Andre Hanimägi: puuetega inimeste toetuse tõusu tagasi lükanud koalitsioonilt tulgu lahendused

Andre Hanimägi

Riigikogus langes menetlusest välja Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, mille eesmärk oli kahekordistada erinevaid puuetega inimeste sotsiaaltoetusi. Sotsiaalkomisjoni liige Andre Hanimägi tõi välja, et toetused on püsinud samad krooniajast alates ehk 2006. aastast ning selline ebaõiglane ja absurdne olukord ei saa enam jätkuda.

“Elu on viimase 17 aasta jooksul oluliselt kallimaks läinud. Tarbijahinnaindeks on vaadeldaval perioodil tõusnud ligemale 300 protsenti. On kahetsusväärne, et ühiskonna nõrgimate gruppide hakkama saamine on olnud niivõrd pikalt tagaplaanil ja toetuse määrad on jäänud 2006. aasta tasemele ehk on mõnikümmend eurot kuus sõltuvalt puude astmest,” lausus Hanimägi. Ta lisas, et puudega laste toetust tõsteti 2020. aastal, kuid vaja on ka järgmisi samme.

Hanimägi sõnul on Eestis üle 120 000 puudega inimese ehk tegemist on suure sihtgrupiga, kellest on liiga pikalt mööda vaadatud. “Mitmed asjaomased organisatsioonid ja poliitikud kõikidest erakondadest on tunnistanud, et toetused on ajale jalgu jäänud. Lisaks on ees ootamas maksutõusud, mis puuetega inimeste toimetulekut selgelt ja veelgi halvendavad,” tõdes Hanimägi.

Ta lisas, et eelnõu tagasilükkamise järel on pall nüüd selgelt valitsuse käes, kel tuleb leida lahendus. “Ma väga loodan, et puuetega inimesed pälvivad Vihulas algavatel eelarveläbirääkimistel siiski tähelepanu. Järgmised ligemale 20 aastat ei ole ometi võimalik oodata toetuste kasvu. Valitsus peab tulema nüüd oma lahendustega,” rõhutas Hanimägi.

Keskerakonna fraktsiooni eelnõu mõju riigieelarvele aastas on ca 60-70 miljonit eurot. “Me ei tulnud saali utoopilise eelnõuga. Kahekordne toetuste tõus ei kata ära tegelikke vajadusi, kuid on samm õiges suunas. On poliitilise valiku koht, kuidas leitakse näiteks maksureformiks vajalikud sajad miljonid, kuid ühiskonna nõrgimate jaoks ei leita midagi. Tänase valitsuse poliitika on täiesti tasakaalust väljas, tekitades ühiskondlikku ebavõrdsust vaid juurde,” tõdes saadik.

Puudega lapse toetuse, puudega tööealise inimese toetuse, puudega vanaduspensioniealise inimese toetuse, puudega vanema toetuse, õppetoetuse ja täienduskoolitustoetuse suuruse aluseks on sotsiaaltoetuste määr, mille kinnitab Riigikogu igal aastal riigieelarvega.

3 kommentaari
 1. autorile 6 päeva ago
  Reply

  EkS KROONILISED HAIGUSED OLE JU SAMA PÕHIMÕTTELISELT KUI PUUE .
  Samas, ehk elab puudega inimene omas majas =ta EI OLE KOHUSTATUD RENOVEERIMA.Kommunaale maksma. Kütab ühtainsat tuba = tal on see võimalus.
  Nõukaajal sai vanaduspensionär nii pensioni kui invaliidsustoetuse ei mingit jamamist ja keerikat tõestamist.
  Muideks – vanadus ongi puue st. mida eakam, seda vähem terveid kohti on. Süsteemne puue seega =lõige ohtlikum ja raskem kanda.

 2. kaja peale haukumine olukordi ei lahendan ja automaks täitsa õige maks 6 päeva ago
  Reply

  KODUABITEENUSED ON VÕTMESÕNA ! Misasja te jorutate koguaeg, tehke ära!
  Olite valitsuses, mdagi ei muutunud ju. Tilgutasite paarikümne euro kaupa pensione – SEE ÜKSI EI LAHENDA JU PROBLEEME ! Paarkõmmend eurot ,selle eest saab turult paar paari odavaid aluspükse ja öösärgi (mitte päristurult, vaid putkadest, kust
  pendionärid ostmas käivad, sest muidu neil poleks neid) AITÄH! Hea mees kes lubabki. Aga isegi TEIE LUBADUSED PROBLEEME EI LAHENDA. kODUABITEENUSTE
  VÕRGUSTIK (ka kodupõetus) NIMEKITJAD TEENUSTEST ÜLERIIGILISED,mitte kohalike sakste määrata,NIMEKIRJU TÄIENDATAKSE PIDEVALT VASTAVALT VAJADUSTELE JA SOOVIDELE, MIDA ELU TOOB ESILE! JA KODUTEENUSTE VILETSUS JA HINNAD!!! KAS HÄBI EI OLE.???! Rulaatori üürimine kuus 10.-eur !!!
  Selle peaks muidu poest saama, sest just teie erak. eriti soodustab KOV-idele rahade kantimist.Eks kõik erak. kandi raha omav,.sest siis saab ise “tähtsamate” asjadega tegeleda ,ei pea ise pööblihaisu ja hädakisa nuusutama.
  JA LAHENDAGE SEE RENOVEERIMISTE ASI ÄRA NING ANDKE VÕIMALUS MOODULMAJAKESTES st. koerakuutides elamiseks, et need oleksid seadustatud
  selles elava isiku omand ja krunt riigimaa peal – mitte et pistetakse kuhu tahetakse nagu mänguasju sots.kort.( mida võib alati ära võtta ja edasi vanadekodusse) või vanadekodusse.Aetakse inimesed hauda suurest murest,
  võo tekitage FOND . Mõlemad.
  Samad probl. olid teie valitsemisajal- miks ei lahendanud neid???

 3. jüst 5 päeva ago
  Reply

  ja pankade ja ettevõtete maksustamine samuti õige! Miks peab rahvas alati koormused kandma, Kõik see ei tähenda muidugi, et vaesem rahvas sellest kasu saaks, et tema olud paraneksid, sest LOLLIDE otsuste ja seadustega polegi see võimalik.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.