Restardi omakasupüüdlik tegutsemine vaid süvendab kriisi Kohtla-Järvel

Sergei Lopin

Sergei Lopin, Kohtla-Järve linnavolikogu Eesti Keskerakonna fraktsiooni esimees

Paljulubavalt alanud läbirääkimised Kohtla-Järve uue võimuliidu loomiseks on jooksnud ummikusse. Teen vahekokkuvõtte, miks nii läks. Kolm valimisliidu Restart saadikut teatasid laupäeval pärast pikka tööd koalitsioonilepingu koostamise kallal, et ei pea võimalikuks jätkata läbirääkimisi Eesti Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga.

Restardi esindajad tõid põhjenduseks, et meie kandidaadid abilinnapea kohale Kristiine Agu ja Olga Golovatšjova neile ei sobivat. Äärmiselt kummaline seisukoht inimestelt, kelle linnapeakandidaat Virve Linder ei ole päevagi poliitiliselt juhtival ametikohal töötanud. Tulla välja Isamaa (erakond kogus aasta tagasi kohalikel valimistel 27 häält) kandidaadiga ja nõuda, et tema peab saama vabaduse moodustada oma meeskond, on pehmelt öeldes elukauge.

Toon võrdluseks eelmise peaministri Jüri Ratase, kes jaotas valitsust moodustades ministrikohad erakondade vahel võrdselt. Partneritega arvestamine on eduka koostöö alus. Olnuks mõeldamatu, et Jüri Ratas oleks hakanud koalitsioonipartneritele dikteerima, et mõni nende ministrikandidaat ei sobi.

Keskerakonna esindajana saan kinnitada, et Kristiine Agul ja Olga Golovatšjoval on olemas vajalik kogemustepagas, et abilinnapea kohal edukalt töötada. Lisaks linnamajanduse valdkonna kogemustele jagub neil ka teadmisi sellistel linna jaoks olulistel teemadel nagu haridus, sport, kultuur, aga ka sotsiaalvaldkond.

Tunnustan partnereid koostöö eest koalitsioonilepingu läbirääkimistel, linna arengut käsitlev dokument sai mahukas ja sisukas, hõlmates kõiki linna jaoks olulisi teemasid. Ja mis kõige olulisem – iga muudatus oleks pidanud lähtuma selgest  analüüsist ja arusaamast, mida konkreetse otsuse tegemisel saavutada tahame. Ametikohtade jaotuse osas olime paindlikud ning olime nõus partneritele andma kaks kõige tugevamat positsiooni: volikogu esimehe sotsidele ja linnapea Restardile.

Sellest jäi aga Restardile, kellel on volikogus kolm kohta, aga väheks. Vägisi jääb mulje, et kogu nende tegevus oli alatu näitemäng ja südames tahavad nad vanade sõpradega valimisliidust Progress ühte heita. Eks lähipäevad annavad sellele küsimusele vastuse.

Keskerakonnal on aga väga keeruline tulevikus Restardiga koostööd teha. Pärast läbirääkimiste nurjumist näitas Kohtla-Järve gümnaasiumi direktor Hendrik Agur oma tõelist palet, nimetades Keskerakonna abilinnapea kandidaate Brežnevi pakikeseks. Sellega ei solvanud koolijuht mitte ainult konkreetseid inimesi, vaid kohalikel valimistel nende poolt hääletanud inimesi. Aga see ei ole esimene kord, kui Tallinnast Kohtla-Järvele tööle tulnud koolijuht siinsete inimeste osas üleolevat suhtumist näitab. Mõni aasta tagasi kritiseeris ta avalikult oma kooliõpilasi, kes ei oskavat noa ja kahvliga süüa.

Aga see selleks. Selge on see, et Restardi omakasupüüdlik tegutsemine vaid süvendab kriisi Kohtla-Järvel. Poliitika on kompromisside kunst ja partnerite soovidega tuleb arvestada. Restardi esindajate soov võtta endale Kohtla-Järvel ainuvõim näitab seda, et neil puudub reaalne tahtmine üheskoos lahendusi otsida. Keskerakond nende poliitmängudega kaasa ei lähe.

Tegelikult olnukski kummaline, kui Kohtla-Järve linnapeaks saab isik, kelle koduerakonna üheks põhilubaduseks on Venemaa kodanikelt ja halli passi omanikelt valimisõiguse äravõtmine ning koos sellega lõhe süvendamine ühiskonnas. Samuti seisab Isamaa haridusminister Tõnis Lukas selle eest, et õpetajad, kes piisavalt hästi eesti keelt ei oska, peavad hakkama selle eest rahatrahvi maksma.

Kuidas edasi? Keskerakond jätkab koos sotsiaaldemokraatidega pingutusi, et panna kokku toimiv ja linna arengu esiplaanile seadev koalitsioon. Usun, et meil on päris head võimalused. Meil ei ole aega oodata.

4 kommentaari
 1. Veider sõda 2 päeva ago
  Reply

  USA luureametnikelt pärit värske info kohaselt tulistati Poolas eile plahvatanud rakett välja hoopis Ukrainast.

  Tegemist oli õhutõrje raketiga, mis oli mõeldud Vene rakettide alla tulistamiseks.

  Kui esialgu oli jutt kahest Vene raketist, siis nüüd selgub, et rakette oli üks ja see tulistati välja Ukrainast.

  • Jurakas 23 tundi ago

   PIltidelt on täitsa aru saada, et tegu on vana S-300 õhutõrjeraketiga!
   Need on igivanad NSVL pärandus. Kuna Venemaa ei olnud nõus nende eluiga teh-hooldusega pikendama (käib 5-7 aasta tagant), siis tegi seda Ukr palvel Usa. Kellel aga ei ole ei teadmisi ega oskusi seda tüüpi rakettide hooldamiseks.
   Mõni ime, et lendas, kuhu juhtus!

   Huvitav on aga üks teine asi – seal piirkonnas ei olnud Vene raketirünnakuid! Milleks need kaks raketti üldse lendu lasti?? Provokatsiooniks??

   LIsaks veel üks huvitav asi – Poola teatas, et kahe raketi asemel oli siiski üks, MINUTIPEALT siis, kui loobus Venemaa süüdistamisest ja lubas “asja uurima hakata”!
   Juhuslik ajaline kokkusattunus? Vaevalt ….

 2. Soo 2 päeva ago
  Reply

  Paistab et Kohtla-Järvel on reformierakonna mõju suur. Reformierakondlased on saanud võimule tänu e-valimistele ja peavoolumeedia poolehoiule ilma töötulemusteta ja nüüd on neil peaeesmärgiks vihavaenu õhutamine venelaste vastu ehkki neist midagi ei sõltu ega midagi ei muutu. Õnneks sisepoliitikas on keskerakondlased oma valitsemise ajal suutnud nende vigu parandada ja edasi minna. Õnneks meil elavaid venelasi ei ahistata nagu seda on tehtud julmalt Ukrainas 8 aastat peale verist ja ebaseaduslikku võimuvahetust Kiievis. Ja õnneks meil on lubatud vene inimestel oma emakeeles rääkoda aga vene keelt emakeelena rääkivad õpilased peaksid valima millises koolis tahavad õppida. Vene õppekeelega koolides õpetatakse eesti keelt kõrgel tasemel ja need koolid peaksid jääma.Isamaa ja sotside peale loota ei saa sest ehkki nad on saanud vähe hääli on nad Reformierakonna käsutäitjad võimu nimel. Isamaa koostöö Keskerakonnaga laabus küll hästi aga siis oli neil tubli ja õiglane esimees. Keskerakond on parim erakond hoolitsedes meie rahva heaolu eest sisepoliitikas.

  • Kirvega serveri kallal 2 päeva ago

   Palju saab hääli ümber kantida?
   PALJU, sest IT poisid ju enda omad!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.