Jana Toom: hoonete renoveerimise toetus ei pruugi jõuda nendeni, kes seda kõige enam vajavad

Jana Toom

Euroopa Parlamendis menetluses olev hoonete renoveerimisplaan on oma olemuselt vajalik, kuid toetusmeetmed ei jõua paraku nendeni, kes seda kõige enam vajavad, ütles europarlamendi saadik Jana Toom Riigikogus toimunud arutelul.

“Maakondade lõikes on kõige kehvemas olukorras Ida-Virumaa kortermajad, pärast taasiseseisvumist on seal renoveeritud üksikud hooned ja ehitatud üksikud uued kortermajad,” nentis Jana Toom. “Olen seal toimuvaga päris hästi kursis ja tean, et paljud amortiseerunud hooned on pooltühjad ja suurema osa allesjäänud elanikkonnast moodustavad eakad. Esiteks on Ida-Virumaa elanikel äärmiselt keeruline leida renoveerimiseks omaosalust, sest tööpuudus on seal kõige kõrgem ja inimeste sissetulek üks väiksemaid. Teiseks vajavad nad asjaajamisel, nagu näiteks taotluste esitamine ja pangalaenu võtmine riigipoolset tuge. Nendele küsimustele ei ole paraku tähelepanu pööratud.”

Ambitsioonika kava eesmärk on Eestis renoveerida 14 000 kortermaja, kuid tänaseks päevaks on jõutud kaasajastada ca 3000 hoonet. Kui jätkata praeguses tempos ehk teha korda 200 hoonet aastas, siis kulub selleks 70 aastat.

“Olen nõus, et peame kortermajade ja ärihoonete renoveerimise tempot oluliselt tõstma, kuid selleks, et projekt õnnestuks, peame huvilistele tagama senisest tõhusama riikliku toe. Seda, et huvi hoonete kaasajastamise kohta on suur, näitab kasvõi see, et iga-aastased toetusvoorud on täitunud päevaga,” rääkis Eesti Keskerakonna aseesimees. “Mis saab aga maapiirkondade majadest, mis on nigelas seisus ja korterid väga odavad? Pangad sellisele korteriühistule laenu ei anna ja selliste olukordade lahendamiseks tuleb välja töötada erilahendused.”

Arutelul toodi välja, et perioodil 1961-1990 on valminud ligi 70 protsenti kortermajade eluruumidest ja ca 50 protsenti Eesti elanikest elab renoveerimist vajavates korterites. Nõukogude ajal ehitatud kortermajades ei piisa reeglina akende vahetamisest, vaja on teha täisrenoveerimine, mis annab kõige suurema energiasäästu.

“Olukorras, kus Eesti majandus on langenud ligi kaks aastat järjest ja tööpuudus suureneb, puudub aga inimestel kindlustunne pikaajalise laenu võtmiseks ja korteriühistutes on seega kokkuleppele jõudmine äärmiselt keeruline,” märkis Jana Toom.

13 kommentaari
 1. Jaak 5 kuud ago
  Reply

  Seklle valitsuse ajal peavad toetust vajavad inimesedleppima sellega et mingeid toetusi pole loota.Meie raha läheb Ukrainale ehkki maailmas sellest midagi ei muutu aga meil kasvab vaesus. Meie vaesestume ja meile tõmmatakse häda kaela. Brüsselis tegeletakse sanktsioonide väljamõtlemisega ehkki Venemaal pole sellest midagi halvemaks muutunud. Aga ehk tahavad et Venemaal elavad paljudest rahvustest lapsed oleks näljas nagu meil on isegi rohkem kui aevata võub.Paistab et tulevikus pole ka midagi head loota sest Eestimaa parimad erakonnad Keskerakond ja EKRE koostöö oleks hea ja Isamaa võiks olla kohatäiteks. Nii oliagaRatas ajas selle laiali kuna sai reformierakonnalt valesüüdistuse. Nüüd aga ga tekkisid veel Keskeakonnas deeturid kes nagu rotid lahkusid hukkuvalt laevalt.AGA KA PRAEGU ON KESKERAKOND PARIM JA KÕLVART ON TUBLI ESIMEES. Temale antakse rohkrm hääli ka.

 2. see jama tuleks lõpetada 5 kuud ago
  Reply

  tuleks teha teatud piirkonnas valikud ja kokkulepped ning ehitada uued majad selles piirkonnas ning vanad rekkimata majad lammutada ja arvestada sissemaksuna .
  Vanale pinnale ehitatakse uued ja nii tekitada rotatsiooon, sest trassid on parimates rajoonides olemas ja tänavad , ÜT jne. Infrastrukltuur . Võidaks OV ja getostumine jääks ära. Paljud vanemad inimesed nõustuksid sel juhul väiksema elamispinnaga ja alumisel korrusel.
  See suvaline rekkimine on IDIOOTSUS ! See on rahapesu .

  • Vanurite 5 kuud ago

   osmikud tuleb kokku lükata ja neile ehitada 1-korruselised vanadekodud. Suur tpinda nad ei vaja, majas oleks ühisköök, saavad juttu puhuda. Telekad pole tänapäeval enam kallid, 150€ tükk saaks hulgi ostes. Ka saaks paljudele tellida 10 lehte, kordamööda loetaks.
   Vald tagaks puud ja ühisahiküte tuleks odavam. Ning küta millal tahad, ei pea armuande ootama. Tavaliselt on ka mais ja septembris jahe.

 3. Linda 5 kuud ago
  Reply

  Mustamäel on vanad majad korda tehtud ja ma ei tahaks küll vanast peast kuskile kolida. Elan viiekorruselise majas ja oen rahul. Mul on kahetoaline korter ja väiksemasse mu mööbel ära ei mahu. Vanale inimesele on kolimine ja kuskil mujal elu jätkamone traumeeriv.Meil Tallinnas on vedanud et siin on keskerakondlik valitsus

  • Lindake 5 kuud ago

   vaene Linda , selles ongi häda – et keegi pole püüdnud arvestada tänapäevase tehnika ja võimaluste juures , milline on nende erinevate elamute iga . Ametlikult määratud aeg on täis.
   Sinul võib olla hea ja osal teistelgi , kuid ühel momendil on piir RENOVEERIMISEL . Oled sa näinud , et kuivanud puu vilja kannaks, lehti võib ju kleepida külge ja värvida.
   Sinu mõtlemine ja arusaam lugemisel pole sulle endalegi arusaadav. Muuseas seda probleemi ja võimalusi arutati linnapea Hardo Aasmäe ajal Tallinna elamute visiooni konverentsil ja lähtuti nagu mujalgi samalaadsete elamute võimalustest(erinevad riigid) .
   Kuhu sa selle mööbli viid edaspidi – Rahumäele, Pärnamäele….?
   Praegu on tegemist mõttetu pressinguga – D energiamärgis ei sobi enam( sa üldse tead , kas see teie majal on ? krt. ei saagi enam müüa kui märgist pole) ja soovitakse teha neist vanadest C või B gruppi – aga see ei ole mõtekas kui maja vastupidavus on veel 65 aastale lisades 15 aastat? ja võlg rekkimiseks on 15 aastaks ? Milline variant oleks siis õigem raha kulutamiseks?
   Seega , mõtle oma ajuga kainelt – toita Kredex ja pankasid ning elada võlaga krt., mida enam siis nagunii müüa ei saa….:) Ärikad on aga saanud ehitada , millisest osa on veel sitt – katused lendavad ära, vale värv – mis hallitab niiskusega jne. , konstruktsioonid ei hinga (keevised) , ja sinu aju kuivatamiseks pressitakse peale igavesti kallis ja mõttetu energiakulutaja – sundventilatsioon ….
   Kõiguta pisut aju ja loe rohkem .

 4. Karl Saare 5 kuud ago
  Reply

  Tere,
  Eesti riigile antava Kredex-i rahadega ei peaks Ida-Virumaal Vene Föderatsiooni kodanike kinnisvara väärtust tõstma. Tuleks VF kodanikud ja nn hallipassi omanikud tõsta eraldi korruselamutesse ja Kredex-i abiraha ja omaosaluse toel rekkida EV kodanike elamispind. Need ajad kus saksa riigi rahadega ehitati venemaale üle viie linna Ida-Euroopast välja viidud vene sõjaväelastele – on jäädavalt läinud.
  Sõjategevus lõpetamine otsus Ukrainas ei tule lahinguväljalt vaid kremli müüride vahelt. Uus kremli valitseja kutsub oma kodanikud kodumaale sest lahinguväljal ligi poole miljoni hukkunud ja invaliidistunud meest on vaja asendada uue riigi ülesehitamisel. Vabanev elamispind tuleks lammutada sest Ida-Virumaal puudub tulevik. Kui just tuhamägede kasutamist millegi tootmiseks või fosforiidi kaevandamist ei alustataks. Või arvate et vene riigi ülesehituseks on vaja venemaale rohkem sisse tuua Kesk-Aasia immigrante. Uues vene riigis ilmselt natsionaliseeritakse suurfirmad. Tundub et sinnapoole on riik teel. Miks nii palju juttu venemaast. Kahjuks olema selle suure kolossriigi naabriteks ja jäämegi nende mõjuvälja (naabreid ei saa valida).

  • ei keegi 5 kuud ago

   TERE-TERE, VANA KERE! Sul on midagi kapitaalselt sassis. Kiiev kaotab 1 000 meest päevas, mobilisatsioon ei edene, kodanikud põgenevad, hüpates kasvõi Tiszasse, pääsemaks vabadusse. See on hoopis juut, kes omi kodanikke tagasi tahaks, kokku on sõjaväeteenistuseas mehi Ukrainast põgenenud juba 800 000, nagu Europarlamendi kõnetoollist Eesti saadiku esituses kuulda võis. Paaril siinsel ministril, kes ärgitasid ärakaranuid kodumaale tagasi küüditama, tõmmati äkitselt lotu silmile – ei saa, pole õiguspärane. Venemaal, vastupidi, vabatahtlikke jagub, seal sõjakomissariaadid ei püüa inimesi sportsaalides või nendega trepikodades rüseledes.

 5. Nojah 5 kuud ago
  Reply

  Naabritega peab hästi läbi saama ja tegema nii nagu on kasulik oma riigile.Meil oli kasulik põllumajandustooteid Venemaale saata, odavat elektrit saada jne. Vene rahvas pole milleski süüdi ja ei teadnud et sõda tuleb.Vene intelligents on kõrgel tasemel ja Venemaal suhtutakse kõigisse rahvustesse hästi. Kahju on vene noormeestest kessaadeti vastu nende tahtmist sõtta. Putinit ei tasu õrritada sest ta on kättemaksuhimuline.See et meie valitsus saadab Ukrainasse surmarelvi on nagu tlk merre ja maailmas ei muutu midagi aga meil on seda raha vaja. valitsus peab ikka kaitsma ma rahva huve. Las rikkad suurriigid aitavad aga vihavaenu õhutavad poliitikud kutsuvad vaid meile häda kaela õrritades Venemaa valitsejat.

 6. Jurakas 5 kuud ago
  Reply

  Eestis on renoveerimiste – nagu ka kõige muuga – üks suur probleem – RAHAPUUDUS.
  Sest raha on Ukrainale, täpsemalt – Ukraina oligarhidele – ära kingitud!
  Ning relvad on sisuliselt samuti raha!

  USA Kongressi Esindajatekoja spiiker Kevin McCarthy’le anti jalaga peesse. Selle eest, et ta toetas Ukrainat.
  Et ta toetas nii palju, et see hakkas USA majandust ja sealsete inimeste elatustaset alla kiskuma.
  Meil KaKa toetab Ukrainat isegi laste arvelt!
  Oleks juba aeg teha ta’ga sama, mida tehti Kevin McCarthy’ga!

  Ning kuni Eestis ei hakata süvariigile ja praegustele võimuritele mccarthy’t tegema, seni asjad ei muutu!

 7. Eve 5 kuud ago
  Reply

  See on ikka väga imelik et meie raha läheb mujale ehkki vajame ise seda. Mitte midagi ei muutu maailmas tänu sellele aga meie muutume üha vaesemaks.. Meie valitsus ei hooli sellest.

 8. robert 5 kuud ago
  Reply

  See nn soojustamine on kahe otsaga asi Meiegi 5 korruseline maja sai renoveeritud Olime üsna skeptilised aga nüüd üsna rahul Kokkuhoidu see muidugi ei andnud aga mugavusi ikka Aga on asju millest ma mõistusega aru ei saa Sundventilatsioon mis pidi andma suure efekti Õues on 20 miinust aga minu radiaatoritesse tuleb otse üuest läbi 100 mm ava jääkülm õhk Reguleerida ega sulgeda seda süsteemi ei saa Mis soojuse kokkuhoiust me räägime Ja selle totra süsteemi on projekteerinud ju meie tehnika alma materi diplomiga insenerid Naeraks kui see nii kurb poleks Majale ehitati ümber tohutu puitkarkass mis kinnitub betoonseinale hiina puidukruvidega Minu senine kogemus näitab et nende hiina kruvide läbiroostetusaeg on umbes 10 aastat Kogu see kaadervärk topiti täis igat sorti villadega Looduse jaoks on tegemist täieliku saastaga mis kunagi lammutamisel ei kõdune ega mädane Kui ausalt rehkendada siis saaks selle ulja renoveerimise teha palju tagasihoidlikumalt ja palju odavamalt Efekt oleks sama Praegu on see tänu Brüsseli totakatele nõudmistele üleõppinud inseneride ja arhitektide ulmeliste projektide katsetamise mängumaa

 9. Sergei. 5 kuud ago
  Reply

  Kui mäletate seda SUURE LAGUNEMISE ajal tehtud propagandat, siis kõik mis tol ajal püsti oli pandud , pidi 50 a. pärast kokku varisema. Ei näe ühtigi , et nii see läheb. Müügi objektina ikka hinnad justkui lossil Londonis.
  Aga kummaline. elasime väidetavalt vaesuses ja viletsuses ja nüüd 30 a. õitsvas rikkuses- ei suuda isegi aknaid oma raha eest vahetada. IKKA MIDAGI ON VÄGA VILTU LÄINUD !!!

 10. Karl Saare 5 kuud ago
  Reply

  Tere.
  proua Toom – võibolla tuleks rekonstrueerida näiteks Kohtla-Järvel pilootprojektina üks korterelamu. Kredex + omaosalus kohaliku omavalitsuse vahenditest. Kusjuures rek peab toimuma kogu mahus: välisseinad, aknad, katused,
  soojusvahetusega sundventilatsioon, torustikud, kinnistu korrastamine (parkimiskohad, haljastus). Kui üks näidis tehtud – võibolla on siis järgijaid. Jätkuvalt olen arvamusel et kasarmuelanike kinnisvara väärtust ei peaks tõstma Eesti riigi rahadega. Iga perekond peaks elama oma kätega ehitatud eramus. Igal meesterahval on olemas kaks kätt.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.