Keskerakonna esimehe Jüri Ratase pöördumine erakonnakaaslaste poole

Head erakonna- ja mõttekaaslased!

15 päeva on valimiste päevast möödunud – see on piisavalt pikk aeg, et lasta esimestel emotsioonidel settida ning piisavalt lühike periood, et panna kirja esimesed analüüsid ja mõtted. Ma tahan teid kõiki esmajärgus tänada. Nii neid, kes kandideerisid kui ka kõiki erakonnakaaslasi, kes kandidaate aitasid, Keskerakonda valisid ja seda soovitasid teistelgi teha. 93 254 Eesti kodanikku usaldas Keskerakonda. Aitäh! Meil on vaja tõestada, et nende inimeste usaldus on õigustatud.

Jah, erakonna seis on keeruline. 2019. aasta riigikogu valimistega võrreldes sai meie meeskond ca 36 000 häält vähem ja kindlasti ei saa me öelda, et kõik on hästi. Lisaks ümbrusele tuleb ka peeglisse vaadata ja teen seda aktiivselt kohtudes ringkondades erakonnakaaslastega ja teist paljudega suheldes. Olen kaardistanud mõned mõtted, mida tahan markeerida ja millele peame suuremat tähelepanu pöörama.

1)      Olemasolevas situatsioonis tegime tulemuse, mille pealt on võimalik tõusta ning minna järgmistele valimistele favoriidina. On selge, et nende valimiste põhiteema oli julgeolek ja valimiste fooni määras käimasolev sõda Ukrainas. Eesti Keskerakond on oma sõnumites, põhimõtetes ja väärtustes selgelt ning tugevalt kinnitanud Eesti ja Euroopa seisukohti ning rõhutanud Ukraina toetamise ja abistamise olulisust. Nii on see olnud ja nii peab see ka jääma. Erakonnana, mille juured saavad alguse Rahvarindest, mõistame, mida tähendab julgelt ja ühtselt oma kodumaa eest seista.

2)      Me ei tohi tagasilöögi tõttu oma juuri lahti lõigata. Jätkuvalt peab Keskerakonna jaoks olema oluline sotsiaalmajanduslik telg, vaesuse ja ebavõrdsuse vähendamine, tugev regionaalpoliitika ja muidugi ka tasakaalustav jõud rahvusteljel. Täna on selgelt näha, kuivõrd oluline on olnud meie roll kõnetada kõiki Eestimaal elavaid inimesi ja et Eestis elavaid vene emakeelega inimesi ei tohi lükata Venemaa agressiooni tõttu kõrvale.

3)      Küll aga on oluline uute ja olemasolevate teemade mõtestamine. Keskerakond on seisnud keskklassi ja selle kujunemise eest. Meil tuleb aga täpsemalt defineerida ja avalikkusele selgitada, kes need inimesed on, mida soovime saavutada ja kuidas. Niisamuti näen, et meil tuleb enam tähelepanu pöörata ja pädevust tugevdada teemades nagu looduskeskkond, inimeste vaimne tervis, energeetika ning rahandus ja maksukeskkond. Selged vastused peame andma ka haridusküsimustes. Need on juba suured ja tõsised teemad, millega tegeleda ja toetajaid võita. Ühiselt tuleb meil mõelda ka sellele, mis on küsimused ja valdkonnad, mis kõnetavad noori. Neil põhjustel kutsun lähiajal kokku programmi uuendamise töörühma.

4)      Meil oli neil Riigikogu valimistel vähem vahendeid tulenevalt ERJK nõudest ja ca 850 000 euro tasumisest. Loomulikult tähendas see, et meie kampaania televiisoris, tänavapildis, raadios, internetis ja mujal oli vähem nähtav ning me ei suutnud oma sõnumeid piisavalt esile tuua. Erakonna büroo ja meie koostööpartnerid kasutasid hoolikalt iga eurot, et saada maksimaalne tulemus ja usun, et seda tehti hästi. Kampaania kahekordne kulude tõus ei oleks andnud tõenäoliselt aga tunduvalt paremat tulemust. Meid edastanud erakondade kampaaniad olid 2-3 korda kallimad, ometi oli EKREga vahe vaid üks koht parlamendis.

5)      Peame selgelt otsa vaatama statistikale ning mõtestama olukorda, miks ei suutnud me Ida-Virumaal ega peamiselt eestikeelsetes piirkondades teha tulemust ja saada mandaate. Kuigi püüame olla ühendaja, näitavad reitingud, et eesti emakeelega Keskerakonna toetajate protsent on jäänud madalaks. Oma osa mängib siin sõda Ukrainas, aga ka kuvand, mis käib erakonnaga kaasas ning mille osas on erakonnakaaslased tõdenud, et meie sõnumid erineva emakeelega inimestele on paistnud kui kahe tooli peal istumisena. See ei saa nii olla, see pole jätkusuutlik ja peab lõppema. Me ei ole rääkinud erinevat juttu, kuid peame selgemalt defineerima ja sõnastama meie seisukohad küsimustes, mis puudutavad eelkõige vene emakeelt rääkivaid inimesi, kuid mis on olulised mõlemale kogukonnale.

6)      Lisaks programmi uuendamisele tuleb otsa vaadata turundustegevusele, panna paika strateegia ja eesmärgid riigikogu peatselt tööle asuvas fraktsioonis. Rahalisi ressursse meil sel ja järgmisel aastal napib. Meie suurimaks ressursiks on inimesed. Igaühe panus  olgu sotsiaalmeedias, ajaleheveergudel või tuttavatega rääkides  on oluline.

7)      Peame tegema tugeva stardi ja võtma opositsiooni liidri rolli. Meie meeskond, kogemused, teadmised ja töökus annavad selleks suurepärase võimaluse. Me ei tohi lasta sel pallil kukkuda. Pärast valimisi tehtud reitingute uuringus olime EKREt edastamas. Keskerakonna roll on olla taas põhiline jõud ja vastukaal Reformierakonna poliitikale.

8)      Jõud tuleb meist endist. Selleks peame olema organisatsioonina tugevad. Mõistan, et eelarvekärped on vähendanud võimalusi teha uusi üritusi, motiveerida inimesi ja leida liikmeid. Ma tänan piirkondade esimehi, juhatusi ja igaüht, kes on võtnud vastu selle raske ja vajaliku töö. Põhikirja järgi tuleb kord aastas pidada piirkondade ja osakondade aastakoosolekud. Teen juhatuses ettepaneku, et need võiksid olla tehtud aprillist maini.

9)      Meil on paigas erakonna volikogu, mis toimub 15. aprillil Tallinnas. Palun kõikidel volinikel sellest osa võtta. Kutsed ja päevakava tulevad peatselt. Loomulikult tuleb selles volikogus analüüsida tulemust ning arutada, kuidas edasi.

10)   Meie tulemus, 16 mandaati, ei anna põhjust rõõmustamiseks, kuid ei ole meid lükanud konkurentsist. Kolm erakonda said valimistel sarnase tulemuse ning on nii-öelda samal pulgal vaatamata kõigele, millega meil tuli rinda pista. Samas on nii Eestist, Lätist kui ka Soomest näiteid, kuivõrd suured kukkumised võivad erakondi tabada, sh sellised, kust enam taastuda pole võimalik. Peame seda meeles pidama oma järgmisi samme kavandades, sest igasugused hooletud otsused võivad meie seisu pöördumatult halvemaks muuta.

Head sõbrad! Usun, et oleme kõik ühel meelel, et Keskerakonda, tema mõtteid ja kogemusi on Eestile vaja kui tasakaalustavat ning edasiviivat jõudu. Peame seda alati silmas pidama. Saame Eesti elus edukalt kaasa rääkida siis, kui oleme ise tugevad ning mõistame meie õlul olevat vastutust. Erinevad kriisid on näidanud, et keerulistes olukordades kokku hoides saame hakkama ning suudame tasakaalu hoides lahendada meie ees seisvaid murekohti.

Jõudu Eestile, jõudu Keskerakonnale!

Jüri Ratas

6 kommentaari
 1. robert 1 aasta ago
  Reply

  Keskerakond pole pärast võimult taandumist edastanud ühtki selget poliitilist sõnumit Segapudru sõnalalin Taganeti astmelise tulumaksu ideest Ando Lepsi juriidiline analüüs e valimiste kohta unustati Reformierakonna pättustele vaadati läbi sõrmede ja lasti roosamannal Euroopasse kolida Elatakse nagu klaaskambris osavõtmatult ümbritsevat vaadeldes Jüri ei räägi kunagi otse vaid mõistu EKRE paljusid positiivseid seisukohti ei toetata Rahvaküsitlus lasti vetsupotist alla No mis peaks valijat panema toetama sellist softierakonda Mitte miskit

 2. Eve 1 aasta ago
  Reply

  Hädasti oleks vaja Eestimaa parimale erakonnale Keskerakonnale uut esimeest. aga eks on põhjust karta reformierakondlasi kes on varem saanud võimule tänu valesüüdistustele keskerakondlaste suhtes ja eks parim valitsus kus Keskerakond oli koos EKRE-ga läks ju ka lõhki sellepärast et ttaheti süüdistada Ratast korruptsioonis ja ehk ta kartis Savisaare laimu kordumist.

 3. Nohah 1 aasta ago
  Reply

  Eks Ratas kaotas oma erakonnale hääli ka seetõttu et käis vihavaeni õhutamas müüda maailma ia isegi köis kloun Zelenski juures kes laseb oma rahvast tappa.poleks hakanud Biden surmarelvi andma talle poleks ka sõda ja kõik oleks jäänud endiseks. USA ja mõnede Euroopa riikide ässitusel see sõda algas-. Tegelikult Donbassis toimusid tapatalgud venelaste vastu alates ebaseaduslikust ja verisest võimuvahetusest Kiievis. olen kindel et ka seal oli bideni käsi mängus ehlli ta polnud veel president aga ta pojal oli Ukrainas aktsuaselts. Bidenil tuli suuri summasid maksta et ta poeg vangi ei pandaks huligaansuse eest Tütrega käib Biden koos dushi all.BIDENI EESMÄRK ON UKRAINA SÕJAGA NÕRGESTADA VENEMAAD JA SAADA VÕIMU UKRAINAS. Eriti huvitavad teda Donbass ja Krimm. Esimese asjana kui sai võimule lasi Süüriat pommitada.

 4. Nii 1 aasta ago
  Reply

  Kuidas võis küll Ratas õigeks mõista E-valimised. 4 a tagasu ju isegi välismaised teadlased tegid kindlaks et need on kontrollimatud. Ekrelastel on õigus.kuidas on võimalik et uustulnuk reformierakonna satelliit kes pole meie heaks nidagi teinud sai sama palju hääli kui Keskerakond.See ei ole võomalik et meie inimesed valivad massiliselt reformierakondlasi .Minu teada valitakse valitsust mitte selleks et toppida oma nina teiste riikide siseasjadesse vaid oma riigi huvide kaitseks. SUURRIIGID PEAVAD VÕTNA VASTU PÕGENIKKE ERITI USA AGA MITTE VAESED VÄIKERIIGID NAGU MEIE. EL-ust pole ka meile mongit kasu. Ei meeldi mulle E-vakimised, EL ja E-ained toidus.

 5. milles te paremad olete? 1 aasta ago
  Reply

  KUI TE KESKKLASSI PARTEI OLETE, KUIDAS TE SIIS VAESUSE VASTU JA VAESTE EEST SEISATE???
  KUI OLITE VALITSUSES EI TEINUD MIDAGI KERGENDAMAKS OLUKORDA NEIL, KES SUNDRENOVEERIMISTE TÕTTU KAOTASID OMA KODU VÕI HOIDSID SEDA ÜLEJÕU MAKMISEGA KERJUSLIKUST PENSIONIST.,ET TASUDA OMAOSALUST. /NÜüd läheb pärispõrguks lahti/ 20 a. ON SEE KIRVES MU KAELA KOHAL RIPPUNUD:
  JA KIHUTANUD LINNAST MAALE, KUHU NÜÜD KA RENOV. JÄRELE TULEID.
  EI TEINUD MIDAGI, MIS ESIMESE ASJANA OLEKS PIDANUD, ET ÜHINEDA SOTSIAALHARTAGA TÄIELIKULT, MIS OLEKS TAGANUD EUROOPALIKE PENSIONITE MAKSISE. /eks see läinuks ka renoveer. nahka/
  ANDSITE KOV-idele SUURED VOLITUSED KÕIKE ISE OTSUSTADA, JA RAHAD SELLEKS, AGA ÜKSKI AMETNIK EI TEE OMA ELU KEERULISEKS EGA TAHAGI TEADA VAJADUSTEST JA SOOVIDEST EGA HAKKA ELU SEETÕTTU PAREMAKS MUUTMA = EI HOOLI- ON TAL RAHA VÕI MITTE. v.a. PALGANA./ei tea kuidas teil Tallinnas on aga mujal sünnivad õudused/
  TÄPSELT NAGU TEISEDKI AMETNIKUD JA PARTEID HOIDSITE ÜLBELT KÕRVALE ETTEPANEKUTEST JA TEAVITUSTEST JA KOV-id OLID TEIE KÄEPIKENDUSED. ET KINDLUSTADA TEILE KERGEMAT ÄRAOLEMIST.
  NÜÜD SELGUSKI, ET REFID JA KOALITS. PRAEGU LAHENDAB ASJU SAMAHÄSTI VÕI MÕNES OSAS EHK TOOB KERGENDUST /mis ei tähenda, et ta vaesuse ja viletsusega, äraoleva ülbusega süveneks probl., kuulaks ära asjaosalisi ja ettepanekuid/
  KUS ON MEIE TÕELISED VASAKPARTEID JA ROHELINE ILMAVAADE =HOOLIMINE+UUDSUS SUHTUMISTES,HALDUSES,TEGUDES, KORRALDAMISES.???

 6. Sergei. 1 aasta ago
  Reply

  Üks kaotuse põhjus- Paljud eesti pärisrahvuslased ei toeta USA sõda Ukrainas. Üks tuttav on öelnud-: kui teada saan, et keegi teist toetab reformi rotte ( rotid minu väljend) lahkub tema ehitus brigaadist !!!
  Keskerakonnal pole vaja ka enam nn. vene hääli püüda – nn. venelased – (Eestis peetakse kõiki muurahvuslusi venelasteks). Ja ka paljud eestlased on toimuva USA uusokupatsiooni vastu ( sh. omasooliste, rikutud suguorganite poliitika, natsi ( russofoobse poliitika) vastu).
  Teadmiseks: Minu endise elukaaslase sõbranna ( banderljuga) lasi oma elukaaslasest juudil soolikad välja ( 1980)- nii suur on kahe inimese armastus !!!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.