13. augustil ehmatas nii tallinlasi kui Eestimaa üldsust laiemalt avalikuks tulnud teade, et Tallinna Kiirabi töö on sisuliselt halvatud ja ligi poole miljoni elanikuga linnas ei saadud teenindada hätta sattunud abivajajaid. Põhjuseks kiirabide ummik Põhja-Eesti Regionaalhaigla Erakorralise meditsiini osakonna (EMO) ukse taga, kus abivajajatel haigetel tuli määruses lubatud 30 minuti asemel lausa kuus tundi kiirabiautodes oodata.
Tallinna linnavolikogu liikme Monika Haukanõmme sõnul tegi asja eriti kurioosseks, et Kiirabi juht ei tea, mis toimub ja miks selline kriitiline olukord on tekkinud. „Vastavat valdkonda Tallinnas kureeriv abilinnapea, kelle vastutusvaldkonda kuulub lisaks Tallinna kiirabile lausa kolm pealinna haiglat neljast, on aga üldse tasa,“ nentis Haukanõmm. „Selgitusi jaganud Terviseameti, PERHi ja Tallinna Kiirabi esindajate sõnul on aga tavaolukorras lubatud patsiendi üleandmise ooteaeg 30 minutit, mis nüüd ületati rohkem kui kümnekordselt, sest üleeile oli pikim ooteaeg lausa kuus tundi, mil patsientide olukord polnud kiita. 30% pealinna kiirabi ressursist lihtsalt seisis koos patsientidega lüüsis ja ootasid oma järjekorda,“ rääkis Haukanõmm.
„EMO ei suutnud tavapärasest suurema patsientide arvuga, milleks oli kaheksa punast patsienti, toime tulla ning teised Tallinna haiglad ei suutnud või ei tahtnud haigeid vastu võtta. Siinjuures on lahendamata terve rida olulisi küsimusi – kuidas tagada patsiendile lähima EMO teenindamise võimekus ja võimalus ning kas selleks on olemas vajalik ressurss, mis erandkorras kohe kasutusele võetaks, hõlbustamaks kogu protsessiahelat triaažist kuni vaba voodikohani,“ jätkas Haukanõmm.
„Tallinna elanikele peab olema tagatud kiirabiteenus oma elukoha lähedal, see tähendab, et Tallinnas ei ole lahendus inimeste transportimine Raplasse, Tartusse või Narva. Kuna eskaleerunud olukord tekkis Tallinnas, siis oleks igati ootuspärane, et valdkonna eest vastav abilinnapea Karl-Sander Kase asub omalt poolt probleemi lahendama, mitte ei tõmbu varju. Kahjuks ei ole aga abilinnapea pidanud vajalikuks anda tallinlastele mingit asjakohast informatsiooni ega pakkunud linlastele kindlustunnet, et probleemi lahendamisega tegeletakse, muuhulgas selleks, et vältida tulevikus sarnaste olukordade tekkimist,“ rääkis Tallinna linnavolikogu liige ning rõhutas, et abilinnapea tegevusetus nõuab selget vastutust.
„Lugupeetud abilinnapea Kase, Teie vastutusvaldkonda jäävad nii Tallinna kiirabi kui Lääne- ja Ida-Tallinna Haiglate töö korraldamine, seega peaksite te aktiivselt tegutsema, kui mitte öelda võtma juhtrolli, et tegeleda tekkinud logistika, hea tahte, koordineerimise ja kommunikatsiooni probleemiga erinevate asutuste ning organisatsioonide vahel. Paraku aga tundub, et Tallinna abilinnapead need probleemid ei huvita,“ lõpetas Haukanõmm.
Karl-Sander Kase ei peagi midagi teadma, sest ta on abilinnapea. Nagu Kaja ei pidanud midagi teadma, sest oli ju peaminister.
Õige tähelepanek! Meil ei õpetata riigi või linna juhtimist ju isegi mitte algkooli käsitöö tunnis, kust nad vaesekesed siis seda teadma peaksidki!
Meil on vilets linnavalitsus kus ei tunta huvi kuidas saavad hakka meie inimesed ja eks linnavalitsus järgib nende eeskujule. Linnavalitsus on ka ikka selleks olemas et linlaste heaolu kindlustada. Teisi riike me ei pea abistama sest vajame ise abi. Valitsus on selleks valitud et oma rahvas saaks elada normaalset elu. Teiste abistamine on nagu tilk merre mis maailmas ei muuda midagi.
aga kuidas või kes valisid valitsuse?Kui vaadata meie “raviteenust” sest arstiabi kaotas ära Isamaa laali juhtimisel,kes väitis,et haiglad ei ole Sanatooriumid.Nüüd pead ise vaatama kuidas raviteenusel käia kuid vanasti kui oli olemas veel “arstiabi”osutatti arstiabi kogu rahvale haiglates ja tasuta.Näiteks operatsiooni järgselt viibisid arstide järelvalve all haiglas 2 nädalat aga nüüd tehakse operatsioon ära ja edasi vaata ise kuidas hakkama saad aga või sinul on horpuse medal ja miljon ja kui oled rikas võid haiglasse ka elama jääda.Olles ise need katsumused läbi elanud siis nii see raviteenus nüüd meil toimib.
Karl-Sander Kase – tal pole ju haridust , humanitaar Tallinna Pedagoogilisest Instituudist ja bakal. kõigest