Riigikogu esimees: küüditamisohvrite mälestuste hoidmine on meie moraalne kohus

Riigikogu esimees Jüri Ratas märtsiküüditamise mälestustseremoonial

Riigikogu esimees Jüri Ratas ütles märtsiküüditamise mälestustseremoonial, et küüditamisohvrite mälestuste hoidmine ja tulevastele põlvedele edasikandmine on meie moraalne kohus.

Ratase sõnul meenutatakse tänasel märtsiküüditamise 74. aastapäeval Eesti ajaloo üht kõige tumedamat perioodi, mis tekitab siiani hinges ängi ja valu. „Sel 25. märtsi varahommikul alustasid Nõukogude repressiivorganid tegevust, mis tähendas tuhandetele Eesti perekondadele valusa ja pika teekonna algust, kui Eestimaa kodudest viidi väevõimuga külmale maale üle 20 000 süütu inimese,“ ütles ta Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaalis toimunud tseremoonial.

Ratase sõnul avaldame tänasel mälestuspäeval austust kõigile neile, keda on puudutanud Nõukogude okupatsiooni terror. „Me mäletame lapsi, kes lahutati oma vanematest, ja me mäletame vanemaid, kes lahutati oma lastest. Me mäletame neid, kes varisesid ebainimlike olude tõttu surma rüppe ja maeti Siberi võõrasse mulda, aga ka neid, kel oli õnn tagasi pöörduda. Meie moraalne kohus on küüditamisohvrite mälestuste hoidmine ja edasikandmine tulevastele põlvedele,“ kinnitas ta.

Samas märkis ta, et võitlus vabaduse ja õigluse eest ei ole kunagi tõeliselt lõppenud ning sarnaselt Eestiga on okupatsiooniterrori jõhkrust tundnud mitmed teised rahvad. „Eriti valus on mõelda, et sellised kohutavad sündmused leiavad aset veel 21. sajandil, kui Ukraina sõja valguses oleme tunnistajateks, kuidas agressorriik viib sunniviisiliselt Venemaa territooriumile rahulikke Ukraina elanikke, kelle hulgas on järjekordselt palju süütuid lapsi,“ ütles Ratas.

Riigikogu esimees asetas tseremoonial Maarjamäe memoriaalile ühispärja Eesti rahvalt.

Riigikogu esimehe kõne

12 kommentaari
 1. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Stalinismi kuriteod on hirmsad. Stalin oli rahvuselt grusiinlane ja lasi Siberisse viia ka vene intelligentsi mitte ainult eestlasi . No ega vene sõdurid ei teadnud keda tuleb viia eks ikka eestlased ise koostasud nimekirju. Need väga töökad talunikud kes tembeldati kulakuteks viidi ka ära ja nende talud said endale loodrid uusmaasaajad ja ikka nemad teadsid keda tuleb ära viia et endale haarata teiste vaeva ja traske tööga saadud talukohad. Muidugi tunneme kaasa kõigile kes said kannatada.

  • Pjotr Poljažajew 1 aasta ago

   Küüditajad olid ju venelased. Need on ka teie partei tegelinskid. Mida nüüd hädaldada?

 2. Ele 1 aasta ago
  Reply

  Mulle räägiti et üks kohtunik viidi laevale mis oli määratud põhja laskmiseks. perekonda Siberisse ei viidud arvatavasti sellepärast et naine rääkis vene keelt. laevas oli ka teisi aga üks põhjalaskja olevat ütelnud kohtunikule selges eesti keeles et põgene sa olid aus kohtunik. Muidugi ta kohtunikuna enam töötada ei saanud. Ta olevat rääkinud et uputajad olid eestlased.
  .

  • Vaatlamispiiga 1 aasta ago

   Ka spordikommentaator Toomas Uba töinas pikas koridoris kui direktor Morgen Kuulutas Isakese surma. Paljud naersid. Need ei läinud ka mitte pioneeriks.

 3. Jajah 1 aasta ago
  Reply

  Mulle rääkis mi vanaema et ta oli Tartu Ülikoolis teisel kursusel kui kurjategija Stakin suri ja üliõpilased kutsuti kokku ja teatati sellest. Mitmed üliõpilased hakkasid nuuksudes nutma aga vanaema olevat muianud ja pärast kutsuti ta dekanaati ja kavatseti ülikoolist välja heita aga siiski seda ei tehtud ja teine kord taheti teda minema ajaada kui ta ei tahtnud komsomoli astuda ja tal tuli seda teha. Õpetaja ei tohtinud kirikusse minna ja nuhid olid ka seal.Kui õpilane tõi jõulude ajal kooli küünla siis oli see suur skandaal Ühes koolis olevat õpilane naernud et õppealajuhatajal on suur nina see koolis ja lõi õpilase koolist minema öeldes et eina tuled kommunosti narrima aga pärastmuutis ka värvi nagu mitmed poliitikud seda tegid.Need polnud venelased.

 4. Sedasi 1 aasta ago
  Reply

  Üks pere kes küüditati Siberisse rääkis et Siberi olles aitas neid üks veme perekond jaga nendega isegi toitu.Paljud venelased on südamlikud ja kuritegusid ei soorita. Mulle paistab et Ratas tahab säilitada oma ametikohta ja röögib nagu poeks reformierakondlaste ees.Kõige suuremad mõrtsukad on Leninm, Stalin, Hitler ja Biden. Zelenski on lihtsalt Bideni tööriist et Okraina sõja tõttu Venemaad nõrgestada andes talle sirmarelvi et ta laseks oma rahvast tappa ja saaks Venemaa kaela ajada. Kui mitmeid naftariike on HUSA pommitanud ja Süüria oli viimane ning nüüd tuli järg Venemaa kätte aga pommitada on hädaohtlik ja siis kasutab Ukraina sõda selleks. Selline inimene ei tea mis on kaastunne. Ega ilmaaegu ta ei ümbritsenud Venemaad NATO-ga.

 5. Sedasi 1 aasta ago
  Reply

  Vene sõduritele anti käsk inimesi küüditada aga nimekirju ei koostanud nemad. Küüditatud ja selle eest välismaale põgenenud inimesed pidid loomolikult saama tagasi oma elamispinnad aga nendele keda aeti välja oleks pidanud andma korterid aga näiteks Laar ei teinud seda ja tekkisid kodutud.

 6. Rein 1 aasta ago
  Reply

  See küüditamiste aeg oli ebaõiglane ja hirmus. Mida kõike pidid inimesed üle elama.Mulle meenusid stalinistlikud kuriteod ka siis kui tehti ülekohut Eestimaa suurkujule, parimale, ausamale ,hoolivamale inimesele kelleks oli Edgar Savisaar. Kuidas see bakter talle jalale sattus ei tea aga raskest haigusest paranev inimene istus ratastoolis ja vaatas pealt kuidas kapo ta kodu rüüstas ja hiljem haiget inimest veeti kohtusaali ehkki ta polnud milleski süüdi. Värdjatest inimesed valasid ta laimuga üle nende seas oli ka eksnaine ja paljude kuritegudega hakkama saanud kross ning mitmed teised alatud inimesed. Siiani ei tea kuidas sai surma poliitik kes olenat kukkunud trepist alla ehkki laip lamas asendis et ta oli alla visatud aga kihtusse asi ei läinud.

 7. Rein 1 aasta ago
  Reply

  Kirjutan veel et parimale ajakirjanikule esitati valesüüdistus ja ta suri kuna süda ütles üles. See oli Ujjelas. Ebaõiglust on palju. Kunagi kirjutasid mõned Postimehe ajakirjanikud et neile üeldakse ette millest nad peavad kirjutama ja keda laimama eriti Savisaart.Peavoolumeedia on reformierakonna hääletoru ja nagu teada on osa inimesi mõjutatavad. seda näitab suur häältesaak aga olen kindel et ka E-hääletus mida ei saa pontrollida.Ei saa ju olla et meie rahvas ei taha paremat ja õiglasenat elu.

 8. Sergei. 1 aasta ago
  Reply

  Mati Hint väitis, et teda olevat sõdur püssi päraga ree pealt maha lükanud. Küüditamised toimusid ka nn. kultuurses Euroopas !!!
  Jüri väidab, et 20 000 viidi külmale maale. paljud tulid ka tagasi.
  Väidetavalt Jugoslaavias tehti lapsi organiteks. Kui Venemaa viib lapsed sõja jalust ära -pole see küüditamine.
  Pole need ukrainlased nii süütud midagi. Minu endise abikaasa sõbranna lasi oma juudist elukaaslasel soolikad välja.
  NSVL ajal ei tehtud väga kära – millised rahvad eriti jõhkrad olid ja nii läkski enamus kuritegusid sakslaste kaela.
  Banderlistide jõhkraimad kuriteod poolakate, juutide, vene haritlaste- valgevenelaste kallal- Ja tänapäeval lehvivad endiste lipud , tänavanimetused , ausambad !!! KES TOETAB NATSE ON KA ISE. – igasugune kuriteo mahitamine on ka karistusseadustikus kuritegu.
  Lemmatsi memoriaali all lamab väidetavalt 12 000 natsi saksamaa poolt hävitatud inimest.
  Tundsin sealt põgenenud 2 puht eesti meest. Viljandi kellassepast vana – kas sa seda meest oma alevist tead., ära räägi- sitt läheb veel haisema . Andsin vande ,et ei avalikusta koonduslaagri valvur VMS ( olen unustanud nimegi)
  Miks sa Jüri ei räägi uusokupantide kuritegudest -kuidagi ühekülgne tükib teie hukkamõist olema.
  Meie esivanemad küüditati mitmel põhjusel- üks ka ,et pidi ameeriklastele sõja abi kinni maksma.
  Mehed metsatöödel palgid ( toed) kaevandustele- tööd kaevandustes – jne.
  Sõja abi maksti kinni, aga kes annab NSVL-ile kaotatud elud tagasi. Nüüdisaja tänamatud tõprad kisuvad isegi ausambad maha.

 9. Jane 1 aasta ago
  Reply

  Küüditamine oli alatu ja ebainimlik, samuti meie vabaduse kaitamine. Iga riik peab vaba olema. Kui õnnelikud me olime nähes meie sini-must-valget lippu, kuulates meie kaunist hümni ja saades oma raha mis meilt küll ära võeti ja läksime ühest liidust teise.kas me küll sellist Eestit tahtsime on teine küsimus.Kõige viletsamad ajad olid Laari, Ansipi ja Rõivase valitsemise ajal ja ka Kaja Kallas pole peaministrina sellisel tasemel et meie elu paremaks muuta.Kõik oleneb valitsusest. Meie vihavaenu õhutamine ei muuda maailmas midagi meie abi teistele riikidele on nagu tilk merre aga meie inimesed vajavad abi.Maailmas on paljude hädade põhjustajaks Biden kellel on oma huvid mängus ja ilma väljaspoolt antavate surmarelvadeta poleks ka sõda.

 10. Jane 1 aasta ago
  Reply

  Viga-peab olema kaotamine.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.