May: olen lahkunud ministritega Brexiti olemuse osas eri meelt

09/07/2018. London, UK. British Prime Minister THERESA MAY is seen leaving Downing Street the day after the resignation of former Brexit Secretary David Davis. Photo credit: Ben Cawthra/Sipa/Scanpix

LONDON, 9. juuli, AFP-AP-BNS – Briti peaminister Theresa May tänas esmaspäeval parlamendis ametist lahkunud Brexiti ministrit ja välisministrit ja ütles, et oli nendega eri meelt lahkumisläbirääkimiste edasiviimises Euroopa Liiduga.

“Me ei ole ühel meelel parimas viisis, kuidas täita meie jagatud lubadust austada referendumi tulemust,” ütles May 2016. aasta EL-i liikmesusreferendumile viidates, mille tulemusena toetasid britid liidust lahkumist.

Briti Brexiti minister, kes on ühtlasi pealäbirääkija lahkumiskõnelustel, David Davis teatas ametist lahkumisest pühapäeva õhtul. Esmaspäeval järgnes talle välisminister Boris Johnson. Kahe prominentse euroskeptiku lahkumine Briti valitsusest seab kahtluse alla Theresa May valitsuse püsimise ajal, mil EL ja Suurbritannia valmistuvad lahkumiskõneluste otsustavaks faasiks.

Briti valitsuse ettepanekute järgi säilitaksid Suurbritannia ja EL Brexiti järel “ühised reeglid kaupadele, mille seas on põllumajandustooted ja toidukaubad” ning London nõustuks sõlmitavas lepingus “harmoniseerimise jätkumisega” ainult nende EL-i reeglitega, mis on vajalikud tõrgete vältimiseks osapoolte piiril.

May ütles alamkojale, et see on ainus viis “kõva piiri vältimiseks” Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa ja EL-i liikme Iirimaa vahel.

Ebakindlus selle üle, kas Suurbritannia lahkumine EL-ist toob kaasa tolli- ja piirikontrolli taastamise Iiri saarel, on olnud Brexiti kõnelustel peamine komistuskivi.

Peaminister rõhutas, et just see, mida Briti valitsus välja pakub, on “õige Brexit”, mis jätab riigile vabad käed oma seaduste väljatöötamiseks ja kaubanduslepete sõlmimiseks kolmandate riikidega.

May kutsus EL-i oma ettepanekuid tõsiselt võtma. “See, mida me ette paneme, on EL-i jaoks väljakutse, mis nõuab neilt järelemõtlemist ning nendest positsioonidest kaugemale vaatamist, mida nad on seni võtnud, samuti nõustumist õiguste ja kohustuste õige tasakaaluga.”

Davis teatas lahkumisest kirjas, mis oli äärmiselt kriitiline valitsuse reedesel nõupidamisel saavutatud kokkuleppe suhtes.

“Kokku lepitud poliitika üldsuund jätab meid parimal juhul nõrka läbirääkimispositsiooni, võimalik, et see viib meid ka väljapääsmatusse olukorda,” kirjutas Davis pöördumises Mayle. “Reedene ettepanek muudab parlamendi kontrolli illusoorseks.”

Iseäranis kriitiline oli Davis “ühiste reeglite” plaani suhtes, mis võimaldaks kaupade vaba liikumist, väites, et see annaks suure osa Briti majandusest EL-i kontrolli alla.

May rõhutas, et tema Brexiti-paan on kooskõlas tema lubadusega lahkuda Euroopa ühisturult ja tolliliidust ning märkis, et ei ole nõus Davidi seisukohaga plaani suhtes.

Keskkonnaminister Michael Gove, keda on peetud Davise ja Johnsoni liitlaseks, tunnistas, et valitsuse ettepanekud ei hõlma kõike, mida ta tahtis. “Ma olen realist,” lisas ta. Samas ütles ta BBC-le, et “kõigis tähtsates valdkondades, kus iseseisev riik otsustab suveräänsust kasutada, saab Suurbritannia seda teha”.

Suurbritannia EL-ist lahkumise tähtaeg on 2019. aasta märts, kuid May valitsus ei olnud enne reedet suutnud kokku leppida, mis täpselt peaks lahkumisleppes seisma. Avalikkuses ei ole üksmeelt, kuivõrd peaks Suurbritannia jääma seotuks EL-i reeglitega.

Euroopa Liidu liidrid väljendasid esmaspäeval Briti valitsuses toimuvaga rahulolematust, kurtes, et Brexit on muutumas Euroopa jaoks segaduseks.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk nimetas esmaspäeval kahetsusväärseks asjaolu, et kogu “Brexiti idee ei lahkunud koos David Davisega”.

May sõnul leppisid ministrid reedel kokku ka “uues ärisõbralikus tollimudelis”, mis säilitab EL-ist lahkumise järel kõrged standardid, kuid lubab Suurbritannial “sõlmida uusi kaubandusleppeid üle kogu maailma”. Loodetav vabakaubandusala ja uus tollikokkulepe “hoiaksid ära tõrked poolte piiril ja tagaksid, et mõlemad pooled täidavad oma kohustusi Põhja-Iirimaa ja Iirimaa ees”, nähtub dokumendist, millest ilmneb ka, et Suurbritannia lahkub EL-i ühisest põllumajandus- ja kalanduspoliitikast.

2 kommentaari
 1. See Brexiti melu loodi selleks,et hoida inimeste meeli eemal brittide jt. Natolaste poolt araablaste suhtes pandavast genotsiidist.
  Rahu toob maailmale urbaniseerumise peatamine ja erapankade diktatuuri likvideerimine.
  Urbaniseerumise vastu aitab paukgaasi aparaadi kasutamine autode mootoritel :
  http://m.stins.biz/auto/

 2. Anet 3 aastat ago
  Reply

  Riikidel polnud kerge astuda EL-u liikmeks aga paistab, et sealt välja astuda on veelgi raskem. Igal riigil peaks olema vabad käed oma seaduste väljatöötamiseks ja kaubanduslike lepete sõlmimiseks. Davisel on õigus, et majandus ei tohiks olla EL-kontrolli all. Miks peab Suurbritannia jääma seotuks EL-u reeglitega ka peale lahkumist on mulle arusaamatu. Ma üldse ei mõista miks riigid tahavad alluda kellelegi ja ei taha otsustada ise oma riigi saatust. Imetlen Norrat, mis on vaba heaoluriik, mis ise otsustab kõik, ei topi oma nina teiste riikide siseasjadesse, hoolitseb oma rahva heaolu eest, ei õhuta vihavaenu. May on võimas peaminister, aga vihavaen Venemaa vastu on pimestanud ta silmi. Kontrollimate andmete põhjal süüdistada enne Venemaal toimunud valimisi Venemaad mürgitamises oli pehmelt öeldes alatu ja kohe Euroopa Liidu riigid uskusid seda, sest EL-us käibki Venemaa-vastane tegevus. Aga verist ja ebaseaduslikku võimuvahetust Kiievis ei mõistnud keegi hukka. Mina olen selle poolt, et riigid oleksid vabad otsustama ise mis neile hea on. Enamus riikide valitsused ei küsi oma rahva käest kas lahkuda või mitte liidust, aga Suurbritannia tegi seda ja mingeid takistusi lahkumiseks ei tohiks olla.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.