Ratas osaleb Balti riikide ja Poola parlamentide esimeeste kohtumisel Varssavis

Riigikogu esimees Jüri Ratas ja Poola parlamendi spiiker Elżbieta Witek. Foto: Erik Peinar

Riigikogu esimees Jüri Ratas osaleb esmaspäeval Varssavis Balti riikide ja Poola parlamentide esimeeste kohtumisel, kus arutatakse, kuidas tõhustada praeguses keerulises julgeolekuolukorras nelja riigi parlamentaarset koostööd.

Ratase sõnul on Venemaa kallaletung Ukrainale muutnud kardinaalselt Euroopa julgeolekukeskkonda ning seetõttu on meie piirkonna riikide tihe koostöö eriti oluline. “Alates Venemaa täiemahulise sõja algusest Ukrainas on Eesti, Läti, Leedu ja Poola toetanud igakülgselt Ukrainat ning tegutsenud aktiivselt selle nimel, et Venemaad nii poliitiliselt kui ka majanduslikult üha enam survestada, tõsta seeläbi agressiooni hinda ja sillutada teed Ukraina võidule,” ütles ta.

Ratas märkis, et kuna Venemaa ei ole sõda veel kaotanud, tuleb rahvusvahelisel areenil tööd jätkata ning seda on arukas teha piirkonna riikide tõhusas ja senisest veelgi paremini koordineeritud koostöös. Samuti on koostöö tema sõnul vajalik piirkonna julgeoleku, aga ka ühendatuse, energiasõltumatuse ja majanduskoostöö tugevdamiseks.

Parlamentide esimeeste kohtumisel arutataksegi esmaspäeval praegustele geopoliitilistele ohtudele vastamiseks riikide koostöö, sealhulgas parlamentide koostöö arendamist. Eraldi räägitakse parlamentaarse diplomaatia võimalustest mõjutada strateegilisi küsimusi rahvusvahelisel tasemel. Kohtumise lõpus plaanivad nelja riigi spiikrid vastu võtta ühisavalduse.

Lisaks Ratasele osalevad Varssavis toimuval kohtumisel Edvards Smiltēns Läti, Viktorija Čmilytė-Nielsen Leedu ja Elżbieta Witek Poola parlamendist.

9 kommentaari
 1. ei keegi 5 kuud ago
  Reply

  Ae, herr Ratas! Brigaadikindral Ühtegi seletas juba 2022 mais Ukrainas Venemaa poolt kontrollitavate uute alade kohta, et: “Tugevdatud jõududega on võimalik neist punktidest üle sõita, … Kuu või natuke rohkem võiks kuluda nende alade puhastamiseks.” (Vt näiteks Maaleht 19.052022) Varsti on jälle mai, ainult et järgmise aasta oma. Kas midagi läks nihu nende ennustustega, selle piiritu põhjendamatu optimismiga?

 2. ei keegi 5 kuud ago
  Reply

  „kuna Venemaa ei ole sõda veel kaotanud“ Aga, herr Ratas! Nende relvadega, mida Lääs sinna tilgutab, Ukraina ei olegi ju võimeline võitma! Nad taganevad! Samas rohkem anda ka ei juleta (see kompanii jagu tanke, mida nüüd lubatakse, on samuti rohkem sümboolne, nagu tilk meres). Seega, mitte võit vaid külmutatud konflikt, uus Donbass laiendatud kujul rindejoonega 1000 km, kuid Te just vaenutsevaid pooli rahuläbirääkimistele suunamisel edu ei saavuta. Külmutatud konflikti ohust rääkis hr Laanet muide juba 16.04.2022 intervjuus Handelsblattile. Enne püüab Vene muidugi vähemalt Donbassi (oblasti) täies mahus enda kontrolli alla saada.
  … … …
  Aeg tunnistada reaalsust: Ukraina astub 2023ndase tuntaval määral purustatuna, seda ka tulenevalt Venemaa vahetpidamatutest raketilöökidest tema energiasüsteemi ja teiste infrastruktuuri objektide pihta. Suur hulk Ukraina sõjaväelasi on hukkunud. Loe näiteks: January 9, 2023 https://www.foreignaffairs.com/ukraine/long-war-ukraine-russia-protracted-conflict

 3. Sergei. 5 kuud ago
  Reply

  Süüdistan EV võime fašismi toetamises, selle sõja korraldamises. Kõikidel oli kohustus kutsuda Ukraina rahvas , võimud korrale – aga mis see ajupesu ja vihavaenu õhutamine algas intensiivselt juba peale NSVL- lagunemist.
  Tekitati uusfašistlik riik , kus kummardatakse endisi poolakate juudi jne. tapjaid.
  Venemaa jooksis varbad villis , et järgitaks ÜRO poolt heaks kiidetud MInski leppeid ( Donbassile autonoomia Ukraina koosseisus ). Valetasid ja nüüdseks on avalikult tunnistanud nii Ukraina juhid , kui ka Euroopa käemehed ja ka NATO junkrud- ,et polnudki kavas järgida.
  Noh – see kuulus Molotov Rippendrovi pakt – ja või peale NSVL- lagunemist- NATO ei laiene.
  Tuli kogu Euroopa NSVL-le kallale ja ka NATO okupeerib uusi alasid.
  Tallinnas sündis Rosenberg eesnimi vist Alfred. Tsaari Venemaa haridusega, hiljem 1918 Moskvas- sealt Saksamaale. Temast sai Hitleri käsilane.
  Küüniline, kuid :Tänage jumalat, et Venemaa (teile meelepärase sõnaga )okupeeris lepinguga ka Eesti. Euroopal ei läinud ei õnnestunud nn. välksõda- rinne algas kaugemalt .
  Rosenberg (ka teised natsid )ei pidanud Balti rahvusest inimesi rahvusteks ( taarausklasi) .
  Ei läinud Euroopa okupantidel ( Rosenbergil jt.)- nii nagu nad plaanisid .Balti rahvad ( ussi, sisaliku kummardajad ) täielikult Siberisse kubjasteks Venelaste üle. Siinsed talud saksa sõduritele uuteks kodudeks. Muidu pärismaalased tahavad äkki iseseisvut ( oma riiki). Natside kõned tribüünidelt on ju säilinud !!!
  Hävitati hulk rahvast- selle jõhkrust ka Eesti pinnal massihauad , krematooriumid.
  Inimkond on saanud õppetunni -aga sellest pole õppust võetud.
  Eesti rahvas on võõraste huvide käsilasteks võetud ja nad saavad vaikselt oma vitsadega peksa.

 4. Jurakas 5 kuud ago
  Reply

  Ratas, va Bilderbergi Bande liige (=vabamüürlane), läheb uusi käsulaudu saama!

 5. to sergei 5 kuud ago
  Reply

  sa sergei ei tee ka fasismil ja fasismil vahet. Ei ole ÜHTSET mõistet fasismi kohta. kui kedagi tahetakse täiesti vaikima sundida hakkab fasismitamine.
  tead, et kole hitler oli esimesi euroopad loomakaitse toetaja.? samas kui palju oli sakslaste hulgas vorstmaakreid ja mittesakslaste hulgas jälki karusnahakauplemist-tootmist. kui suured rahad seal irvituste ja loomade piina läbi ringlesid.
  ka soovis ta paremaid elutingimusi töölistele vannitoaga perekorterid uutes majades millede ehitamist alustati.
  vanadele soovis ta korralikke pensone. sellest ei räägita, miks see maha vaikitakse ?
  ometi muutis sõda-miks sõda, kas teised ei tahtnud siis seda kõike mis HEAD oli? julmuseks. Sest viha oli keenud hinges, nähes ülekohut, mis sünnitati seeläbi, et neid HÄID kavatsusi polnud kellelegi pähegi tulnud või seisti vastu Rahakuradit tenides ,Pragmaaatilistel kaalutlustel.
  Ja kannatasid loomad kui inimesed ja teised prassisid süüdimatult. Ja siis kasvas vihkamine ja seda kasutasid ära tööstusmagnaadid ja tekitati sõda. vaat milleni viib kui ei Hoolita teiste Eludest,olgu või Loomade eludest ja tingimustest, vanainimeste muredest.Loodud Mentaliteet kasvatab vihkamist ja see plahvatab ja nuhtleb oma loojaid.nii või teisiti.
  see kestab aegade-algusest ja viha ja kättemaks, kõrkus ei lõpe ja loovad Mentaliteeti uutel aegadel ja oludes ja selle nimi on Disharmoonia ja seesama maksab kätte kogu kurja mda põlvkond põlvkonna järel üksteisele tehakse.
  See kestab kuni inimene hakkab südametundega elama, hoolima Elavast.,eelkõige mitteinimestest-austama Elu.
  kõik kuri tuleb kätte-kõik, ühel või teisel moel, uskumatuid teid pidi, kohe või aegade pärast- kõik !.

 6. Eve 4 kuud ago
  Reply

  Ratas on olnud tubli sisepoliitikas aga kahjuksraiskab aga kohtumistele millest mitte midagi ei olene. maailmas ei muutu sellest midagi paremaks.

 7. ? 4 kuud ago
  Reply

  Mis muutub meie “poliitikute” tegemistest paremaks meil või maailmas?

 8. Jane 3 kuud ago
  Reply

  Poolaga on raske suhteid luua.

 9. Nojah 29 minutit ago
  Reply

  Kas Ratas on hakanud välisministriks või.Poolas on ebameelduv valitsus kes õhutab sõjategevust, tekitab intriige. Mida küll Ratas tahab nende külastustega saavutada. Ma olen nii pettunud temas et seekord valisin ekrelast kuigi olen alati valinud keskerakondlasi. Mitte midagi ei muutu paremuse poole Ratase külastuste ragajärjel aga häda võib küll meile kaela tuua.Ratase välispoliitiline tegevus on vastik.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.