Oviir, Aab ja Kiik: vajame erakondade ülest lepet solidaarse tervisesüsteemiga jätkamiseks

Viimastel aastatel on saavutatud erakondade ülesed kokkulepped teadus- ja arendustegevuse rahastamises 1% tasemel ning kaitsekulude tõstmises vähemalt 3% tasemele SKP-st. Need otsused tagavad valdkondade jätkusuutliku arengu ning pakuvad inimestele vajalikku kindlustunnet. Peame ainuõigeks sarnase konsensuseni jõudmist ka tervisevaldkonnas, sest ainult nii on võimalik ületada aastakümneid kestnud alarahastus ning jätkata solidaarse tervisesüsteemiga.

Eesti panustab tervisevaldkonda 3% vähem SKP-st kui Euroopa Liidus keskmiselt. Meil on küll efektiivne tervishoiusüsteem, kus häid ravitulemusi saavutatakse madalate kuludega, kuid tervishoiuteenuste kättesaadavus on ebapiisav ja ebavõrdne nii rahaliselt kui regionaalselt. Liiga pikad ootejärjekorrad, kõrge omaosalus, hambaravi kättesaamatus, tervishoiutöötajate nappus, süvenev perearstikriis ning amortiseerunud haiglahooned on aastakümneid kestnud alarahastuse tagajärg. Meie pühendunud tervishoiutöötajad teevad arvukalt ületunde ning annavad endast parima, kuid üle viimase piiri optimeeritud tervisesüsteem pole jätkusuutlik.

Kui me tervisevaldkonna rahastust märkimisväärselt ei tõsta, siis peavad inimesed veelgi suurema osa kinni maksma omast taskust. Eestis on aga inimeste omaosaluskoormus tervishoiuteenuste eest tasumisel niigi liiga kõrge moodustades ligi 25% tervishoiu kogukuludest (rahvusvaheliselt peetakse rahuldavaks 15% taset). Praeguse rahastusmudeliga jätkamine tähendaks ravijärjekordade pikenemist, tervishoiutöötajate puuduse süvenemist ning inimeste omaosaluse kasvu ehk kokkuvõttes solidaarse tervisesüsteemi murenemist.

Jätkata tuleb ka riiklike investeeringutega tervishoiutaristusse. Järjestikused valitsused on palju panustanud nt Ida-Viru Keskhaigla arendamisse ja Viljandi Haigla uue hoone ehitamisse ning nii regionaalhaiglate kui maakondlike haiglate parendamisse ja esmatasandi tervisekeskuste ehitamisse. Samal ajal tühistas Reformierakonna ainuvalitsus Tallinna Haigla rahastuse Euroopa Liidu fondidest. Tallinna Haigla projekti nullimine seaks löögi alla mitte ainult pealinna, vaid kogu Eesti tervishoiusüsteemi toimimise ja kriisivõimekuse. Näeme juba praegu, kuidas EMO-de järjekorrad on kõige pikemad just pealinnas, kus riik pole piisavalt tervishoiutaristusse investeerinud ning see tähendab lisakoormust kogu tervisesüsteemile.

Eelmise majanduskriisi ajal, 2008. aastal Euroopa Parlamendis vastu võetud käibemaksu käsitleva direktiivi kohaselt oleks olnud õige ka Eestis käibemaksu langetada. Toona tehti aga risti vastupidist – ravimite käibemaksu pea kahekordistati ehk tõsteti 5% tasemelt 9%-ni. Ajutise kriisimeetmena lubatud käibemaksu tõus on 15 aastat hiljem endiselt jõus. Toetame ravimite käibemaksumäära langetamist üheksalt protsendilt viiele ning retseptiravimite käibemaksust vabastamist.

Madalapalgalised ja eakad inimesed kulutavad märkimisväärse osa oma sissetulekutest ravimite ostuks ning kõrge inflatsiooni tingimustes mõjutab see olulisel määral nende toimetulekut. Paraku jäetakse liigagi tihti just rahapuudusel vajalikud ravimid välja ostmata. Sageli kiidetakse Eesti maksusüsteemi efektiivsust, aga see peaks olema ka sotsiaalselt õiglane. Inimeste tervise arvelt ei saa riigieelarvet täita, see on sobimatu ja läheb riigile kokkuvõttes kallimaks maksma. Samamoodi on ebamoraalne koguda heategevusorganisatsioonidelt maksutulu vabatahtlike annetuste eest soetatud ravimitelt.

Eesti Keskerakonna juhitud valitsused on astunud mitmeid samme solidaarse tervisesüsteemi ehitamiseks ja tugevdamiseks juba alates 1991. aastast, mil ravikindlustusmaks kehtestati. Viimastel aastatel hakkasime maksma riigi poolt ravikindlustusmaksu ka mittetöötavate vanaduspensionäride eest, mis toob valdkonda sadu miljoneid lisaraha ning eraldasime aastateks 2021-2024 Haigekassale veel 540 miljonit eurot tegevustoetust. Samuti tegelesime tervishoiutöötajate ja teiste spetsialistide järelkasvu parandamisega, sõlmides õdede konsensusleppe, rahastades psühholoogide kutseaastat ja suurendades residentuuri vastuvõttu. Suunasime hädavajalikku lisaraha ka hambaravisse ning panustasime märkimisväärselt tervishoiutaristu uuendamisse. Nüüd tuleb astuda järgmised sammud, kuna vananev rahvastik tähendab üha suuremat arstiabi vajadust.

15 kommentaari
 1. Kiida vastaskandidaati 2 kuud ago
  Reply

  Kui mõni ikka ei oska veel kasutada suurepäraseid reformierakonna valimiskondoome, mida jagatakse ka lastele üleskutsega grupiseksile, siis ei pea tagajärge de kõrvaldamise eest maksma teised.

  • Bogdan 2 kuud ago

   USA väljaanded, nagu The New York Times (välisministeeriumi kanal) ja The Washington Post (CIA kanal) raporteerivad lõputult sellest, kuidas Venemaa plaanid on ebaõnnestunud ja kui ebakompetentsed nad on, kuidas Ukraina relvajõud (AFU) on tõrjunud venelasi Donbassis ja kuidas NATO relvad nagu USA tankid Abrams, Ühendkuningriigi tankid Challenger ja Saksa tankid Leopard pööravad peagi sõja käigu Venemaa vastu.
   See kõik on jama. Ükski neist pole tõsi.

 2. ! 2 kuud ago
  Reply

  OH SEDA VILETSUST …! ! !

 3. Jane 2 kuud ago
  Reply

  Selleks et kõike seda ellu viia on vaja valitsusvahetust.

 4. pildile upitamine 2 kuud ago
  Reply

  Meil ei ole arste, ei ole psühholooge, psõhhoanalüütiluid /ja kui ongi, siis pole nendest mingit märkimisväärset kasu = vaimseid -emots. kannatusi ei ole kunadi osatud ravida, selle asemel on tehtud jõhkraid lollusi või mõttetusi, mis ei kõrvalda probleemi/ega vaimse tervise õdesid.
  Meil ei ole normaalseid pensione, oleme eelviimased oma vanainimeste elatustaseme poolest.
  Meil ei ole neile vajalikke ja soovitud koduteenuseid TEGELIKULT OLLAGI!
  Meie eakate kodud on sageli kui mägraurud remontimata ja silmariivavad, külmad või ülejõu makstavad+renoveer. Kredexi abiga või abita.kus väikese pensioniga eI SUUDETA maksta OMAOSALUST.
  Meie eakad ei JAKSA RAVIDA OMA LEMMIKLOOMI /paljukest nees arstid üldse oskavad või keskenduvad ravile selmet rahale/
  Meie eakad ei ela SAGELI tingimustes, kuis elada sooviksid /mitte kõik ei taha elada korterites, ka sots.korterites isegi teenusmajades, esr seal TEKIB KASARMUKORD ja KÕRGED HINNAD.
  Meie eakatel on ROHKEM muresid OMA TULEVIKU, HAKKAMASAAMISE, LEMMIKLOOMA SAATUSE, VANADEKODU SURILAS MÄDANEMISE pärast kui mujal Euroopas. Nad elavad ka palju JÕHKRAMAS, TUIMEMAS, SAGELI PAHATAHTLIKUMAS, MATSLIKUMAS nn.”KOGUKONNAS” kui seda on Euroopas, eriti Kreekas, Itaalias, Hispaanias, Saksamaal jme. Ka NEIL ON EKSISTENTSIAALSED MURED ja PROBL. SURMA PALGE EES, HAIGUSED, HIRMUD, AHASTUS, ÜKSINDUS /st. pole vajalikul hetkel kellelegi toetuda, et lahendada see või teine probl., need külastajad ei ole ju selleks /
  JA NÜÜD ON VÕTNUD TERVISEAMETI MINGI AMETNIK JA ÜKS PEREARST ,ET PILDILE PÄÄSEDA KÕNEALLA
  ET EAKATELE KIRJUTATAKSE LIIGA TIHTI VÄLJA RAHUSTEID JA UNEROHTE.!!! MIDA K…RRRADIT NAD SIIS TEGEMA PEAKSID- PEAGA VASTU SEINA JOOKSMA, AKNAST ALLA HÜPPAMA, ÜLES POOMA VÕI JOOMA?!
  ALKOHOL TÕSTAB VERERÕHKU! JA SEESAMA ARST ÜTLEB, ET MISPÄRAST NAD TARVITAVAD IGA HINNA EEST NEID BENSOGIAZEPAANE POLE VEEL VÄLJA SELGITATUD !!! NO MA SIIN SELGITAN NÜÜD. VÕIN VEEL ROHKEM SELGITADA ! EI MAKSA KIREDA KUI ARU EI SAA! IGA HINNA EEST PILDILE PÄÄSEDA ?
  SEL VIISIL AIDATAKSE VAID VÄLISMAISTEL FARMAATSIAFIRMADEL MÜÜA OMA KALLEID “RAVIMEID”, MIS SAMUTI EI LAHENDA PROBL. VID ANTIDEPRESS. jm. TEKITAVAD SAMUTI SÕLTUVUST, ON VÄGA KAHJILIKE
  MÕJUDEGA, AGA HINNALT PALJU KORDI KALLIMAD JA VJAVAD PSÜHH. RETSEPTI = KALLIMA TASEME ARSTI.

 5. järg 2 kuud ago
  Reply

  Et vanaesed kukkuvat nende rahustite tagajärjel ja mrdvat luid, et neil käib JUST SELLEST PEA RINGI ja TASAKAALUHÄIRED! Milline hoolitsus.!
  Vanainimene on habras nii kehalt, vaimelt kui emotsionaalselt. Teatud eas hakkavad pisimadki ärritused ja mured muutuma suurteks, sest tajutakse oma elujõu ja võimaluste puudust. Tekivad ÄREVUS, DEPRESS:,NEUROOSID/mis võisid neil olla juba noorusest peale/NEURASTEENIA ! NEID NEUROOSE JA NEURASTEENIAT RAVITAKSE JUST NIMELT EELKÕIGE BENSODIAZEPIINIDEGA !!! SEE ON TÕESTATUD JA KÕIGE EFEKTIIVSEM. Tõsi, depress. võivad bensodiaz. süvendada JUHUL KUI NEID ÕIGESTI EI VÕETA, SAMUTI SÜGAVAMAT SÕLTUVUST TEKITADA KUI NEID ÕIGESTI EI VÕETA. Ja KUIDAS neid ÕIGESTI VÕTTA EI ÜTLE ÜKSKI ARST EGA APTEEKER. 1 /või kui palju määrati/ tabl 2-3 x päevas. KUI NII võtta tekib sõltuvus ja pepress. süvenemine juba 2 nädalaga! VÕTTA TULEB SIIS, KUI ON VAJA , KUI ENAM KUIDAGI EI SAA ÄREVUSEST, HIRMUST, AHASTUSEST ÜLE, KUI VERERÕHUROHI EI AITA /seega selgelt see rõhk on närvidest või sel korral närvidest-pole ju vaja rõhukriisi j kkiirabi või insulti ja surma/ Ja Tuleb võtta sel juhul tavaliselt rohkem kui 1 tabl kui varem on tarbitud. ka/ J SIS SAAB EHK MAGADAGI. Ehk ka järgmine päev tuleb võtta mingil ajal, aga MITTE KOGUAEG AURU ALL OLLA. Ja siis, peale 1-3 p. võtmist ja sedagi vaid vajadusel, võib juhtuda, et 4.ndal päeval või 5.mdal polegi vaja ja siis EI VÕTA KA. NII EI TEKI TOLERANTSI EGA HARJUMUST /vähemalt mitte sügavat harjumust/
  PEAINGLUS,TASAKAALUHÄIRED, DEMENTSUS VÕIVAD TEKKIDA JUST VERERÕHUST,/paneb pea ringi käima, uimasus, taipamatus = vereringehäired – veri ei jõua ajju ja sealt ära =ei varusta aju norm. ega puhasta jääkidest/NAD VÕIVAD TEKKIDA PIDEVAST TEADLIKUST VÕI ALLASURUTUD /teadvustamata/ MUREDEST, LAHENDAMATA PROBL., HIRMUDEST. MIS PIDEVALT NÄRIVAD PSÜÜHIKAT. KAS PSÜHHIAATER,PSÜHHOLOOG VÕI PSÜHHOANALÜÜTIK /viimaseid polegi 1-2 tk, peab sobima, peab mõistma ja targem olema, kogenum- aga ei ole ju!!!/ SAAB KÕRVALDADA ALGPROBLEEMID JA NENDE PEALE KUHJUNUD PROBLEEMID – EI SAA ! Nad võivad rääkida paremal juhul ilusat tühja juttu nagu kirikuõpetaja, kuid nad ei MÕISTA EGA SAA!

 6. tsensorile 2 kuud ago
  Reply

  TEHKE OMA LEHT KORDA, ET KOMMENTEERIMINE LÄHEKS LEHTE, MITTE EI TULEKS VASTUST, ET EI SAA KUVADA SEDA LEHTE.
  MUL ON PAREMAT TEHA KUI ÜHELE PISIKESELE POLIITIKALEHELE PISIKESEL MAAL KIRJU KIRJUTADA.

 7. järg 2 kuud ago
  Reply

  Minu ema EI OLNUD TERVE ELU VÕTNUD MINGEID RAHUSTEID EGA OLNUD TALLE KA NEID KIRJUTATUD.
  92 a. ta ärritas ennast, sest kauaoodatud ja kavatsetud pesemispäev spordihalli dusi all ähvardas ära jääda. Nimelt oli telef. vahetatud seal või oli administr. lohakas aga ta ei saanud teda telef. kätte et aega kinni panna, toidutooja ei tulnud ja taksonr. oli kadunud.Tundes oma jõuetust ja oskamatust probl. lahendada
  ta ärevus kasvas, alateadvusest ujusid pinnale allasurutud hirmud, tekkis paanika, segasusseisund ja kukkus
  abaluuga vastu lauanurka põrandale. Kui ma poleks lasknud päästeteen. ust maha murda oleks ta sinna surnud.
  Reieluukaela murdis ta varem 86 a, olles ärevuses minnes vaatama uut korterit. Sellest ta küll paranes. OLNUKS TAL RAHUSTID, POLEKS EHK PIDANUD NII VÄGA ÄRRITUMA.
  Vanaema oli õnnetu ja ärev, sest pidi oma kodunt meie juurde elama tulema, kus ta ei suutnud harjuda,
  Ka TEMALE EI KIRJUTANUD RAJ. ARST MINGIT RAHUSTIT, vaid soovitas vereringe elavdamiseks 1 spl head konjakit päevas, millest kujunes ülikiite harjumus 3 spl. Alkohol töstab vererõhku mis võib kõikuda.
  Ka suri ta seedesüst. insulti ja kannatas kaua ja väga -ilma rahustiteta!
  Maa bussijaamas käib taadike, pissihaidune ja värisev, ennast surnuks joomas.Sest tal on parkinsonism /hirmus haigus, mis “kivistab” inimese/ TASAPISI PÜÜAB TA OMA AHASTUST, DEPRESS. JA ENESETAPPU SOORITADA, KUIS RAHAKOTT LUBAB. Õnneks pole teda vanadekodusse viidud, sest seal ta ei tohiks ju juua, TEMA AGA TAHAB SURRA PIGEM VIINAST KUI SEST JUBEDAST HAIGUSEST. Öseks läheb oma külma vanasse puumajja.

 8. järg 2 kuud ago
  Reply

  TEAN INIMEST KES ON 47 AASTAT !!! TARVITANUD BENSODIAZEPIINE., OLLES TÄIESTI ÜHISKONNAKÕLBULIK.
  Lapsepõlves ja nooruses sai ta tunda palju emotsionaalset terrorit, SELLEST ÄREVUSHÄIRED, DEPRESS.,NEUROOSID ja STRESSIGA NEURASTEENIA, /neid just nimelt ravitaksegi bensodiazep, mis on igati tunnustatud ja tõestat./Depress. küll võivad bens. süvendada, kuid seda juhul kui neid võetakse valesti.,millega suureneb ka TOLERANTS ja DÕLTUVUS. 1 -2 tabl 2-3x p. soovitab apueeker, sest arst on nii kirjutanud.
  VÕTTA TULEB SIIS, KUI ON VAJA= KUI ON TUNDA ÄREVUST, VÕI TAHAD END KÕIGEST VÄLJA PUHATA JA SIIS TULEB VÕTTA ROHKEM. ET EHMATAKS SEDA PAHALAST KES NÄRIB SU SEES. 1-3 p. ja kui pole mingi eriti raske juhtum, mis kestab koos probleemiga, ei olegi mingit tarvet või tõmmet võtta-kuni järgmise prohmakani.
  SEE INIMENE, OLLES NÜÜD AMMUGI PENSIONIEAS , KIRJUTAS RAAMATU ERITI KEERULISETEL TEEMADEL,
  MILLE LUGEMISEGA IGA KESKMINE nn.NORMAALME RU SAAGI, KUIGI TA ÜTLEB, ET TEGI SELLE NII LIHTSAKS KUI VÕIMALIK.
  Kui see inimene, KELLEL POLE MINGIT DEMENTSUST EGA SEGASUST SIIANI TEKKINUD, OLEKS HAKANUD JOMA VÕI NARKOTSI TARBIMA VÕI SATTUNUD PALDISKI MNT. OLEKS TEMASt SEALSETE ROHTUDE, SOKITERAAPIA JA VÄGIVALLA TUNNETAMISE LÄBI SAANUD ÜHISK. SOBITUV ZOMBI, EHK KOGUNI ENEDEGA RAHULOLEV. KAOTADES KOGU OMA INTELLIGENTSUSE, KARISMA, ISIKUPÄRA, VAIMUKUSE, OMA VÕIME SÜVITSI NÄHA JA HAARATA SEALJUURES TERVIKUT.
  LÕPETAGE PALUN TARGUTAMINE JA NÄPPIMINE ASJADE KALLAL, MIS NIIGI VAEVU TASAKAALUS PÜÜTAKSE HOIDA MÕISTLIKE ARSTIDE POOLT! SEST MDA ON TEIL ASEMELE ANDA ???!!!
  LOLLID KEELUD JA SEGITUHNIMISED ON EESTI NUHTLUS !

 9. KÄPO ärka. 2 kuud ago
  Reply

  Millal Eesti riigi hävitajad vangi pannakse?

 10. ? 2 kuud ago
  Reply

  Kas mitte just ärevus, hirm, turvatunde puudumine, otsene või kaudne abitus ,stress ei tekita ise dementsust, pearinglust, otse või mingi tervisehäda kaudu. Unetus igatahes pidavat uute uuringute järgi tekitama Alzheimerit, .
  Mis siis sellest, kui eakal tekibki sõltuvus ? Te ei hooli ju neist nagunii, milleks siis nüüd on tarvis taas mulda üles keerutada. Mis see pärispõhjus on ?

 11. paldisli mnt. registraator 2 kuud ago
  Reply

  AGAR LOLL ON KÕIGE OHTLIKUM LOLL. Hullem veel kui pärishull.
  MIs parteist see ametnikukene on ?

 12. mis viga onm kus viga on? 2 kuud ago
  Reply

  Trankvillisaatorid e.bensodiaz. on TOLERATSUSE SUURENEMINE KORDI VÄIKSEM KUI TEISTEL PSÜHHOTR. AINETEL
  ISIKSUSEMUUTUSI EI TEKITA ÕLDSE, FÜÜS. SÕLT. EI TEKITA .psüüh. sõltuvust tekit. vähem kui morfiin jt. oppiumilaasaed, vähem kui barbituraadid ja alkohol, kokaiin ja psühhostimulaatorid ja SAMAPALJU PSÕÕH. SÕLTUVUST KUI TUBAKAS, KOFEIIN, mittenarkootilised analgeetikumid.
  Et milles siis küsimus on.?
  Sõltuvas nad ju ka vererõhurohust ja südamerohust, set kui ei võta, surevad ära.

 13. Almar Glustsenko 2 kuud ago
  Reply

  Siisri. Kas oled “covidi” vastu poogitud ja kas platseeboga?

 14. Almar Glustsenko 2 kuud ago
  Reply

  Parandus: Siiri.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.