Lauri Laats: koalitsioon õõnestab Eesti ja Gruusia sõprussuhteid

Lauri Laats

Koalitsioon ei võtnud õppust välisminister Margus Tsahkna ebaõnnestunud ülesastumisest Gruusias toimunud meeleavaldusel ja soovib veelgi enam sekkuda meile sõbraliku riigi siseasjadesse, kuid selline tegevus vaid suurendab diplomaatilist lõhet ning seetõttu Keskerakonna fraktsioon Riigikogu avalduse “Demokraatia kriisist Gruusias” eelnõu ei toetanud, ütles fraktsiooni esimees Lauri Laats.

“Eesti välisminister osales Gruusias meeleavaldusel viisil, mis nägi välja – tsiteerides eurosaadik Marina Kaljuranda – metsik ning inimesed andsid Euroopa Parlamendi valimistel ebaväärika tegevuse kohta ka tervele erakonnale oma hinnangu. Eesti 200 juhi tegevus hääletati maha,” lausus Lauri Laats. “Eesti välispoliitiline tööriist on teatavasti diplomaatia ja suhted teiste riikide valitsustega ning on ebaprofessionaalne hakata meeleavalduste ja parlamendi avaldustega teiste riikide sisepoliitikat kujundama.”

Eesti-Gruusia parlamendirühma juhtiva Lauri Laatsi sõnul on Riigikogu koalitsioonisaadikute poolt algatatud avaldus poliitiliselt laetud. “Avalduses puudub olukorra kirjeldus, adekvaatne analüüs, argumentatsioon Eesti seisukohtade kujundamiseks ning mõjude analüüs, mida need seisukohad kaasa toovad,” loetles Keskerakonna aseesimees. “Arvestades Eesti senist tihedat koostööd Gruusiaga on kindlasti ministeeriumitel olemas ridamisi analüüse ja seisukohti, mis kirjeldavad riigi ja ühiskonna senist arengut. Vajalik olnuks kaasata ka rahvusvaheliste mõttekodade seisukohti.”

Lauri Laats rõhutas, et käesolev avaldus devalveerib taaskord meie parlamendi töö sisukust. “Eesti on valinud välispoliitikas targa ja mõistliku tee, kus töötame ühiselt oma liitlastega, mistõttu peab ka see avaldus peegeldama ühtset välispoliitikat. Hädavajalik on omada kontrollitud ja tõest informatsiooni nii Euroopa Liidu kui ka NATO liikmesriikide seisukohtade osas. Ainult nii saame langetada kaalutletud otsuseid. Minu suhe Gruusiaga on isiklik ja lähedane ning hoian väga pöialt, et sel riigil hästi läheks. Loodan väga, et senised püüdlused Euroopa Liidu ja NATO poole jätkuvad. Küll aga ei saa Keskerakonna fraktsioon toetada sellist Riigikogu avaldust, mis on kokku pandud kiirustades ning mis ei sisalda sisulist analüüsi. See ei tee au meie riigi välispoliitikale, diplomaatiale ega ka seadusloomele,” täiendas Lauri Laats.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.