Keskerakond algatab uurimiskomisjoni moodustamise eelnõu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon annab esmaspäeval täiskogu istungil üle otsuse eelnõu moodustada uurimiskomisjon peaminister Kaja Kallase abikaasa osalusega ettevõtte Venemaa-suunalise äritegevuse asjaolude välja selgitamiseks.

Fraktsiooni esimehe Tanel Kiige sõnul otsustasid Keskerakonna saadikud Pärnumaal peetud sügisseminaril, et uurimiskomisjoni moodustamisega ei tohi viivitada, sest Eesti on juba mitu nädalat olnud tõsises usaldus- ja valitsuskriisis.

“Avalikkuse reaktsioon ja erinevad arvamusuuringud näitavad üheselt, et Eesti rahvas ootab peaministrilt märksa põhjalikumaid selgitusi ning poliitilise vastutuse võtmist. Paraku pole seni küsimustele ammendavaid vastuseid tulnud, mis omakorda on usalduskriisi veelgi süvendanud,” lausus Tanel Kiik. “Seetõttu kutsun kõiki parlamendierakondi toetama eraldi uurimiskomisjoni moodustamist vajaliku selguse loomiseks.”

Keskerakonna aseesimees märkis, et uurimiskomisjonil on suuremad volitused asjaolude täpseks väljaselgitamiseks kui erinevatel Riigikogu komisjonidel. “Uurimiskomisjonil on õigus kutsuda komisjoni ette isikuid ning nõuda oma ülesannete täitmiseks vajalikke andmeid ja dokumente,” täpsustas Tanel Kiik. “Seejuures on kutsutu kohustatud ilmuma, andma selgitusi ning vastama küsimustele. Uurimiskomisjoni kutse peale mõjuva põhjuseta ilmumata jätmise, andmete või dokumentide esitamata jätmise või selgituste andmisest või küsimustele vastamisest keeldumise eest karistatakse kuni 300 trahviühiku suuruse rahatrahviga.”

Uurimiskomisjonil tuleb anda vastused vähemalt allolevatele küsimustele:

 1. Millal sai peaminister teada, et tema abikaasa osalusega ettevõte teostab äritegevust Venemaal? Millal ja kelle poolt tehti otsus see lõpetada?
 2. Kas Eesti julgeolekuasutused olid viidatud äritegevusest teadlikud ning kas nad on juhtinud sellele ja kaasnevatele riskidele ka peaministri tähelepanu?
 3. Millistel asjaoludel ja tingimustel andis peaminister oma abikaasa ettevõttele kokku 370 000 eurot laenu?
 4. Kas peaministri poolt laenatud raha kasutati Venemaa-suunalise äritegevuse edendamiseks ja kui palju teenis peaminister laenu pealt intressitulu?
 5. Milliseid järeldusi ja muudatusi õigusaktides peame tegema, et tulevikus vältida sarnaseid Eesti välis- ja julgeolekupoliitikat õõnestavaid olukordi?
4 kommentaari
 1. Nii 9 kuud ago
  Reply

  K.kallas ei sobi ü’peaeie praegune valitsus pole tasemeministrils, see on selge. Aga ega Reformierakonnast patemat võtta polegi. Meil on vilets valitsus praegu. Aga minu meelest pole peaministri abikaasa midagi halba teinud. Muidugi kui sama afäär oleks USA.ga siis oleks see õigustuse leidnud.Biden annab surmarelvi, USA käis pommitamas mitmeid riike, peaaegu pooled inimesed ei tahtnud teda presidendiks jne. Aga see et meie vaene ja võike riik andis surmarelvi kui ma ei eksi 400 miljoni eest siis on see loomulik millegi pärast. Brüsselis mõeldakse välja sanktsioone ehkki vene rahvas pole milleski süüdi. ah et miks nad valisid Putinit aga ega keegi ei arvanud et sõdatuleb.Ega Zelenskit ka poleks valitud kui poleks olnud ebaseaduslikku riigipööret, tema lubadusi paremaks eluks mida ta ei täitnud ja nüüd laseb oma rahvast tappa donbassi pärast mida ihaldab ka Biden kelle pojal on seal aktsiaselts. Kõik oleks võinud samaks jääda.

  • Kuule NIII? 9 kuud ago

   Kes valiti ebaseaduslikult? Ikka eelmine persident! Ole nats targem.

 2. Uunold Heinoülovello 9 kuud ago
  Reply

  Nojah aga uurimiskomisjoni ei saa teha ilma koalitsiooni nõusolekuta …ühesõnaga sel initsiatiivil on sama (ehk siis üsna olematu) realiseerumispotentsiaal kui umbusalduse avaldamiselgi.

 3. Jurakas 9 kuud ago
  Reply

  Kuues küsimus:
  Kust KaKa ülepeakaela need 370 000 eurorubla sai?

  – Tegi SlavaUkrainu’t
  – siit saab vastuse, kuhu osa Eesti raha on läinud (seesama osa, mille saatus on siiamaani teadmata)
  – MilliSiim andis osa WEB-fondi “saagist” (Seletaks ära ka KAPOratuuri “silmaklapid”)
  – see ei olnud tal esimene Venemaa-suunaline ja väga kasumlik investeering
  – ……..

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.