Kovalenko-Kõlvart: abieluvõrdsuse eelnõu menetlemisel rikutakse head õigusloomet ja kaasamise tava

Anastassia Kovalenko-Kõlvart

Koalitsioonierakondade sõnumid kaasamisest ja laiapõhjalisest arutelust on vaid tühjad sõnad, sest sarnaselt Riigikogu täiskogu istungitele kasutatakse teerullipoliitikat ka komisjonide töös, ütles õiguskomisjoni aseesimees Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

“Abieluvõrdsust käsitlev seaduseelnõu anti Riigikogule üle esmaspäeva õhtul ja juba täna lõunaajal on see õiguskomisjoni päevakorras. Seega said komisjoniliikmed vähem kui 24 tundi aega eelnõuga tutvuda, mis tähendab, et koalitsiooni ainus eesmärk on oma jõudu näidata ja menetlus võimalikult kiiresti läbi viia,” lausus Anastassia Kovalenko-Kõlvart. “Eelnõu seletuskiri on 200 lehekülge pikk ja sellega muudetakse enam kui 80 seaduse sätet. On arusaamatu, millal pidid Riigikogu liikmed eelnõuga tutvuma – kas öösel või tänase istungi ajal?”

Anastassia Kovalenko-Kõlvarti sõnul jättis soovida ka Reformierakonna juhitava valitsuse kaasamispoliitika eelnõu väljatöötamisel. “Huvirühmad väljendasid oma pahameelt, sest neile anti aega vaid kolm tööpäeva, et seletuskiri läbi töötada ja arvamus kujundada. Selline suhtumine ei väljenda eelnõu esitaja tegelikku soovi koguda sisulist tagasisidet. Sellisel viisil kaasamine on ainult formaalne ning väljendab lugupidamatust arvamusi esitada soovivate isikute aadressil, tekitades omakorda usaldamatust valitsusliidu suhtes,” rääkis Tallinnast valitud saadik.

Anastassia Kovalenko-Kõlvart lisas, et valitsusliit kordas sama viga, mida maksutõuse käsitlevate eelnõude puhul, sidudes nii kooseluseaduse rakendusaktid kui ka abieluvõrdsuse ühte eelnõusse. “Õiguskantsler Ülle Madise on väljendanud korduvalt seisukohta, et kobarseaduste vastuvõtmine ei ole riigimehelik ega kooskõlas hea riigiõigusliku tavaga. Sisulise arutelu saavutamiseks on soovitatav seadusemuudatusi arutada ükshaaval,” täpsustas ta. “On arusaamatu niivõrd tundliku sisuga seaduseelnõu kiireloomuline menetlemine. Vastakaid arvamusi tekitav eelnõu vajab põhjapanevat debatti ja sisulist kaasamist. Isegi seletuskirjas seisab, et väljatöötamiskavatsust ei ole koostatud, kuna seda käsitletakse mingil põhjusel kiireloomulise eelnõuna.”

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.