Lauri Laats: Kaja Kallas saab viimasena teada, kes on tema järglaseks valitud

Lauri Laats

Minul on Kaja Kallasest kahju. Mul on kahju, et just sellise skandaaliga saab lõpu – vähemalt mõneks ajaks – Kaja Kallase tähelend Eesti ning rahvusvahelises poliitikas.

Võimu nurgakiviks on reputatsioon, mida peaministril enam kuigi palju pole alles jäänud, kahjuks tema enda tehtud vigade tõttu. Veelgi enam on mul kahju Eesti inimestest, kellest veel viimased lakkavad nüüd poliitikuid usaldamast.

Sõjaaja peaministri reeglid

Reformierakonna rekordtulemus märtsikuistel parlamendivalimistel oli olulisel määral kantud julgeolekuolukorrast Euroopas ning asjaolust, et Kaja Kallas määratles end kõikjal sõjaaja peaministrina. Rahvusvaheline silmapaistmine, eesrindlikkus ning selged seisukohad tekitasid usaldust ja loosung „Kindlates kätes Eesti!“ jutustas just sel hetkel nii vajalikku lugu. Valijad tegid oma otsuse ning Maarjamaal sai sündida aegade liberaalseim koalitsioon. Vox populi, vox dei.

Sellise rekordilise eduga käib kaasas aga ka rekordiline vastutus, mida tuleb targasti kanda. Kuigi võinuks eeldada, et sellise võimutäiuse juures teeb kogenud Reformierakond oma koalitsioonipartneritega tšiki-briki ning mängleva kergusega viiakse ellu kõik leheküljed oma valimisprogrammist, siis reaalsuses ei saa üks häda enne otsa kui uus on juba alanud. Tabavalt ütlevad need, kes leiavad, et planeetide seis on oravate jaoks erakordselt kehv.

Eriti kummastavalt mõjub sealjuures nüüd ilmsiks saanud asjaolu, et endale sõjaaja moraalse majaka rolli võtnud peaminister jättis kontrollimata, mida teevad tema lähikondsed. Seda on väga raske mõista. Arusaadavalt on isegi poliitikutel eraelu, mille iga detaili ei pea avalikkus teadma, kuid tõenäoliselt pole liialdus, et sõjaaja peaminister peab olema esiteks peaminister ja siis alles abikaasa.

Juhuslikult on peaminister ka üks informeeritumaid inimesi kogu riigis, kelle igapäevast tööd aitab teha päris suur hulk inimesi. Ikka selleks, et Eesti riik oleks väga hästi juhitud ning asjad kontrolli all. Paratamatult on tekkinud nüüd aga mulje, et kõigest sellest ei piisa peaministri ja meie riigi kaitsmiseks seesuguste probleemide eest, mis hetkel meedia vahendusel on lahti rullunud. Eriti sõjaaja peaministri puhul. Aga et peaministri lahkumisega saab ametist priiks ka arvestatav osa tema büroost, saab hooletus vähemalt osade puhul väärilise tasu.

Kallasele on asendaja juba olemas

Nii mõneski mõtteavalduses väljendatakse dramaatiliselt, kuidas tegemist on Reformierakonna jaoks hingematva hoobiga, millest toibutakse veel kaua ning nüüd ei saa nad enam valitsuses olla. Tegelik olukord on aga märksa pragmaatilisem: parlamendimatemaatika on hetkel selline, et Reformierakonnata toimivat koalitsiooni kokku ei saa. Küllap langetakse mõneks ajaks erakondade populaarsusuuringus ning võib olla kestab mõju ka Euroopa Parlamendi valimiste ajal, aga see on suures plaanis ka kõik.

Seega ei maksa veel tormata uut valitsust kokku panema, sest Kallasele on Reformierakonnas asendaja juba kahtlemata olemas. Võib olla isegi mitu, aga ühena viimastest saab selle nime teada peaminister, kes vajab välja vahetamist. Suure suve haripunktis spekuleeriti ka nende meeste üle, kes juba lipse triigivad, et peaministri amet üle võtta, mistõttu tööplaan on kindlasti olemas, nüüd tuleb seda lihtsalt varem realiseerima hakata.

Kaja Kallase väsimusest peaministri ametikohal on Riigikogu koridorides ja küllap ka sealt väljaspool räägitud juba praeguse valitsuse ametisse asumise ajast peale. Kui siiani kombati olukorda Euroopas, et tõmmata kübarast küülik, mis võimaldaks piisavalt väärikalt ametit vahetada, siis nüüd on olukord muutunud. Isegi kui uskuda reformierakondlaste juttu, et peaministri Venemaa-skandaal ei saa rahvusvahelist tähelepanu, siis kõik need, kellega Kallas Euroopasse ametikohtade pärast konkureerima lähevad, kaevavad selle igal juhul välja.

Nõrgim külg on kodused teemad – sõna otseses mõttes

Olen peaministrit tabanud skandaali üle arutlenud inimestega, kelle tööks ja eriliseks oskuseks on keerukate kriiside kommunikeerimine ning arusaamine on ühene: peaministrile kas antakse kohutavalt halba nõu või ei võta ta õigeid nõuandeid kuulda; möödunud päevade jooksul on käest lastud mitmeid võimalusi jagada konkreetseid ja põhjalikke selgitusi, kuid avalikkus saab näha vaid ärritunud valitsusjuhti ja ajakirjanikke vältivaid ärimehi. Ükskõik, millisel viisil see lugu lõpeb, saavad suhtekorraldajad edaspidiseks ühe mahlase õpikunäite.

Ma ei häbene öelda, et Kaja Kallas on end peaministri ametis tõestanud tugeva rahvusvahelise poliitikuna, kes tunnetab hästi Euroopas ja maailmas toimuvat ning esindas Eestit hästi. Kuni praeguseni. Väärib meelde tuletamist – justkui saatuse irooniana – et Kallasele on ette heidetud kärsitust ning vähest süvenemist kodumaiste teemade puhul.

Nüüd lõi kodune teema jalad alt ka rahvusvahelisel tasandil. Kui mõttelõnga veelgi ajaloos tagasi kerida, meenub Autorollo skandaal, millest võime järeldada, et oravatel tasub edaspidi igasugu rekka-firmasid vältida, sest neist tundub vaid paksu pahandust tulevat.

Kuivõrd poliitikas on kõik võimalik, siis mõistagi eksisteerib ka tõenäosusprotsent, et Kaja Kallas jätkab valitsusjuhi kohal. Tõsi, selleks peaks nüüd sündima mingi kommunikatsiooni-ime, sest usaldus peaministri suhtes on tugevasti kõikuma löönud nii avalikkuses, ajakirjanduses, koalitsioonipartnerite seas kui ka Reformierakonna sees. Kaotatud reputatsiooni ja head nime taastamine võib osutuda Augeiase tallide puhastamiseks, eriti selliste asjaoludega skandaalis.

Teema saab kokku võtta Friedrich Nietzsche mõttega: „Kergem on toime tulla halva südametunnistusega kui rikutud reputatsiooniga“.

23 kommentaari
 1. ei keegi 8 kuud ago
  Reply

  Kallis inimene! Sm Kallase abikaasa tegevus Eesti firma vedude korraldamisel oli absoluutselt legaalne ega rikastanud Venemaad kuidagi. Olete psühhoosis või? Samas USA näiteks on ainuüksi sel aastal ostnud Venemaalt tuumakütust varsti ligi miljardi dollari eest.

  • Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago

   Küsimus ei olegi selles kas keegi tegeles legaalsete või mittelegaalsete vedudega. (Mina isiklikult arvan, et sanktsioonid ning täieliku Venemaa isoleerimise poliitika ei ole üleüldse otstarbekohane käimasoleva relvakonflikti lõpetamise kontekstis.) Küsimus on Kaja Kallase tõsiseltvõetavuses. Kui peaminister käitub silmakirjalikult, kasutab topeltstandardeid, hämab, vassib-et mitte öelda valetab-siis ei ole see ju moraalselt aktsepteeritav. Ainult moraalsed värdjad saavad peale taolisi suuri libastumisi jätkata nagu midagi polekski juhtunud.

  • ei keegi 8 kuud ago

   kuulutamine end Venemaaga sõjas olevaks koos sellest tulenevate järeldustega on osa mõisapreili eestvedamisel tehtavast poliitilisest propast ja ajupesust, nii-öelda teooria; et praktika sellest mõnevõrra erineb on enam kui tavaline (vt kasvõi ameeriklaste tuumakütuse oste Venemaalt, millega täidetakse nende riigikassat aasta lõpuks vaat et ligi miljardi dollariga); seepärast on preili süüdistamine kahepalgelisuses õige vaid formaalset kuid sisuliselt üksnes opositsiooni poolt olekõrrest väljaimetud konstrueeritud kaasus igavas suvelõpus; seda enam et sm Kallase abikaasa firma tegeles Eesti ettevõtte teenindamisega ja Vene riigikassale tulu ei teeninud; meedia, võimendades teemat, töötleb masse edasi just samas, sm Kallase poolt sissetallatud rajal, kihutades ühiskonda tegema nimelt seda mida eelkommenteerija õigeks ei pea (Venemaa täieliku isoleerimise poliitikat)

  • ei keegi 8 kuud ago

   ja mis kahepalgelisus?, ega mees ei peagi tuhvlialune olema, isegi kui ta on peaministri mees (lugege järgnevaid kommentaare, lp Tähelepanelik Tööline)

 2. Nojah 8 kuud ago
  Reply

  Et K.Kallas on vilete peaminister sellega olen nõus. Ja see et teda nimetatakse sõjaaja ministriks näitab et ta ei tee meie riigile midagi head vaid võin meile häda kaela tuua. Meie riigi peaminister peaks tegelema meie rahva heaolu tõstmisega ja mitte toppima oma nina teiste riikide siseasjadesse sest temast ei olene maailmas midagi aga meile võib häda kaela tuua küll. Aga ega sellest valitsusest mida meie rahvas nii innukalt valis pole ühtegi poliitikut kes selleks sobiks aga Keskerakonnas on neid palju. AGA KALLASE ABIKAASA ON OMAETTE INIMENE JA EI PEAGI OMA NAISE SÕNA KUULAMA.

 3. Leo 8 kuud ago
  Reply

  mina ei kijuta ette et minu naine peaks vastutama minu tegude eest. Ega Bideni naine ei vastuta ka oma abikaasa tegude eest kes läks Donbassi vallutama kuna tema pojal on seal aktsiaselt. Ta ei vastuta ka selle eest et mees andis surmarelvi Ukraina presidendile et saavutada oma tahtmist. Ei vastuta ka Zelenski naine et mees laseb oma rahvast tappa ehkki mõtleb endas et poleks väljaspoolt ässitatud oleks kõik jäänud samaks aga sõda poleks.

 4. Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago
  Reply

  Kahepalgelisus, et mitte öelda: poliitiline korruptiivsus. Operaili jt eesti ettevõtetele kehtestati üsna imperatiivne norm venemaa pinnal eesti jt mittevene ettevõtetele teenuseid osutada… et siis ise sellest keelust kasu lõigates sarnastest teenustest konkurentsivabalt KASUMEID teenida…? See on spekulatsioon kuid selline MULJE võib asjassepühendamatuile tekkida. Igatahes on KK puhul tegemist topeltstandardite kehtestaja ning silmakirjateenri ning vassijaga. Vene propaganda mõnitas Kallast a´la: naine ei teadnud , et tal on abikaasa ja et viimane tegeleb vene äriga…kui teada sai ,siis seda, et mees toob aeglaselt, aeglaselt venemaalt välja äripartnerite ärisid…ha-ha-haaa. Resümee oli : valelik tõbras… Mina nii ei arva. ma arvan, et naisel on lihtsalt pikad juhtmed ja ta lihtsalt ei saa lihtsatest asjadest enamasti aru… Nagu ta ise korduvalt on väitnud: ma ei saa aru milles teda süüdistatakse. Ütlen lühidalt: mitte ei süüdistata vaid nenditakse, et ta on juhmivõitu ja ei kvalifitseeru valitsusjuhiks. Tha`s it.

  • ei keegi 8 kuud ago

   Operail on riigifirma, mees aga esilagu veel natsimata. Selles on vahe! Aga et elekrimolekul ei mäleta nii mõnigi kord elementaarseid asju, nii tõesti on.

 5. molekul 8 kuud ago
  Reply

  elekter pole molekul vaid elektron -kas sa es mäleta?

  • ei keegi 8 kuud ago

   kes elektrimolekulidest rääkis võib lugeda Riigikogu protokollist, tema aga pidas silmas voolu metallides; samas lugupeetud kommenteerija tehes suuri üldistusi, paneb ise täiega puusse: elektrolüütides kannavadki laenguid ioonid, see on molekulid

 6. Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago
  Reply

  Mõelge nüüd peaga, lp. Ei Keegi Eesti Vabariigi peaministri abikaasa osalusega firma teeb äri sõda pidavas maffiariigis. Seal ei lenda kärbes ka llma FSB ja GRU heakskiiduta rääkimata miljonite eurode väärtuses rekkavedudest sanktsioneeritud kaupa tootva ettevõtte varustamisel. Kusjuures vedude puhul oli tegemist JOKK skeemiga a,la kui kompleksseid purke tarnida ei tohtinud, siis veeti eraldi purgid ja eraldi kaaned. Samal ajal keelas ühe äripartneri peaministrist abikaasa ja sponsor piltlikult öeldes kodumaistel konkurentidel oma purkidega Venemaal kolistamise ära. kena lugu küll .

  • ei keegi 8 kuud ago

   Venemaal jätkavad sajad Lääne firmad (need “kärbsed” kes ilma FSB loata ringi ei lenda), USA teeb rekordilisi tuumakütuse oste, Saksamaa on saavutanud suurima õlleeksportööri staatuse , teisele Vene-Aafrika summitile St Peterburis oli kokku sõitnud pea kogu Aafrika (Prantsuse mõjualune Niger, üks nendest kes ei tulnud, elas just kokkutuleku avamise päevad üle riigipöörde ja nagu pilkeks nähti tänavatel ka Vene trikoloore). Ega siis kõik ei tulista endale jalga nagu Eesti. Eriti naljakas on mingi pisifirma hambusse võtmine, kes pealegi teenindas Eesti ettevõtet ega teeninud Vene riigikassale mingit tulu.

  • Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago

   Kapsajama ei ole mõtet ajada. Pisifirma teenindas emafirmat kes teenindas vene turgu s.h. sanktsioonide alla olevat oligarhi, siseministeeriumi jne. Seda esiteks.
   Teiseks: vene riigikassa sai selle tegevuse tagajärjel tulu sest pisifirma tarned aitasid töös hoida Venemaal tegutsevat emafirma tootmist. Tööjõumaksud, käibemaksud jne.
   Tootmine oli aga orienteeritud vene nõudluse rahuldamisele. Äri peab olema vastastikku kasulik: muidu ei ole ju äril mõtet. Ei saa olla nii, et äri on kasulik vaid ühele osapoolele. Need eesti firmad said kasumit kuid kasu sai ka vene pool. Ka meie meelitame miskipärast välismaiseid otseinvesteeringuid ja tootmist oma riiki: kas ainuüksi sellepärast, et välismaistele investoritele kasumeid garanteerida? Muidugi ei ole välismaistel otseinvesteeringutel ja äriajamisel üksnes positiivsed mõjud, on ka negatiivseid kuid antud konkreetsel juhul skandaali osaline ettevõte ja peaminister peaksid selgitamagi rumalale rahvale
   -kas, kuidas või mil moel Venemaal konkreetne veosteäri meie vaenlast (me oleme ju väitnud, et oleme sõjajalal sest Ukrainaga solidaarsed)agressorriiki Venemaad kahjustas(kui kahjustas)
   -kui kahjustas siis miks nende arvates Venemaale üleüldse erinevaid s.h. ärialaseid sanktsioone ja piiranguid kehtestatakse,
   – millele tugineb peaministri moraalse kompassi nõue mistahesäri mitte ajada kui on olemas ka Venemaad kahjustavat äri ja peaminister peaks sellega kursis olema kuna tema abikaasa viljeleb taolist ja ta on ka sellist äri viljelevaid firmasid vahetult külastanud ning presentatsioonegi näinud ?
   Ahjaa, peaministriproua väitel ei teadvat sellisest ärist midagi…? Aga siis on ta ju pimekurt taipamatu koduperenaine…ning ei kvalifitseeru isegi lihtsamale vaimset pingutust ja tähelepanuvõimet eeldavale tööle…? Ma olen selles advokaadikvalifikatsiooniga tarmukas ja särtsakas tüübis pettunud: mõtlesin, et kaval tigeorav aga selgus, et pimekurt mutt -European mole(Talpa europea) kes elab tunnelisüsteemis mida ta pidevalt pikendab.

  • ei keegi 8 kuud ago

   lugupeetav on mölameediat lugenud ja paneb seda nüüd tuimalt ükshühele ümber; fakt, et konkreetne firma, peaministri abikaasa osalusega Stark Logistics korraldas vaid ühena paljudest oma ettevõtmistest teise Eesti firma AS Metaprint veoseid. See on nii legaalne kui moraalne, aidata kaasmaalast. Mis puutub AS Metaprint samuti legaalsesse ärisse, siis see on eraldi teema. Võiks aru saada, et nn moraalse kompassi nõue on vaid hetkel valitseva sabarakliku eliidi agenda masside töötlemiseks, teine asi aga selle vastuvõtt arukama kuulajaskonna, sealhulgas ärimeeste, nende hulgas ka peaministri abikaasa, poolt. Pole mõtet käsitleda abikaasat tuhvlialusena, ta ei ole kohustatud väljamõeldud agendasid järgima ja KaKa ei saa teda käskida. Seega ta pole süüdi (selles, millele oma kampaania on üles ehitanud meedia ja opositsioon).
   Millegipärast arvab lugupeetud kommenteerija, et just Eesti peab endale jalga tulistama, arukamata riikide eeskuju on temale paljas õhk, ainult tema ise on too ainuõige.

   „Tähelepaneliku Töölise“ näol on meil seega tegemist just sellesama valitseva eliidi, peaministri ja tema partei ,massidele suunatud agenda (propa) esindajaga kommentaariumis. Ta kaitseb ennastsalgavalt KaKa ideoloogilist algatust moraalsest kompassist, viskudes tema vastu rünnakule, kui peaministri sõltumatul mehel on maailmast mõneti realistlikum ja avatum arusaam ning naine ei suuda end tema suhtes kehtestada. Ja üldse on „Tähelepaneliku Töölise“ arusaam, et riik peab perekonnast ülim olema, sarnane kommunistidele omaseks olnud vaadetele (Pavkat, kes oma ise võimudele üles andis, te ju ikka veel mäletate, Pavkast tehti punases Vene kangelane).

  • ei keegi 8 kuud ago

   PARANDUS: peab olema – “kes oma isa võimudele üles andis”

 7. to ei keegi 8 kuud ago
  Reply

  Pööbel võtab ikka pisematki aasimist tõesena, seks ta pööbel ongi, et läheb rada taga, kuhu juhitakse või kasumihaisu.

 8. ei keegi 8 kuud ago
  Reply

  infomüra tekitamine, nagu eelnev asjassepuutumatu komm, on üks tähelepanu kõrvalejuhtimise viise

 9. Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago
  Reply

  Mina ei kaitse Kaka ideoloogilist algatust. Vastupidi: leian, et see on ilge, russofoobne ja ebaotstarbekohane-nagu ka kogu mõistusevastane sanktsioonipoliitika- mis kahjustab rohkem meid endid kui Venemaad ja millest ärimehed üritavad mööda hiilida. Sanktsioonipoliitika on endale jalga tulistamine.
  Normaalsed ärilised suhted naaberriigiga ja rahumeelne kooseksisteerimine on kasulikud kõigile ja sellest tulekski lähtuda.
  Kallase abikaasa ei aja normaalset äri-sest ta teab, et tema riik eesotsa abikaasast peaministriga on selle moraalselt hukka mõistnud. Sööb ja salgab nagu öeldakse. Laseb abikaasa üle, eksole. Kaja ju väitis, et nemad usaldavad üksteist? Tuleb välja, et ka see on KK üks valedest? Aga see on teine teema.

  Mina leian, et kui me oleme valinud sõja Venemaaga siis olgu see selge positsioon, igasuguste suhete katkestamine ja totaalne sõda igal tasandil…. või kui me olema valinud koostöö ja vastastikku kasuliku äri- siis tuleks ka seda teha täiega ja lõpetada Vene suunas halvustav möla ja vaenamine.
  Neid kahte asja n.ö. doseerides ja tempereerides eeldab topeltstandardeid, kahepalgelisust, variserlikkust, vassimist, valet ehk jama.
  Sõda pidav maffiariik… see on meil valitseva kliki loodud narratiiv Venemaast. Ja kui meie sõjaprintsessist peaminister on selle loonud-kui poliitik siis jäägugi selle juurde ja ärgu hüpelgu, kavaldagu ja mängigu lolli. Kui tahab lolli mängida siis mingugi bisnisesse ja ärgu toppigu oma kärssa avalikku sektorisse ning riigiasjadesse.

  p.s. Jama on ka Teie, lugupeetav. Ei Keegi jutt sest mina kritiseerin Kaja Kallase variserlikkust ja tema kasutatavaid topeltstandardeid – see ei ole valitsusjuhile kohane. Muuseas: valitsev variserlik klikk eesotsas RE-ga tuleb hävitada.

  • ei keegi 8 kuud ago

   ainuke millest Te aru saa on, et peaminister elabki mitmes rollis, üks paljude seast neist on töine, masside haldamine ehk propa, teine perekondlik; pole midagi hirmsat kui isiklik mees naise avalikkusele mõeldud möla (sealhulas mingist moraalsest kompassist) ei järgi, käitudes ratsionaalselt ning samuti on loomulik, et naine selle eest mehele kallale ei torma; need võimalikud pisivaled, et ei mäleta, ei teadnud on neljanda järgu küsimused, kuuluvad poliitilise elu juurde, tark inimene nende seikade kallal ei irise; irisevad kallutatud meedia ja poliitilist kasu haistev opositsioon
   P. S. Lugege Äripäeva, ENAMIK Vene sidemetega ettevõtetest on seal tegevust jätkanud, ega nad lollid pole. Äripäev kirjutab ka, et palju olulisem on fakt, et Eesti majandus langeb juba neljandat kvartalit järjest; ehk on seegi omale jalga tulistamise tulemus?, aga sellest pea keegi ei räägi, ei arutle

 10. Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago
  Reply

  Loomulik, et inimesed täidavad elus erinevaid rolle, elavad erinevates rollides . Peaminister ei tohi olla nii loll, et erinevaid rolle täites , erinevais situatsioonides kasutab erinevaid moraalistandardeid, nagu ütles Reinsalu: tal on need mitmekorruselised…pidevalt tema sõnad ja teod satuvad vastuollu. Selline ebajärjekindlus ja põhimõttelagedus ei ärata usaldust.. Seda heidangi ma talle ette .

  Mäletame hästi seda kui ta Peaminister Kaja Kallas kutsus igal sammul elektrienergiat kokku hoidma, kuni selleni, et külmkapid välja lülitada ning toitu lumehanges hoida, lisaks olid tema valitsuses lendu lastud selged suunised töökohtades ruumide temperatuurid jahedamaks kruttida, soovitati kasutada rohkem isegi kodukontorite süsteemi, et mitte päriskontoreid kütta. Energiasäästu ralliga mindi millalgi isegi nii kaugele, et soovitati osasid rohkem elektrienergiat tarbivaid ettevõtteid ajutiselt sulgeda.

  Ja mida tegi samal ajal peaminister ise? Tema poolt sotsiaalmeediasse postitatud pildil, kus ta kõneles telefonitsi Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, oli näha peaministri kabinetis tema selja taga seina ääres lisaradiaatorit (!)

  Selles skandaalis sama lugu: mis ei ole lubatud eesti tavakodanikule, on lubatud sõjaprintsessi lähikondseile , eksole? Tülgastav kahepalgelisus. Selline võib(tema enda sõnu parafraseerides) müüa Eesti ka võileivahinnaga mingil hetkel maha. Miks mitte , tal on see võimalus, tal on OMA töö, rahvas söögu loomulikult heinu, nagu alati.

  • ei keegi 8 kuud ago

   kogu meedia ja opositsiooni ühendatud rünnak valitsusjuhi vastu sellel põhinebki, et asjaolusid eirates näidata peaministrit moraalse värdjana, nemad ei erista (ei soovi) eristada seal mingeid rolle, rolle pole nende jaoks olemaski – Teie aga räägite, et rollijaotusest arusaamine olla loomulik, poliitikute jaoks, kui neil infooperatsioon teoksil, see küll nii pole!
   Ja Reinsalu ei maksa tsiteerida, ta on üks ründajaist, ajab taga oma poliitilist kasu, et ta Isamaa alla 5% künnist ei kukuks, tema ei ole erapooletu, atakeeriva poliitikuna ei saagi olla;
   … … …
   mida Kallas tegi on, et rääkis (näitles) oma venevastasusega väikeriigi maailmale suureks, sattudes nõnda isegi NATO peasekretäride eelvalikusse, tehke järgi!; näitles meid suureks ja tore on! aga see ei tähenda ju ometi seda, et tema abikaas ja ärimehed üle Eesti, kes on seaduskuulekad, järgivad kõiki EL-i kildkondlikke sanktsioone (need pole ju isegi mitte ÜRO omad) peaksid nüüd oma aastatepikkuse töö lihtsalt aia taha viskama; see oleks ebaloomulik ja Eestile kahjulik (aidates vaid kaasa meie majanduse niigi juba pikale ja laiaulatuslikule langusele); Kallas on jäänud oma nn moraalse kompassi jutupunkti juurde, pole seisukohti muutnud aga ta ei saa nõuda, et seda ideoloogilist jura Eesti seaduskuulekad ärimehed ka praktikas enese ja oma riigi kahjuks ellu viiksid; see, et ta oma abikaasat ära ei kägistanud paistab meedia ja opositsioone rünnakut uurides nende arvates aga tema süü olevatki – nõnda on kogu see nn kriis puhas näitemäng ja demagoogia

   P.S. aga mis ta varem on teinud (end lisaradikaga soojendanud) ei ole praeguse jutu teema; pealegi pole sellist riiki, kus kõik on absoluutselt võrdsed, olemas; Loomade farmis esialgu nõnda oli, kuid sealgi said sead kui kõige edenenumad peatselt kõik õunad endale; tulge taevast maa peale, sõber!

 11. Uunold Heinoülovello 8 kuud ago
  Reply

  Olen Teiega lp. Ei Keegi täiesti nõus: Tunnistan alandlikult oma naiivsust ning sinisilmsust. Laskusin nüüd Maa peale, Eestisse ja sain valgustust, näen nüüd ohhoo: Dziisas Kraist ja Maarjamaa … täiesti normaalne, aktsepteeritav värk, mitte midagi uut sellesinatse Päikese all.
  Mäe peal ja mäe all väike ülespuhutud kriisikene . Kriis milles tahaksin elada, nagu öeldud klassikute poolt, põhiline, et Eesti on kindlates kätes (kui mõni pedofiili väntsutada-pildistada kasulaps välja arvata)kedagi ei ole maha löödud ega vägistatud, vargustest ja röövimistest rääkimata. Majandus on küll pisut pekkis ja mõned pommid kukuvad Tartu rahu piirides Eesti pinnale , mõned trombid möllavad Lõuna -Eestis. Aga peamine, et Nõmmel ja Viimsis , samuti Toompeal on kõik normis.Rahulik ja tüüne. Samuti on hea, et suure slaavi äri mehed teavad tõde: raha ei haise kunagi ,isegi ei lõhna… ka vere järele mitte.
  Peaminister K. Kallas ajas natuke ideoloogilist jura inimestele, ise aga oma familiga käitub nagu moraalne värdjas, Kallas ja co arvavad lihtsalt nagu alati, et on eriliselt priviligeeritud parim osa eliidist (mis on jummala tõsi!)ning neile on lubatud nats rohkem kui tavajorridele (mis niiväga tõsi küll ei ole aga kes sellest hoolib, õigust jääb ülegi)ehk siis absoluutselt kõik s.h. rahvasaadikute saatmine kuradile, seadustele sülitamine, hämamine, rahvale moraalses plaanis näkku sülitamine, küsimuste esitajaile neljanda võimu esindajaile iroonilis-küünilises kõneviisis näkku irvitamine jne jne. …pole mingit põhjust pahur ja pahane olla
  sest muidu on kõik hästi normaalne.

 12. Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago
  Reply

  p.p.s. Mu nimi on Uunold Heinoülovello tegelikult ilma mingi naljata.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.