Tamm edendas Sofias Eesti-Hiina põllumajanduskoostööd

Tarmo Tamm. Maaeluminister FOTO:SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA/SCANPIX

TALLINN, 7. juuli, BNS – Maaeluminister Tarmo Tamm osaleb koos peaminister Jüri Ratasega Sofias Hiina ja Kesk- ja Ida-Euroopa riikide valitsusjuhtide kohtumisel ja kõrgetasemelisel majandusfoorumil, kus allkirjastas Hiina põllumajandusminister Han Changfuga Eesti-Hiina tegevuskava koostöö edendamiseks põllumajanduses aastatel 2018–2022.

“Tegevuskava on vajalik praktilise koostöö edendamiseks  ja sidemete loomiseks  erinevates valdkondades, näiteks põllumajandus kaubandus, põllumajandusteadus ja tehnoloogia ning maaelu areng,” selgitas Tamm pressiteate vahendusel. “Hiina turg on suur ja Eesti põllumajandustootjatele ja toidutööstustele atraktiivne. 2017. aastal oli Hiina müüdavate toidukaupade maht 6,3 miljonit eurot, mis on viiendiku võrra enam kui aasta varem.”

Tamme sõnul on koostöö kahe riigi vahel väga hea, tänu sellele on soodus aeg uute eesmärkide seadmiseks. Hiina turule pääsemine on töömahukas protsess, mis hõlmab meie järelevalvesüsteemi ja ettevõtete hindamist Hiina imporditingimustele vastavaks ning ekspordist huvitatud ettevõtete registreerimist Hiinas. Eesti ja Hiina on viimaste aastate jooksul kirjutanud alla mitmele toiduohutuse protokollile ja Hiina turule lubatud Eesti toidukaupade hulk kasvab. Tegevuskavas on välja toodud ka koostöö põllumajandusteaduse ja tehnoloogia valdkonnas, kus Eestil on ette näidata juba mõned edusammud.

“Eelmise aasta sügisel sõlmisid Eesti Taimekasvatuse Instituut ja Liaoningi Põllumajandusteaduste Akadeemia koostöölepingu, et luua ühine kartulilabor ning teha ühist kartuligeneetika ja -aretuse alast teadustööd. Hiina kartuliaretuse põhiprobleemid on põua- ja haiguskindlus ning seepärast on nad huvitatud Eesti teadmistest ja kogemustest,” ütles Tamm.

Eestile pakuvad huvi Hiina teraviljasordid ja uudsed kasvatustehnoloogiad, mida saab rakendada siin erinevate kultuuride kasvatamisel. Lisaks soovime leida koostööpartnereid Hiina põllumajandusülikoolide seast, kellega arendada toidutehnoloogia ja aiandussaaduste töötlemise teemalist koostööd. Toimunud on kohtumised Harbini Põllumajandusülikooliga, aga konkreetsete koostööprojektideni ei ole veel jõutud.

Tamm osaleb ka Hiina ja Kesk- ja Ida-Euroopa riikide valitsusjuhtide plenaarkohtumisel, kus tehakse ülevaade Hiina ja KIE riikide vahelise koostöö tulemustest ja lepitakse kokku nn Sofia suunistes edasiseks koostööks.​

2 kommentaari
 1. to eelmine 4 aastat ago
  Reply

  Jah, see kõik on hea, oleks areng ,olen ka ise saatnud “kõrgematele” paremaid ettepanekuid, kuid MEID EI KUULATA JU.
  MEIST EI TEHTA VÄLJAGI JA KÕIK TEHAKSE IKKA ISEENESE “TARKUSEST”. MUGAVUSEST.
  Tehku lõpuks mis tahes – loodan, et mind ei ole siis enam siin.
  Olen väga väsinud. Ja lõpuks kaob ju nagunii kõik, see planeet ja päikegi tema kohal.
  Kahju vaid ja tekitab viha, et see aeg, mis antud Universumi poolt, selles ei suudetud, tahetud ,lastud luua tibagi
  Harmooniat =Armastust=Headust. et see võiks nagu laul kesta Tema mälus ja selle abiga luua uusi ilmu.
  Ma ei ilmu sellele lehele ega kommentaariumi enam kunagi. Lihtsalt mul on targematki teha.
  Hüvasti, kaasmõtleja, meid ei ole sellel maal vaja.

  • Ära solva kodanikk sigu 4 aastat ago

   Kuule sina omakasupüüdlik ja ahne Irene – sinusuguste raviks on üks asutus Tallinna linnas, mis asub täpsemalt aadressil Paldiski maantee 52.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.