Keskerakond: toiduainete käibemaks tuleb langetada 5 protsendile

Tõnis Mölder

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis üle eelnõu langetada toiduainete käibemaks viiele protsendile. Riigikogu liikme Tõnis Mölderi sõnul on erakordselt kõrge ja inimeste toimetulekut mõjutava inflatsiooni tingimustes riigi kohustus oma inimestele erinevate meetmetega appi tulla.

“Hinnarekordeid purustavate energiahindade mõju jõuab ka poelettidele. Oktoobris oli toiduhindade tõus aastases võrdluses 28 protsenti ning septembris kallines Eesti Konjunktuuriinstituudi toidukorvi maksumus aastases võrdluses rohkem kui 20 eurot,” märgib Tõnis Mölder. “Viimased uuringud näitavad, et hinnaralli mõjutab oluliselt ka toidukaupade tarbimist – inimeste ostukorvis kasvab soodushinnaga ja odavamate toodete osakaal, mis omakorda avaldab mõju elukvaliteedile. Eestimaalased eelistavad kodumaist toitu, kuid on samas väga hinnatundlikud.”

Tõnis Mölder lisab, et käibemaksuerisusega on võimalik väiksema sissetulekuga inimestele toitu kättesaadavamaks teha ja nende elujärge parandada. “Eesti on üks neljast Euroopa Liidu liikmesriigist, kus ei rakendata toiduainetele käibemaksu soodusmäära. Enamik riikidest on käibemaksu alandanud 0-15 protsendini. Näiteks Soomes on toiduainete käibemaks 14%, Rootsis 12% ning Hispaanias ja Itaalias 4% ning Lätis kehtib värsketele puu- ja köögiviljadele alates 2018. aastast 5% käibemaks. Toit moodustab pere eelarves kõige suurema osa, sellele kulub ca 21 protsenti väljaminekutest. Kokkuhoiuvõimalused on samas äärmiselt piiratud. Majapidamiste arveldusarvetel oleva raha hulk vähenes suvekuudel 65 miljoni euro võrra ehk inimesed elavad täna juba väga selgelt säästude arvelt,” lausub Tõnis Mölder.

Keskerakonna volikogu esimees ütleb, et kõikide sisendite hinnad on tõusnud ja kasvutempo jätkub ning see tähendab, et hinnalagi ootab meid veel ees. “Importkauba hinnasurve tingimustes töötab suur osa Eesti toiduainetetööstusest ellujäämise piiril. Valdavalt tegutsevad siinsel turul oma toodangut müüvad välismaised toiduainete tootjad koduriigi poolt pakutavatel soodustingimustel, samamoodi peaks toidujulgeoleku eest seisma ka Eesti valitsus. Oleme seiskohal, et toiduainete käibemaksu langetamine 5 protsendile on praeguses olukorras Eesti inimeste ja ettevõtete toimetulekuks hädavajalik samm. Valitsuselt on vaja kiireid tegusid, oleme inflatsiooni poolest Euroopa esirinnas,” räägib Tõnis Mölder.

Eelnõu kohaselt tuleks langetada 5 protsendile toidukaupade, jookide ja muude selliste inimestele tarbimiseks mõeldud toorainete (välja arvatud alkohol ja tubakatooted) ja nende valmistamiseks või säilitamiseks kasutatavate maitseainete, säilitusainete, värv- ja muude lisaainete ning restorani- ja toitlustusteenuste käibemaks. Samuti tuleb langetada 5 protsendile sööda- ja segasööda ning nende valmistamiseks kasutatavate tooraine- ja lisaaine, loomade toiduainena kasutatavate tööstuse jäätmed ning sööda tooraine käibemaks.

7 kommentaari
 1. asised arutavad 2 nädalat ago
  Reply

  Ja mis see aitab?! selles hädaorus ?

  • Vaat nii 2 nädalat ago

   Käibemaksu alandamine vähendab detsembrist aprillini Soome majapidamiste elektriarveid. Sõltuvalt tarbimisest ulatub sääst paaristsajast eurost hunnikute eurodeni.
   Maksumäär langeb 24 protsendilt 10 protsendile. Muudatus kehtib detsembri algusest aprilli lõpuni. Muudatuse põhjuseks on energiakriisist tingitud elektrihinna tõus

  • Ikka 2 nädalat ago

   altkäemaksud. Muud keskbande ei oskagi.

 2. Abiks ikka 2 nädalat ago
  Reply

  Seega saab hinda veelgi tõsta.

  • .....vastuseks 2 nädalat ago

   Hinda saavad meie tycoonid tõsta ka siis kui KM suurendaks. Ahnusel pole piiri.
   KM langetamine on hea variant, mina teeksin seda kodumaisele-Eesti toodangule.
   Hind peaks majandusmehhanismi rakenduses langema ja samas vähendaks see KM hädas olevaid kohuslasi meie Eestis – toiduainete tootjaid ja töötlejaid, müüjaid. Eesti kaup seismas on suurim kahjum.
   Mujalt tulevad kaubad- kohvi, tee, banaanid, õunad …jne. need võivad olla praeguse KM.
   Meil räägitakse asjadest segaselt- tegelikkuses on
   tootja Eestis=põllumees,
   töötleja=kus väärindatakse(piimast saab juustu jne., toiduõli rapsist jm., jahu, makaronid,lihast toodang…), ja tootmine lattu, müüja= COOP, Rimi jt.
   Logistika – oma või tellimusveod.
   Esimesed 3 , peaksid väljunduma lõpphinnas 5% KM
   Samuti tuleks selgitada, mis ei ole toit – nt. krõpsud jm. selline. Siin ei peaks rakendama 5% KM.

 3. Loomi tuleb aidata 2 nädalat ago
  Reply

  EI AIDATA MEIE RIIGIS EI LOOMOI EGA KA INIMESI.
  MIKS ON LOOMAARST TASULINE JA PENSIONÄR PEAB SELLE EEST MAKSMA.
  MIKS PEAB PENSIONÄR MAKSMA MÕTTETUTE RENOVEERIMISKULUDe eest. KAS TÕESTI SELLE EEST, ET MINGI NOOR EHITAJAST TOLGUS SAAKS OMA TASKUID TÄITA.
  SEE ON TÕESTI VASTIK.

 4. to loomi 2 nädalat ago
  Reply

  JÄLLE SA ÕÕNESTAD SIIN, ÕNNETU PSÜHH! MINU MÕTTEID. KIRJUTADES SUURTE TÄHTEDEGA MINU KOMBEL EI OMANDA SA IIAL STIILI, VEEL VÄHEM ON SUL MÕISTUST MÕISTA SEDA, MIS KIRJUTATUD
  VAID PÜÜAD IRONISEERIDA TEISTE HÄDA ARVELT. IÜÜAD LEIDA VAENLASI JA VASTASEID MINU ELUST VÕETUD NÄIDETELE.
  LOOMAARSTID EI OLE MEIL TÕESTI SAGELI PÄDEVAD JA SÜDAMETUNNISTUSEGA KÕIK JA ON MUINASJUTULISELT KALLID. ÄRI, MIS RAHA PEAL VÄLJAS. LOOMAARMASTUS JÄÄB VIIMASTELE KOHTADELE.
  EHITUSMEESTELE JA METSATÖÖSTUSELE VÄÄRINDAMATA KUI VÄÄRINDATULE TULEB LEIDA ASEMELE UUED MAJANDUSHARUD, SEDA OLEKS TULNUD AMMU TEHA – SIIS NAD EI KAOTA TÖÖD VAID LEIAVAD SELLE UUTEL ALADEL.
  VÄIKESE PENSIONIGA INIMESI EI TOHI SNDIDA MAKSMA ÜLEJÕUKÄIVAID RENOVEERIMISI MAKSMA, SEST
  NAD ELAVAD NIIGI SUURES KITSIKUSES JA NENDE ELUIGA EI VÕIMALDA NAUTIDA NEID “HÜVESID”
  SEEGA TULEB LUUA FOND . MIS MAKSAB ÄRA NENDE RENOVEERIMIDSKULUD JA NEMAD JÄÄVAD EDASI
  OMANIKEKS – AINSAKS KOHUSTUSEKS MÜÜGI KORRAL TASUDA FONDILE VÕI MAKSAVAD PÄRIJAD. (TAVALISELT ON SELLEKS OMAVALITSUS)
  NII LIHTNE SEE ONGI.
  SEE TULEB ÄRA TEHA JA MITTE PIINATA
  VANAINIMESI HIRMU, VAESUSE JA ÄREVUSEGA = RIKKUDES SEEGA NENDE TERVIST, ÕIGUSI JA LÜHENDADES ELUIGA.
  SINA JÄTA OMA LOLLID NÕKSUD, MIS VAID TÕESTAVAD SU ARUNATUKESE PUUDULIKKUST, HIMU PAHANDUSI TEHA, KIUSLIKKUST JA PEALISKAUDSUST.
  LOOMI TULEB JAH AIDATA JA IGA KELL AITAN MA PIGEM LOOMA KUI SELLIST INIMEST.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.