COVID-19 valmisolekukava: eesmärk on hoida uuel viirushaiguste hooajal ühiskond avatuna

Foto allikas: Pexels/Sotsiaalministeerium

Valitsusele esitletud strateegiadokument „COVID-19 valmisolekukava 2022/2023 viirushooajaks“ keskendub eesmärgile hoida uuel viirushaiguste hooajal ühiskond lahti ja tagada lastele võimalus käia koolitundides kohal terve õppeaasta jooksul.

„Meie eesmärk on hoida ühiskonda avatuna. Riiklikud piirangud kehtestatakse ainult juhul, kui need on vältimatult vajalikud inimeste tervise kaitsmiseks. Eelkõige räägime stsenaariumist, kui tuleb uus viirustüvi, mis läheb läbi nii vaktsineerimise kui ka läbipõdemise teel omandatud immuunsusest. Aga see on praegu väikse tõenäosusega stsenaarium,“ rääkis tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Teadusnõukoja analüüsi kohaselt lähme kolmandale koroonaviiruse sügisele vastu kolme stsenaariumiga: leebe, raske ja uus pandeemia. Leebe stsenaariumi korral levib ühiskonnas omikrontüvi või sellest nõrgemad tüved  ja tervishoiusüsteem suudab hallata olukorda igapäevase tegevuse raames. Raske stsenaariumi korral ilmuvad uued tüved, mille puhul on raske haigestumise ja surma tõenäosus sarnane deltatüvega ning tervishoiusüsteem on ülekoormatud. Uue pandeemia oht tekib siis, kui arenevad uued kiiresti levivad viiruse tüved, mida olemasolev vaktsineerimise või läbipõdemise teel saadud immuunsus ära ei suuda tunda ning haiguse kulg on keskmine või raske.

„Omikronist raskemini kulgevate tüvede esiletõus ei ole teadlaste hinnangul väga tõenäoline, aga välistada seda loomulikult ei saa. Loodame parimat, aga valmistume halvimaks. Me oleme kahe aasta jooksul selle viirusega koos elama õppinud – meil on olemas vaktsiinid, ravimid ja üha paremad teadmised COVID-19 haiguse kulgemisest. Igaüks saab elu avatuna hoidmisse panustada: mida suurem on Eestis ja kogu maailmas vaktsineerituse tase, seda väiksem on võimalus uute tüvede tekkeks,“ kirjeldas Kiik.

10 riigi valmisoleku alustala 2022/2023 viirushaiguste hooajaks:

 • Iga inimene ja asutus panustab ühiskonna lahti hoidmisesse. Inimesed saavad anda panuse end vaktsineerides, püsides haigena kodus ja kandes vajadusel maski. Ettevõtted ja asutused hoolitsevad töö- ja teeninduskeskkonnas vajalike desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendite olemasolu ja nende kasutamise vajaduse ning korra selgitamise eest nii töötajatele kui klientidele.
 • Vaktsineerimine on endiselt kõige olulisem COVID-19 vastase võitluse vahend. Eesmärk on 2022. aasta lõpuks vaktsineerida 80% üle 12-aastastest Eesti elanikest. Kui on olemas tõenduspõhine immunoprofülaktika komisjoni otsus, siis avatakse sügisel 2022 teise tõhustusdoosiga vaktsineerimine, alustades riskirühmadest.
 • COVID-19 ravimid on haiglas viibivatele patsientidele kättesaadavad ja tasuta juba praegu, turule tulevad suukaudsed ravimid tehakse retsepti alusel kättesaadavaks jaemüügiapteekides kohe, kui ELi ühishankes on tootjatega kokkuleppele jõutud.
 • Alates 2022. aasta teisest kvartalist ehitatakse haiglates juurde isolatsioonipalateid ja rajatakse täiendavaid ventilatsioonisüsteeme. REACT-EU vahenditest on eraldatud 12,6 miljonit eurot, mille abil luuakse 2023. aasta lõpuks kokku 150 uut voodikohta COVID-19 patsientide raviks.
 • Õdede puuduse vähendamiseks suurendati tervishoiukõrgkoolides õdede õppekohtade arvu.
 • Perearstide ülekoormuse vältimiseks arendab Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) kaks rakendust: patsiendi küsitluse digilahenduse, mis annab patsiendile tema vastuste põhjal sobivad tegevusjuhised ja teeb nende põhjal automaatse eeltriaaži ning riskirühmade määratlemise rakenduse, mis võimaldab perearstil isikupõhiselt küsida, kas isik kuulub COVID-19 riskirühma.
 • PCR-teste tehakse üle 60aastasele elanikkonnale ja riskirühmadesse kuuluvatele inimestele. TEHIK loob infosüsteemi, mille abil saab statistikat ka laboratoorselt kinnitamata COVID-19 diagnooside kohta.
 • Alates sügisest hakatakse haiguse levikut ühiskonnas määrama sentinel-seire kaudu sarnaselt gripile ehk perearstide tellitud laboratoorsete uuringute kaudu. Samade uuringute kaudu jälgitakse ka Eestis levivaid tüvesid. Vähemalt aasta lõpuni jätkuvad ka reoveeseire ja TÜ COVID-19 seireuuring.
 • Üldharidus- ja kutseõppeasutuste avatuna hoidmisel on määrava tähtsusega nakatunud õpilaste ja kooli personali kiire tuvastamine, seetõttu jätkatakse viirushooaegadel kiirtestimise korraldamist üldharidus- ja kutsekoolides.
 • Jätkuvalt on oluline nakkushaiguste ennetuse alane nõustamine inimestele, ettevõtetele ja asutustele. Terviseamet plaanib käivitada nii TTO-dele kui ka hoolekandeasutustele infektsiooninõunike teenuse.

Strateegiadokument „COVID-19 valmisolekukava 2022/2023 viirushooajaks” valmis Riigikantselei, Sotsiaalministeeriumi ja selle allasutuste, Teadusnõukoja, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Kultuuriministeeriumi koostöös.

4 kommentaari
 1. Nii 7 kuud ago
  Reply

  Tore et tuli ka koroonaviiruse levik meelde. Ukrainas elavatest inimestest on muidugi kahju aga meist ei olene midagi ja tuleb tegeleda oma riigis inimeste heaolu kindlustamisega. Kellegi peale pole loota.brüsseli tegelased tegelevad sanktsioonide väljamõtlemisega ja Bideni ees pugemisega tahtmata näha et peamiselt just tema ässitamise tõttu käib sõda.

  • Uskmatu-Toomas 7 kuud ago

   Pole vaja muretseda,eestlane on muretseja rahvas-auto,lapsed,maja ja covide kõrvale muretseme sügiseks
   ahvirõuged jne.

 2. koolibuss 7 kuud ago
  Reply

  Kena oleks sisse seada koolibussid, et riskirühmad ei saaks lastelt nii sageli nakkust.
  Teate väga hästi, et kui keegi nakkuse saanud või mitte, tal täiesti ükskõik ,kas nakatab teisi või mitte. Pole ju nii eluvõõras? Busside ja rongide ventilats. peab midagi kardinaalselt ette võtma .Koostöös teadlastega pole see ju nii kulukas ja keeruline. KUidagi suunata salongiõhk läbi UV kiirgurite…?
  Miks ei ole meil saadaval neid kaelaskantavaid UV kiirgusegs puhastatud õhku näo juurde suunavad KAELAVÕRUD. Miks nad ikka veel maksavad pesumasina hinna. Riskirühmad vajavad neid kohe ja tasuta.
  Ühissõidukites räägitakse, hüütakse, lobisetakse telef. MITTE KEEGI ei kanna maski -ebamugav-ei pea ju.
  Aga riskirühmal haiglas länbuda on mugav. ? Egas neil autot pole.
  Omav. PEAVAD leidma võimalused tellida FFP3 rwspiraat. ja neid tasuta jagama riskirühmadele, samuti desinfits,vahendid /mittegeeljad,et nendega saaks kauplustest ostetud pakendid üle tõmmata/,sest need on neile liiga kallid.
  Et vaktsineerimine surma eest kaitseb 60% ja mittevakts.40% on nüüdseks vist selgeks saanud? Vaktsineerimise TAGAJÄRJED võivad samahästi võtta see 10% hinge välja eakatelt.Seega fifty-fifty.
  MIllised on need ravimid? Remidoviir ei aita ju.

 3. usklik 7 kuud ago
  Reply

  Soome leht kirjutab, jooksis netist läbi, et Portugalis, kus on kõige rohkem vaktsineertuid 90% on kõige rohkem nakatumisi ja kõige suurem surevus, järgneb Soome. Hoolimata, et ilmad nüüd soojad ja püikest rohkem.
  Palun,mis on nende ravimite nimed, millega koroonat ravitakse, need uued mõtlen.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.