Omandireformi fondist lendas miljoneid Estonian Airile

Foto: Toomas Huik/Postimees/Scanpix

Selle eelnõu menetlus, mis oleks võimaldanud toetuse andmise kirikutele ning lahendanud pikaajalised omandivaidlused, katkestati eelmisel nädalal Reformierakonna algatusel ja Keskerakonna esindajate ühe osa toel. Kui keskerakondlaste mure omandireformi fondi kasutamise pärast sundüürnike kahjude heastamiseks on arusaadav, sest tegeldud on selle paljusid Eesti inimesi puudutava murega aastaid ning varasemad valitsused pole sammugi edasi liikunud, siis Reformierakond mängis Keskfraktsiooni esimehe Kersti Sarapuu sõnul poliitkabet.

Nimelt on aastaid olnud üleval nõuded, millest üks on muu hulgas Niguliste kiriku omandiküsimus. Praegune valitsus oli viimaks jõudnud olulisele kokkuleppele kirikute esindajatega – kirikud oleksid loobunud igasugustest varalistest taotlustest ja nõuetest, mis väga pikalt on olnud üleval. Valitsuse poolt antavat toetust oleks kogudused saanud kasutada ka ühiskonnale suunatud tegevusteks.

Esimesel lugemisel saalis viibinud riigikogulastele oli suurimaks murekohaks eelnõu sõnastus, mis viitas okupatsioonikahjude hüvitamisele. Kriitika oli, et seda võis tõlgendada nii, justkui Eesti oleks iseennast okupeerinud. Teise lugemise ajaks oli vastav parandus sisse viidud ning sõnastuses enam probleemi polnud. Küll aga avastas Reformierakond, et omandireformi fondist ei tohiks kirikuid kindlasti toetada – tegemist on vale rahastamisallikaga, rõhutasid puldist nii Jürgen Ligi kui ka Hanno Pevkur.

Ometi on sellestsamast fondist lennanud raha kõikjale mujale kui sundüürnikele just Reformierakonna valitsemisajal. Kõige markantsem näide on pankrotistunud Estonian Airisse 37 miljoni euro pumpamine, kuid näiteid valest rahakasutamisest on terve tabelitäis. Puldis sellele ükski reformierakondlane tähelepanu juhtida ei tahtnud. Ju olid Estonian Air või erinevad muud hüvitised nende jaoks vajalikumad kui aastatepikkusele murele lahenduse leidmine ja kirikute toetamine. Eelnõu läbikukutamisega võeti poliitiline punktivõit, kuid seda tehti häbenemata ja silmakirjalikult.

Praegune valitsus on loomas sundüürnike registrit, mis oleks esimeseks sammuks võimalike lahenduste leidmisel. Kersti Sarapuu on välja toonud, et omandireformi fondist kirikute toetamine poleks tähendanud seda, et sundüürnike kahju heastamine oleks unustatud. Vastupidi, register, millega praegune valitsus tegeleb, võimaldaks üle pikkade aastate selle küsimusega tõepoolest tegelda.

Kesknädal

2 kommentaari
 1. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  õige!
  neilt nn sundüürnikelt tegelikult puanstelt okupantidelt tuleks nõuda sisse kõik kahjud võõra pinna lagastamise eest!

 2. Irene 3 aastat ago
  Reply

  Sundüürnikuks olemine tähendab kodutust, üürikorterit või elukohta, mis pole ise valitud, mis ei sobi,kuid milles PEAB elama. See tähendab ka tohutut närvikadu ja lõpuks ebastab.tulenevaid haigusi.
  Aga ,peale sundüürnike on võimalus tekitada veel hulgaliselt kodutust, ja samu probleeme mis sundüürnikel.
  Nimelt on sundkorras KÜ moodustamine ja nende poolt teostatavad renoveerimised ÜLEJÕU käivad paljudele PENSIONÄRIDELE. Et nad küll hambad ristis maksavad ja niigi viletsast pensionist nüüd veelgi viletsamat toimetulekut saavad 140.-eur,kui on makstud pensionist kommunaalkulud (normi piires)+ elekter (normi piires)+ renov.,peab kätte jääma 140.-eur, mis tavaliselt jääbki v.a. talvel (mõni eur vähem rohkem), mis puudu jääb, peab korvama OMAVALITSUS. Ta ei korva võlgu, järelmakse (kui oli vaja m ingit majap.masinat – näit arvutit, ei korva arvutiaega, sest on leitud, et see on luksus ja seda pole pensionärile vaja. kinno, teatrisse selline nagunii ei saa ,erakorralist väljaminekut – näit. lemmiklooma ravi, ukseluku vahetust, HAMMASTE ja PROTEESIDE JÄRELMAKSU ) veelgi enam, kui pensionär on saanud kusagilt tulu, näit. honorari 15.-eur, VÕETAKSE ka SEE toimet. MAHA! Vaat nii. Oletame ,et sellisel pensionäril, kes elab toimetuleku suurusest summast – mis talle elamiseks-suremiseks kätte jääb- tuleb maksta järelmaksu näit .arvutile või pesumasinale (esimene hoiab ära dementsust, teine aitab südameh. jms. korral, sest pesu käsitsi, isegi seda natukest, mis veel on, ta pesta ei saa tervisehäireteta)

  Kui nüüd hr. peaminister tõesti teostabki erakorralise pensionitõusu, nagu on lubanud st. 100 euri näo peale (mille sisse jääb ka indekseer = tegelikult tõuseb pension siis 70 eur keskm.,sest indekseer. on indekseer), ai saa pensionär, just see vaesem osa, need 300 + sellest mingit kasu, sest KA SEE TÕUS ARVESTATAKSE TOIMETULEKUST MAHA!!! KASU SAAB OMAV., sest TOIMETULEKUS MAKSTAV RAHA JÄÄB KA NÜÜD KOV-ile ALLES .Kas ta saab oma 140.- tänu sellele tõusule kohe kätte või kerjab KOV-st, on rahalises mõttes talle ükskõik.
  Seega VAESEMA PENSIONÄRI ELU PENSIONITÕUSUST KERGEMAKS EI LÄHE . Pealegi jääb ta kõige hullema LAUSVAESUSE SISSE. Mitte suhtelise vaesuse 467.-eur.
  KAS hr. PEAMINISTER TEAB SEDA ???

  Kui hakati maju renoveerima, oli ju TEADA, et majades elavate inimeste sissetulekute vahe võib olla 20 kordne.
  Oli ka täiesti selge, et 300 eur pensioniga on renovmaksed TAPVAD (ja nad on oma üles. hästi hakkama saanud )
  eriti veel ÜKSIKUTELE 300-listele.
  Oleks tulnud TEKITADA PUHVERFOND, mis tasunuks KÜ-le renov. kulud ja peale surma maksavad pärijad, milleks sageli KOV, need kulud fondile tagasi (see distsiplineeriks KOV-e ka jälgima nn. ühemeheoksjone oma territ.,mis lubasid võileivaraha eest osta, lüües hinnad rajoonis alla naeruväärseks, et kui pensionär müükski , ta ei saaks ligilähedaltki norm. hinda, et osta mujal = SUNNISMAISUSE TEKITAMINE )või kui ta müüb, tasub ostja võlad. Mitte nii ,et kui ei suuda 140-ga elada ,näit rohud juba maksavad ja tahad hambaid vms.ja müüd, siis olgu see tehtud 3 kuu jooksul ,kui RENOV:MAKSU ei ole maksnud. 3 KUUGA EI OLE VÕIMALIK MÜÜA KINNISVARA PEALE TALLINNA KUSAGIL.SEalgi oksjonihinnaga. TEKITAME KODUTUST JUURDE!
  KAS Hr.PEAMINISTER TEAB SEDA KÕIKE ??? Kas tema nõunikud on talle selgitanud nüansse???

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.