Keskerakonna avaldus: tervishoiu rahastamine vajab süsteemset muutust

Tanel Kiik

Tervishoiu rahastamise praeguse olukorra jätkudes peavad inimesed üha suurema osa maksma omast taskust, mis süvendab veelgi ebavõrdsust ning seetõttu on Eesti Keskerakond seisukohal, et jätkusuutlikkuse parandamiseks tuleb läbi viia olulised muutused, seisab erakonna kongressil vastu võetud avalduses.

“Eesti panustab tervisevaldkonda oluliselt vähem raha kui enamik Euroopa Liidu liikmesriike. Meil on küll efektiivne tervishoiusüsteem, kus häid ravitulemusi saavutatakse madalate kuludega, kuid tervishoiuteenuste kättesaadavus on ebapiisav ja ebavõrdne. Liiga pikad ootejärjekorrad, kõrge omaosalus, hambaravi kättesaamatus, tervishoiutöötajate nappus ning amortiseerunud haiglahooned on olnud murekohaks juba aastakümneid,” ütleb avaldust ette kandnud Keskerakonna aseesimees Tanel Kiik.

Endine tervise- ja tööminister toob välja, et Eesti tervisesüsteemi rahastusmudeli jätkusuutmatusele on tähelepanu juhtinud nii mõttekoda Praxis, Arenguseire Keskus kui rahvusvahelised tervisevaldkonna organisatsioonid. “COVID-19 pandeemia tõestas valusalt, et üle viimase piiri optimeeritud tervishoiusüsteem ei võimalda kriisiajal kõigile vajalikke tervishoiuteenuseid tagada. Meie pühendunud tervishoiutöötajad teevad arvukalt ületunde ning annavad endast parima, kuid aastakümnete jooksul on jäänud tegemata vajalikud investeeringud nii piisava järelkasvu tagamisse kui haiglahoonetesse,” märgib Tanel Kiik.

“Eestis on inimeste omaosaluskoormus tervishoiuteenuste eest tasumisel liiga kõrge, moodustades ligi 25% tervishoiu kogukuludest. Rahvusvaheliselt peetakse rahuldavaks 15% taset, et omaosalus ei põhjustaks inimeste vaesumist ega piiraks vajamineva abi saamist,” lisab ta. “Samuti on siiani lahendamata kriitiline murekoht, et meie seas on ligi sada tuhat ravikindlustusega püsivalt katmata inimest. Peame koos tervishoiu rahastamise reformiga jõudma kõigile ravikindlustuse laiendamise ehk universaalse ravikindlustuseni, mis on Euroopa Liidus üldlevinud.”

Keskerakond pakub tervishoiu jätkusuutlikuks rahastamiseks välja kaks lahendust: suunata Haigekassale püsivalt tegevustoetust muude maksutulude arvelt või suurendada ravikindlustusmaksu kogumist, laiendades maksubaasi. “Kutsume kõiki parlamendierakondi kaasa mõtlema ja esitama ka omapoolseid ettepanekuid tervishoiu rahastamise tõstmiseks. Praeguse rahastusmudeliga jätkamine tähendaks ravijärjekordade pikenemist, tervishoiutöötajate puuduse süvenemist ning inimeste omaosaluse kasvu. Tervishoid peab aga olema solidaarselt kättesaadav teenus, mitte jõukate privileeg,” toonitab Tanel Kiik.

3 kommentaari
 1. jutt kena 2 aastat ago
  Reply

  Oh kui jumalast õige jutt. Aga mis selle rahaga tehakse – hakatakse jälle perearste tootma eriarstide asemel?
  Ja pakuma arsti asemel õde , varsti velskrit. Kuidas aitab raha HÄID arste tekitada ? Ega palk arsti targemaks või hoolivmals tee. Uue arsti koolitamine võtab 10 a. + aeg, mil tal tekib ,kui tekib, intuitsioon haiguse äratundmisel ja kena kui raviks ka.
  See viga, mis tehti RAHA kokkuhoiuks algaastatel, tuleta meelde, kes selle läbi surusid, annab end praegu ja ka tulevikus tunda. Eesti on ka LIIGA väike tootmaks arste, kes lahkuvad siit pealegi veel. Siin aitaks raha jah, aga kas ikka on hea mõte lasta nii küünilist ja rahale orienteeritut , vastutustundtut, kes siin õppinuna jalga laseb üldse oma naha kallale. Ilmselt pole tal õiget südametunnet ka, mis arstil PEAB olema.

 2. alustaks väikestest asjadest 2 aastat ago
  Reply

  KAUPLUSTES EI OLE MÜÜGIL DESOVAHENDEID , MIS POLEKS GEELJAD. POLE SAGELI KA GEELJAID.
  MÕTLEN KANGUSEGA 75 kraadi ja rohkem, PIDIN OSTMA 0,5 l VIINA 80 kraadise. 17.-eur eest.
  MIKS GEELJAS EI KÕLBA? AGA SEEPÄRAST, ET SELLEGA EI SAA JUUKSEID PEALE BUSSIST TULEKUT ÜLE TÕMMATA. EGAS IGA PÄEV PEAD PESE. EGA SAA KA ÕIETI PAKENDEID DESINF. EGA MASKE ENNE TARVITAMIST ! Sest me ei tea kuidas ja kes neid tootnud on-kes garanteerib,et jst maskist nakkust ei saa.
  PUDELIKESED MIS APTEEGIS VÕI POES MÜÜA MAKSAVAD 17.-eur ja ON 40-100 gr !!!!!
  EI OLNUD GROSSIS, COOPIS EGA MAXIMAS.
  MAXIMAS OLID VAREM 5.-eur MAKSVAD MITTEGEELJAD, 500 ml või olid 300 ? EESTIS TOODETUD ! VÄGA HEAD, TARTUMAAL , LAEVAL VÕI LASVAS VIST TEHTUD. NÜÜD NEED KADUNUD. JU SIIS VÄLISMAA MAKSAB ROHKEM? KAS ON IKKA ARUKAS EPIDEEMIA AJAL LUBADA MÜÜA VÄLISMAALE?
  KA MASKE POLE ENAMASTI. MILS ÜLDSE TUUAKSE MASKE HIINAST ?!
  OLETE PROOVIUD KUI KEERULINE ON INTERN, OSTA FFP3 MASKE, MIS EUROOPAS VÕI UK TOODETUD ?
  KES AITAB VANAINIMESTEL NEID SAADA? EI KEEGI.
  KA EI MÜÜDA MEIL SUVEKINDAID /NSVL algaastail kuulusid daami rõivastuse juurde. Ka mehed tarvitasid siis igal võimalusel kindaid. /
  KÕIK SÕIDAVAD ÜHISTANSPORDIS MASKIDETA, RÄÄGIVAD, HÕIKLEVAD, ÜKSTEISE OTSAS. EHK ALUSTAKS KA NENDE VÄIKEPROBL. LAHENDAMISEST.Egas koroona sandista ja tapa ainult vanu , sandistab ka nooremaid ja
  levides muteerub ka laste tarvis. Hiina teeb õigesti, et karantiini kehtestab kohe kui midagi on, mitte ei kummarda raha, et turismifirmad, mis nagunii loetud aastate jooksul mõttetuks muutuvad ega tõelist majandust moodusta, meeldida.
  RAHVAS ON LOLLILT MURETU !!!

 3. uskmatu-toomas 2 aastat ago
  Reply

  Milleks raha raisata arstide koolitamise peale sest igasuguseid selgeltnägijaibravitsejaid ja muidu hiromante on meil ju küllaga.Parem paneme veel mõnes kõrgkoolis näitlejate koolituse käima sest kultuur on see mis elu hoiab !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.