Minister Liimets: NATO liitlased peavad tugevdama alliansi idatiiba

Välisministeerium Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets ütles reedel Euroopa Nõukogu kogunemise ajal toimunud kohtumisel Ühendkuningriigi välisministri Elizabeth Trussiga, et NATO liitlased peavad Venemaa agressiooni tõttu tugevdama alliansi idatiiba. 

„NATO partnerid on toetanud ja toetavad ka edaspidi üksmeelselt Ukrainat, kes võitleb praegu kogu Euroopa eest. Peame seda jätkama,“ sõnas Liimets, märkides, et Eesti on omalt poolt andnud Ukrainale sõjalist kaitseabi enam kui 230 miljoni euro eest.

„Kõneldes Venemaa julmast sõjast Ukrainas, arutasime samuti NATO idatiiva kaitsevõime tugevdamist. Avaldasime mõlemad heameelt Soome ja Rootsi otsuse üle alliansiga liituda,” ütles Liimets ja lisas, et Ühendkuningriigi panus regiooni julgeoleku tagamisel on hindamatu.

Tema sõnul on Ühendkuningriik juba oma kohalolekut kahekordistanud ja osaleb Balti riikide õhuturbes. „Meil on väga hea koostöö muu hulgas NATO küberkaitse oivakeskuses ja innovatsioonikiirendi DIANA edendamisel.”

Ministrid nõustusid, et energiakriisi leevendamiseks ja keskkonna jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb töötada alternatiivsete energiaallikate leidmise ja arendamise nimel. „Mereriikidel Ühendkuningriigil ja Eestil on siin palju koostöövõimalusi tuuleenergia tehnoloogiate arendamise vallas,“ sõnas Liimets ja lisades, et arutluse all oli ka vesinikuenergia arendamine.

Välisminister rõhutas, et Euroopa julgeoleku ja Ukraina aitamise nimel tehtav koostöö näitab, et olulistes küsimustes on Euroopa Liit ja Ühendkuningriik jätkuvalt üksmeelel. „Brexitist hoolimata on Ühendkuningriik meie lähedane samameelne koostööpartner. Loodan, et jõuame võimalikult kiiresti üksmeelele ka Brexiti-järgse Põhja-Iirimaa ja Iirimaa piiri küsimuses.”

14 kommentaari
 1. Ele 4 kuud ago
  Reply

  Terveks päevaks on tuju rikutud kui seda naist näen. Kas ta ikka on normaalne. Kamandab ja vestleb ehkki sellest ei muutu maailmas midagi. Mitte midagi ta eu tee meie riigi heaks aga halba küll. Ta pole ju nii rumal et ei saa aru sellest miks Biden on huvitatud sellest sõjast. Eks ikka et Venemaad nõrgestada. naftariike on USA pommitanud kus hukkus tuhandeid inimesi aga ehkki Venemaa on ka naftariik pidu Biden kavalamaid võtteid kasutama ja valis Ukraina vahendajaks. Sõda oleks ammu lõppenud kui poleks väljaspoolt ässitamist olnud aga ehk poleks alanudki- EL tegeleb sanktsioonide väljamõtlemisega mis puudutavad valusalt rahvast ka Euroopas.Aga rahvas pole süüdi.

  • KK Superstaar Liimets. 4 kuud ago

   Sellel leheküljel on tervelt 4(NELI) Liimetsa artiklit või temale pühendatud arvamust.Hämmastav!Kes ta on?Tühi koht, kuid lepaleht KN aina reklaamib seda kah-poliitikut.Mäletan, et kunagi oli Savisaar siin nii suur tegija.

 2. Ohoo 4 kuud ago
  Reply

  Ei tea kas keegi koolab ka mida see tühja tuule tallaja ütleb. SELGITAGE OMETI LIIMETSALE ET TA ON PANDUD VÄLISMINISTRIKS ET KAITSEKS MEIE RIIGI HUVE, SÕLMIKS MEIE RIIGILE KASULIKKE LEPPEID. Kes ta selline on et kukub isegi käsutama. Lihtsalt naeruväärne. Ja ta saab veel tühja töö eest palka ka, sõidab ringi maksumaksja raha eest ja vestleb millel pole mingit mõtet . Lootused olid suured ja kurb on tädeda et sellist Eestit küll ei tahtnud.

 3. nii 4 kuud ago
  Reply

  Endine tore ja armas ajaleht on vastikuks muutunud ja vahest harva vilksatab siin mõne tõelise ja hooliva keskerakondlase artikkel läbi.

 4. Võitlus viimase eestlaseni! 4 kuud ago
  Reply

  Kunagi väga ammu liitus Eesti kollektiivse kaitse organisatsiooniga NATO. Täna ei räägi keegi enam sõnagi kaitsest vaid ainult heidutusest. Kuidas peaks reageerima “heidutatav” tuumariik? Venemaa viis 1994 oma väed Eestist välja lootes et järgneb normaalne riikidevaheline koostöö.Et saab normaalselt kasutada raudteevõrku ja sadamaid transiidiks.Sellele ärile tegime me ise lõpu.
  1941 aastal seisid vastamisi kaks tohutut armeed: Sakasamaa ja NSV Liidu omad. Sellisel juhul saab eelise see kes ründab esimesena. Ründas Saksamaa! Ka täna rivistatakse Baltikumi vastamisi kas suurt sõjalist jõudu: Venemaa ja NATO. Ka nüüd saab eelise see kes ründab esimesena. Mida suuremad on vastamisi paiknevad väed, seda suuremad saavad olema purustused, seda väiksemad on tsiviilelanikel ellujäämisvõimalused.Võitleme vabaduse eest viimase eestlaseni!

 5. ei keegi 4 kuud ago
  Reply

  Ukraina on lihttööriist USA ja tema satelliitide käes. Arukalt käitudes võinuks ta säilitada nii Donbassi kui Luganski (vastavalt Minski lepingutele), selmet riskides nüüd lisaks kaotada veel Hersoni tervikuna ning osad Zaporožje ja Harkovi oblastitest. Soomlaste peetavat sõjakaarti vaadates näeme järgmisena, pärast Azovstali alistumist, kujunema hakkavat juba ka ukrainlaste Severodonetski grupeeringu ümberhaaret Venemaa edenemisega linnastut lõunast kaitsnud Popasna suunalt. Pärast välksõja läbikukkumist ning taandumist Kiievi, osalt ka Harkovi alt, ongi Venemaa edu olnud metoodiliselt aeglasem, suurtükiväe rohke kasutamisega.
  .
  Muidugi, kui ukrainlased vangilangemist evakuatsiooniks nimetavad siis ilmselt on ka nende “võidul” tavapärasest mõneti erinev tähendus. Sõda, mida me tagant õhutame, toimub Ukraina territooriumil, kannatavad eelkõige nemad.

 6. Jane 4 kuud ago
  Reply

  Ei tea kui kaua Venemaa kannatab NATO lähedust. Ta in mitu korda hoiatanud. venemaa kaitseb oma riiki ja kannatada võivad saada riigid kus õhutatakse vihavaenu ja ja lastakse natolasi riigis viibida. Kas meie vihavaenu õhutajad eu too meile hädaohu kaela. Eks peamine sõjaõhutaja Liimets põgeneb USA-sse. Mingi põhjus tal peab ju olema et poeb Budeni ees kes on paljus süüdi mis toimub. EESTI POLIITIKUD PEAKSID MÕTLEMA OMA RIIGIS HEAOLU KINDLUSTAMISE EEST JA JÄTMA JÄRGI SEKKUMINE TEISTE RIIKIDE SISEASJADESSE SEST EESTIST EI OLENE MAAILMAS MIDAGI.Venemaaga vägikaika vedamine võib vaid meile õnnetuse kaela tuua. Peab olema erapooletu.

 7. sorry 4 kuud ago
  Reply

  Tea, kesse hooliv keskerakondlane on. Netist jooksis läbi, et reform ütles : keskid ja sotsid keelavad pensionäridele hinnatõusutoetusi määramast. Niipalju siis tõelistest ja hoolivatest.
  EKRE nagunii neid ei toeta, pole kunagi arvestanud nendega. Isamaal muud priorit. Eesti 200 rikaste partei.
  KUS NEED HOOLIVAD ON ? Kui inimesi elu lõpul narritakse, siis on see äärmiselt EBAEETILINE SUHTUMINE.
  Ka ülejäänud kommentaarid assiotseeruvad sõnaga hoolimatus,sest neis kirjutatu on siililegi selge.
  Ebaselge on ,mida mõtlete siin kirjutades muuta.? VÄLISPOLIITIKAT kindlasti mitte. SENDIJAGAMISI ENNE VALIMISI EHK, kui mõni “elitaar” lugeda suvatseb ja parajasti tavaignorantsuse ära unustanud on,selleks tunniks.LUUA UUT JA HOOLIVAT, MÕISTLIKKU PARTEID ? KELLEST?
  MÕISTLIK INIMENE SIIN EI KIRJUTA. Kirjutavad PROVOKAATORID või ÜKSIKLASED IGAVUSEST.
  MÕISTLIK KA EI LOE ARTIKLEID.
  See mis Kesknädal kunagi OLI EI SAA TA) ENAM KUNAGI OLEMA.
  OLEN LOLL ,TUNNISTAN.

 8. Sergei. 4 kuud ago
  Reply

  Mitte Venemaa agressioon, vaid USA ( NATO) agressioon : Aga mis siin rääkida. Natsi saksamaa poolt toimus Euroopa riikide alistamine 6 tundi – kuni 2 kuud riigi kaupa. Rumalatelt eurooplastelt võeti Venemaa ära. Aga viimasel hakkaski liiga hästi minema. Ei pidanud ,ei soovitudki, et nad tablette toodaks, põllumajandust arendaks, masinatööstust ja lendaksid ainult nn. lääne lennukitega , ja kõikvõimalikud kopikad lääne turismi sektorisse tiriksid.
  KAPO peaks huvi tundma – miks Pr . Liimets tugevdab Venemaa iseseisvust.

 9. ei keegi 4 kuud ago
  Reply

  Itaalia on esitanud ÜRO-le nelja punktilise rahuplaani, mis annekteeritud territooriumite regulatsiooni osas meenutab paljuski Minski kokkuleppeid (mille tähendust siin nii mõnedki alavääristada püüdnud). Samuti näitab juba sellise kava esitamise fakt, et lauluke Ukraina võidust hakkab tasapisi kaotama pinnast jalge alt (tegemist oligi ju rohkem propagandistliku mulli kui realiteediga). Sünkroonselt tuli ka demokraatide poolt hoidev The New York Times 19ndal välja oma toimetuseartikliga The War in Ukraine Is Getting Complicated, and America Isn`t, milles samuti leiti, et Ukrainale tuleb teada anda nende toetamise (sõjalise, rahalise, poliitilise) piirid, et nood ilmaasjata oma illusoorset võitu ei jahiks.
  .
  Venemaa on ju siiani kõik sanktsioonidevoorud vastu pidanud, rubla tugevneb ja vastupidi, inflatsioon Läänes, eriti selle kõige russofoobsemates osades, lööb rekordeid. Niisamuti kui USAs, kus pres Bideni reiting käib alla, viimasel kuul eriti järsult, võrdudes praegu 39% (Putinil 80, pakun!). Ees on aga vahevalimised.

 10. laps küsib 4 kuud ago
  Reply

  Härrased, meil paistab siin olevat nii sõjaväelasi kui diplomaate. Oskab keegi vastata – olenmata sellest, kuidas sündmused nüüd Ukrainas arenevad vm. ,siis MILLEKS on NATO-le Baltimaid vaja kui Soome ja Rootsi on ühinenud sinna ,Norra juba on. On moodustunud kindel maaüksus NATO-le. /Soome olevat siiski vastu ajanud baaside rajamisele snna…/

  • ei keegi 4 kuud ago

   Soome lahest saab NATO siselaht!

 11. laps ei saa aru 4 kuud ago
  Reply

  ja milleks talle terve laht? NATO on juba loodud Skandinaavia maaüksusega oma piirid seadnud.
  Tahab ta Venemaale Balti mere täiesti kinni panna? Venemaa ei lepi ju sellega. Milleks sõdida Venemaaga nüüd veel? Sanktsioonid kraabivad mõlemaid pooli. Rahvad muutuvad rahutuks, Ehk olid Baltikum peibutuseks saada Skandinaavia täiega NATO-sse. Rohkem polegi vaja. tegelikult teda.?

  • ei keegi 4 kuud ago

   Konflikti korral, kui mõlemat kallast kontrollivad vaenulikud väed, Balti laevastiku kroonlinna baasist merele väljapääs praktiliselt puudub. Peaks ju meeles olema kuidas Mustal merel üsna hiljuti hävitati lipulaev kõigest paari rannakatise raketiga. Veelgi enam, NATO sisemere staatus ähvardab Läänemerd tervikuna.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.