Lauri Laats: valitsuse tegevus vaid süvendab Eesti inimeste vaesust

Lauri Laats

Tänane valitsus ei ole teinud midagi, et suurendada võrdsust Eesti ühiskonnas, vaid langetatud ja kavandamisel olevad otsused süvendavad vaesust, ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Lauri Laats, kommenteerides sotsiaalkaitseministri Signe Riisalo ettekannet riigi pikaajalise arengustrateegia “Eesti 2035” elluviimisest.

“Rohkem kui kaks aastat kestnud majanduslanguse tingimustes ootavad inimesed valitsuselt mõistmist ja toetavat suhtumist, kuid selle asemel suureneb maksukoormus, mis suurendab ebavõrdsust ja vähendab toimetulekut,” lausus Lauri Laats. “Suhtelise vaesuse piir on tõusnud palju kiiremini, kui on suurenenud vanaduspension ning selle asemel, et jätkata Keskerakonna initsiatiivi tõsta erakorraliselt pensioni, hakkab Reformierakond pensionäridelt maksu küsima. Tuletan siinkohal meelde, et suhtelise vaesuse piir tõusis 2022. aastal 7,8% ning endiselt on enim ohustatud üksi elavad 65-aastased ja vanemad inimesed.”

Keskerakonna aseesimees pööras tähelepanu tõsiasjale, et ka perede kindlustunde suurendamisele ja muuhulgas iibe tõstmisele ei ole valitsus piisavalt tähelepanu pööranud. “Eestis sündis 2022. aastal 11 646 ja eelmisel aastal kõigest 10 761 last – need on kõige madalamad näitajad alates 1919. aastat. See on tõsine oht eestlaste kui põlisrahva püsimajäämisele. Valitsus vaid nendib kurba statistikat, kuid ei astu vajalikke samme, et olukorda parandada,” nentis Keskerakonna poliitik. “Ilmselt näeme loomuliku iibe langust ka tänavu, sest lastetoetuste kärpimine, automaksu kehtestamine ja jõukaid soosiv tulumaksureform vaid süvendavad ebakindlust ja usaldamatust riigijuhtide vastu.”

Lauri Laatsi sõnul ei tõota lähitulevik sotsiaalvaldkonna jaoks midagi head, sest riigieelarve kärbetest ei jää praeguse info kohaselt puutumata ka Sotsiaalministeerium. “Kas tõesti hakatakse vähendama toetusi, tugiteenuseid või külmutatakse pensionid? Sotsiaalvaldkond on aastaid olnud kroonilises rahapuuduses ning tervishoiutöötajate motiveerimiseks ja ravijärjekordade vähendamiseks on vaja sinna lisaraha suunata. Kärbete asemel tuleks esmajoones ära jätta Reformierakonna tulumaksureform, mille lisakulu on 550 miljonit eurot ja kehtestada pankadele ajutine kasumimaks,” rääkis Lauri Laats.

2 kommentaari
  1. Jaak 4 nädalat ago
    Reply

    valitsus võiks vähendada oma sissetulekuid ja seadma sisse astmelise tulumaksu millest rääkisid juba ammu meie riigi parimad poliitikud.jaet saasid rokem makste riigile ka need nupulevajutajad kes nõustuvad nende seadustega mis viivad meie rahva vaesusesse.

  2. Soo 4 nädalat ago
    Reply

    Ei tea kas meil on praegu mõni minister kes töötab meie rahva heaolu nimel. Minu meelest on valitsus selleks valitud et hoolitseda oma rahva heaolu eest. Aga praegu läheb kõik halvemuse suunas. Aga näe imet hääli nad saavad ja ega kõike ei saa ajada E-valimiste süüks. Valijad peaksid ikka mõtlema ka et vaesumine on paljudele raske koorem kui mõnel isegi rikkust jätkub.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.