Riigikogu hakkab menetlema eelnõu, mis tõstab märkimisväärselt toetusi lastega peredele

Riigikogu. Foto autor: Erik Peinar

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid andis üle laste- ja peretoetuse seaduseelnõu, mille eesmärk on toetada Eesti lastega perede toimetulekut. Eelnõu kohaselt suureneb lapsetoetus 100 euroni iga lapse eest, lisatakse 700 eurot igakuist lasterikaste perede toetust neile, kes kasvatavad kolme kuni kuut last ning lisatakse 900 eurot igakuist lasterikaste perede toetust neile, kes kasvatavad seitset ja enamat last.

“Antud eelnõuga on liitunud Riigikogu viiest erakonnast neli ja sellest algatusest on saamas erakondadeülene poliitiline maamärk,” rõhutas Jaanus Karilaid. “Mitmed allkirjad on veel panemata, kuid tean, et südames ollakse meiega. Loodan, et menetluse käigus suudame poolehoidjate hulka veelgi kasvatada. Kunagi varem ei ole lastetoetusi niivõrd suures mahus tõstetud ja toetuste indeksiga sidumine on kvalitatiivne muutus. Indekseerimine hoiab toetuse suuruse muutuva elatustasemega kooskõlas. Siiralt loodan, et enne jaanipäeva on eelnõu seaduseks vormistatud.”

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Martin Helme sõnul tuleb laste- ja peretoetusi tõsta kiirkorras. “Reformierakonna poliitika tulemusel on Eestist saanud Euroopa Liidu kõige kiirema hinnatõusuga riik. Ettepanekutele langetada makse ja leevendada hinnašokki, tõmbas koalitsioon äsja vee peale, aga on tekkinud võimalus, et suudame laste- ja peretoetused Reformierakonna vastuseisu kiuste läbi suruda,” ütles Martin Helme. “Laste kasvatamine ei tohi kaasa tuua vaesusriski. Mitte ükski laps ei peaks jääma Eestis sündimata rahapuuduse tõttu. Immigrantidega me oma rahvast ja kultuuri elus ei hoia, peame ise positiivse iibe eest seisma.”

“Lastetoetuste tõstmine ja indekseerimine on oluline samm, mis lähtub Isamaa pikaajalisest poliitikast. Meie eesmärk on, et Eestis ei jääks ükski laps perre sündimata majanduslikel põhjustel. Lasterikkuse toetamist tuleb käsitleda investeeringuna eesti rahvuse säilimisse. Demograafilise kriisi leevendamine on just praegu eriti oluline, kus koroonast tulenevalt on sündimus langenud ja ebakindlus inflatsiooni ees sõjast tingituna väga suur. Vaadates tänast kõrget inflatsiooni oleks Isamaa pakutud muudatustest abi tuhandetele peredele,” lisas Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa sõnul on praeguses olukorras esmatähtis aidata peredel üha kallinevate hindadega toime tulla ja võidelda laste vaesumisega. “Aprillikuine 19-protsendiline inflatsioon on meie suhtelise vaesuse osakaalu juures selge ohumärk. Nii kiiret ühiskondlikku vaesumist ei ole Eesti inimesed paarkümmend aastat näinud. Hüppeliselt kasvanud energia, kütuste ja toiduainete hinnad on mõjutanud perede hakkamasaamist ning on tabanud eriti valusalt väiksema sissetulekuga peresid. Kiire hinnatõus jätkub ja ohus on paljude laste heaolu. Riik ei saa oma inimeste toimetulekusse suhtuda kui heategevusse, millega tegeleda siis, kui on head ajad. On märgiline, et perede toetamise suhtes on parlamendis täna nii suur konsensus.”

2 kommentaari
 1. Keda siis toetame? 1 tund ago
  Reply

  Raha läheb venemaa oma venemaa alade sõjale! Kas on seal mõnigi % ukrainlasi? Väga v’äike!
  Meie võtame siia noorvenelasi, et nendega hilisemaid probleeme lahendada.
  Paistab, et väga kaval HÜBRIIDSÕDA meie riigi vastu!
  Kaja Kallas seda ei taipa. Aga mis selles imelikku on?

 2. ketser 23 minutit ago
  Reply

  Enne /kui on taibatud, et sõda tuleb/ ja peale sõdu on ikka rõhutud suuremale sigivusele. Staini ajal keelati abort ja kaitsevahendeid vist polnud ka saada ?
  Maailmas on ametlikult 8 miljardit inimest /tegelikult arva neid üle 9 miljardi/, mille sigivus tänu arvukusele, innukusele ja religioonile või propagandale suureneb plahvatuslikult koos arvukuse suurenemisega – ruudus luubis või 4.astmes jne. Kas võidakse suuta võistelda India või Hiinaga /Hiina omal ajal taipas ja tegi sundsteriliseerimisi ,rahvast võeti tänavatel ja põldudel kinni ja tehti asi ära.Sest HIINA OLI SIIS MAJANDUSLIKULT JA SÕJALISELT LIIGA NÕRK, ET KULUSID + SÕJAKULUSID UUTE MAADE SAAMISEKS, KUHU ELANIKKE PAIGUTADA . PUUDUS VÕIMALUS. Tänu ONU SAMILE SAI TA SELLEST ÜLE JA JÄLGIB JÕUDSASTI PRAEGUSI ARENGUID MAAILMAS.
  Lapsed on meie tulevik.KELLE MEIE? MEIE sureme ju ära. Eesti riigi kestvuse. ?Ma ei oleks selles nii kindel.
  Noored valdavad inglise keelt paremini kui emakeelt juba ja maailm on neile koduks varsti. Pealegi sünnib uskumatult palju väga haigeid ja ka vaimupuudega lapsi. Minu teada, ma võin eksida, on lapsesaamine lubatud
  ka debiilsetele noortele /teada on, et debiilikute järeltulijad on 60% või rohkem tõenäosusega debiilsed ja kõik
  üsna tagasihoidliku intelligentsitasemega. Samuti on lastesaamine lubatud ka vaimsete päritavate haiguste ja füüs. suure tõenäosusega päritavate haigustega inimestel. /skisofreenikute puhu on vähemalt pooleks – haiguse tõenäosus ja talent või geniaalsus või kõrge tundlikkus ja intelligentsus/ Kõigile neile tuleb korraldada tulevik nn.päikesekodudes, meditsiiniline abi, haiglaravid , eritingimused.toetused. jne.jne.
  Eesti on lõimunud juba eelnevates sõdades sajandite jooksul ja lõimub praegu mittesõjaliselt, et misasi see päriseestlus siis õpeti on? Eesti keel lakkab olemast ca` 100 aasta pärast,no 150? Tähtis on elanike arv, et säiluks admin.üksus, mida saaks riigina käsitleda, et kellelgi oleks mida valitseda. Et oleks “kõrgemad” kohad.
  Loodus või vastavad instantsid on saadetud arvukust kontrollima koroona jms. abiga. See tundub küll rohkem inimeste kätetöö, eriti kui jälgida suhtumisi, kus piirangud täielikult kaotatud, et imeb järjepidevalt
  süstemaatiliselt välja just elanikkonna mittetootva osa – vanainimesed. Välistades täielikult osade nende loovuse ja tarkuse+elutarkus. Peamine on RAHA. RAHAMAJANDUS. PRAGMATISM. Ja et OLEKS KEDA VALITSEDA ja siis VASTAVALT VÕIMU JA RAHA NAUTIDA nn.”ELIIDIL”.
  Antagu mulle ketserile andeks, aga KA ROHUTIRTSUDE TULEVIK ON JÄRGLASED.
  Kuna eelpooltoodud põhjustel osad riigid kaovad nagunii+ sõjad, liidud jms. siis just SIGIVUS on see MILLE
  VÄHENDAMISEGA SAAB VÄHENDADA MAA ELANIKKONNA SUURUST . Sest EETILISED VÄÄRTUSED ON NEED. MIS VÄÄRIVAD KAITSMIST. MITTE RAHVUSED, KEELED VÕI VALITSEJATELE REVIIRIDE KINDLUSTAMINE.
  KUI EI HOOLITSETA VANEMA PÕLVKONNA EEST SIIS EI SAA JUTTUGI OLLA ÜLDSE MINGISUGUSTEST EETILISTEST VÄÄRTUSTEST, MIS PEAVAD LAIENEMA LOOMADELE, LOODUSELE- KOGU LOODULE.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.