Erikomisjon arutab linnade ja valdade finantsautonoomia suurendamist

Foto: Rahandusministeerium

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna avaliku istungi, kus arutab kohalike omavalitsuste finantsautonoomia suurendamist, sealhulgas omavalitsustele riigieelarve toetusfondist eraldatava raha kasutuspiirangutest loobumist.

Erikomisjoni esimehe Tõnis Möldri sõnul peeti 2017. aastal toimunud haldusreformi järel oluliseks anda linnadele ja valdadele rohkem õigusi ja vastutust ning suurendada nende finantsautonoomiat, kaotades muu hulgas riigilt tuleva toetusfondi raha kasutuspiirangud. “See plaan on aga takerdunud. Riigikontrolli auditist selgus, et riik on linnade ja valdade eelarvetuludest umbes viiendiku puhul ette ära otsustanud, milleks on õige raha kasutada, ning omavalitsuste õigus ise oma tulude ja nende kasutamise üle otsustada on jätkuvalt märksa piiratum kui näiteks Põhjamaades,” ütles ta.

Tema sõnul viitas Riigikontroll kasutuspiirangute kaotamise põhilise takistusena ministeeriumite ja omavalitsuste vastastikusele usaldamatusele, mille ületamine eeldab selgeid otsuseid ja kokkuleppeid. “Soovime saada istungil ülevaate, milliseid samme valitsus Rahandusministeeriumi eestvedamisel plaanib, et piirangute kaotamise ja kohalikele omavalitsuste finantsautonoomia suurendamisega kiirelt edasi liikuda,” ütles Mölder.

Erikomisjoni istungile on kutsutud riigihalduse minister Riina Solman, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi teedetalituse juhataja Julia Bergštein, Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektor Veikko Luhalaid, Riigikontrolli peakontrolör Ines Metsalu-Nurminen ja auditijuht Tambet Drell.

Komisjoni avalik istung algab kell 13.15 ja seda saab jälgida veebiülekandes.

Videosalvestisi istungitest saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil. (NB! Salvestised jõuavad veebi viivitusega.)

1 Kommentaar
 1. Jurakas 1 sekund ago
  Reply

  Mis sellest autonoomiast kasu on, kui valitsus on KOV’idele hiigelkoorma selga ladunud! Ning raha andmata jätnud!
  .
  Omavalitsusreformi – need liitmistest tingitud – kulukad sigadused ka veel kukil!
  .
  Alustada tuleks omavalitsusreformi pealesurujate seina äärde panemisest! Neilt tekitatud kahjude sisse nõudmisest!
  .
  Vandenõuteoreetikud rääkisid juba alguses, et kui kaks santi panevad leivad ühte kappi, siis ei saa mitte rikast peret, vaid santlaager!
  Ning nii ka läks!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.