Keskerakond pöördub õiguskantsleri poole: Riigikogu juhatus piirab vaba mandaadi teostamist

Anastassia Kovalenko-Kõlvart. FOTO: Erik Peinar / Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon saatis õiguskantsler Ülle Madisele kirjaliku küsimuse, kus pööratakse tähelepanu parlamendi juhatuse tegevusele, mis eirab parlamendipraktika häid tavasid ja piirab saadikute võimalusi oma mandaati teostada.

“Keskerakonna fraktsioon ei ole täna esindatud sotsiaalkomisjonis. Juba rohkem kui kuu aega keeldub Riigikogu juhatus rahuldamast meie taotlust, et viia üks meie fraktsiooni saadik antud komisjoni üle, tuues argumendiks, et kõik kohad antud komisjonis on hõivatud,” selgitas Keskerakonna fraktsiooni liige Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Saadiku sõnul on Riigikogu juhatuse passiivne tegutsemine Keskerakonna fraktsiooni osas kummastav, sest ülejäänud parlamendiliikmetele on võimaldatud vaba liikumine erinevate komisjonide vahel. “See loob ebavõrdse olukorra ning piirab tõsiselt meie võimalusi osaleda sotsiaalvaldkonna eelnõude menetlusprotsessis. Seejuures annab antud olukord koalitsioonile ebaproportsionaalse ülekaalu komisjonides,” selgitas Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Keskerakonna poliitik lisas, et ka Riigikohus on viidanud põhiseadusele ning toonud välja kohustuse tagada Riigikogu liikmetele võrdne kohtlemine mandaadi teostamisel. “See tähendab, et põhimõtteliselt peavad rahvaesindajad saama osaleda Riigikogu tegevuses võrdsetel tingimustel. Mandaadi vaba teostamine on demokraatia seisukohalt üks olulisemaid poliitilisi õigusi, mistõttu igasugune piirang selles osas peab olema allutud rangele põhiseaduslikkuse kontrollile,” põhjendas Anastassia Kovalenko-Kõlvart. “Hetkel pole Riigikogu juhatus suutnud veenvalt põhjendada või tuua välja ühtegi argumenti, mis kaaluksid põhiseadusest tulenevaid õigusi üle.”

Anastassia Kovalenko-Kõlvart tõi välja, et rahanduskomisjonis tekkinud olukord, kus nii esimees kui aseesimees esindavad de facto koalitsiooni. “See on eriti murettekitav, arvestades, et Riigikogu esimees Lauri Hussar on korduvalt öelnud, et probleemne olukord vajab lahendust, kuid paraku ei ole ta suutnud seda enam kui kuu aja jooksul leida,” nentis ta.

“Küsimus pole siinkohal isegi mitte nn jokk-skeemi tekkimises või kellegi õiguses, vaid Riigikogus ajalooliselt kujunenud hea tava reeglite tähtsuse ja nende järgimise vajaduse kohta. Seetõttu palume õiguskantsleril kujunenud olukord läbi vaadata ja anda hinnang, kas ja mil määral on Keskerakonna fraktsiooni ning saadikute õigusi Riigikogus piiratu,” lisas Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

4 kommentaari
  1. Nastjale lahendus lihtne 7 kuud ago
    Reply

    Riigikokku tuleks kutsuda Miša koos kambajõmmidega, need löömamehed nalja ei mõista, annavad lihtsalt molli. Ja kui veel EKP Martin paneb udupasuna üürgama, siis saategi oma tahtmise. Poliitmõrvadeni ei maksa minna, tehke kuidagi peenemalt, jootke näiteks Lauri täis või umbes nii.

    • Jurakas 7 kuud ago

      Siin ei aita Miša löömamehed mitte kuidagi.
      GruZZ 200 peksa palju tahad – laipa see ei sega.
      Sots on diagnoos. Ravimatu.
      Oraval on puupea.
      .
      Aitab ainult Maidan. Ülalmainitutele nöör kaela ja Vargamäelt minema vedada.

  2. Jaak 7 kuud ago
    Reply

    Peab harhuma igasuguste piiramiste,, jubef’date seadustega mis halvendavad meie elu. Selle valitsuse ajal midagi head loota pole. Paistab et K. Kallas poeb Brüsseli tegelaste ees et kindlustada oma edasist elukäiku.. teda ei huvita meie inimeste heaolu. Ei rea kas EKP Ansip tahab saada uuestu peaministriks kuid ega ta K.Kallasest parem pole.Oli hea valitsus Keskerakond koos EKRE-ga aga Ratas ajas selle laiali ja reetes Eestimaa parima erakonna pages Isamaasse kuigi see erakond on olnud vaid kohatäitek. Eks ikka selleks et ehk saab sealtkaudu mõne tulua töökoha.

  3. Küsige 7 kuud ago
    Reply

    Ratta Jürkalt, miks ta neid pätte toetab? Äkki on ise nendega mestis?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.