Kaubavahetus vähenes 2023. aastal oluliselt

Soomekeelsed sildid alkoholikauplustel Tallinna sadamas. Foto ANDRES HAABU/SCANPIX

Statistikaameti andmetel vähenes kaupade eksport 2023. aastal eelneva aastaga võrreldes 16 protsenti ja import 17 protsenti.

Kaupu eksporditi jooksevhindades 18 miljardi ja imporditi 21 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 3 miljardit eurot, mis on 695 miljonit eurot väiksem kui 2022. aastal.

Statistikaameti analüütik Jane Leppmets märkis, et Eesti peamisteks kaubanduspartneriteks 2023. aastal olid Euroopa Liidu liikmesriigid, mille osatähtsus moodustas ekspordist 74 protsenti ja impordist 86 protsenti. „Eksport ja import liikmesriikidega vähenes 2023. aastal vastavalt 12 protsenti ja 10 protsenti, liiduvälistesse riikidesse vähenes eksport aga 26 protsenti ja import neist 43 protsenti. Kaupade sissevedu Venemaalt vähenes koguni 92 protsenti,“ lisas Leppmets.

Leppmets mainis ka, et kaubavahetuse puudujääk oli suurim transpordivahendite, keemiatööstuse tooraine ja toodete ning mineraalsete toodete seas. „Suurim ülejääk oli puidu ja puittoodete ning mitmesuguste tööstustoodetega,“ lisas ta.

2023. aastal eksporditi Eestist enim elektriseadmeid, mis moodustasid 14 protsenti Eesti koguekspordist. Järgnesid põllumajandussaadused ja toidukaubad 11 protsendiga ning puit ja puittooted samuti 11 protsendiga. Enim vähenes mineraalsete toodete väljavedu, seda 2,6 miljardi euro võrra. Puidu ja puittoodete eksport vähenes 406 miljoni euro võrra ning mitmesuguste tööstustoodete oma 221 miljoni euro võrra. Kõige enam ehk 425 miljoni euro võrra suurenes transpordivahendite eksport Eestist.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus koguekspordis jäi 2023. aastal aastataguse ajaga võrreldes samaks ehk 64 protsendi juurde. Eesti kogueksport vähenes aastaga 16 protsenti, reeksport 15 protsenti ning Eesti päritolu kaupade väljavedu 17 protsenti. Kõige rohkem mõjutas Eesti päritolu kaupade ekspordi vähenemist kodumaise töödeldud õli, põlevkivikütteõli ning kommunikatsiooniseadmete väljaveo vähenemine.

Eesti peamised ekspordipartnerid 2023. aastal olid Soome 17 protsendiga, Läti 12 protsendiga ja Rootsi üheksa protsendiga. Soome eksporditi enim elektriseadmeid, metalli ja metalltooteid ning mineraalseid tooteid, Lätti mineraalseid tooteid, transpordivahendeid ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu.

Rootsi viidi enim elektriseadmeid, puitu ja puittooteid ning mitmesuguseid tööstustooteid. Aastaga vähenes kaupade eksport enim Soome, seda 672 miljoni euro võrra, Lätti  vähenes eksport 662 miljoni euro võrra ja Ameerika Ühendriikidesse 657 miljoni euro võrra. Soome viidi vähem maagaasi, Lätti elektrienergiat ja Ameerika Ühendriikidesse kommunikatsiooniseadmeid. Aastaga kasvas kaupade eksport enim Leetu, seda 189 miljoni euro võrra, kuhu viidi varasemast enam transpordivahendeid.

Kaupadest imporditi 2023. aastal enim elektriseadmeid, mis moodustas 13 protsenti Eesti koguimpordist. Järgnevad transpordivahendid 13 protsendiga, mineraalseid tooted 12 protsendiga ning põllumajandussaadused ja toidukaup 12 protsendiga. Enim vähenes mineraalsete toodete sissevedu, seda 2,8 miljardi euro võrra. Metalli ja metalltoodete  sissevedu vähenes 480 miljoni euro võrra ning puidu ja puittoodete sissevedu 368 miljoni euro võrra. Kõige enam ehk 203 miljoni euro võrra kasvas transpordivahendite import.

Kaupu imporditi Eestisse enim Soomest, seda 15 protsendi ulatuses Eesti koguimpordist. Saksamaalt moodustas import 12 ja Lätist 11 protsenti kodumahust. Soomest imporditi enim mineraalseid tooteid, elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Saksamaalt transpordivahendeid, mehaanilisi seadmeid ja elektriseadmeid. Lätist toodi enim mineraalseid tooteid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning elektriseadmeid.

Võrreldes 2022. aastaga vähenes enim kaupade import Venemaalt 1,7 miljardi euro võrra, Soomest 916 miljoni euro võrra ning Lätist 537 miljoni euro võrra. Venemaalt toodi vähem töödeldud õlisid, Soomest elektrienergiat ja Lätist maagaasi. Kõige enam ehk 113 miljoni euro võrra kasvas kaupade import Tšehhist, kust toodi varasemast enam transpordivahendeid.

Eelmise aasta detsembris vähenes kaupade eksport 23 protsenti ja import 29 protsenti. Kaupu eksporditi jooksevhindades 1,3 miljardi ja imporditi 1,6 miljoni euro eest. Kaubavahetuse puudujääk detsembris oli 282 miljonit eurot, mis on 264 miljoni euro võrra väiksem kui aasta varem. Detsembris eksporditi kaupadest enim elektriseadmeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning puitu ja puittooteid. Peamisteks impordiartikliteks olid transpordivahendid, põllumajandussaadused ja toidukaubad ning elektriseadmed. Kaupu eksporditi detsembris enim Soome, Lätti ja Rootsi ning imporditi Soomest, Leedust, Saksamaalt ja Lätist.

5 kommentaari
 1. Soo 4 kuud ago
  Reply

  Me oma rahvas valis meile sellise valitsuse.Ah et nad ei teadnud et see nii vilets on. teadsid küll. Ainuke hea valitsus viimasel ajal on olnud Keskerakond koos EKRE-ga aga Ratas ajas selle laiali.Ei tea mis ajendas teda mööda maailma rändama ja vihavaenu õhutama. Talle endale oli see ehk kasulik aga meie riigile mitte. Kas Keskerakonnas olles ei oleks saanud head töökohra. Kõlvart toob kindlasti Keskerakonnale rohkem hääli.

 2. Jaak 4 kuud ago
  Reply

  Kõik läheb allamäge. Paljud poliitikud hoolitsevad vaid oma heaolu eest.Keskerakondlased kes reetsid Keskerakonna on nende seas. Ah et neile ei meeldi Kõlvart kes on tubli ja hooliv. Ka praegu on Keskerakond parim.Kiik ei saanud keskerakonna esimeheks ja läks vastasleeri. kas selline inimene oleks sobinud esimeheks kes reetis oma erakonna .Siis need ühesooliste abielu pooldajad ja nupuvajutajad olles nõus seadustega mis viivad meie elatustaseme alla on paremad tema meelest kui Kõlvardi juhitav Keskerakond. Eks igaüks näitas oma tõelist palet.

 3. Eve 4 kuud ago
  Reply

  Ah et Ratase meelest pole Keskeakonnal tulevikku. Eks ta ise rikkus palju äea. Meie riigil on loota paremat tulevikku kui valitakse Keskerakonda ja EKRE-t ning Isamaa võib olla jälle arvulise ülekaalu andjaks nagu ta on alati olnud.Mina valin ikka keskerakondlasi aga leian et ekrelaste sas on mitmeid tarku inimesi ja nad räägivad õiget juttu ning valitsuses olles teeksid nad palju head meie rahvale. Need on ka ainukesed paremad erakonnad ja neid on 2 aga teistelt pole midagi head loota. Jah Keskerakonnast lahkunud poliitikud on reeturid ja omakasupüüdlikud.

 4. Sergei. 4 kuud ago
  Reply

  KAHJU. IME isemajandav Eesti. vahetame mingeid asjakesi banaanide vastu. Sõidate mööda Eestit ringi- palju on meil piimakarja? Mingid ilusad kombainid tegelevad muru niitmisega. KAS see annab tõsist tööhõivet rahvale. Lõpptoodang peaks rahvast varustama banaanide ja virsikutega. Teravilja kasvatusega tekitame muldade vaesumist huumuse välja kiskumine maast !. Sitt maale on tabu -keskkonna aktivistid ja küladeski kaeblejad ei kannata mingeid aroome ! Mõni tahakski väikeenergeetikat arendada- ka siin piirangud. 1 Eesti ajal igal väikesel ojakesel hüdro ajamiga veskid saeraamid. Need võiks vabalt anda sel momendil, kui pole päikest ja tuult väikest energia lisa. Ja nagu olen varasemalt maininud, olid paisude taga rikkalikud vähi ja kala veekogud- jälle rikkus ! Palju asju võiksime ise teha- ka siin tülli mindud. Arusaam- kui miljon asjakest pole võimalik müüa siis ei tasu. Mingi ahv istub arvuti taga ja vahendab võõrast asjakest – tema saab oma vaheltkasu. Aga samas saaks tööd mitu inimest ja pole mingit miljonit vaja toota. Nüüdisaegne tehnoloogia, abivahendid kõrgetasemelised, et iga küla sepp on võimeline kokku panema moodsa masina ( nagu Ilon Maski roostevabast kandiline autoke)- mingid asjakesed (südamed , rattakesed jms) ostab juurde. Tallinnasse ei tahagi sõita- teeäärsed hooned võõrama kola ja logistikakeskusi täis.
  Irevil näoga ja kolla sinise propagantistide tegevuse tõttu noored müüvad oma sünnimaa kodud ja suunduvad lõuna poole elama- seal rahulikum- need on kurvad faktid – milleni olete oma rahvakese viinud. Ja kurvem ,et peate seda kuulma vene nimega mehelt.
  Lugupidamine Valgevene riigipeale- väike riigike 10 000 000 inimest ja teeb suuri tegusid Kõplast moodsa -kombainini, jalgrattast-maailma suurimate kalluriteni, Põllumajandusest ei taha rääkidagi -riigipea pole võhik
  Ka Vene Föderatsioonis mindud isemajandavat teed :
  Teravilja kasvatuses oleme võrdväärsed ( rahvaarvu suhe 1 :100)( toon teieni toodangu 1:100)
  KAMAZ tehas toodab 40000 :100 veoautot, Ural tehas 14000:100 veoautot, Meil liikuvad postipuurid ja Gazel autokesed, Iga 90 sek.: 100= tagant kargab uus endise LADA tehasest autoke välja, aga neid tehaseid on veel. Kirovi traktori tehas ???. Rošelmasi kombaini tehas, ( kombaini tehaseid on veel). Tegid Boeng ja Airbus sanktsioonid- Nüüd on 6 a jooksul plaanis neil kokku panna 60 reisilennukit ( varem kolistasimegi nn. oma lennukitega ringi:) Helikopterid. Bussid , trollid, metroo rongid jne. Maailma ainuke ja suurim tuumajäälõhkujate park. Samuti aitavad nad oma partner riikides üles panna 10 tuumajaama ( 28 reaktorit) üks selline kolakas (süda) kaalub 360 t. Endil neil käivitatud tuumajäätmetel töötav jaam !!! Moskvas avati maailma pikim metroo ringrada ! Ja kultuur puhtus , ka Valgevenes – ainuke suitsukoni maas- seegi meie mehe poolt maha visatud. Minge Pariisi ja vaadake pappmajade kuningriik nii jõe kallastel, kui sildade all- , aga kuhu nad hädale käivad ( Isegi triumfi väravate juures maas? )???
  KUIDAS EDASI MINNA- meie vabadus ja sõltumatus ???

 5. robert 4 kuud ago
  Reply

  Ratast olen ikka kommentaarides nimetanud meheks kel püksid teevad püüli Ammu tunnetasin et selle mehe vedamisel keskerakond läheb mäest alla Nii toimuski Ja nüüd ajab see mehike ikka paha haisu välja sest on ainuke võimalus tähelepanu saamiseks Ja kõik teised reetjad istuvad pead norus nagu nupukesed Aabuke taob nagu tõsiusklik pead vastu põrandat aga asjata Keskerakonnal on praegu vaja rahulikku meelt sest isamaalaste õhupall läheb varsti susinal tühjaks ja terendab 7 protsenti toetus nagu tavaliselt oli Jeesti dvesti tühikargajad ongi juba paraskivalvesse lükatud Nii et keskerakonna paremad päevad on veel ees Rohkem on vaja teha koostõõd EKREga patriotismi ja püsiväärtuste hoidmisel

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.