Erikomisjon arutab Eestis tegutsevate pankade suuri kasumeid

Pangandus. Pank. Raha. Foto: Pixabay

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna Riigikogu praeguse koosseisu viimase avaliku istungi, et arutada Eestis tegutsevate pankade suuri kasumeid.

Erikomisjoni esimehe Tõnis Möldri sõnul on intressimäärade kiire kasv paisutanud pankade kasumid väga suureks ning suures osas pärineb see raha Eesti inimeste ja ettevõtete taskust. Eelmisel aastal teenisid Eestis tegutsevad pangad keskpanga andmetel 566 miljonit eurot kasumit, mida on pea 20 protsenti rohkem kui aasta varem. “Tahaksime kuulata Eesti Panga ja turuosaliste prognoose käesoleva aasta kasumite kohta, mis kõigi eelduste kohaselt peaksid ületama miljardi euro piiri,” ütles ta.

Möldri sõnul plaanib komisjon arutada tekkinud olukorras kasumite erakorralist maksustamist, mille kasuks on juba otsustanud mitu Euroopa riiki. “Samuti tahame arutada muid võimalusi, kuidas pangad saaksid Eesti ühiskonda senisest rohkem panustada. Eesti Pank on näiteks soovitanud kaaluda, kas pankade tulumaksusoodustus on täitnud oma eesmärki ning kas antud süsteemi peaks muutma,” ütles ta ning pidas oluliseks jälgida ka hoiuseintresside tõusu suhet laenuintressidesse. “Praegu on hoiuseintressid tõusnud laenuintressidest märksa aeglasemalt. Eesti Panga hinnangul annab pankade tänavune kasumiprognoos selleks enam võimalusi,” lisas Mölder.

Erikomisjoni istungil osalevad Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik, Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler, Rahandusministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsler Evelyn Liivamägi, Eesti Pangaliidu ja Swedbanki juhatuse esimees Olavi Lepp, Eesti Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm ning riigikontrolör Janar Holm. Komisjoni istungile kutsuti ka SEB Panga, Coop Panga ja LHV Panga esindajad, kes aga ei pidanud võimalikuks tänasel arutelul osaleda.

Komisjoni avalik istung algab kell 13.15 ja seda saab jälgida veebiülekandes.

Videosalvestisi istungitest saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil. (NB! Salvestised jõuavad veebi viivitusega.)

7 kommentaari
 1. kodanik 6 päeva ago
  Reply

  Teed on lumised js libedad Ussimäel, Liiva tänaval. Pagusloo tänaval jne. Näiteks pagusoo 7 elamu ümbrusel põhjapoolsele küljele väike traktor tuleb ainult 20 euro eest. Nii on seal lükatud lund juba nii aastaid. Ei saa aru kas traktor on kellegi eraomand.
  Rakvere politsei ümbruses on pidevalt libe. Autot ei ole kuhugile panna ja kui sõidad maja ette. pead tagurdades välja tulema. Aitaks koorem kildu ja saaks ots ka välja sõita. Õigr, et kala mädaneb peast. Kas süüdi politsei ülema üea või Teie endi oma.

  • Balti riigid on järgmised 5 päeva ago

   Fjodor Dostojewsky: Kui mõned rahvad ei mõista meie elulaadi ja ei taha sellekohaselt elada, tuleb neile see jõuga selgeks teha!

  • ..Balti riigid 5 päeva ago

   miks sa ainult Dostojevskit meelde tuletad , sama on öelnud ka Adolfi sõber Goebbels – pisut teisiti aga mõte jääb samaks. See tähendab , et tolle ajastu moto oli suurriikidel selline – nende tõde on ainus. Nii sündis ka MRP , ehk siis rahvaste küüditamise ja laagrites piinamiste alus.
   Kui osa on sellest arusaanud ja asunud elama teistmoodi, on osa riike – kes näevad oma kahepalgelisuses ühepalgelist õigust , nende õigus või inimväärikuse piiramist Vetostades jõutasandil , ähvardades – kõik peavad elama võrdselt halvasti või üldse teeme maatasa.
   Siia rühma kuuluvad need maailma destabiliseerivad usuhullud samuti , kes võõrale maale tulles leiavad- nende õigus on saada kõike või lõhume.
   Ometi nad ei rakenda oma maal õigust jalule seadmiseks ja istuvad kivi otsas palvetades.
   Eesti , Läti, Leedu ja Soome jne. on olnud omariikluse eest väljas ja kannatanud palju. Aga on oma riik.
   Ukraina on samuti öelnud – oma riik ja see peab nii saama olema! See kannab kogu Euroopa ja isegi Maailma rahu alust.
   Mul on kahju , et mingid rotid on pandud võrdseks sõjapõgenikega ja hakatud nimetama , pagulasteks.
   Täna on Ukrainlased ainsad sõjapõgenikud , sest neile on kuulutatud sõda! Neil on õigused, mis ei peaks olema samad pagulastele. Pagulased on usuhullud – kes on minekut teinud teistesse riikidesse ja nõuavad ning nende kodusõda on = nt. Eestis NsV ajal olnud – Kompartei ja dissidentide vahel aga meil pole koraani vaid mõistus, nende koraan aga on pressitud kõigile ja nende poolne lõhkumine mujal on nagu meie err saates üks neist väitis – igalühel on veel oma koraan.
   Pangad on läinud käest ära ja nt. COOP – mis on Eesti TÜ pistmist Rootsi COOPiga ? aga ometi on jälle raha venimas mujale….
   Pankade kasum peakski olema siintegutsevatel, kes maksavad kinni Kaitsekulutuste 2 või 3..4 % SKP -st ja see annab neile võimaluse siin eksisteerida rahutingimustes. Ja nii vabaneks kodanik Eestis lisakulust ja saaks vähemasti olematu pangaintressi eest kodaniku arvele , vähemasti toetuse pankadelt Rahule!

  • to ..Balti riigid 4 päeva ago

   Interneedus on Ukraina – ennekõike Kiievi ja Odessa – hotellide pakkumisi täis!
   Ju siis on piisavalt rahulik!
   Miks need “põgenikud” sinna ei lähe? Vaid Euroopasse kipuvad?
   .
   Võid kolm korda arvata!
   .
   Ida-Ukraina põgenikega, kes tulid läbi Venemaa, on teine asi. Nad lihtsalt ei saanud Kiievisse-Odessasse pakku minna. Aga neid on vähe, sest azov’lased (ja ka teised) on Venemaa poole põgenemise väga raskeks teinud, sinnapoole avatud “rohelisi koridore” rängalt tulistades-pommitades. Jne.

  • Viga on selles, et 3 päeva ago

   Ukrainlased vihkavad venelasi! See on paha, sest neil on ju kodusõda.

 2. Mida 5 päeva ago
  Reply

  siin arutada, 20% tulumaksu iga Eestist väljaviidava euro pealt ja asi tahe.
  Ning jooksvad kulutused peab pank samuti ise kandma.

 3. Sergei. 1 tund ago
  Reply

  Keegi ei tule okupeerima, kui ei saa kasumeid. mida rohkem seda uhkem. Meil ju kummardati nn. investoreid. paljud investorid investeerisid selle nimel, et likvideerida oma konkurent ! Mainekas Leek so rahvus brändide tootja Leek , Tallinn ,Priima ,Tuluke jne. Või Kunda tsemenditehas -oi investor päästab Kunda tolmust. Kas EV- s polnud mehi ,kes leiaksid otsiksid filtrid jne.
  Eraldi teema- Omad varastasid mitmed pangad tühjaks- ilma kupjata vist ikka ei saa . Kes mõnes asjas püüdiski õiguslikku õiglast lahendit- see hävitati !!! Keskerakonnas teatakse ka seda !
  Samuti nähti seadustega vaeva, et mõned pangad kaoksid- Piimaandja pidi poolsurnud lehmi üleval pidama !
  Põhimõtteliselt sama skeemiga hävitati Nii Venemaad, Ukrainat jne.
  Naeruväärne ,et väidetava vabaduse eest võitlevad riigikesed on ise end lasknud okupeerida-
  inimesed kummardavad võõramaa iludusi- aga ole ise looja.
  Olime IME pooldajad- mis meist sai- uusokupantide huvide kaitsjad

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.