Jaak Aab: keskkonnatasude tõstmine lööb valusalt inimeste ja ettevõtjate rahakoti pihta

Jaak Aab

Keskkonnatasude tõstmine praegusel ajal tuleb ära jätta, sest see mõjub eriti rängalt maapiirkondade ettevõtete konkurentsivõimele ja suurendab tööpuudust ning seetõttu teeb Keskerakonna fraktsioon ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata, lausub Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Jaak Aab.

“Keskkonnatasude tõstmine toob kaasa täiendava maksukoormuse ettevõtetele, mis tuleb lõpptarbijal kinni maksta,” ütleb Jaak Aab. “Vabariigi Valitsus on maksutõusudega ületanud igasuguse piiri. Käibemaksu, kütuseaktsiisi ja riigilõivude tõus ning 2025. aastal lisanduv automaks teenib vaid üht eesmärki – viia ellu Reformierakonna peamine valimislubadus, milleks on jõukaid soosiv tulumaksureform. Igapäevaselt püksirihma pingutavad ettevõtjad ei ole seda ära teeninud.”

Jaak Aabi sõnul puudub valitsusel majanduskriisi tingimustes päästeplaan ning maksukoormuse tõstmine vaid süvendab ebakindlust ja pankrottide arvu. “Nõustun Tallinki juhatuse esimehe Paavo Nõgesega, kelle hinnangul rahva vaesemaks maksustamisest uut majanduskasvu ei sünni ning valitsus peaks esmajärjekorras tegelema investeerimisvõimaluste loomisega. Keskkonnatasude tõstmine on üks paljudest koormistest, millega Reformierakond kompenseerib oma läbikukkunud eelarvepoliitikat,” kritiseerib Keskerakonna aseesimees.

Jaak Aab lisab, et kehtestatav raadamistasu halvendab oluliselt metsaomanike, tootmis- ja tööstusettevõtete ning põllumajandusettevõtete olukorda. “Käesoleval aastal on juba pankrotistunud mitmed puidusektori ettevõtted ja kavandatavad muudatused muudavad nende olukorra veelgi keerulisemaks. Meie ettevõtete toodang ei ole kõrge hinna poolest enam konkurentsivõimeline,” märgib ta. “Eelnõu seletuskiri lubab raadamistasust tuleva täiendava raha suunata metsade taastamisse, aga riigieelarves me seda ei näe.”

Eelnõu järgi tõusevad alates 2024. aasta 1. juulist jäätmete, vee ja välisõhu valdkonnas saastetasu määrad. “Põlevkivitööstuse saastetasud tõusevad tuleval aastal 20 ja 2025. aastal 44 protsenti – nelja aasta kogutõus on rohkem kui 150% protsenti. Kõik selle maksab kinni tarbija. Tegemist on järjekordse läbimõtlemata sammuga,” räägib Jaak Aab.

5 kommentaari
 1. Tähelepanelik Tööline 8 kuud ago
  Reply

  Jajah, meil Eestis-nagu ka mujal “arenenud” kapitalistlikes liberaalsetes semokraatiates (mitte demokraatiates…vaid semokraatiates – semokraatia on manipulatiivne demokraatia- s.o minu väljamõeldud termin ja definitsioon:) on põhiõtteliselt kaks võimalust: kas vähe töötajaid, tööpuudus ja suured palgad … või siis palju töötajaid , tööjõupuudus ja väikesed palgad.
  p.s. Kogu see kupatus meil siin vargavabariigis(ma pean silmas reformierakondlikku kasinuspoliitikat) on hakanud sarnanema aafriklaste viinajoomisega kus kaks neegrit joovad viina ning hammustavad kolmandat peale.

  • Oh Issand 8 kuud ago

   Ja ma olen ka tegelikult arukas inimene. Arukas selles mõttes, mis minu meelest on tõeline arukus, ehkki ma tean, et enamik maailmast minuga ei nõustu. Ma arvan, et ringi nikkuda on normaalsem, kui pornot vaadata, ning kohe kindlasti arvan ma, et avalikult kuseda on tšillim, kui seda pildistada. See ongi see, kuhu me oma tiktokkide ja instagramidega oleme jõudnud.

 2. Nojah 8 kuud ago
  Reply

  Reformierakondlasi polr kunagi huvitanud kuidas saavad hakkama maaelu edendajad. praegune valitsus on hoolimatu ja pole vaja oodata muutusi paremuse poole.

 3. Nojah 8 kuud ago
  Reply

  Valitsuse liikmete rahakotid on pungil täis ja paistab et teiste rahakottide sisu neid ei huvita. Võim on käes ja milleks enam pingutada. Keskerakonnaga töö ei sujunud sest need ei kuulanud sõna ja tahtsid sisepoliitikas teha palju head meie rahva jaoks aga nüüd arvatavasti Reformierakonna kaaslased on kõigega nõus mida peremees välja mõtleb ja nii meie elu veerebki allamäge. Seda veeremist nägime ka Ansipi valitsemise ajal. Keskerakond koos EKRE-ga tegi palju head meie elujärje parandamiseks sisepoliitikas.

 4. Sergei. 8 kuud ago
  Reply

  Pole sajandeid midagi muutunud-andamid ,obrukid jne. Mõeldakse välja uusi makse. ei tea kas munkadele ka tulevad mingid maksud. Õigeste ütles O Lutsu raamatus apteeker- mina ei soeta ……………..
  Huvitav : eelmine reziim oli väga paha- tulumaks 7 %, lastetus maks 2 % ja parteilased pidid maksma ka 2 %- muid makse justkui ei mäletagi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.