Keskerakond kutsub diisli- ja bensiiniaktsiisi langetamiseks kokku erakorralise istungi

Jaak Aab

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon kutsub reedel kella 9-ks kokku erakorralise istungi, et menetleda teisel lugemisel seaduseelnõu, mis langetaks diisli- ja bensiiniaktsiisi Euroopa Liidu miinimumtasemeni.

“Eesti inimesed ei pea kannatama seetõttu, et Reformierakond eesotsas Kaja Kallasega on obstruktsiooniga parlamenditöö seisanud,” ütleb rahanduskomisjoni aseesimees Jaak Aab. “Mitmed riigid on erakordselt kõrge inflatsiooni tingimustes oma inimestele appi tulnud. Täna tuli uudis Läti valitsuse poolt kinnitatud meetme kohta. Eesti riik ei saa toimuvat pealt vaadata. Kütusehind lööb rekordeid ja annab hoogu ka teiste kaupade hinnatõusule. Riigil on võimalus inimestele ja ettevõtetele appi tulla aktsiiside langetamisega. Me ei saa ka lasta tekkida olukorral, kus meie inimesed hakkavad käima massiliselt lõunanaabrite juures tankimas.”

Jaak Aabi sõnul on aktsiisilangetusele Riigikogus laiapindne toetus ja ta avaldas lootust, et eelnõu saab enne jaanipäeva vastu võetud. “See on hea võimalus näidata, et meile läheb inimeste toimetulek päriselt korda. Kütusemüüjad prognoosivad, et hinnakasv jätkub ning see mõjutab kaupade ja teenuste hindu. Arvestades seda, kui palju kõrgendatud hindadega laekub näiteks käibemaksu riigieelarvesse, siis ma usun, et inflatsiooni tõttu laekuvad suuremad maksutulud katavad selle julgelt ära,” räägib Jaak Aab.

Praegu on pliivaba bensiini aktsiisimäär 563 eurot 1000 liitri kütuse kohta. Eelnõu järgi langetataks aktsiisimäära EL-i miinimumtasemele ehk 359 eurole. Tarbijatele toob see ca 25-sendise hinnalanguse. Diislikütuse aktsiis on kehtiva seaduse järgi 372 eurot 1000 liitri kohta ning ettepanek on see langetada 330 eurole. Kerge kütteõli aktsiisi vähendatakse samavõrra diislikütuse aktsiisiga ning diislisarnaste raske kütteõli ja põlevkivikütteõli aktsiisi vähendatakse diislikütuse aktsiisiga samas proportsioonis. Nimetatud kütuste avaldatud, kuid jõustumata aktsiisimäärade tõusud jäetakse ära.

4 kommentaari
 1. Feja Räim 4 nädalat ago
  Reply

  See on hea mõte ja kindlasti natuke aitab. Siiski tuleks Lääne suuriikide eeskujul ikkagi rublade eest Venemaalt odavamalt osta.

  • Itaisi Ewebacsh 4 nädalat ago

   Selle kopkase otsuse saaks teha minister ühe näpu viigutusega!
   Ei mingeid koosveetmisi .

 2. harry 4 nädalat ago
  Reply

  Esimene Moosese raamat

  1
  Jumal loob ja õnnistab maailma
  1 Alguses lõi Jumal taeva ja maa.
  2 Maa oli tühi ja paljas ja pimedus oli sügavuse peal ja Jumala Vaim hõljus vete kohal.
  3 Ja Jumal ütles: „Saagu valgus!” Ja valgus sai.
  4 Ja Jumal nägi, et valgus oli hea, ja Jumal lahutas valguse pimedusest.
  5 Ja Jumal nimetas valguse päevaks ja pimeduse ta nimetas ööks. Siis sai õhtu ja sai hommik – esimene päev.
  6 Ja Jumal ütles: „Saagu laotus vete vahele ja see lahutagu veed vetest!”
  7 Ja nõnda sündis: Jumal tegi laotuse ja lahutas veed, mis olid laotuse all, vetest, mis olid laotuse peal.
  8 Ja Jumal nimetas laotuse taevaks. Siis sai õhtu ja sai hommik – teine päev.
  9 Ja Jumal ütles: „Veed kogunegu taeva all ühte paika, et kuiva näha oleks!” Ja nõnda sündis.
  10 Ja Jumal nimetas kuiva pinna maaks ja veekogu ta nimetas mereks. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
  11 Ja Jumal ütles: „Maast tärgaku haljas rohi, seemet kandvad taimed, viljapuud, mille viljas on nende seeme, nende liikide järgi maa peale!” Ja nõnda sündis:
  12 maa laskis võrsuda haljast rohtu, seemet kandvaid taimi nende liikide järgi, ja viljapuid, mille viljas on nende seeme, nende liikide järgi. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
  13 Siis sai õhtu ja sai hommik – kolmas päev.
  14 Ja Jumal ütles: „Saagu valgused taevalaotusse eraldama päeva ööst! Tähistagu need seatud aegu, päevi ja aastaid,
  15 olgu nad valgusteks taevalaotuses, valgustuseks maale!” Ja nõnda sündis:
  16 Jumal tegi kaks suurt valgust: suurema valguse valitsema päeval ja väiksema valguse valitsema öösel, ning tähed.
  17 Ja Jumal pani need taevalaotusse, et nad valgustaksid maad
  18 ja valitseksid päeval ja öösel ja eraldaksid valguse pimedusest. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
  19 Siis sai õhtu ja sai hommik – neljas päev.
  20 Ja Jumal ütles: „Vesi kihagu elavaist olendeist, ja maa peal lennaku linnud taevalaotuse poole!”
  21 Ja Jumal lõi suured mereloomad ja kõiksugu elavad olendid, kellest vesi kihab, nende liikide järgi, ja kõiksugu tiibadega linnud nende liikide järgi. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
  22 Ja Jumal õnnistas neid ja ütles: „Olge viljakad ja teid saagu palju, täitke mere vesi, ja lindusid saagu palju maa peale!”
  23 Siis sai õhtu ja sai hommik – viies päev.
  24 Ja Jumal ütles: „Maa toogu esile elavad olendid nende liikide järgi, kariloomad ja roomajad ja metsloomad nende liikide järgi!” Ja nõnda sündis:
  25 Jumal tegi metsloomad nende liikide järgi, ja kariloomad nende liikide järgi, ja kõik roomajad maa peal nende liikide järgi. Ja Jumal nägi, et see oli hea.
  26 Ja Jumal ütles: „Tehkem inimesed oma näo järgi, meie sarnaseks, et nad valitseksid kalade üle meres, lindude üle taeva all, loomade üle ja kogu maa üle ja kõigi roomajate üle, kes maa peal roomavad!”
  27 Ja Jumal lõi inimese oma näo järgi, Jumala näo järgi lõi ta tema, ta lõi tema meheks ja naiseks.
  28 Ja Jumal õnnistas neid, ja Jumal ütles neile: „Olge viljakad ja teid saagu palju, täitke maa ja alistage see enestele; ja valitsege kalade üle meres, lindude üle taeva all ja kõigi loomade üle, kes maa peal liiguvad!”
  29 Ja Jumal ütles: „Vaata, mina annan teile kõik seemet kandvad taimed kogu maal, ja kõik puud, mis kannavad vilja, milles on nende seeme; need olgu teile roaks!
  30 Ja kõigile loomadele maa peal ja kõigile lindudele taeva all ja kõigile roomajaile maa peal, kelles on elav hing, annan ma kõiksugu haljast rohtu toiduks.” Ja nõnda sündis.
  31 Ja Jumal vaatas kõike, mis ta oli teinud, ja vaata, see oli väga hea. Siis sai õhtu ja sai hommik – kuues päev.

 3. Nii 3 nädalat ago
  Reply

  Eks näeb kas reformierakondlased on sellega nõus. Vaevalt küll nad vist ennem annaksid raha sõjamoona muretsemiseks ja teiste riikide abistamiseks mis on tilk merre selle asemel et oma rahva heaks midagi teha..Sõda Ukrainas oleks ammu lõppenud või poleks üldse alanudki kui väljaspoolt poleks ässitatud . Küll on ikka keskerakondlastel raske olla valitsuses koos Reformierakonnaga. EKRE oleks parem kaaslane. SDE oli varem tubli erakond aga paistab et nüüd on sattunud Reformierakonna mõju alla.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.