Kõlvart: riik teostab regionaalpoliitikat 4+7 valemiga

Tallinna linn õhust. Aerofoto. FOTO:SANDER ILVEST/SCANPIX

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul ei toeta Tallinna linn valitsuse kiirkorras esitatud tulumaksuseaduse ning sotsiaalhoolekande seaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõud.

Kõlvarti sõnul ei ole regionaalne ebavõrdsus kellelegi uudiseks, kuid see ei ole tekkinud hiljuti, vaid kestnud kogu taasiseseisvumise perioodi vältel.

“Täna on mõnede omavalitsuste seis muutunud kriitiliseks ja vajavadki riigi poolt operatiivset sekkumist. Ent selle asemel, et eraldada riigieelarvest täiendavalt ligi 11 miljonit eurot ja jagada see tasandusfondi kaudu nõrgematele omavalitsustele, kavatseb valitsus ära võtta ressursse ühelt omavalitsust, et jagada see teisele. Selle initsiatiivi matemaatiline valem seisneb selles, et 16 omavalitsust kaotavad oma tulubaasist 11 miljonit – sellest 7 miljonit Tallinna linn, 4 miljonit ülejäänud 15 omavalitsust ning seda jagatakse laiali 63-le omavalitsusele,” rääkis Kõlvart. “Näib uskumatuna, et 11 miljoni euro leidmiseks muudab riik omavalitsuste tulubaasi ja maksusüsteemi, samas rakendab maksumuudatusi, mis toob riigieelarvesse sadu miljoneid.”

“Ka Tallinna linn näeb vajadust aidata nõrgemaid omavalitsusi  ja toetab solidaarsuse printsiipi. Samas regionaalpoliitikat ei ole õige teostada lihtmatemaatika põhimõttel. Aastate jooksul on riik teinud kõik selleks, et elu maapiirkondades hääbuks – koolide, raamatukogude, kultuurikeskuste jt asutuste sulgemisega,” ütles Kõlvart.

“Nüüd me imestame, et töövõimeline elanikkond siirdub suurlinnadesse ja maale jäävad pensionärid. Ja mis on riigipoolse lahenduse valem? Võtta 7 miljonit Tallinna eelarvest ja 3 miljonit veel mõnede tugevamate omavalitsuste eelarvest ning suunata see osade maapiirkondade toetamiseks. On selge, et selline “regionaalpoliitika” ei saa olla läbimõeldud ja jätkusuutlik. Riik demonstreeris järjekordselt, et ei suuda ise pakkuda süsteemseid lahendusi ega soovi ka nende väljatöötamiseks omavalitsusi kaasata. Seega Tallinn sellist initsiatiivi ei toeta,” märkis ta.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.