Välisminister Liimets: tsiviilisikute ja humanitaartöötajate kaitse peab olema igas konfliktis ja sõjas tagatud

Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Liimets kohtus 19. mail Rahvusvahelise Punase Risti Komitee (ICRC) asepresidendi Gilles Carbonnieriga, keskendudes humanitaarabile Ukrainas, rahvusvahelise humanitaarõiguse kaitsele ning koostööle küber- ja digivallas.

Viimastel andmetel on Ukrainast põgenenud üle kuue miljoni inimese ja humanitaarabi vajab enam kui 15 miljonit ukrainlast. „Kuni Ukrainal on sõda võidetud, jätkame kõikvõimalikke jõupingutusi, et tagada elutähtis humanitaarabi ja leevendada inimkannatusi. Üheks oluliseks Rahvusvahelise Punase Risti ülesandeks on aidata kaasa sõjas kaduma jäänud inimeste tuvastamisele ja omaste teavitamisele. Selles valdkonnas on nad aidanud Ukrainas vähendada hukkunute omaste teadmatust. Meenutan, et Teises maailmasõjas kaduma jäänud Eesti inimeste saatusest kuulsime sageli alles pärast 1991. aastat.“

Kohtumisel Carbonnieriga rõhutas välisminister, et meie kohus on kaitsta reeglitel põhinevat maailmakorda ja rahvusvahelist humanitaarõigust. „Kõik riigid, nagu ka Venemaa, peavad austama rahvusvahelist humanitaarõigust. Igas sõjas on oluline, et tsiviilisikute elu on austatud ja tagatud, nagu ka ei purustata lasteaedu, koole, haiglaid. Eesti seisab järjepidevalt ka selle eest, et kõikide sõjakuritegude ja inimsusevastaste kuritegude eest tuleb nende toimepanijatel igasuguste mööndusteta vastutada,“ sõnas Liimets.

Välisminister tõi välja, et Eesti on lähetamas neli eksperti pikaajalisele missioonile Rahvusvahelise Kriminaalkohtu uurimismeeskonda, mis dokumenteerib ja uurib Venemaa Ukrainas toime pandud kuritegusid.

Tänasel kohtumisel rääkisid Liimets ja Carbonnier ka koostööst küber- ja digivallas. „Eesti saab oma mitmekülgsete teadmiste ja kogemustega aidata kaasa rahvusvahelise humanitaarõiguse kaitsele küberruumis ja digitaliseerimise edendamisele, et kindlustada humanitaarabiteenuste järjepidevus,“ märkis välisminister.

6 kommentaari
 1. Soo 24 tundi ago
  Reply

  Kui kahju mul on endisest ajalehest Kesknädal kui olid selle ajalehe toredad peatoimetajad aga nüüd on selle vallutanud ebameeldiv lausa vastik nine oma lobaga mis ei muuda maailmas midagi, raiskab vaid aega j ei tee meie riigi haks midagi. Tõepoolest tal sobiks luuaga sõitaringi see oleks meie riigi joks odavam.Mõned keskerakondlased on ära keeranud ja ei hooli meie inimeste heaolust ning tegelevad asjadega mis neist ei olene.

  • Uskmatu-Toomas 1 sekund ago

   Liimets püüab meeleheitlikult olla igas pulmas pruut ja igal matusel kadunuke.Üldse viimase aja sõnavõtte analüüsides on meist saanud paavstimad kui paavst ise.Kõike seda igas kategoorias aga eriti kahtlase väärtusega uudiste edastamises rahvakeeli tihti lausvaletamises.
   Oli kunagi ajaleht Kesknädal,oli kunagi keskerakond aga nüüd on … ?

 2. Jah 22 tundi ago
  Reply

  Pole siin viriseda modagi. Nojah Liimets on vallutanud oma lobaga endise suurepärase ajalehe aga veel hullem vüi sama hull oleks lugeda reformierakondlaste arvamusi. Peavoolumeedia on nende valesid täis. Kahju tõepoolest et haruharva võib siin lugeda tublide, asate ja hoolivate keskerakondlaste arvamusi ja parimad ja ausamad ajakirjanikud ei võta siin sõa.Oöi suurepärane saade Meedia keskpunkt kust saime teada mis tegelikult toimub ja Tallinna TV kus rääkisid parimad ajakirjanikud. Kuhu nad on kadunud. Kui paljusid armsaid reskerakondlasi ei nõe ega kuule enam.

 3. Ele 21 tundi ago
  Reply

  Kõige vastikumad sõjaõhutajad on Poola, Suurbritannia ja USA. Eesti piiksub ka kaasa ja võub tuua meie riigile vaid pahandusi. Mõned meie poliitikud poevad Brüsseli tegelaste ja Bideni ees. KUI MEILE TULEB SÕDA SIIS PEASÜÜDLASED ON LII,ETS, RATAS JA REFORMIERAKONDLASED. Loodame et ei tule. Ma ei saa aru mida tahetakse saavutada selle vihaaenu õhutamisega. Bidenist võib aru saada sest ta tahab Ukraina sõja tulemusena Venemaad nõrgestaa. Seda sõda valmistati kaua ette. Venemaale saadeti lõhestaha, Valgevenesse samuti. USA on halastamatult pommitanud naftariike ja nüüd õhutas zelenskit Krimmi tagasi võitma saates sinna oma aegunud ja mitte vajalikku sõjamoona. Eks Krimmi oleks hea olnud tal paigutada lähemale Venemaale biolboratooriume ja muid purustavat materjali Venemaa hävitamiseks. Naftariigid olid läbi pommitatud aga Venemaaga tuleb ettevaatlikumalt käituda sest isegi Biden ei taha tuumasõda.

 4. ? 16 tundi ago
  Reply

  MIKS ON VAJA VENEMAAD NÕRGESTADA ?
  KUI USA JA HIINA KAKLEMA HAKKAVAD EI SUUDA USA JU OMETI TERVET MAAILMA KÄPAS HOIDA.

 5. Sergei. 7 tundi ago
  Reply

  Uurida tuleb ka UKR natside kriminaal kuritegusid. Eesti ametnike toetust natsidele ???
  Pole kustund kaadrid kuidas juba natsid kergtankiga Mariupulis rahva sisse lendasid, kuidas natsid peksid ja põletasid Odessas vastumeelseid, kuidas Krimmist tulnud anti maidanlased bussist välja aeti kaigastega peksti ja tapeti,
  Kuidas lennukiga pandi Luganski linnale fosfor pommidega keset päeva, , Kuidas parašenko uudiste TV 5. kanal uhkustas vahetult enne Malaisia lennuki alla laskmist oma BUK komplekside nn. rindele tormamist ( tänini pole keegi küsinud, kuhu nad tol päeval tormasid) Uurida tuleb Urmas Paetile tuttava meediku Olga saatust- kes oli teadlik – millega tulistati rahvast Maidanil 2014.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.