Jana Toom: meetootjad peavad märkima pakendi esiküljele päritoluriigi

Jana Toom. Foto: yanatoom.ee

Euroopa Parlament võttis vastu muudatuse meedirektiivis ja veel kolmes direktiivis. Kokku moodustuvad need Euroopa Parlamendi saadiku Jana Toomi sõnul nn hommikusöögi direktiivi, mis reguleerib Euroopa Liidus traditsiooniliselt hommikusöögiks tarbitavate toiduainete koostist, nimetusi, märgistamist ja esitlust.

“Euroopa Parlament kavatseb kohustada meetootjaid märkima pakendi esiküljele selgelt, kust erinevad mee osad pärit on. Muudatus on oluline just mee puhul – 2023. aasta andmete kohaselt võib kuni 46 protsenti Euroopa Liidu imporditavast mee mahust olla väga madala kvaliteediga. Euroopa Parlament on võtnud vastu mitmeid meetmeid, et aidata tarbijatel langetada teadlik valik,” lausus Jana Toom.

Keskerakonda kuuluv saadik ütles, et olulisim nõue on märkida pakendi esiküljele mee päritoluriik ning seda põhimõtet toetab ka Eesti Kutseliste Mesinike Ühing. “Kui mesi on korjatud ainult ühes riigis, siis märgitakse selle riigi nimi pakendi esiküljel tootemargi lähedale. Kui toode koosneb mitmes riigis korjatud meest, tuleb päritoluriikide loetelu märkida pakendi esiküljele kahanevas järjekorras koos ligikaudsete protsentidega. Direktiivi muudatusi arutatakse praegu Euroopa Ülemkoguga, kuid olen kindel, et nad nõustuvad meiega,” märkis Jana Toom.

Kui direktiivi muudatused lõplikult heaks kiidetakse, aitab see Jana Toomi hinnangul Eesti mesinikel oma kõrge kvaliteedi poolest tuntud tooteid paremini turustada. “Paraku müüakse ka Eestis kaheldava väärtusega mett, mille päritolu ei ole selgelt tuvastatav ja mis mõjub negatiivselt kohalike tootjate mainele. Uute nõuete kohaselt saate pakendi esiküljelt teada, kui mesi on toodetud näiteks Rumeenias, Argentinas ja Mehhikos, mis omakorda tähendab, et tootel on traditsioonilise meega vähe pistmist,” rõhutas Jana Toom.

“Euroopa Parlament kohustab meetootjat sellise kaubandusliku “kokteili” fakti märkima esisildile tavatähtedega, mitte tagaküljele kirbukirjaga. Oluline on anda tarbijatele kindlustunne mõistmaks, mida täpselt ostame ja sööme. Mesinikud teavad, et isegi erinevatest tarudest pärit mett ei ole hea segada, rääkimata erinevate mesilate, riikide ja mandrite meest. Tulemuseks pole mesi, vaid kaheldava väärtusega meelaadne toode. Ole ettevaatlik!” lisas Jana Toom.

4 kommentaari
 1. Nii tark naine 6 kuud ago
  Reply

  Selleks tasus tõesti minna Roopasse! Aitähhhhh!

  • Vaesena valitsust vaides 6 kuud ago

   Nii see pidigi minema!

  • Limpsime janotškat-aga vana teine lastemängudeks 6 kuud ago

   Vanadus teeb liiga igastahes.

 2. Sergei. 6 kuud ago
  Reply

  Pole siin riigis varsti ei mett, ega vikerkaare elulaadi kandjate põlvkondadest sigitavaid mee sööjaid.
  Siin Lõuna Eesti ja tähtsa maantee ääres oli 4 suurt riigimajandit moodsate lüpsi lautadega ja nende territooriumil väikelehma pidajad (praktiliselt igas majapidamises)- Nüüdseks pole ei nendes suurtes ja ma ei tea ka kellegi kodus nisadega sarvikut olevat. Ei kuule ei kuke kiremist ,ega sea ruigamist. Kui kaugel kellelgil ongi taruke, siis see meeke valgub ise küla mööda laiali.
  Tublit tööd on nähtud selle väikese rahva kallal. Ja räägime toidu ja kaitse julgeolekust. Väike meteoriidi pauk ja rahvas surebki välja-LOGISTIKA KOKS- sest ei saa enam ilma Poola õuna , kartuli ega võõramaa suhkruta läbi.
  AGA Jana Vist tundsite muret pere vägivallast ka.- minule ei lähe ka meie poliitika mitte korda,
  Mulk mees peksis päevast päeva setukest naist ja ma kuulsin seda teiselt poolt ust iga päev. Kas ma pidin seda kuulama- kuidas suhtuvad minusse teised mehed kui ma sellele mulgile ei anna üht head keretäit.
  Kes sai minu sõnumist aru nii nagu ma seda mõtlesin
  Isegi kui sa meeletumat tambiksid nuiaga uhmris liivaterade seas , ei kaoks temast rumalus. (Pühakirjas)

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.