Taavi Aas: Tasuta ühistransporti ei tohi ära kaotada

Taavi Aas

Arvud näitavad selgelt, et tasuta ühistransport maakonnaliinidel on vajalik ja oodatud. Sellises olukorras on veider, et on alanud kampaania kõige kõrgemal tasemel selle lõpetamiseks. See on transpordi arengu seisukohalt kahjulik ja halvendab inimeste toimetulekut.

«Raha ühistranspordi arendamiseks võiks tulla näiteks tasuta ühistranspordi ära kaotamisest. Tasuta ühistransport ei ole toonud tarbijaid ühistransporti, vaid võtab lihtsalt tohutult raha riigieelarvest,» arvas peaminister Kaja Kallas (9.02, Delfi).

Paraku tundub, et peaminister lähtub eelarvamustest, mitte pärismaailma andmetest. Tema nõunikud tegelikku olukorda ei tea ega ole talle andnud teada lugudest, kuidas Tartumaal on mõned bussiliinid sellised, et bussis pole kohta, kus istuda. Tegelikult ootavad inimesed, et liine juurde pandaks. Arvestades, et tasuta ühistransport aitab ettevõtteid ja asutusi paremini tööjõuga varustada ning hõlbustab töölkäimist, oleks lisaliinid ka põhjendatud.

Tartumaa maakonnaliinide kasutatavus kasvas oluliselt 2018. aastal, mil mindi üle tasuta ühistranspordile, kuid viimasel aastal on toimunud uus kasv. Kõrge kütusehind on inimesed väga suurel määral bussidesse toonud. (Vt «Tartumaa ühistranspordikeskuse juht: bussiga sõitjate arv kasvab meeletu kiirusega», TPM, 9.9.2022). Seega vähest busside kasutatavust ei saa küll kuidagi ette heita.

Tartumaal on aastaga lisandunud ligemale 400 000 sõidukorda. Kui jälgida ühistranspordikeskuse andmeid, siis aastate 2021 ja 2022 võrdluses on näha, et mullu oli igal kuul mõniteist tuhat kuni 30 000 kasutajat rohkem. Võtame näiteks septembri, mil koroona ja muud faktorid vähem loevad. Septembris 2021 sõitis Tartumaa bussiliinidel ligi 178 000 inimest, aasta hiljem samal kuul üle 200 000. Jaanuari võrdluses on kasv mulluse 144 000 pealt 181 000-le.

Kui keegi räägib, et tasuta ühistransport on kallis, siis ühistransport ongi kallis asi, aga autotransport siiski veel kallim. Enamik ühiskondi leiab, et riigi ja omavalitsuste toimimise seisukohalt on vajalik, et ühistransport toimiks. Selge on ka see, et ühistransport ongi üldjuhul doteeritud. Piletitulu hüvitaks kulud vaid üksikutel liinidel. Nii et piletiraha küsimisest suurt arenguhüpet loota pole põhjust.

Põhjendamatu on seisukoht, et tasuta ühistranspordi puhul ei saa kvaliteeti parandada. Küsimus on pigem selles, mida peetakse tähtsaks ja mida mitte. Tallinnas näiteks on busside keskmine vanus pidevalt langenud ja kasutusele võetud uusi, vähem saastavaid busse. Tartus, kus peaministripartei võimul, seevastu näeme, et hindade tõusuga hõrendati linnaliinide graafikuid, buss käib harvem. Seega ühistranspordi kvaliteet langeb. (TPM, 1.12.2022.) Võtta Tartumaa inimestelt ära tasuta bussiliiklus on seisukoht sarjast «Kus häda kõige suurem, seal abi kõige vähem». Sellele tuleb vastu hakata.

15 kommentaari
 1. Nojah 5 päeva ago
  Reply

  Muidugi ei tohi. kui tuleb jälle reformistlik valitsus pole midagi head loota. iIsamaa ja SDE on nende ripatsid, nende käsutäitjad ja arvulise ülekaalu andjad aga mingit kasu nad meie riigile ei too. Nendel on paljad sünad mille taga pole midagi. Keskerakond on parim ja oleks Keskerakond kogu aeg olnud võimul oleks meie elu inimväärne.mulle on hakanud EKRE meeldima ja koos Keskerakonnaga oleksid nad võimelised palju head korda saatma.

  • Lääs esitas Ukrainale ultimaatumi: kui rindel edu ei saavutata, siis surutakse peale rahu Venemaaga 4 päeva ago

   Lääneriigid eesotsas Saksamaa ja USA-ga esitasid Ukrainale ultimaatumi, et kui sügiseks rindel otsustavat edu ei saavutata, siis hakatakse peale suruma rahu Venemaaga.
   Lääs on muutunud kärsituks, sest viimasel ajal pole Ukraina rindel enam erilist edu saavutanud ning selle asemel on initsiatiivi haaranud Venemaa. Veel eelmise aasta lõpus kinnitasid Ukraina juhid, et Venemaa kaotus on kindel ja täielik võit Venemaa üle saavutatakse juba käesoleva, 2023. aasta jooksul.

 2. Ele 5 päeva ago
  Reply

  Kõisin Raplas ja nägin et isamaalased olid oma fotod seal välja pannud. natuke piinlik hakkas sest nad pole midagi meie rahva heaks teinud.Ainuke tubli isamaalamne on Seeder kes olles selle erakonna esimees andis arvulise ülekaalu Keskerakonnale teades et just keskerakondlased suudavad meie elu paremaks teha.hiljem ühineti Reformierakonnaga ja kondel see et võimu nimel.kunagi varem olid Isamaa ja SDE ka koos Reformierakonnga võimul aga lahkusid sealt sest neil ei antud mingit võimalust midagi otsustada ja nüüd lepivad nad sellega. SDE oli varen parem ada nüüd on sinna sattunud mitmeid poliitikuid kes on hoolimatud ja peab ütlema et sotsidest meie rahvale mingit kasu pole.

 3. Ele 5 päeva ago
  Reply

  Parandan vea peab olema käisin.

 4. Kui 5 päeva ago
  Reply

  Kaja ütleb, et muidu koostööd ei tee, hüppab Taavi kohe porri püherdama. Võimu nimel võib kõigest loobuda.

 5. Münchausen sõitis kahurikuuliga 4 päeva ago
  Reply

  Kaja tuleb saata palverännakule Pühale maale , paljajalu ja jalgsi, kõrkuse eest. Et ta ei suvate süüvida tegelikkusse ja seda tundma saaks, sellest karistamatult üle vaatab, seistes tribüünil ja oma peas “alati” van der Laydeni ja Scholtzi kõrval, usub ta, et inimrämps peabki sel viisil elama kui meie vaesemad.?
  Kui Soome keskmine pension on 1800.-eur ja miinimum 730.- eur on meil see miinimum staaziga eakatel
  kui palju? Enamus elab alla 500 .-eur. Nende elus pole rõõmu, puudub turvalisus. Nemad ei osta endale midagi, ei reisi ega hellita ennast millegagi, nagu teevad seda Soome pensionärid. Nad on üksi, sest ei suuda ravida ja pidada lemmiklooma.
  Samal ajal meie “eliit” kulutab ühe restoranilõuna peale pensionisumma suuruse raha. ja sõidab autoga.Neile ehitatakse need maanteed 4 realised, Raha võetakse eelarvest. Needsamad, kes hakkavad nüüd poeski käima jalgsi või üldse mitte enam, nende rahadest tuleb see teie pikk ilu!
  Häbi ei ole, on kõikelubatavus .
  Kas see on ikka ainult Kaja plaan, kas üldse.?

 6. Miia 4 päeva ago
  Reply

  Elagu EESTI

  OOO KÕIKSUSE LOOJA, Eluandev Kõikehõlmav Jõu Energia Vägi, päästame EESTI Konservatiivne Erakond 534-658 RIIGIKOGU valimistel 85%
  OOO KÕIKSUSE LOOJA, Eluandev Kõikehõlmav Jõu Energia Vägi, päästame EESTI Rahvuslik Erakond 534-658 RIIGIKOGU valimistel 85%
  OOO KÕIKSUSE LOOJA, Eluandev Kõikehõlmav Jõu Energia Vägi, päästame EESTI Konservatiivne Rahvaerakond 534-658 RIIGIKOGU valimistel 85%

 7. Kindel ei tasuta ühistranspordile 4 päeva ago
  Reply

  Tasuta asjad pole kellegile õnne toonud ja need tulevad töökate inimeste arvelt.
  Ei ole suutnud Eestist rikkamad riigid seda korraldada, sest see liialt kulukas maksumaksjale. Prantsusmaal prooviti seda mõnedes asulates – vastuseks oli kindel EI! Liialt suur koormus tööl käivatele inimestele, kes tasuvad makse.

  Eesti riigi eelarve on miinuses ja on kuritegelik laenu arvelt tasuta transporti pakkuda. Siiralt loodan, et see jama lõpetatakse peale valimisi ära.

  Mis puutub neljarealiste teede ehitusse, mida siin on ette heitnud üks omakasupüüdlik pensionär. Eestis ehitatatakse neid kütuseaktsiisist – inimeste raha eest, kes maksavad seda. Ettevõtted ja eraisikud, kes tangivad kütust. See ei ole ahnete pensionäride taskust. Ostetakse 1 liiter kütust, siis turgutatatakse riigikassat 1,3 euro võrra. See raha peab minema teede ehitusse.

  Kui pension on väike, siis tuleks vaadata peeglisse – miks see nii on. Järelikult pole omalajal piisavalt tasutud makse ja mõeldud järeltulevasse põlve, kes suudaks oma vanematele head vanaduspõlve lubada. Kui pole lapsi, siis pole ka vaja nutta, et vanaduses on elu kesine.

 8. valimisaktiivsus! 4 päeva ago
  Reply

  Keskerakond võiks ikka muret ja hoolt tunda valimisaktiivsuse eest! Tänane sisuliselt esimene valmispäev näitas, et Lasnamäel nt oli aktiivsus madal. Saatke inimesed valima. Ei soovi seda Reformi ikke jätku!

 9. psühh. junnjutlasele 3 päeva ago
  Reply

  Ja see toob õnne kui vaeseks tehtud eakad oma viimased 3.-eurikut 10 p. enne pensioni saamist bussirhaks peavad kulutama, selle asemel et osta ,selle rahakese eesst, midagigi hamba alla?! Tead, et leib maksab juba varsti 2 euri ja tavaline 300 gr sai üle euri?
  Õnne toob see teile, kes te nende elulõppude seljas karistamatult ratsutate ja neilt äravõetud raha, olgu riigi eelarvest või poes läheb teiesuguste kaukasse. ühel või teisel v iisil.
  Ei too jah õnne, kuid paar päeva on, mida suhu pista. Teiesuguste “ei too õnne” pasundajate tegevuse tulemina ei saagi mingit õnne olla, rõõmuraasukestki mitte.
  Kas sa tead ka millised on Prantsuse pensionid!
  Vaata ise peeglisse. On töötatud ja makstud riigile, pensionär on eelkõige riigi kodanik. Riigil on tema ees kohustused. Mitte keegi ei ole farmiloom, kelle sigivust mõõdetakse .Kõigil ei peagi lapsi olema.
  4 realised on küll “ahnete” pensionäride taskust, sest selleks, et omada ja suuta pidada autot ja osta bensiini ja maksta aktsiisi, peab sissetulekut ole,a.Peab kihistumine olema. Selle saate aga just nimelt riigieelarvest ebaproportsionaalselt
  pensionäridega, kelle osast võetakse., et maksta teile palka ebaproports. teie tegevuse tegeliku mölakasumlikkusega.Kus siin on võrdne kohtlemine, inimõigused jne.
  SEDA ON TEHTUD JA SEE KEHTIB PALJU VAESEMATES MITMES LADINA-AMEERIKA MAAL.!
  Eesti riigi eelarve on miinuses ,laenu tehtud ja tehakse relvastuse pärast. Üks lühimaa või keskmaa rakett maksab 40 000- 400 000 euri!Relvastust peab uuenda,a. Kirp sõitis pulli seljas ja arvas, et tema on ka…pull
  Siiralt loodan, et sul tuleb elulõpini jalgsi käia ja seejuures pakke tassida.
  Kordan veel – sOOME KESKMINE PENSION ON 1800 eur ja MIINIMUMPENSION 730.-euri JA SOOMLASED OSKAVAD OMA EAKAID HOIDA. Ka selle miinimumpensioni eest ei nõuta sellist staazi nagu meil.OLI SEE NEIL 5 a. VÕI 15 a. KUI MIINIMUMPENSION TEENITUD KUI KALLIL KODUMAAL saab 30 a EEST 460 euri
  SOOMLAME REISIB, OSTAB MÖÖBLIT, ÖÖBIB HOTELLIDES, RÕIVASTUB, JAKSAB UUELT B-JAAMA TURULT TOITU OSTA, PEB LEMMIKLOONA EGA MURETSE TEMA EGA ISEENESE TULEVIKU PÄRAST. EI NUTA NURGAS. Ega seal sinusuguseid lolle ka pole. Ja laste arvu ei küsita. Olem ,a FARMILEHM SU ;MEELEST?

 10. to kindel ei 3 päeva ago
  Reply

  Töö. mida tehakse , võib olla pinna all tegelikult kahjulik maailmale. Seega, milleks seda teha? Ikka raha pärast.
  = VASTUTUSTUNDETUS.
  Liigne töökus võib segaseks teha ja segane hakkab oma keskkonda kahjustama – häirima Elusolendeid enda ümber, neid painama.
  Tammsaaret vastupidi tsiteerides – TEE TÖÖD JA NÄE VAEVA, SIIS LÄHEB KA ARMASTUS.
  Tänapäeva noored ei pidavat lugema enam ja seda neilt varsti ei nõutagi gümnaasiumi lõpetamisel -pole lugenud ühtegi raaamatut!!! Varsti kaob ka kohustusliku kirjanduse kohustus ja kõgemaks filosoofiaks saab “Tõde ja õigus” !!!!!!!!! Sa olekski käinud justkui tuleviku-olevikukookis, kuigi kahtlustan, kas sa seal üldse oled käinud.kasu sellest igatahes pole grammivõrdki. nii lolli juttu ei kohta sageli.

 11. tegelikkus 3 päeva ago
  Reply

  Muide, USA andvat Iisraelile igal aastal 3,8 miljardit sõjaliste kulutuste katteks. Miks ma ei usu, et see laen on.
  Kui Eesti pind on NATO tõotanud kaitsta,siis miks me laenu teeme ? Usa-l on juba niipalju laene, et ta ilmselt suudagi neid tasuda ja võib sõjalises mõttes suurriigina seda ka endale lubada. eesti kindlasti mitte.
  Kõige kallim rakett, mille üks väljalase on 2,5 miljonit dollarit USA maksumaksja raha.SCAPT või midagi taolist.
  Iisrael olevat leiutanud laserkiire, mis 3,5 dollari eest lennuki alla toob. jne. Imeodav.

  See selleks, aga Keskid nõudvat keskmaarakettide soetamist miljardi eest. Seda peavad isegi meie sõjaväelased liiga kulukaks .(samas usun, et küllap ka teised parteid on väga relvalembesed).

 12. Jane 3 päeva ago
  Reply

  Keskerakondlased hoolitsevad meie heaolu eest. Kuidas küll mõned inimesed sellest aru ei saa ja valivad reformierakondlasi kes pole meile mitte midagi teinud aga halba küll. Isamaalased püüavad oma võimetust midagi head teha ilusate sõnade taha peita. Ega sotsidest ka midagi kasu pole. Seega jäävad vaid keskerakondlased ja ekrelased keda tasub valida, kes tahavad ja suudavad meie elu paremaks muuta ja nende lubadused ühtivad tegudega.Valigem siis neid et oleks edasiminek paremuse poole.

 13. Ohooo 3 päeva ago
  Reply

  Olen vana inimene ja ei saa aru missugused erakonnad on parempoolsed. Kui need on praegu valitsevad erakonnad siis minu meelest on nad meie elu rikkujad.Üks väga ebaneeldiv naine ajas suust lolli juttu teklaamides parempoolseid. Siis ma sain aru et Eestimaa parimad erakonnad Keskerakond ja EKRE nad olla ei saa. Saaks ometi onomesed aru ja ei valiks Reformierakonda. Me tahame ju paremat elu aga Reformierakond oma kuulekate satelliitidega meile seda ei võimalda ja elu läheb allamäge nagu on alati läinud nende võimu ajal.

 14. Lovely Per 1 sekund ago
  Reply

  Teatas teledebatis – Tasuta Ühistransport peab kaduma ….
  Segane nagu see Tunderberger Norras? Kes nüüd Norras korradab tuuleenergia vastast võitlust.
  ÜT on Roheliikumise alge , see ei sobi Rohelistele või siis Rphelised ei tee sellist erakonda maha , kes ei mõista seda!
  Nüüd käib võitlus nt. Norras roheenergia vastu , – norrakatel ju naftat on , las möllavad.
  Aga selgust selles Rohepöördes ja hulludes pole.
  Seega on siis Lovely rohepöörde vastu ka ?!

  Kaja huilgas – kõik autod elektrile , Euroopas ja Eestis ka – 5 a. pärast. Tule taevas appi ! – kus neid autosid hooldama hakatakse ja Eesti kliima, laadimine – see on lihtsam osa ettevõtmises.
  Või selle naise aju arvab- et autol on vaja rehve pumbata vahel ja elektriauto on nagu raadio – lülitad sisse, vahetad patareid.

  Tundub, et meil on neid narkomaane salajasi rohkem kui Avandi …

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.