,siis on see ammugi saavutet.

 5. noortele 1 sekund ago
  Reply

  Noored,ehk peaksite nägema ka elu teisi külgi, mitte ainult teisse puutuvat. Mitte ainult oma vanemaid.
  Tundma huvi, kuidas läheb kõuge vanemal põlvkonnal. Neil on palju kogetut teile jutustada, saate kuulda asju,millest teil unist aimugi ei ole. Vanema põlvkonna hulgas on ka väga tarku inimesi + kogemused -see juba on midagi. Kõik ei olee targad, kuid neil on pikk elatud elukogemus. Mis on teil? Inglise keel, arvutioskused,
  mõnel haridus, aga kas ka haritus alati. Äärmiselt pealiskaudne tutvusring sots,võrgustikes.või “käsi peseb kätt” ring.Te ei usuks , kuivõrd haritud võisid olla Wabariigiaegsed taadid oma 7 mńikord isegi 4 kl kooliga. Nende lugemus, mõttekäik, silmaring suhtumised,kombed.
  Ehk peaksite austama ka praegu veel elusolevaid vananimesi, mitte suhtuma neisse kui lapsemõistusega olevustesse ,seda isegu siis kui haigus on röövinud selle,mis oli.Mitte sinatama, täditama -see on kasvatamatu.
  Ehk hoolima ja tähele panema nende käekäiku ja elu tegelikkust.Aitama, kus saab. Ka see on looming, mis annab elule sisu ja mõtte. Annab teilegi Lootuse .Nagu on seda loomade ja looduse abistamne ja hindamine, lugupidamine.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.